Trabantem napříč Afrikou

• angličtina Trabant Goes to Africa
všechny plakáty

Sny – malé, velké, nesplnitelné… Kde ale je hranice nesplnitelného? Zkuste ji překročit a uvidíte. Tohle je vyprávění o jejím překročení. O cestě, kterou prý nejde uskutečnit. 20 000 kilometrů a jedenáct afrických států – Tunisko, Libye, Egypt, Súdán, Etiopie, Keňa, Tanzanie, Zambie, Botswana, Namibie a JAR. Afrika nás pohltila, sežvýkala a vyplivla. Ohromené, odrovnané, odhodlané se vrátit. Co obnáší projet ji v jednom z nejprimitivnějších aut, jaká kdy byla vyrobena? Co se dělo v trabantech a okolo nich? Jak jsme auta stavěli, jak jsme spali, co jsme jedli, co jsme opravovali, jak jsme opravovali, kdo nás naštval, kdo nás okradl i kdo nás potěšil. (Doc Alliance Films)

anarya

1) Prohlášení řečené hned na začátku dokumentu o mizerném kontinentu bylo dosti netaktní, nicméně komentátorem zaznamenaná změna v tzv českém myšlení ke konci dokumentu ho částečně vyrovnala. 2) Je sice pochopitelné, že v centru dění jsou trabanty, bohužel jsem čekala alespoň o něco lepší záběry, o které v Africe není nouze. Na druhou stranu - na výběr neměli díky pohybu omezenému pouze na silnice. Suma sumárum, hezky se na to koukalo, ale myslím, že se z téhle cesty dalo vytěžit více...nebo alespoň materiál lépe zpracovat. ()

el_chorro

"a protože nám říkali, že to nejde, tak jsme se rozhodli, že přejedeme trabantem Afriku" a já říkám "...bezva, ale proč se u toho naparujete jako byste tím někoho zachránili..." Tohle mohl být zajímavý dokument, kdyby hlavní představitel nepůsobil jako mistr světa a v momentech, kdy mu teče do bot, přestal natáčet, aby nevypadal v očích všech jako úplný idiot. Ne nadarmo se mu jeho tým poněkud rozpadá pod rukama. Dvě* za nápad a za pár zajímavých scén. Jinak nic víc nic míň. Zklamání! ()

Ace.A.T.L.

Feomén, co mě absolutně zaujal, chopil a ohromil. Takže se na to koukám klidně znova a znova a pořád mě to baví :) Za mě 5* a URČITĚ DOPORUČUJU ()

Heywood odpad!

Tahle kopie cestování Hanzelky a Zikmunda má u mě jeden problém. Oni tehdy jeli objevovat a propagovat československou značku Tatra (jejich vůz byl Tatra 87), tihle se jezdí předvádět a dělají reklamu vozidla z tehdejší NDR jejíž překlad je Družice, tedy pojmenováno se sovětským poklonkováním. A protože jsem v Africe navštívil kde co, tak tohle "objevování" včetně herců a la Přibáň jednoduše neberu. Jak tu jeden už napsal: Moc se tam toho člověk nedozví o Africe, spíš o "hrdinech". Jenomže propaganda má jinou totiž věcnou kategorii a rovněž se v ní soutěží.Tím úsilí ani schopnosti realizačního týmu nesnižuji, nechť se jejich "dokumentární díla" líbí dál. ()

Alvin

Trabant model 601 jsem kdysi taky měl, ovšem dneska už bych s ním nejel ani na nákup, natož do Afriky. Ale jak je vidět, jde to. ()

