Nevědomí

• USA Oblivion (více)

Planeta Země už dávno není obyvatelná. Lidstvo bylo napadeno vetřelci a rozhodlo se bránit. Použilo jaderné zbraně a v důsledku toho je svět neobyvatelný. Lidstvo bylo nuceno přesunout se na Saturnův měsíc Titan, kde byla vybudována dočasná vesmírná stanice. Jack a Victoria už pět let slouží na Zemi jako údržbáři. Starají se o bezpečí obřích hydrověží, které odčerpávají energii z mořské vody. Za pár dní, až skončí služba, se oba vydají na Titan. Victoria už se nemůže dočkat, ale Jack má pořád jakési zvláštní pocity sounáležitosti k Zemi, nemluvě o divných snech, které ho pronásledují. Při plnění svojí mise je svědkem nouzového přistání kosmické lodi, jejíž jediná členka posádky tvrdí, že ji s Jackem pojí společná minulost. Její příchod spustí řadu událostí, které Jacka donutí pochybovat o všem, co doposud věděl. Osud lidstva je nyní v jeho rukách. (TV Nova)

S.Quentin QUALE

Nevědomí - tak by se dal nazvat můj stav, když jsem zaslepen jarní hororovou sezónou Oblivion přehlédl. Teď toho lituju, jelikož když už jsem se zabýval šedí jako Star Trek: Do temnoty, Ironmanem 3 nebo Pacific Rimem, tak jsem si neměl nechat utéct vizuálem nabušené, čisťounké scifíčko, které nemá trapně povrchní a čitelný příběh. J.Kosinski přidal ke zručné efektové prácičce, kterou jsme mohli ochutnat už v TRONovi, i zajímavý a dotažený scénář, za čož mu patří plný počet ode mě. Ve filmu se najde několik scén, které patří obdarovat pořádným sestřihem, ale jak říká jeden můj kamarád - "Dobrých scifíček není nikdy dost", a já tohle odsuzuju jako jedno z nejlepších za poslední roky. 90% ()

Peytl

Z vizuálu jsem běhal orgasticky po stropě, do jejich základny jsem byl sbalený za pět minut a Tomovi bych teprve ukázal limity té létající sfině...bože, ta byla krásná, ňuňu, mazlím tě, letadýlko. Co dál pindat, scifíčko éňoňéňo, paradoxně mně výjimečně scientolog vadil méně, než je obvyklé a záhadně přebýval Freeman, nešť. Točte, točte pardálové, scifáren není nikdy dost. Dal bych čtyři, ale ještě v životě jsem neviděl tak rychlé, létající koule. Už jsem psal, že to bylo hustý??? No, a ty koule... ()

Omnibus

"Nad obláčky ložnice, v ní erár-souložnice." Určeno zahraničním zaměstnavatelům: Zvlčí-li vám zaměstnanec, začne se flákat, místo práce číst knihy, odmlouvat a stavět se na klonované zadní, ačkoli jste mu poskytli velký a vzdušný (!) firemní byt, včetně futuristicky zařízené kuchyně a komplet vybavené ložnice, plus firemní vozidlo pro služební cesty i soukromé účely (!), je nejvyšší čas, aby s ním vaše Emzo-HR oddělení rozvázalo pracovní poměr. Všemi dostupnými prostředky! [Scéna na stadionu se mi dostala pod kůži. Liduprázdná postapo Plzeň, zdemolované a zarostlé Štruncovy sady, já stojím v ruinách našeho fotbalového svatostánku a rozhlížím se po rezavějících troskách tribun, po ochozech porostlých křovím a vyvolávám ducha Pavla Horváta, v jeho XXL trenýrkách a s kouzelnou levačkou. Nápřah, míč letí... a tribuny bouří!] Ale rádoby romantický závěr s (ne)skutečným štěstím jsem nepobral. Žádný happyend, jen depresivní klonokonec. Brrr... ()

