Trabantem napříč Afrikou

• angličtina Trabant Goes to Africa
všechny plakáty

Sny – malé, velké, nesplnitelné… Kde ale je hranice nesplnitelného? Zkuste ji překročit a uvidíte. Tohle je vyprávění o jejím překročení. O cestě, kterou prý nejde uskutečnit. 20 000 kilometrů a jedenáct afrických států – Tunisko, Libye, Egypt, Súdán, Etiopie, Keňa, Tanzanie, Zambie, Botswana, Namibie a JAR. Afrika nás pohltila, sežvýkala a vyplivla. Ohromené, odrovnané, odhodlané se vrátit. Co obnáší projet ji v jednom z nejprimitivnějších aut, jaká kdy byla vyrobena? Co se dělo v trabantech a okolo nich? Jak jsme auta stavěli, jak jsme spali, co jsme jedli, co jsme opravovali, jak jsme opravovali, kdo nás naštval, kdo nás okradl i kdo nás potěšil. (Doc Alliance Films)

DavidAAAA

Dokument podařený a skvěle ( i když až příliš stručně ) vykresluje trabantí putování včetně toho, jak moc Afrika zmáhá, ke konci už je i z filmu dost cítit, že mají toho kontinentu plný zuby.. Ale stejně, komentáře typu achjo, další slon vedle silnice, další zebra, další opice... Je to zajímavý. A opět na konci nechybí hodně trefný moudro: " Až Vám někdo bude říkat, že něco nejde, zkuste to. Až Vám někdo bude říkat, že bude hůř, nevěřte mu. A až budete v cíli svého životního snu, buďte si jistí, že to bude jiné, než jste si představovali. A budete za to rádi." Krásný jsou záběry z míst, kde Češi něco dokázali, škola, centrum pro nemocné ženy, Holubův památník.. ()

Cysnews.cz

Shlédnul jsem mnoho dokumentů a tak mohu porovnávat . Tento dokument , jak autor předem na titulcích napsal, je točen na amatérskou kameru a vyšel z toho čistý amatérský film. Říkám těmto filmům exitus , od začátku do konce rovná křivka bez napětí a vzrušení. Ano příroda krásná , sloni a žirafy. Jednoduché schema - problémy s úřady , problémy s auty a nekonečné opakující se záběry na žluté reklamou polepné auta. Čekal jsem záletky či popis zemí, kde byli a jejich zajímavosti a bohužel nic. A navíc vymydlení cestovatelé při každém záběru jsou dost neuvěřitelní - Afrika je prach , bahno, vedro a nikdo z nich tyto stopy na sobě po 10 tisících kilometrech nemá. Prostě mnoho peněz na dlouhou a zábavnou cestu pro partu mladých lidí = špatný film . A ještě ta délka celovečeního filmu je neuvěřitelná. Film maximálně na 40 minut. Dokoukal jsem ho jen kvůli tomu , abych mohl objektivně hodnotit , jinak bych vydržel 30 minut. ()

sbinda

Dokument Trabantem napříč Afrikou jsem viděl náhodou (ČT opravdu neumí dělat marketing) a byl jsem z podstaty věci neskutečně nadšenej. Tohle není o penězích (i když jsou samozřejmě potřeba), ale o lidech, kteří mají obrovskej elán a zručnost a snad pozbyli pud sebezáchovy. Já se na tuhle show s radostí podívám, ale z gauče. Borci jízdu daliza 5 minut dvanáct. Vzhledem k islámské brutalitě a rozpadu společenství kultur a řádu v severní Africe, tuhle jízdu dlouhá léta nikdo nezopakuje. 85% Přidávám mezi své oblíbené pořady. ()

studentice

I když nejsem fanoušek do dokumentů ani aut a do Afriky bych nejela, ani kdybych za to dostala zaplaceno, tak mě to bavilo a snad i trochu poučilo:). Už se těším na další část:) ()

Lazy87

Tak tady je to co mi chybělo na hedvábné cestě. Lidi a zážitky. Takhle má trip vypadat a takhle se i natočit. Nechtěl jsem dát full, ale nakonec musel.Bon voyage! ()

rmar

Celý film jsem sledoval jedním dechem a skvěle se bavil. Trochu mi vadí, že tu někteří kritizují, že film málo informuje o navštívených místech, protože Trabantem napříč Afrikou není cestopis, ale road movie. Středobodem jsou proto problémy a situace na cestě, ne fakta o navštívených místech. Navíc zrovna zde se kombinuje obojí a zdá se mi, že v ideálním poměru. Film proto poučí, trochu napne, jak daná etapa cesty vlastně dopadne (i když je předem jasné, že se protagonisté do cíle dostali), a také pobaví dobrými hláškami. Ta ústřední provází celou cestu: „Když se chce, tak to jde!“ ()

dunbar

Super parta, super cesta. Pozrel som si to potom, co som uz videl serialy trabantov z Juznej Ameriky, Australie a z Indie domov. Neskor som videl pre kina zostrihany film z Indie az domu. A naozaj - serial tomuto zanru svedci viac, najma pri takychto dlhych cestach. Skratka strihu pri filme je strasne citit. Ale zas snaha nahnat par korun aj z kin a od divakov ktori nemaju zaujem verne sledovat epizodu za epizodou je pochopitelna. A chybala mi tu zvucka od Wohnouta :-) ()

gapa466

Za mě plný počet. Nutno přiznat, že jsem cílovka, že v mládí moji rodiče vlastnili identického trabanta....a hlavně jsme tímto "vozidlem" projeli vše, kam nás režim pustil. Dodnes mám v dílně nářadí, které jsme vozili. Po letech, když jsem viděl rozměry trabanta, jsem nechápal, jak jsme v tom mohli přespat čtyři lidi. ()