• klerik

Sklamanie. Hlavný hrdina je skôr alkoholom a emóciami unášaná neriadená strela, než ozajstný vojak (možno to mala byť pointa filmu – ukázať hrdinu s kvantom slabostí?). Lenže konanie postáv je dosť hlúpe. Ak chcem niekomu niečo tajne predať, tak to spravím naozaj tajne – nie na ulici plnej ľudí, ak chcem robiť spojku partizánom, tak si nenecháme ležať granáty na stole, ak chcem niekoho zastreliť, tak ho zastrelím a nejdem si s ním pripiť, a keď z nejakej izby vybehne žena s granátom v ruke, tak sa do tej izby asi najprv pozriem... Celkovo film pôsobí nesúdržne, pretože Dabač miestami vyslovene vypadáva z diania a v príbehu sa dnes už ťažko orientuje, lebo nie je jasné, na koho strane vlastne bojujú slovenskí vojaci, resp. kedy je reč o prebehlíkoch a kedy o oficiálnych ozbrojených silách...(8.9.2016)

Paľo Bielik dokázal Dabačom akým je režisérom. Stáva sa tvorcom dobrodružných filmov, s častokrát charizmatickým hlavným hrdinom, ktorého obklopujú často krát rovnako silný a odhodlaní bratia v zbroji a osudové ženy. Bielik ako scenárista dopomohol k lepšej zrozumiteľnosti a ľudovosti, ktorá dopomohla k popularite tohto diela. Film sa môže pýšiť akčnými scénami, ktoré obklopuje síce priamočiari, ale technicky a dramaticky výborne vystavaný príbeh, ktorý nenudí, je atraktívny a ktorý rovnako ako väčšina Bielikových diel je multijazyčný. Ladislav Chudík ako hlavná postava uhrančivo dominuje scénam a stáva sa slovenským hrdinom, ktorému by ťažko konkuroval aj Jánošík. Jeho snaha o poľudčtenie - alkoholizmus a nevera ženy - z neho robia človeka, akých poznáme mnoho a ktorý sa so svojim osudom snaží vysporiadať po svojom. Vrcholné dielo Bielikovej tvorby aj slovenského filmu 50 rokov.(16.3.2012)

My Slováci, národ hrdý. Čo všetko poprieť dokážeme, na čom sa podieľať, suseda zavraždiť, arizovať pre pol kila múky, Sviatok práce máme. Sme veľkí kresťania, keď treba buzerantov lynčovať, sme veľkí slovania, keď s nejakým rusáckym pseudodiktátorom treba sa tepliť, vlastenci, hrdí na kolaboráciu s Hitlerom. Dokonalí v hľadaní imaginárneho nepriateľa, nenávidiaci všetko okolo. Robotníci, tí nech nám určujú smer! Pologramotní netolerantní idioti, ten bastard malosti, lakomosti, pokrytectva, alibizmu a cynizmu. Sám mám z toho zovšeobecňovania radosť; Musíme sa držať svojich predsudkov, veriť poverám a stereotypom, chrániť svoje hrdé biele korene a selektívne uplatňovanie viery... Aspoň pár dní v roku si môžem klamať. A nehanbiť sa. 161(29.8.2015)

Tentokrát je chyba vo mne... O Povstaní viem prdel, niečo ako "národná hrdosť" som nikdy necítila, na vojnové filmy nekukám... A hlavný hrdina - cholerický individualista neschopný potlačiť svoje ego v prospech komunity, ktorá mu zachránila život, tiež na dojme nepridal... Asi je to dobrý film, na ktorý sa však nedokážem naladiť (viď vyššie) a tým pádom ho adekvátne oceniť. Možno, keď budem staršia, mentálne zrelšia. Alebo keď zažijem vojnu. Skrátka, keď budem niekým úplne iným... Ale teraz som to ja a vidím to na tri.(23.9.2014)

Kapitán Dabač je dôstojníkom tisovskej armády. Na rozkaz bojuje na Ukrajine proti Červenej armáde. Zvrat v Dabačovom konaní nastal po tom keď pristihol svoju manželku pri nevere. Potom odmieta zlikvidovať Ukrajinskú dedinu a rozhodne sa pre odboj. Nemci sú ale rýchlejší a zatknú ho a odsúdia k trestu smrti. Tesne pred popravou sa mu podarí utiecť a zrazu sa bez akejkoľvek logiky objaví s vlastnou jednotkou v SNP.(25.7.2015)

• - Celkový rozpočet filmu dosiahol 4 735 831 Kčs. (gogo76)

• - Natáčanie filmu prebiehalo v slovenských mestách Trnava a Bratislava a v ich okolí. (dyfur)

• - Keď Paľo Bielik obsadil do úlohy kapitána Dabača Ladislava Chudíka, riaditeľ divadla Jozef Budský proti tomu protestoval so slovami: „Na dravého individualistu nemá". (Raccoon.city)