Názorožec

Nápad jet trabantama afrikou od shora dolů a realizovat ho je jedna věc, natočit o tom dokument druhá. A je mezi tím rozdíl. (Což si možná řada hodnotielů nepřipustila). Mě se ten nápad velmi líbil a aktéři mají můj obdiv. O to větší mi příjde škoda, že nevznikl zajímavější dokument... Takhle to neustále skouzávalo ke klišé, patosu a mudrlanství. Zvlášť úděsný byl výběr hudby a grafika kapitol, které to sráželi na úroveň televizní cestománie. Přitom natočený to bylo dobře a materiál by na jiný výsledek určitě byl... No ne každý dobrodruh je zkrátka i režisér. ()

michalkop

Velmi zajímavý dokument, i když dost dlouhou dobu je místo Afriky v záběru opravovaný trabant, Občas mám z některých záběrů pocit, že nejeli jen sami dva trabanti, ale že jelo i doprovodné vozidlo, o kterém se nikde nezmiňují. Jinak velmi odvážná cesta a zajímavá podívaná. ()

Georginek

Kez bych mohl jet taky. Skoda, mohlo to byt delsi a vice technickych informaci by neuskodilo, ale chapu, ze 14 zemi se proste do 96minut nevejde. 90% ()

komando20

užasne natočeny dokument, pri ktorom som sa ani na chvilu nenudil bolo tam zachytene ozaj z každeho trochu čiže mate pocit vidieť takmer každu krajinu ktorou prechádzaju, ja som tiež dobrodruh ale na takuto cestu by som si ozaj netrufal hlavne nie s trabantami, ozaj klobuk dole snad sa ešte dočkame takehoto podobneho dokumentu ()

chicotomas

Velice zajímavý dokument plný dobrodružství a splněných klukovských snů. Akorát cestopis to moc není, protože se toho zas tolik o Africe nedozvíte. Ale aspoň se člověk i zasměje a zasní, jaké by to asi bylo, kdyby v Africe byl on sám... ()

johabe

Klobouk dolů před odvahou všech zůčastněných. Na druhou stranu mi dokument přišel až příliš zaměřený na věčné opravování aut. Mě spíš, než co všechno se na trabantech rozbilo, zajímaly jejich zážitky z Afriky, na které už ale bohužel nezbylo tolik času. ()

JackKadlo

O téhle výpravě jsem četl pár zajímavých článků, dokonce jsem slyšel i hodně zajímavý rozhovor, který mě na cestopis opravdu navnadil. Po shlédnutí ale musím říct, že by z toho byl určitě lepší seriál, protože v tak krátké stopáži toho moc ukázat nemohli. I když nevím, jestli bych se chtěl koukat delší dobu na tak nesympatický lidi :-(. Nemůžu si pomoct, ale náčelník mě štval už od pohledu. Můj názor ale nic nemění na tom, že to jsou borci nejvyššího kalibru a zaslouží si uznání. ()

Shaman::..

Byl jsem příjemně překvapen, že jsem o existenci dokumentu neměl ani potuchy. Narazil jsem na tento titul v palubním počítači při jízdě ve žlutém autobusu Student Agency. Atmosféře snímku navíc dopomohla naše "kvalitní" dálnice D1, takže jsem si místy připadal jako kdybych tím trabantem po afrických cestách ve skutečnosti jel:-) ()

fola

Jsem se přesvědčil že Etiopie je fakt krásná země a týpek z Namibie byl teda frajer :D Dokument kterému chyběla snad troška kvalitnějšího zpracování ale i přesto se na to moc hezky koukalo. Naplánované průjezdy místama kde je cítit český vliv (peníze z nadací) byly příjemným zpestřením a zároveň si člověk uvědomí že z poslané smsky za dvacku tam alspoň těch pět korun přijde... A až mě někdy rupne v bedně, nepojedete se mnou do Sudánu? ()

maara666

Celkem slabota. Celý dokument je hlavně o záběrech z nebo na projíždějící auta a jejich opravy. Nehodnotím záměr přejet Afriku v trabantech, ale díky kapsám plným peněz to nějak nedává smysl. Dále bych vypíchl poměrně nesympatického "leadera". Dokument je natočen amatérským způsobem. Díky předělům s citáty pochybné kvality, mám z toho stejný dojem jako z videa z dovolené. Kdo má rád safari a Afriku, přijde si na své, pokud mu však nevadí, že účastníkům zájezdu čouhá sláma z bot. ()