Nevědomí

• USA Oblivion (více)

Planeta Země už dávno není obyvatelná. Lidstvo bylo napadeno vetřelci a rozhodlo se bránit. Použilo jaderné zbraně a v důsledku toho je svět neobyvatelný. Lidstvo bylo nuceno přesunout se na Saturnův měsíc Titan, kde byla vybudována dočasná vesmírná stanice. Jack a Victoria už pět let slouží na Zemi jako údržbáři. Starají se o bezpečí obřích hydrověží, které odčerpávají energii z mořské vody. Za pár dní, až skončí služba, se oba vydají na Titan. Victoria už se nemůže dočkat, ale Jack má pořád jakési zvláštní pocity sounáležitosti k Zemi, nemluvě o divných snech, které ho pronásledují. Při plnění svojí mise je svědkem nouzového přistání kosmické lodi, jejíž jediná členka posádky tvrdí, že ji s Jackem pojí společná minulost. Její příchod spustí řadu událostí, které Jacka donutí pochybovat o všem, co doposud věděl. Osud lidstva je nyní v jeho rukách. (TV Nova)

Sofia

Kdo viděl Kosinskiho Tron, pozná jeho rukopis v každé druhé scéně i v soundtracku (který tentokrát vytvořilo francouzské elektro pop duo M83, ale které je zároveň podobné Daft Punk téměř k nerozeznání). Příběh je hodně jednoduchý a zpracování minimalistické, dočkáme se v podstatě jedné velké akční bitvy a jedné perfektní letecké scény (která ale byla udělaná tak úžasně, že jsem si celou dobu říkala, proč to neudělali v 3D?), ale má to jako celek skvělou atmosféru a mě to rozhodně bavilo. P.S. Nebyly ty brýle náhodou z Top Gun? ()

ReneeS

Tak mám pocit, že jsem viděla slepenec Moon, Armagedonu, Dne nezávislosti, Matrixu, pár scén ze Star Wars a to celé vzhledově připomínající WALL-E.... dívalo se na to poměrně dobře, z kina jsem odcházela spokojena, přesto si myslím, že na tenhle film za pár dní zase zapomenu. ()

JASON_X

Po otřesném průseru Total Recall 2012 a po trochu rozpačitém Prométheovi jsem byl zvědavý a přiznám se že i natěšený na další nový sci-fi velkofilm. Ovšem po slibném začátku jsem byl v desáté minutě zcela nečekaně a bez varování vystavený brutálnímu ataku ultradementního hollywoodského klišé, když Cruise v baseballce mektal cosi o nějakém nezapomenutelném Super Bowlu a spravoval elektroniku žvýkačkou, to vše za podbarvujících zvuků standardně dementní filmové hudby. Při téhle megablbé scéně, šité na míru pro zdegenerované žrouty popcornu, jsem měl sto chutí film okamžitě vypnout. Ale vydržel jsem. Chvíli nato vytáhl Cruise ze svého vznášedla skládací motocykl, nasadil si černé brýle a já už jsem trpěl jako zvíře. "Zlatý ten tolik kritizovaný Prométheus", posteskl jsem si tváří v tvář téhle šaškárně. A při "milostné" scéně v bazénu už jsem hystericky řval "DOST!!!" a rval si z těla chlupy, neb vlasy nemám... No ale jelikož jsem už na začátku správně tušil, že "něco" bude asi trochu "jinak" (Cruiseova zvláštní družka se strojovým výrazem androidky nebo jehovistky a silně podezřelá paní na obrazovce), hrdinně jsem vydržel dál. Naštěstí se děj po objevení se slečny (vlastně paní) Rusákové trochu rozběhne, ale žádná velká podívaná diváka nečeká. Vizuál je sice povedený, ale námět je tuctový, děj chudý a nudný, zápletka jednoduchá a nemohl jsem se dočkat konce, vleklo se to jako smrad. Víc než průměrné hodnocení si Oblivion zkrátka nezaslouží; a navíc je v něm na můj vkus příliš triviálních a patetických keců, příliš polopatismu pro průměrně blbého diváka a příliš vlezlé cajdákovité hudby. Pochybuju, že si ho někdy pustím znovu. ()

