O bozích a lidech (festivalový název)

• Francie

Des hommes et des dieux

Of Gods and Men

O bohoch a luďoch

Drama / Historický

Francie, 2010, 120 min

Výborný film o mnišské komunitě v Alžírsku v době propukajících teroristických akcí islamistů. Představuje hluboké podobenství života křesťanských hodnot víry, naděje a lásky ve světě islámu. Přestože je zde křesťanství cizí či nepatřičné, vztah místních s mnichy je oboustranně přátelský, naplňující a přínosný. Dokud se neobjeví náboženský fanatismus ničící vše okolo sebe a burcující podobný fanatismus ze strany vlády. Takový fanatismus nemá základní víru v člověka obsaženou v každém náboženství, bez které není možné soužití lidí, láska k lidem, ani dialog lidí vyznávající jiné názory a hodnoty. Jak se vyrovnat s tímto setkáním, se světem bez pozitivního vztahu ke všemu lidskému? Je možné v takovém světě dále žít se svojí odlišnou vírou, nadějí a láskou? Nebo je lepší zvolit útěk do bezpečí a opustit vše a všechny blízké?(4.1.2014)

• klima777

Rozhodne-li se člověk pro nějaký závazek, ví proč. Rozhodne-li se být příslušníkem minority uprostřed společnosti, jež smýšlí jinak, ví proč. Ostatek si musí vyřešit sám se sebou, případně s tím, co (nebo kdo) jej přesahuje.------------- Čili: Snaha fimařů veliká; křeč rovněž. Rozhodnutí znamená rozhodnutí. A film je film.-------- Ostatně Des hommes et des dieux není (imho) meditativní, leč především utvrzující počin (nikoli v negativním smyslu). Víte, co uvidíte a proč. Osobně mi takový diskurz nestačí, nicméně zcela chápu nadšené komentáře a vysoká hodnocení. P.S. Z úcty k mrtvým by se slušelo přidat třetí hvězdičku. Neudělám to. Protože doufám, že Xavier Beauvois není vyděrač.(8.2.2013)

Nie všetci vyznávači islamu sú teroristi, dokonca málo z nich je teroristov, na takúto jednoduchú pravdu sa snaží poukázať tento film. Zvonku sa nám to môže zdať ináč, ale tu ide o pohľad zvnútra malej komunity rehoľníkov uprostred nepriateľského územia ovládaného islamom. Dilema ostať alebo odísť sa tu rieši po celý film a rozhodnutie je nakoniec osudné. Z väčšej časti sa dá film označiť ako nudný s predlhými pasážami modlenia sa, ale scéna poslednej večere ako labutej piesne bez slov vynahradí čakanie. Zostávam užasnutý nad tým, ako môže hudba dotvoriť jednoduchú scénu s postupným približovaním detailov tvárí na nazabudnuteľný zážitok.(5.11.2013)

Človek je spoločenská bytosť, potrebuje pre rozvoj svojej jedinečnej osoby spoločenstvo, ktoré ho podrží. Takéto spoločenstvo tvorí aj partia trapistov v severnom Alžírsku. Spolu jedia, spolu sa modlia, spievajú, slúžia dedinčanom, a spolu idú až do konca... Poctivá trpezlivá filmárčina pre trpezlivého diváka, ktorý čaká od filmu niečo viac. Slovo, príbeh jednoduchého života, múdrosť. Ticho.(23.7.2012)

Tento film mě fascinoval, fascinoval, fascinoval.(10.8.2013)

• dormouse

Na můj vkus přílis artový a meditativní snímek, působící místy jako dokument z křesťanské komunity. Ano, je hlubokymslný, ale myšlenky, jimiž se zabývá, bůhví jak revoluční a vyjímečné nejsou. Pro mne je největší záhadou, jak se mniši dokáží naučit tak nepravidelně neharmonické a nerytmické melodie svých náboženských básní.(21.3.2011)

70%. Celkem se to dalo, velký boj mezi tím, že mniši odolají zlu pomocí svých motliteb. Bohužel zlo na ně nebere ohledy, možná proto, že se obě skupiny obracejí k jinému bohu. Jedná se o střed dobra a zla.(4.2.2013)

[6/10] Jednotlivé časti filmu, ako zobrazenie krestanstva, vojny a podobne - výborne natočené. Skvelý výber prostredia, melodická hudba, réžia a kamera - všetko OK. Dokonca to ani nenudí.. Ale v konečnôm dôsledku to bolo iba pekne spracované video ktoré viedlo od ničoho nikam. Preto nedám vyššie hodnotenie. Nuž ale aj tak je to dosť zaujímavý film.(3.1.2013)

