Čínský zvěrokruh

Chinese Zodiac

Božská relikvia 3

Akční / Dobrodružný / Komedie

Hong Kong / Čína, 2012, 120 min

Je to celkom dobrá akčná komédia s Jackie Chanom v hlavnej úlohe. Má pomerne dobrý príbeh o dobrodruhovi špecializovanom na hľadanie vzácnych pamiatok, ktorý so svojim tímom prijme úlohu nájsť dvanásť bronzových sošiek, ktoré boli pred rokmi ukradnuté cudzou vládou, aby ich mohli vrátiť tam, kde aj patria, ale pritom ich čaká aj množstvo problémov. Spracovanie nie je zlé, ale dalo sa podať aj lepšie. Už od začiatku som bol príjemne prekvapený, samozrejme cítiť, že už to nejde tak ideálne a to prakticky po všetkých stránkach, ale napriek tomu si ma to získalo a ani s nadpriemernou dĺžkou nemám väčší problém. Prvá trištvrtehodina sa ako rozbeh vydarila, či už sa jedná o tie viac alebo aj menej dôležité situácie, bavilo ma to, lenže v strednej časti to neskutočne upadne. Celá časť na ostrove je absolútne nezvládnutá, mal som pocit, že sledujem pokračovanie Pestúnky v akcii, jednoducho to najhoršie dno celej Chanovej tvorby, je to tak nepríjemne umelé, infantilné a miestami aj poriadne trápne, ale našťastie po presunutí deja mimo ostrova sa to zase vráti na pôvodnú úroveň, už sa je na čo pozerať, ani s tým zvláštnym finále so sopkou nemám väčší problém a navyše poteší aj viacero odkazov na predchádzajúce diely. Ale ešte musím čiastočne vytknúť, že hlavná postava tentoraz funguje v tíme, čo samozrejme nemusí byť zlé, lenže medzi nimi vôbec nefunguje chémia a navyše celé je to až príliš západne podané a tým nemyslím len to množstvo národov a jazykov, ktoré sa tu dajú nájsť, ale celkový prístup. No tieto dva zápory sa na rozdiel od tej strednej časti filmu dajú zniesť. Akcie je tu priemerné množstvo a páči sa mi. Opäť platí, že už to nejde tak dobre, ako kedysi, súbojov je menej, nie sú až tak nápadité a často sa používajú laná a rôzne triky, ale napriek tomu som nadmieru spokojný. Jackie Chan si zaslúži veľkú pochvalu, keďže na svoj vek je v perfektnej forme, nepotrebuje si pomáhať strihom navyše akcia je celkovo výborne natočená. Najviac sa mi páči celá akcia v továrni, kde sa nájde pár vydarených súbojov, či už zábavný na gauči proti jednému protivníkovi alebo aj ďalšie proti niekoľkým skupinám a chválim aj celú úvodnú pomerne originálnu sekvenciu. Čo sa týka humoru, tak ten je skôr sklamaním, síce až na pár výnimiek nemôžem povedať, že by bol zlý, ale nie je tu ani jedna vtipná situácia, ktorá by skutočne stála za pozornosť. Herecké obsadenie mohlo byť aj lepšie, Jackie Chan je samozrejme bez väčších problémov, bavil ma v akcii aj mimo nej, ale mohol si vybrať lepší tím. Poteší juhokórejská posila Kwon Sang-Woo a sadli mi aj postavy oboch číňaniek, aj keď obsadiť sa mohli stále aj lepšie, no to je prakticky všetko, vedľajšie postavy si ma už moc nezískali, Francúzka je dokonca hrozná, tá mi miestami poriadne liezla na nervy a chcelo by to aj lepších záporákov, aj keď to vlastne ani nie sú plnohodnotní záporáci. Ale na záver potešia ešte dve cameá. Réžia a technická stránka by tiež mohli stále byť aj lepšie, hlavne v menej západnom štýle, triky sa ešte mohli doladiť a tá štúdiovosť v časti na ostrove bola tiež nepríjemná, ale okrem toho je to solídny blockbuster. Takže na tento film som sa dosť tešil a síce moje očakávania sa úplne nenaplnili, ale aj tak som celkom spokojný. Za väčšinu filmu by som kľudne dal aj lepšie hodnotenie, lenže tá časť na ostrove je tak hrozná, že mi tú jednu hviezdu odobrala, ale celkovo prevládajú dobré pocity a niekedy si to kľudne ešte pozriem. A je príjemné vidieť, že Jackie Chan je aj v tomto veku omnoho fyzicky schopnejší, než väčšina iných akčných hercov v čase ich najlepšej formy, takže má môj nesmierny rešpekt. 65%(10.3.2013)