kajda.l

Sympatické béčko s vybroušeným vizuálem, kde jsem v první polovině doslova mlaskal blahem. A ta bazénová scéna ...hmmmm :) Bohužel celé to začne padat pádem sovětské modelíny Oliny, už dlouho jsem nebyl z "herectví" některé ženy před kamerou (slovo herečka mi nejde přes pysky) až takto zralý na ručník. Olgo, prosím, vrať se na molo a neotravuj filmového fanouška! Navíc v druhé polovině začně být poněkud přecruisováno, nebo že bych viděl dvojitě? A s tím si nedokáže poradit ani hlasovým projevem opět vynikající Morgan Freeman. Více netřeba dodávat, tradičně velmi výstižný komentář má uživatelka Faidra se kterou nemůžu nesouhlasit. S hodnocením balancuji na pomezí 3-4 hvězd. První půlka na pět, druhá na dvě. Zatím 70% ()

mm13

Dokopy sa tu nič nedeje a to málo čo sa udeje je hlúposť na kvadrát. No jo, okolo zbúchaného scenára (ak vôbec nejaký existoval) ťažko zmotáš niečo iné, než hlúposť na kvadrát. Potlesk pre (aspoň) vizuál tiež nezdieľam. Ťulpasa Toma škoda spomínať, ale s tým ťuťmáckym výrazom, čo tu nahodil a toporne si podržal od prvej scény po poslednú, ma tentokrát zase raz vytáčal ako už dlho nie, tak ho spomeniem. Byť hercom, mám osýpky z toho, že aj takého nešťastníka ním zvú. ()

MáŠa

Udělané je to celkem kvalitně, jen ten příběh je trochu béčkový. Čím víc jsem se z něj dozvídal, tím se mi výsledek líbil méně. ()

luka4615

Výborně vyprofilované a esteticky oku lahodící sci-fi, které okrem přílišného filosofování také nabídne skvělého Toma Crusie a sexy Andreu Riseborough. Co si přát více? „I wonder, if I come to you, at night - in dreams, in the day - as memories. Do I haunt your hours the way you haunted mine? And I wonder if you see me, when you look at her.“ ()

Lucasion

Oblivion s Tomem Cruisem. Jsem rád, že se do toho Tom pustil, mám pro něj prostě slabost. Oblivion dokáže velmi dobře pracovat s atmosférou. Od začátku je vám příběh vyprávěn srozumitelně a ve velmi pěkné vizualizaci. Rozhodně doporučuji nekoukat na trailery a nepřipravit se tak o zápletku. Když už jsme u zápletky, tak před lety by byla dokonalá. Ovšem tato "převracející pravda" je už tolikrát omílána, že už to není prostě ono. Kupříkladu film Moon, výborný námět a nápad, ale už to tu jednou bylo a Oblivion je jen další v řadě. Je to stále dobré sci-fi, které máte pocit, že už jste jednou prožili. Ryzí sci-fi s výborným hercem a velmi pěkným soundtrackem. Hodnocení tlačím nahoru, ale na druhou stranu říkám, že bych se na to znovu asi nepodíval. (75 procent) ()

Morholt

Tak mě po Reacherovi zase Cruise trošku nalomil a já si začal myslet, že se na stará kolena naučil trošku hrát. Chyba! V Nevědomí podal opět jeden ze svých bezkrevných výkonů oscilujících mezi americkým chlapcem, jemuž drží vždy perfektní pěšinka a milovníkem, se kterým by Helena Trojská na Parida z fleku zapomněla. To vše podpořil romantický scénář s akčními prvky a tuctová sci-fi zápletka. Copak akce, ta byla dobrá. Ale bylo jí příšerně málo a Kosinski se víc než na cokoliv jiného soustředil na bolestně zamilované oči jednotlivých protagonistů. K bídnému Tomášovi navíc nastrčil stejně bídnou Olgu, která není herečkou a není ani hezká, takže se nebylo na co koukat ani v ženském podání. Freemana a Jamieho Lannistera nemá ani cenu zmiňovat. Nejlepší okamžik tak přišel na konci, kdy při poslední nejpříšernější scéně celé kino vybuchlo smíchy, kromě ostrůvku Američanů asi dvě sedadla ode mě, kteří se nechápavě rozhlíželi kolem sebe. 40% ()