" Odchod znamená smrť."(30.3.2013)

Nepochybne veľmi autentický, miestami skôr dokumentárny film, ktorého veľkou dómenou je herecké obsadenie a nezjednušovanie zložitých tém, no i tak musím, čo ako nerada, priznať, že miestami som sa nudila. 120 minút je predsa len 120 minút ... menej tichých miest by naozaj bolo prínosom. Minimálne takým, ako krásne dopasovaná Čajkovského hudba.(2.4.2012)

Boli tu momenty silné ale vyskytli sa aj pasáže, ktoré boli tak trochu nudné. Najmä v momentoch, keď sa mnísi po 258krát hromadne modlili a človek vedel, že sa najbližších pár minút určite nič nestane. Vrchol filmu bola jednoznačne pasáž s Labutím jazerom, ale rovnako sa mi páčila aj úvodná konfrontácia s vodcom militantov. Momenty v ktorých by boli mnísi konfrontovaný s teroristami mi veľmi chýbali, respektíve som myslel, že ich bude viac, keďže ma ten rozhovor z úvodu na túto vlnu vcelku navnadil. Príbehová linka, v ktorej sú mnísi konfrontovaný s domácou armádou ma ale veľmi príjemne prekvapila. Rovnako boli skvele zvládnuté vnútorné súboje jednotlivcov, keď sa rozhodovalo o tom, akým smerom sa budú uberať ich kroky. Mám teda z tohto filmu zmiešané pocity, ale skôr pozitívne ako negatívne. Niečo mi v ňom chýbalo, niečo som dostal mimo očakávania. Celkové spracovanie bolo ale kvalitné a film ma donútil rozmýšľať nad súbojom rozumu a viery a ukázal, že je niekedy ťažké byť misionárom a nebiť pritom mučeníkom, takže celkovo spokojnosť. 80%(8.11.2013)

Filmova udalost roku 2010. Skvele vybudovane napeti je podeprene meditativnimi pasazemi. Film, ktery otazky nejen klade, ale i dava prostor na jejich promysleni. Co se tzv. "stretnuti kultur" tyka nevidel jsem ve filmu nic presnejsiho, film se obesel bez jakychkoli klise zobrazeni muslimu (to mam treba za zle Dumontove Hadewijch). Klise je zlo a zlu se nema ustupovat...(13.12.2011)

Trošku iný priečinok v záplave komercie. Hlavne pre veriacich. Pohľad na boj proti zlu pokorou, odovzdanosťou bohu, láskou k chorým a slabým. Áno, mal som chuť privolať Ramba, ktorý by to vyriešil za pár minút, no to je rozdiel medzi fikciou a skutočnosťou. Škoda neustálych modlitieb, ktoré síce neodmysliteľne patria k mníchom no tu mi to prišlo ako neustála reklama v komerčných televíziách..(13.3.2012)

Film, který rozhodně není pro každé publikum, pro každého diváka či pro každou náladu. Jen těžko může být pro lidi, kteří nemají rádi meditativní francouzskou kinematografii, kladení si otázek a kteří se snaží vyhnout veškeré přítomnosti náboženství v jejich životech. Tak si vysvětluju velmi dobré přijetí mezi mými francouzskými přáteli a poněkud rozporuplné reakce v ČR a jinde... (i když je to tak trošku zajímavé srovnání: společnost, která se snaží vytěsnit náboženství z veřejných prostor vs. společnost, která se snaží vytěsnit cokoli, co by člověka přesahovalo...) Pokud jde o zpracovanou tematiku, jen těžko lze hledat aktuálnější téma: soužití muslimů a křesťanů, nástup militantního islamismu. V tomto ohledu film ukazuje, že islám a terorismus ve jménu islámu jsou velmi rozdílné věci; velmi mne proto zaujal rozhovor představeného kláštera s vůdcem teroristů při jejich první návštěvě: ukazoval na možnost najít společnou řeč, pokud účastníci dialogu mají na čem stavět. Ke klášternímu životu v zapadlé vesnici mi sedělo pomalé tempo filmu. Krásně ukazovalo kontinuitu tamějšího života - která ovšem byla narušena příchodem drastických událostí. Jednotliví aktéři byli lidmi se vším všudy, ne hrdiny amerického ražení. I přes nejistotu a tušení tragédie si dokázali zachovat svou lidskost a kráčet ve stopách těch, kteří je předešli.(31.12.2010)