liskam

Napřed jsem dal 4* a když tak přemýšlím o komentáři, krerý napíšu k tomuto filmu. Komentáři ve kterém bych chtěl říci, že se mi to líbilo, ale také to bylo pěkně pitomé, díky tomu měním hodnocení na 3*. Tím to ale určitě nekončí. Film je pro mě totiž opravdu zajímavý, a to hlavně z důvodu, že opravdu nevím jak ho ohodnotit. Cruise rozhodně nepředvedl žádný super výkon, zato Andrea Riseborough se mi opravdu líbila. Svou roli zvládla parádně a hlavně díky jejímu hereckému výkonu jsem cítil takové to podprahové napětí.(( teď se mi chce dát i 5*)) Škoda že tohle neumí i Cruise, (tomu ve scénáři šoupli do palice sny a řekli mu "ráno při vztávání z postele sebou vždy cukni a tvař se jako vůl" ...) mohlo to být díky tomu o mnoho lepší. Jinak příběh jako takový byl vezkrze jednoduchý, ach ti zlí emzáci... Ale my na ně stejně jako vždy vyzrajeme. ((teď se mi chtějí dát jen 2*)) Na druhou stranu, občas bývá v jednoduchostí síla... Vzpomeňme si na "Prométhea" jak dopadl... No nevím, nezbyde mi nic jiného, než si to nechat uležet v hlavě. Zatím hodnotit nebudu..:) Tak už jsem si jistější, tenhle film budu hodnotit 4* hlavně proto, protože, když si na něj vzpomenu mám z něj dobrej pocit.. A už teď vím, že se na něj podívám ještě jednou. Což bych u 3* nebo 2* filmu udělal těžko. Za mě 77% (prozatím) ()

mzss1

Shlédnuto v kině. Teda, čekal jsem hodně dobrý film, ale ne až takovou pecku. Zaujal mě trailer, řekl jsem si, no to by mohlo být slušné. Tom Cruise si to teda tímle filmem dost vyžehlil, neboť jeho předchozí film Jack Reacher: Poslední výstřel se mi vůbec nelíbil - strašná nuda a 1* jsem mu jenom dal. Od Toma Cruise jsem moc filmů neviděl, jen skvělou sérii Mission Impossible, Top Gun, no a ještě pár dalších filmů. Takže nyní k tomuto dílu. Celkově bych to hodnotil jako Dobrodružný akční scifi mixované ještě tak do fantasy a tak dále. Takže všechny tyto prvky dokonale fungují. Film má velice zajímavý úvod, kdy se seznámí jak zhruba se bude ubírat příběh. Země v roce 2077 po válce a dost zničená. Takže vychytávky z budoucnosti, různé letouny, zbraně, sídla - to vše bylo perfektně vytvořené. Hned od začátku má film vysoké tempo, furt se něco děje, akce střídá akci. Rozhodně je to velmi netypický film. Herecké obsazení je na tom výborně, každý dokáže svým způsobem zaujmout, takže nemám problém opravdu s nikým. Tom Cruise v hlavní roli sehrál slušný herecký výkon, baví po celém času filmu. Olga Kurylenko také zaujala. Andrea Riseborough též dobrá volba. A co se týče Morgana Freemana - ten opět předvedl svůj obvyklý, solidní standart, takže celkem potěší ho vidět. Hudba je naprosto dokonalá, poutavý soundtrack - bylo opravdu vidět, že na něm pracovalo několik lidí. Lehce, ale opravdu lehce mi to připomnělo soundtrack studia "tomandandy", který skládal soundtrack k filmům Resident evil: Afterlife a Resident evil: Odveta. Takže jak dál pokračovat ? Příběh se neustále vyvíjí, Cruise sužují vzpomínky na jeho ženu, kterou nakonec ve filmu najde v troskách, bude bojovat za pravdu, nakonec se pokusí pomocí Freemonova tajemného týmu zničit svoji nadřízenou, která ovládá tento polorozpadlý svět. Takže jsem nesmírně spokojen, vůbec jsem se nenudil. Padla i nějaká ta nostlagie, takže také to je dalším plusem filmu. Začátek snímku má strašně hustou atmosféru, takže je snad jasné většině, že toto bude hodně solidní záležitost. Nevím k jakým filmům mám toto přirovnat, asi k žádnému což je také dobře, že bylo natočeno něco nového a to se cení. A zápory ? No mohly vysvětlit klony a především klon na konci filmu, nechci nic prozrazovat, ale ke konci mi to přišlo hodně nelogický, ne, že by to zkazily, ale mohl být lepší závěr. Ale i tak to není zásadní zápor. Takže celkově solidní sci-fárna v budoucnu, kde nechybí zajímavá akce, napětí, nepředvídatelnost a tak dále. Nápady měl film opravdu zajímavé. Kamera, režie a technická stránka bezchybná. Takže akorát ujel konec no. Přidat ještě nějaký zajímavý nápad a bylo by to zcela bezchybné. Nevadí, toto jsem napsal jen z toho důvodu, bay došlo k nejvyššímu vylepšení filmu. Přesto hodnotím na skvělých a rozhodně zasloužených 94% = ***** ()

kingik odpad!