Sawy

Nevědomí z logických důvodů postrádá duchaplnost a invenci levnějších sci-fi žánrovek, které naplňují kina v posledních letech čím dál častěji (např. Moon, Správci osudu, Looper...). Oproti nim má ale tu výhodu, že je to DRAHÁ sci-fi žánrovka. A tam, kde na výše zmíněné filmy nestačí originalitou a svěžestí, tam je drtivě poráží svým dokonale pěstěným audiovizuálem. První půlhodina představuje v podstatě bezdějovou, ale pocitově dokonale naplňující pastvu pro oči, která si absolutně v ničem nezadá s TRONem. Vyprázdněné apokalyptické exteriéry dalece překonávají vylidněný New York z Já, legenda a v kombinaci s M83 tvoří dokonalou symfonii, která jednoduše bere dech. A kterou bych se zvládl bez nejmenších problémů dvě hodiny opájet, i kdyby se Cruise celou dobu jen proháněl zdevastovanou planetou, občas do toho zahlásil a sem tam vytáhl z rukávu nové technické udělátko. Je to až zvláštní říct, ale děj, který po čase zkrátka musí přijít na řadu, ten film vyloženě kazí. Protože jakmile do něčeho tak dokonalého vstoupí něco tak chatrně držícího pohromadě, kontrast diváka skoro až srazí ze sedačky. Kosinski k postavám přistupuje jako k předmětům, dialogy snímá rutinně a nezáživně, zvraty jsou v jeho podání cítit na míle daleko... přesto jej ale považuji za ohromně talentovaného realizátora a jednoho z nejzajímavějších autorských režisérů v Hollywoodu. Protože i když mě děj v jeho filmech nebaví, ta designérská preciznost mi to tak jako tak vynahradí a ve finále mu jeho produkt stejně nedokážu naštvaně omlátit o hlavu, spíš spokojeně zavrním a lačním po přídavku. Asi jsem holt povrchnější než jsem si ochoten připustit. A taky mám moc rád tyhle mohutné sci-fi koncepty, kterých si letos ještě navýsost užiju. Nevědomí jako první vlaštovka má své mouchy, ale jako celek mi lahodila víc než dost. Teď stačí jen doufat, že ve svém třetím filmu už režisér dokáže svému pětihvězdičkovému vizuálu vtisknout i kvalitnější než dvouhvězdičkový příběh. Jakmile to zvládne, nade vší pochybnost se bude moci počítat mezi žijící sci-fi klasiky. 80 % ()

Grran

Po dlouhé době opravdu vynikající sci-fi, které krom propracovaných efektů a krásných scenérií dokáže nabídnout i příběh plný zvratů. Člověk si myslí, že už je konec a ono ne, najednou je divák vržen zpět do plné akce a děj se rozvíjí dál. Jedinou slabší stránkou bylo dámské herecké obsazení, avšak každý pes jiná ves. Každopádně každému doporučuji návštěvu kina, po dlouhé době jde o kvalitní zábavu u které se divák nekouká na hodinky... ()

Katullka

Hrozně dlouho jsem potřebovala tento dokonalý film! Doslova jsem ho hledala. Absolutní oddychovka, skvěle natočená, která si nehraje na přelomový film (Viz Gravitace) a je prostě dokonale šmrcnutá hollywoodským blockbusterem. Fakt líbilo i s něčím tak šíleným, jako je Tom Cruise. Prostě nedělní film po propařené sobotě. ()