• Carthorias

Sedm nesympatických mnichů sídlících kdesi na severu Afriky debatuje o tom zda odejít či neodejít před probíhající občanskou válkou (nebo čímsi podobným, film to nijak nerozebírá). Mniši pochopitelně nechápou o co jde, protože podle jejich naivních idejí jsou ti rebelové jsou přece také lidé, bůh by nedopustil aby se cokoliv stalo jejich klášteru a chraň bůh aby mniši museli odejít a začínat nový život někde ve Francii (podotýkám že všichni jsou rodilí francouzi a do Afriky byli pouze vysláni, takže tam nemají žádné závazky jako například rodinu). To by totiž bylo mnohem horší než to co by se jim mohlo stát tady, že ano. Všichni zůstávají v kláštěře i přes více a více explicitní známky násilí od rebelů (chorvatským stavebním dělníkům jen tak z plezíru podříznou hrdla). Z pro mě nepochopitelných důvodů se rozhodnou zůstat. Co mě ale hlavně zaráží, je důvod proč tam ti mniši v Africe vůbec jsou. Nemají žádnou kongregaci, jedině bohoslužby absolvují oni sami (což je nám připomínáno minimálně každých pět minut dlouhým žalmem nebo odstavcem z bible, napoprvé to potěší, podesáté už máte chuť jim tu bichli omlátit o hlavu), všichni v okolní vesnici jsou muslimové, jediným člověkem který má jakýs takýs kontakt s místní komunitou je mnich-doktor, a i tomu už je přes 80 a pomalu dosluhuje. Není proto absolutně žádný důvod aby tam ti mniši zůstávali a dokonce se ještě tvářili jako mučedníci. Naopak, jsou to sobečtí staří páprdové, kteří si nedokáží vážit života který jim byl dán a tvrdohlavě chtějí zůstat v zemi odkud by všichni její obyvatelé nejraději uprchli, kdyby na to měli. Film mně přinutil k tomu, abych fandil teroristům, což se mi nikdy nestalo a snad už ani nestane. Palec dolů(24.3.2012)

Na pomezí sledovatelnosti se potácející film (u někoho až za ním :-) o závažném tématu náboženské snášenlivosti a svobodě volby náboženským životním principům zavázeného člověka. Jak dostát ideálům, s nimiž se kdysi člověk ztotožnil, tváří v tvář podmínkám, které je neustále zpochybňují a nutí k úvahám o rezignaci? Vše je v tomto filmu vyjádřeno spíš implicitně, moc se toho nenamluví, ale když vydržíte, závěr vás přimrazí.(10.7.2010)

* život mníchov * kláštor a dedina * motívy rozhodovania a vnútorný boj * strach a terorizmus vs láska a vzájomná podpora * hudba(15.11.2010)

Rozhodne mal tento film našliapnuté myšlienkou naviac, je však veľká škoda, že od začiatku do konca kolíše svojim tempom ako krivka srdcového ekg.(12.11.2013)

Najpravdivejšia veta príde asi v strede filmu: „Ľudia nikdy nepáchajú zlo tak ochotne, ako je to v mene náboženstva.“ Aktuálne máme takýto názorný príklad v jednom peknom náboženstve zvanom islam. A pritom tí fundamentalisti ani korán nečítali, nepoznajú ho, nerozumejú mu, len sa nechajú hlúpo zmanipulovať. Aj toto tu môžeme vidieť. Pozabíjať ľudí, ktorí nikomu nič zlé nerobia, naopak pomáhajú okoliu, to si vyžaduje naozaj nulové svedomie. Snímok ukazuje skutočné udalosti z jedného neznámeho miesta presvedčivo a zrozumiteľne. Nebyť mnohých modlitebných scén, mohlo to byť aj za 5 hviezd. Predzáverečná scéna s hudbou z Labutieho jazera bola poetická.(4.8.2016)

• Joostas

Film je zaměřen na nejdůležitější otázku každého člověka,otázku víry,náboženství,přístupu ke smrti.Činí tak prostě a téměř nehlučně.(2.4.2013)

• pOne

Složení: 70 % nuda, 10 % náznaky děje, 10 % modlení, 10 % náboženská omáčka. Děkuji, nedám si.(9.7.2010)