Paľo Bielik dokázal Dabačom akým je režisérom. Stáva sa tvorcom dobrodružných filmov, s častokrát charizmatickým hlavným hrdinom, ktorého obklopujú často krát rovnako silný a odhodlaní bratia v zbroji a osudové ženy. Bielik ako scenárista dopomohol k lepšej zrozumiteľnosti a ľudovosti, ktorá dopomohla k popularite tohto diela. Film sa môže pýšiť akčnými scénami, ktoré obklopuje síce priamočiari, ale technicky a dramaticky výborne vystavaný príbeh, ktorý nenudí, je atraktívny a ktorý rovnako ako väčšina Bielikových diel je multijazyčný. Ladislav Chudík ako hlavná postava uhrančivo dominuje scénam a stáva sa slovenským hrdinom, ktorému by ťažko konkuroval aj Jánošík. Jeho snaha o poľudčtenie - alkoholizmus a nevera ženy - z neho robia človeka, akých poznáme mnoho a ktorý sa so svojim osudom snaží vysporiadať po svojom. Vrcholné dielo Bielikovej tvorby aj slovenského filmu 50 rokov.(16.3.2012)

Tentokrát je chyba vo mne... O Povstaní viem prdel, niečo ako "národná hrdosť" som nikdy necítila, na vojnové filmy nekukám... A hlavný hrdina - cholerický individualista neschopný potlačiť svoje ego v prospech komunity, ktorá mu zachránila život, tiež na dojme nepridal... Asi je to dobrý film, na ktorý sa však nedokážem naladiť (viď vyššie) a tým pádom ho adekvátne oceniť. Možno, keď budem staršia, mentálne zrelšia. Alebo keď zažijem vojnu. Skrátka, keď budem niekým úplne iným... Ale teraz som to ja a vidím to na tri.(23.9.2014)

• Campbell

A jeje, další válečný film? Ne děkuji. Pro pána Boha kolik jsem jich už letos viděl 50? Začínám na mě mít postupně alergii. Moc mě to nebavilo, hlavně naprosto příšerní herci který byly fatk otřesný, kamera se furt třásla a já polovinu filmu koukal na to jak se něco třáslo, a nepomohl tomu ani nic moc kvalita obrazu. Nicméně filmu se nedá upřít zajímavý nápad a i to že to natáčely Českoslováci, takže film tím více dává pro Českýho diváka, ale i tak prostě nemůžu dát ani průměrné hodnocení protože jsem docela trpěl.(2.8.2010)

Paľo Bielik bol známy tým, že na prvom mieste bol uňho divák a tým pádom dbal zreteľ na všeobecnú zrozumiteľnosť. Kapitán Drabač je však ambiciózny film, ktorému predchádzalo isto poctivé štúdium situácie na slovenských frontoch a dedinách počas druhej svetovej vojny. Film obsahuje možno najkrutejšie zábery čo sa týka žánru v našich dejinách. Kapitán Drabač je síce nafúkanec, ale je to vojak, pevný ako skala. Pri niektorých jeho skutkoch a špeciálne pri prestrelke v krčme som si hovoril, že by som sa nečudoval, ak by niektoré jeho výrazy tváre a reč tela podchytili Charles Bronson a Clint Eastwood a zužitkovali ich v svojich slávnych westernoch. Dejovo príťažlivo zauzlené vďaka viacerým dôležitým postavám a historicky asi celkom presné. Dabač je celkovo dosť frajerský film.(2.9.2013)

Musím říct, že tohle dílko na mě dost zapůsobilo. Na svoji dobu určitě jeden z nadčasových filmů. Žádná propagační agitka o hrdinných partizánech, ale spíš vykreslení historické skutečnosti. Jinak Chudík v hlavní roli exceluje a celou zbývající sestavu strká do kapsy i díky jeho sugestivnímu výkonu lze toto dílo vnímat spíše než jako čistokrevný válečný film jako strhující drama o tragédii jednoho muže na pozadí války. Nicméně najde se tu i akce plus několik nezapomenutelných hlášek. Prostě pecka film. Dávám 85%(13.5.2014)

• - Režisérom filmu mal byť pôvodne Andrej Lettrich. (gogo76)

• - Ladislav Chudík bol za svoj výkon nominovaný ako Najlepší herec v hlavnej úlohe na cenu festivalu v írskom Corku. "Nakoniec to vyhrala nejaká francúzka herečka. Bola veľmi pekná, tak som jej odpustil," spomína Chudík. (gogo76)

• - Kapitán Dabač (Ladislav Chudík) používa pri prestrelke v krčme sovietsky samopal Špagin PPŠ 41 s kruhovým zásobníkom. (Raccoon.city)