ScarPoul

V mojom prípade sa jedná o značnú dilemu. Prvky vo filme ukázané som mal možnosť vidieť aj v iných podstatne lepších filmoch. Dejové zvraty prichádzali v pravidelných dávkach a boli ako päsť na oko. Až postupné do vysvetlovávanie mi pomohlo v hlave spracovať názor, že aj keď boli tak očividné a prvoplánové v konečnom dôsledku podporovali dej a nevadili mi. Kosinski už dokázal Tronom, že je zručný režisér, ktorému na vizuále záleží rovnako ako na postavách a Oblivion je v tomto smere naozaj dokonalé dielko. Úžasné prostredie Isladnu, výborne natočené akčné scény - len keby ich bolo viacej a herci ako Cruise, Freeman a Kurylenko takmer bezchybný. Ak k tomu ešte pripočítam hudbu od M83, ktorá krásne dotvárala rôznorodú krajinu, rozhodne sa jedná o jedno z najvydarenejších sci-fi aké som mal možnosť za poslednú dobu vidieť. Dokonca aj to vyvrcholenie je ako novodobá Kubrickova Odyssea. Čo nám Kosinski dokáže aj očividnými odkazmi na toto kultové dielko. Film má krásnu dramatizáciu, niektoré výborné scény a nesie sa vo vodách nadpriemeru práve vďaka určitej pohodovosti, ktorá s filmu vanie. Nie je smiešny ani parodický, ale tiež sa neberie zase až tak vážne a toto vyváženie sa nepodarí zase len tak hocikomu. Preto hodnotenie zvyšujem o jednu hviezdičku. ()

Mike.Myers

Film rozhodně není špatný, pár nedostatků se v něm najde, co mě zklamalo je hudba, která nemá kam stoupat, když její epiku vypustí již v polovině filmu.. Co se týče efektů a prostředí, scénáře, obsazením a celým nápadem.. Film splňuje 4 hvězdy.. 74% ()

Genero

Tomáš létá ve svém letadélku nad pustou pouští a střílí nějaké mimoně, protože kradou měď a hliník. Z písku trčí ruka Sochy Svobody (ta s pochodní) a vrchních deset metrů Empire State Building, což v člověku vyvolá poněkud pesimistické tušení něčeho nepříjemného. Všechno šlo do hajzlu, neexistují města, ulice a zooporno. Díky této expozici jsem se začal tetelit blahem, že zase někdo natočil klasické, atmosférické, čistokrevné sci-fi jako od Raye Bradburyho. Tetelení mě ale přešlo v čase 55:33, když Tomáš zjistí, že ten přízrak, s nímž roky zápolil, není zlý mimozemšťan, mutant ani cigoš, ale Morgan Freeman. V ten okamžik mi připadalo, že Ray Bradbury začal hulit hašiš a blábolit píčoviny. Všechno další dění samozřejmě neochvějně směřuje k tomu, aby Tomáš prozřel a stal se dobrým manželem a lepším klonem. Tváří se to nesmírně fikaně, ale zejí v tom díry hluboké jako prdel Eltona Johna. A ke všemu zjistím, že Olga Kurylenko bere prachy za to, aby vždycky někam přišla a čuměla. Ale představa, že lidstvo jednou zničí tisícihlavá armáda Tomů Cruisů je opravdu znepokojivá. ()

d.beseda

Zajímavé svou "obrazovou čistotou" - méně někdy znamená více i v takovém to žánru filmu. Nechybí napětí ani překvapení. Viděno: 15.04.2013 (kino). Mé hodnocení: 75%. ()

Lacike

Jednoduché sci-fi v ktorom natiahli klasický 20 minútový úvod na trištvrte filmu a následný boj s hrozbou scvrkli na záverečnú polhodinku. Divák je celý čas napred pred hlavným hrdinom a hodinu úmorne čaká, kedy mu konečne dôjde pointa, ktorá je pre diváka, ktorý videl aspoň jedno sci-fi, dávno známa. Potom sa z toho pol hodinu hrdina spamätáva, aby konečne v závere narýchlo vymysleli nejaký totálne triviálny plán, ktorým by zničili hrozbu. A aj to sa zmohli len na vykradnutie ID4. Holt šmejdi z vesmíru sú nepoučiteľní. Takže čím film môže vlastne zaujať? Zobrazením postapo sveta? Ten je po trikovej stránke stvárnený perfektne. Ale zem je príliš vyprahnutá a veľa tu k videniu nie je, takže po 20tich minútach to už začalo dosť nudiť. Potom si užijú fanatici do Applu dizajn sídla a lode hlavného hrdinu. Nič pre mňa. Predražené jablko nemusím. No a ten milostný trojuholník je napísaný jak z blbej telenovely. Fakt máme v postapo sci-fi sledovať telenovelu? Na to je skvelou odpoveďou reakcia Olgy Kurylenko, keď jej Cruise vysvetli jak sa veci majú. Hurónskym smiechom. Presne taký pocit som mal aj ja nad snahou tvorcov, ktorí si mysleli, že natočili neskutočne inteligentné sci-fi. Pritom to je tupý priamočiary film, ktorý ale nič, čo by tú jednoduchosť vynahradilo, neponúka. Nenáročný divák, ktorému sa nechce premýšľať ale asi bude spokojný. 5/10. ()

