• Campbell

A jeje, další válečný film? Ne děkuji. Pro pána Boha kolik jsem jich už letos viděl 50? Začínám na mě mít postupně alergii. Moc mě to nebavilo, hlavně naprosto příšerní herci který byly fatk otřesný, kamera se furt třásla a já polovinu filmu koukal na to jak se něco třáslo, a nepomohl tomu ani nic moc kvalita obrazu. Nicméně filmu se nedá upřít zajímavý nápad a i to že to natáčely Českoslováci, takže film tím více dává pro Českýho diváka, ale i tak prostě nemůžu dát ani průměrné hodnocení protože jsem docela trpěl.(2.8.2010)

Slovenský pokus jak se po 14 letech vyrovnat s temným odkazem druhé světové války a s tím, jak Slovensko sympatizovalo s nacisty. Slovenské národní povstání je zde ukázáno se sílou, jakou mělo na lidi, je zde prezentováno jako snaha lidí, kteří si uvědomili, že nacismus je špatný. Vlastenecké a vlastně dobré.(9.11.2014)

• klerik

Sklamanie. Hlavný hrdina je skôr alkoholom a emóciami unášaná neriadená strela, než ozajstný vojak (možno to mala byť pointa filmu – ukázať hrdinu s kvantom slabostí?). Lenže konanie postáv je dosť hlúpe. Ak chcem niekomu niečo tajne predať, tak to spravím naozaj tajne – nie na ulici plnej ľudí, ak chcem robiť spojku partizánom, tak si nenecháme ležať granáty na stole, ak chcem niekoho zastreliť, tak ho zastrelím a nejdem si s ním pripiť, a keď z nejakej izby vybehne žena s granátom v ruke, tak sa do tej izby asi najprv pozriem... Celkovo film pôsobí nesúdržne, pretože Dabač miestami vyslovene vypadáva z diania a v príbehu sa dnes už ťažko orientuje, lebo nie je jasné, na koho strane vlastne bojujú slovenskí vojaci, resp. kedy je reč o prebehlíkoch a kedy o oficiálnych ozbrojených silách...(8.9.2016)

Spisovateľ, publicista a scenárista Vladimír Mináč napísal v roku 1959 scenár ku vojnovej dráme "Kapitán Dabač". Keďže bol horlivým členom KSS (Komunistickej strany Slovenska), tak je to celé hodne propagandistické. Réžie sa ujal Paľo Bielik. Ten odviedol výbornú prácu. Titulnú úlohu stvárnil herec Ladislav Chudík. Kapitán Dabač je jeho asi najznámejšia filmová postava. Tento čiernobiely film som zhliadol v deň 65. výročia SNP (Slovenského národného povstania). ***(29.8.2016)

Je to dosť dobrá vojnová dráma. Má veľmi dobrý príbeh o slovenskom dôstojníkovi, ktorý je nútený bojovať na východnom fronte na strane fašistov, čo je ale proti jeho presvedčeniu a preto sa po príchode domov zapojí do Slovenského národného povstania, kde si vďaka svojej odvahe hneď získa rešpekt a navyše svojho presvedčenia sa nevzdá za žiadnu cenu. Ale kvôli svojej individualistickej a zbrklej povahe spôsobuje sebe a ostatným aj viaceré problémy. Spracovanie je celkom slušné, ocenil by som trochu dlhší úvod, takto sa hlavný hrdina rýchlo pridá na stranu bojovníkov proti fašizmu, pričom by som chcel vidieť lepšie ten prechod, čo je ale skôr len detail, pre mňa sú väčším problémom hlavne situácie, v ktorých hlavný hrdina nie je práve najsympatickejšia postava, obzvlášť kvôli tým problémom s alkoholom a podobne. Ale inak sa na to pozerá skutočne dobre, okrem tých spomínaných scén ma veľmi bavil samotný kapitán Dabač, ktorý tu stvárňuje hrdinský a nekompromisný charakter, veľmi dobre zvládnutá je nielen akčná línia s partizánmi, ale aj odboj, kde každý pomáha ako môže, pričom nevie, komu sa dá veriť a všetky tie problémy s Nemcami a ich prisluhovačmi na fronte ale aj mimo neho. Takže dej je väčšinu času nadmieru zaujímavý a nájde sa tu mnoho nezabudnuteľných scén, ako pomsta za smrť koňa, masové popravy civilistov, oklamanie nákladných vozidiel, alebo scéna s mojou obľúbenou hláškou o pilulkách proti fašizmu. Nadmieru spokojný som aj po stránke akcie, je jej dosť a vydarili sa nielen veľkolepejšie bojové scény s množstvom vojakov a nasadením bojovej techniky, ale aj rôzne menšie prestrelky. Herecké obsadenie je na tom dobre, výborný Ladislav Chudík v hlavnej úlohe, pri ktorom ma skutočne mrzia len tie spomínané problémy s alkoholom, inak je to prakticky plnohodnotný akčný hrdina, ktorý si vie získať rešpekt a z vedľajších úloh ma zaujali hlavne postava lekárničky, Ctibor Filčík na strane Gardistov a plno známych tvárí. Réžia a technická stránka sú úplne ideálne, tu nemám v rámci možností žiadny problém. Kapitán Dabač je klasika filmov na tému SNP, už v detstve sa mi plno scén natrvalo vrylo do pamäti a stále je to vydarený film, na ktorý sa dá občas pozrieť. 76%(5.9.2013)

• - Vo filme sa hovorí po slovensky, nemecky, rusky a francúzsky. Napriek tomu film neobsahuje preklad dialógov do slovenčiny titulkami. (Raccoon.city)

• - Natáčanie filmu prebiehalo v slovenských mestách Trnava a Bratislava a v ich okolí. (dyfur)

• - Na nakrúcaní exteriérových scén sa podieľalo asi 400 vojakov Československej armády. (gogo76)