Kokuhaku

• Japonsko

告白

Drama / Mysteriózní / Thriller

Japonsko, 2010, 106 min

Nepřiznaný japonský spin-off Parkovy tetralogie (počítám i povídku Cut) o pomstě. To tu zaznívá (a zaznívat bude) často. Ono to tak totiž; chtě nechtě; působí. Možná i více než by bylo záhodno. Rovněž výtečně vymyšlené i netradičně rozpracované téma pomsty z více pohledů, rovněž nápaditě natočeno, ale i přes kvality začátku a úderného závěru je to během druhé třetiny roztahané, mnohdy až nezajímavé.(31.3.2011)

V prvé řadě výjimečný zážitek. Vizuální skvost, pastva pro oči i pro uši. Umělecké a silné. Je si však nutno přiznat, že vrchol filmu opravdu nastává po půl hodině filmu. Tahle první část je naprosto geniální a post-rockový podkres dělá s emocemi divy. Poté se rozjíždí thrillerové drama, nad kterým kdyby podržel ruku Park Chan-wook, nebylo se tu o čem bavit. Takhle si počkáte na závěrečné minuty, které vás možná roztrhají na kusy, každopádně ve vás zanechají pocit, že to vlastně i tak byl dokonalý film. Opravdu nevšední zážitek. 9/10(29.11.2012)

----"Máme na výběr pouze mezi utrpením a smrtí?" "Ne, náš svět nabízí mnohem více možností." "Pokud je váš život těžký,proč neutéct někam jinam?"----Vím, že je mezi žánry uvedeno mysteriózní, ale taky to je právě to co mi pravděpodobně na celém filmu vadilo. To že bylo takhle vážné téma ( a bezesporu silně emotivní) zpracováno způsobem, kterým zpracováno bylo, ztratil pro mě film- teda jeho- příběh svoje kouzlo. Netvrdím že bylo cílem tvůrců zlehčit všechny zobrazované "problematiky", ale na mě to tak ve výsledku zapůsobilo. Což je pravděpodobně přesně opak toho, co bylo zamýšleno (no jo jsem podivná). Nebyla jsem už pak schopná koukat na film ani jako na psychologickou zpověď, na to to bylo moc nereálné, ale ani jako na originálně pojatý mysteriózně-detektivní thriller (pod tím označením si představuji něco ve stylu Sucker Punch- což je úplně někde jinde-tedy podle mě. A teď to myslím čistě po obsahové-dějové stránce.) Zpracování filmu po technické stránce bylo skvělé. Kamera byla dokonalá, hudba taky. Moc se mi líbilo i vyprávění z několika úhlů pohledu. Jen mi prostě nesedlo to, jak bylo naloženo s příběhem. Hodně silné tři hvězdičky a pokud se k filmu náhodou dostanu někdy znovu, tak vůbec nevylučuji, že v tom uvidím něco, co mi napoprve uniklo,,,,protože těch "poschovávaných" prvků tam je víc. ----"Kecám"----(13.3.2015)

"Slabí budú vždy ubližovať slabším." Tieto slová vystihujú ako to funguje v našej spoločnosti. Presne tak isto to fungovalo aj v tejto snímke. Keď sa pozriem ako to v tej triede vyzeralo až mi prejde mráz po chrbte. V ázijských filmoch sa dosť často vyskytujú príbehy o školských šikanách. Neviem, či je to u nich ozaj tak rozšírené aj v skutočnom živote alebo je to len dobrá téma pre film aby zaujal ázijského diváka. Ako film ukazuje, pre úspešné riešenie problému je potrebné najskôr nájsť príčinu jeho vzniku, inak jeho následky len prekryjeme, no problém bude pretrvávať naďalej a neskôr doslova vybuchne. Všetky scény boli do detailov prepracované, jednotlivé sekvencie príbehu zapadali do seba ako detská skladačka. Jediné, čo mi vadilo bolo až príliš veľké zameranie na psychiku človeka, a teda si nemôžete pozrieť viac takýchto filmov naraz, kým sa vaša myseľ nevysporiada s príbehom predošlého.(20.7.2011)

Půlhodinový prolog byl úchvatný. Pak se film rozjede v zajímavou, avšak místy uondanou sentimentálně mudrlantskou detektivku odvyprávěnou z jednotlivých úhlů hlavních postav (ta pozérská režie, patetická vážnost jako z hongkongských kung-fu filmů a s naivní logikou montované souvislosti mě sraly nejvíce). Na závěr však přijde opravdová pecka. Nejprve psychoanalytický monolog slečny Moriguchi dá vzpomenout na Leoše Mareše, kterak v Superstar vysvětluje, jak psát esemesky, a korunu všemu nasadí pro mě naprosto nepochopitelně tak bombasticko-orgasmický akční shit, že by se za něj ne/stydělo ani takové hovado, jakým je Michael Bay. Kecám. Rozhodně to zkoukněte. Škoda té krve, mohlo se na to chodit se školou do kina.(7.6.2011)

• - 37 studentů bylo vybráno z více než tisíce uchazečů. (Sesshoumaru)

• - Kokuhaku je natočeno podle stejnojmenné knihy Kanae Minato z roku 2008, které se prodalo více než 700 000 výtisků. (Sesshoumaru)

• - Aj keď je obsadenie filmu skoro plné detí vo veku 13 rokov, v Japonsku je neprístupný deťom do 15 rokov. (ChArLeNe)