GeusX

Další z variant apokalyptické budoucnosti. Jen ve druhé polovině filmu (první půlka mi připadala zajímavější), kdy pointu filmu vytuší snad každý, jsem se nemohl zbavit dojmu, že se tvůrci až moc dívali na Matrix Revolution a Den nezávislosti. Trochu komorní sci-fi s příměsí akce na kterou se dobře dívá. Zklamán jsem nebyl, ale žádný převrat v žánru se nekoná. Doporučuji kvalitně ozvučené kino, kde získá hudba a zvukové efekty správné grády. 79% (kino, ČSFD projekce, zvuk Dolby Atmos) PS: Chcete-li na film jít do kina, NEČTĚTE OBSAH FILMU, NEDÍVEJTE SE NA TRAILERY! VYZRAZUJÍ toho přespříliš!!! Uff, jak se na ukázky teď dívám a čtu obsah, ještě, že jsem šel na film v blaženém nevědomí o čem děj bude... Jak příznačné :) (edit 2019: jóóó hudba, to je hlavní devíza filmu... viděl jsem: celkem 3x) ()

Gwaihir

Vzhledem k tomu, že pan Joseph Kosinski byl až doposud skryt mojí pozornosti, je pro mě tento jeho vědeckofantastický počinek poměrně velkým překvapením. Jeho nejsilnější stránkou je jednoznačně cit pro krásno, který zcela ovládá první, svým způsobem minimalstickou, část filmu tvořící výlet do prázdného zničeného světa, jenž skrývá mnohá tajemství. Ta jsou pak postupně odhalována v části druhé, jež naopak oplývá více či méně nečekanými zvraty a slušnou dávkou akčních scén, čímž se stává jakýmsi procitnutím kontrastujícím z předchozí snivou atmosférou. Obě tyto poloviny jsou tak prakticky dvěma stranami téže mince schopné vtáhnout do divácky přístupného, žánrově čistého a relativně chytrého děje. 90% ()

maseer2

vizuálem jednoznačně velkolepá záležitost, která tak dlouho šikovně balancuje na hraně mezi hloupoučkou sci-fi a osudovým akčním sci-fi megaflákem, až se to nakonec zlomí na tu správnou stranu a vám nezbude nic jiného, než to Kosinskimu celé sežrat i s navijákem.. originální myšlenka, která dodává celé zápletce hloubku, perfektní vizuální stránka a neskutečný soundtrack od skvělých M83 totiž ve finále jednoznačně přebíjí tu spoustu menších či větších hloupostí, nejasností či nedomyšleností a stejně tak i pocit, že by z toho o něco zkušenější režisér možná vymáčkl ještě o malinko víc.. "Are you an effective team?" ()

Top Gun 2 nabírá obsazení

Top Gun 2 nabírá obsazení

04.07.2018

Není to vtip, Top Gun 2 se skutečně pomalu mění v realitu. Potvrzuje to teď i čerstvě oznámené obsazení jedné z hlavních rolí. Vedle Toma Cruise (Mission: Impossible – Fallout) a Vala Kilmera … (více)

Druhý Top Gun přiletí za dva roky

Druhý Top Gun přiletí za dva roky

01.07.2017

Po smrti Tonyho Scotta to vypadalo, že se Top Gunu 2 jen tak nedočkáme. Tom Cruise se ale tohohle snu nevzdal a nakonec ho realizuje s Josephem Kosinskim, režisérem TRON: Legacy 3D. Kosinski na… (více)

Druhý Top Gun je téměř jistý

Druhý Top Gun je téměř jistý

03.06.2017

O pokračování legendárního Top Gunu se mluví dlouhé roky a nikdy se nikam nepohnulo. Po smrti Tonyho Scotta to dokonce vypadalo, že se ho nikdy nedočkáme, Tom Cruise ale film nakonec zrealizuje bez… (více)

PF 2017

PF 2017