Dráma mladého dôstojníka slovenskej armády, ktorý si počas bojov na Ukrajine postupne uvedomuje hrôzy fašizmu. Po návrate na Slovensko sa zapojí do SNP. Nedokáže však prekonať postoj samotára, ani pochybnosti o zmysle partizánskej činnosti. (oficiální text distributora)

Wacoslav1

Musím říct, že tohle dílko na mě dost zapůsobilo. Na svoji dobu určitě jeden z nadčasových filmů. Žádná propagační agitka o hrdinných partizánech, ale spíš vykreslení historické skutečnosti. Jinak Chudík v hlavní roli exceluje a celou zbývající sestavu strká do kapsy i díky jeho sugestivnímu výkonu lze toto dílo vnímat spíše než jako čistokrevný válečný film jako strhující drama o tragédii jednoho muže na pozadí války. Nicméně najde se tu i akce plus několik nezapomenutelných hlášek. Prostě pecka film. Dávám 85% ()

MM_Ramone

Spisovateľ, publicista a scenárista Vladimír Mináč napísal v roku 1959 scenár ku vojnovej dráme "Kapitán Dabač". Keďže bol horlivým členom KSS (Komunistickej strany Slovenska), tak je to celé hodne propagandistické. Réžie sa ujal Paľo Bielik. Ten odviedol výbornú prácu. Titulnú úlohu stvárnil herec Ladislav Chudík. Kapitán Dabač je jeho asi najznámejšia filmová postava. Tento čiernobiely film som zhliadol v deň 65. výročia SNP (Slovenského národného povstania). *** ()

sniper18

Je to dosť dobrá vojnová dráma. Má veľmi dobrý príbeh o slovenskom dôstojníkovi, ktorý je nútený bojovať na východnom fronte na strane fašistov, čo je ale proti jeho presvedčeniu a preto sa po príchode domov zapojí do Slovenského národného povstania, kde si vďaka svojej odvahe hneď získa rešpekt a navyše svojho presvedčenia sa nevzdá za žiadnu cenu. Ale kvôli svojej individualistickej a zbrklej povahe spôsobuje sebe a ostatným aj viaceré problémy. Spracovanie je celkom slušné, ocenil by som trochu dlhší úvod, takto sa hlavný hrdina rýchlo pridá na stranu bojovníkov proti fašizmu, pričom by som chcel vidieť lepšie ten prechod, čo je ale skôr len detail, pre mňa sú väčším problémom hlavne situácie, v ktorých hlavný hrdina nie je práve najsympatickejšia postava, obzvlášť kvôli tým problémom s alkoholom a podobne. Ale inak sa na to pozerá skutočne dobre, okrem tých spomínaných scén ma veľmi bavil samotný kapitán Dabač, ktorý tu stvárňuje hrdinský a nekompromisný charakter, veľmi dobre zvládnutá je nielen akčná línia s partizánmi, ale aj odboj, kde každý pomáha ako môže, pričom nevie, komu sa dá veriť a všetky tie problémy s Nemcami a ich prisluhovačmi na fronte ale aj mimo neho. Takže dej je väčšinu času nadmieru zaujímavý a nájde sa tu mnoho nezabudnuteľných scén, ako pomsta za smrť koňa, masové popravy civilistov, oklamanie nákladných vozidiel, alebo scéna s mojou obľúbenou hláškou o pilulkách proti fašizmu. Nadmieru spokojný som aj po stránke akcie, je jej dosť a vydarili sa nielen veľkolepejšie bojové scény s množstvom vojakov a nasadením bojovej techniky, ale aj rôzne menšie prestrelky. Herecké obsadenie je na tom dobre, výborný Ladislav Chudík v hlavnej úlohe, pri ktorom ma skutočne mrzia len tie spomínané problémy s alkoholom, inak je to prakticky plnohodnotný akčný hrdina, ktorý si vie získať rešpekt a z vedľajších úloh ma zaujali hlavne postava lekárničky, Ctibor Filčík na strane Gardistov a plno známych tvárí. Réžia a technická stránka sú úplne ideálne, tu nemám v rámci možností žiadny problém. Kapitán Dabač je klasika filmov na tému SNP, už v detstve sa mi plno scén natrvalo vrylo do pamäti a stále je to vydarený film, na ktorý sa dá občas pozrieť. 76% ()

dr.horrible

My Slováci, národ hrdý. Čo všetko poprieť dokážeme, na čom sa podieľať, suseda zavraždiť, arizovať pre pol kila múky, Sviatok práce máme. Sme veľkí kresťania, keď treba buzerantov lynčovať, sme veľkí slovania, keď s nejakým rusáckym pseudodiktátorom treba sa tepliť, vlastenci, hrdí na kolaboráciu s Hitlerom. Dokonalí v hľadaní imaginárneho nepriateľa, nenávidiaci všetko okolo. Robotníci, tí nech nám určujú smer! Pologramotní netolerantní idioti, ten bastard malosti, lakomosti, pokrytectva, alibizmu a cynizmu. Sám mám z toho zovšeobecňovania radosť; Musíme sa držať svojich predsudkov, veriť poverám a stereotypom, chrániť svoje hrdé biele korene a selektívne uplatňovanie viery... Aspoň pár dní v roku si môžem klamať. A nehanbiť sa. 161 ()

gogo76

Mám slabosť pre tento film...Paľo Bielik, veľký talent slovenskej kinematografie, natočil výbornú vojnovú drámu z obdobia SNP. Aj keď mnohých rok výroby 1959 odradí, napriek tomu film ani po rokoch nestratil nič zo svojej príťažlivosti. Dodnes mi nie je jasné ako mohol tento film prejsť vtedajšou cenzúrou. V koľkých filmoch ste videli, že slováci bojovali s fašistami bok po boku? Excelentný hlavný predstaviteľ Ladislav Chudík nesie celý film svojim kvalitným herectvom, ale nielen on, obsadenie je celkovo výborné, miestami vtipné hlášky (No, mário!,.... Ale chlap si,vieš trafiť rovno po hube!) Na dnešnú dobu veľmi realisticky zobrazená poprava dedinčanov, ktorej atmosféru aj dnešní filmári môžu iba závidieť. Nezabudnuteľných scén je tu viac. Zastrelený kôň a pomsta, prestrelka v krčme... . Mám fakt radosť, že to vyšlo na DVD, aj keď dosť zahanbujúco, pretože jeden z najlepších slovenských filmov musel vydať český distribútor Řitka video. ()

• Ladislav Chudík bol za svoj výkon nominovaný ako Najlepší herec v hlavnej úlohe na cenu festivalu v írskom Corku. "Nakoniec to vyhrala nejaká francúzka herečka. Bola veľmi pekná, tak som jej odpustil," spomína Chudík. (gogo76)
  • Vo filme sa hovorí po slovensky, nemecky, rusky a francúzsky. Napriek tomu film neobsahuje preklad dialógov do slovenčiny titulkami. (Raccoon.city)

Související novinky

Ladislav Chudík 1924 - 2015

Ladislav Chudík 1924 - 2015

29.06.2015

Po těžké nemoci ve věku 91 let zemřel v bratislavské nemocnici herec Ladislav Chudík. Syn hutnického mistra projevoval zálibu v recitaci a herectví již na gymnáziu a později v ochotnickém kroužku.…