Od klasickej jednotky a vypravnej dvojky to ma daleko co do akcnych scen tak do vtipu. Zrecyklovane mlatenie nemeckymi helmami supera sa zmenilo na mlatenie kostami stareho otca :) prisiel pozriet aj " slavny pirat " a tehly zlata sa tentokrat potopili do hlbin oceanu a nie pod tony piesku. Hold nikto nemladne, dokonca ani Jackie.. Ako komedia to celkom fungovalo aj vdaka " oskarovym vykonom " vsetkych zucastnenych ;-) Co dodat, rozhodne som sa bavil viac ako na jeho 2 roky starom SPY NEXT DOOR.(7.3.2013)

Čínský zvěrokruh.... kdyby někdo snad hledal ČESKÝ název... Ani jsem nevěděl že je trojka Božské Relique. Mám pocit že trojka byla z tím nefritovým mečem.... ale, můžu se mýlit. :) Trochu víc akční o to pitomnější.... k závěrečné scéně se snad raději ani nevyjadřuji. Její smysl či nutnost.... Jinak to nebylo zas tak špatný.... viděl jsem i horší parodie na IJ. B)(26.10.2013)

To je těžké. Sledujete to, a je vám naprosto jasné, že Jackie už na to prostě nemá a třetí Armour of god je neuvěřitelná pitomost. Jako celek to nedává smysl, digitální efekty jsou až trapné a celé je to neuvěřitelně naivní. A pak se ke konci Jackie popere na gauči a ten pocit, který jste měli u Drunken mastera, Mistrova syna nebo Police story se vrátí. Najednou to tam zase je. A pak ta bitva ve vzduchu...takže jsem chtěl dát jednu hvězdičku jako infantilní jedničce, ale nakonec dám s přimhouřenýma očima a ze sentimentu 3. Ale jestli chcete vidět něco dokonalého, pusťte si Armour of god 2.(17.4.2013)

• mortak

První Božská relikvie si na akční scény a cestu do Evropy vydělávala product placementem. Dvojka už měla solidní rozpočet a byla to pecka. Tento reboot prý Chan promýšlel sedm let a přesto se spíše podobá levné jedničce než akcí našlapané dvojce. Pár výborných akčních scén a pak už jen vata, vata, vata. Přitom se Chan snaží opakovat vše, co bylo zábavné v předchozích dílech. Výlet do Evropy, akční scéna, evropský ženský sidekick vedle asijského ženského sidekicku, a obě piští a běhají, střední část s výměnami a zvraty jako v grotesce... jenže je to všechno unavené a bez jiskry. Tam, kde v minulých dílech kamera sledovala kaskadérské kousky, se teď chaoticky stříhá a často vypomáhá počítačem. Cestování po poušti a zastávku v hotelu končící demolicí ve dvojce si vždycky rád připomenu, ale na ten pirátský ostrov tady se budu snažit co nejrychleji zapomenout. I když Chan opakuje doslova vše, včetně kulometu v ženských rukou. Stáří holt nezastavíš, a když v jediné pořádné bitce v padělatelské dílně je "cat fight" stokrát lepší Chana... je nejvyšší čas skončit.(30.10.2018)