Po zhlédnutí Nevědomí může divák upadnout do bezvědomí. A to v dobrém a hlavně v tom horším slova smyslu. Rok 2077. Země je po ničivé válce se Scavengery (nic tvůrcům nebrání tuhle ohranou stupiditu použít po x-té i tentokrát), zničeném Měsíci a následným radioaktivním ozářením neobyvatelná. Obyvatelstvo přesídlilo na Titan. Trůní zde jen servisní technik Jack Harper s řádovým označením Technik 49 spravující futuristické letouny. Se svojí kolegyní Vicou tvoří na Věži sehraný tým (snad i pár) pravidelně hlásící stav situace na Zemi do centrály. Jackovi před pěti lety vymazaly vzpomínky na minulost a od té doby žije v nevědomí, aniž by znal o sobě a o katastrofě která Zemi postihla, skutečnou pravdu. A tu brzy odhalí. Dal jsem režisérovi Joseph Kosinskimu po příšerně přepláceném a nezajímavém Tronovi druhou šanci a ten bídák ji zazdil. Sice definitivně zaparkoval v žánru scifi, ale po tomhle výtvoru by si opravdu měl najít jinou práci. Ten člověk by nezrežíroval ani Ferdu Mravence, kdyby ho převzal jako remake po Hermíně Týrlové. Opět se v žánrové oblasti pohybuje tápavě, s nejistotou a neschopností sobě vlastní nedokáže dát za dvě hodiny filmu punc originálního režijního rukopisu a v podstatě se uchýlil napodobovat svoje kolegy. Od Ridleyho Scotta přes Stanley Kubricka až po Jonase Akerlunda. Co tak asi z diváckého pohledu mohla přinést taková to podivná směsice režijních stylů? Předně je příběh pojat komorně a upozaděna je jak akce, tak i na vizuální a trikové stránce se nedá moc smlsnout. Vypadá jak z osmdesátek, a když má film lepší trikovou chvilku, tak nabídne vzdušnou honičku obtáhlou z Hvězdných válek. Když dojde na pár řídkých akčních scén, tak nejsou ani strhující a na rok 2013 příšerně zrežírované. Kapitolou samou o sobě je Tom Cruise, který v záběrech, kdy má na sobě kšiltovku s logem NY Yankees vypadá jak přerostlý pubescent, který jakoby vypadl z nějaké parodie a příliš do děje nezapadne také svým zcela bezkrevným a opět dost příšerným hereckým výkonem. Pár scén si odtrapní Morgan Freeman a ženská část zastupovaná sličnou Olgou Kurylenko a Andreou Riseborough se starali o to, aby neusnulo pánské libido. Film si hraje na dost sofistikovaný kousek, ale při bližší analýze a následném vyznění z toho vychází banální story k smíchu. Sice je film napěchován několika zásadními dějovými zvraty, ale to nepomůže, když ho řídí totál neschopný režisér. Cruise je sice zkušený byznysman, ale jako producent se netrefil či selhal v angažování režiséra, a je možné, že kdyby zvolil někoho jiného, zřejmě by film dostal zajímavější podobu. Takhle je to propadák promítaný v kině mimo hlavní letní filmovou sezonu, který je svým utahaným rozjezdem s tááááááááááák natahovaným nablblým dojezdem a celkově nezáživnou a prachbídnou stavbou příběhu v kombinaci se zastaralou technickou stránkou vzorovou ukázkou, jak se nemají točit scifi filmy. V kině zamávejte Cruiseovi a Kosinskimu ve vesmírném modulu se vzkazem, aby už se z vesmírných cest, pokud možno, hodně dlouho nevraceli. Mé hodnocení: 0% () (méně) (více)

Snorlax odpad!

Tupá akční slátanina, která má se sci-fi společného snad jen to, že pár sekund se odehrává v kosmické lodi. Trapné, ubohé, zbytečné. ()

Šakal

(Možná) příliš doslovné, samozřejmě mám na mysli monolog M. Freemana, ale stále překvapivě chytré (berte prosím s rezervou, stále mám v živé paměti epickou rozprávku Prometheus resp. nejnověji Elysium N. Blomkampa). Kosinski (narozdíl třeba od R. Scotta) si je jednoznačně vědom svých mantinelů resp. faktu, kde je jeho parketa a tak se mu to pod rukama nebortí jako domeček z karet, ale naopak v celku uspokojivě i uzavírá. Navíc si na své přišlo i mé architektonické já a tak ani zpětně tolik nezamrzí, ale jo, že místo prkenného studeného východního čumáku Bond girl Olgy, nedal Kosinski opět šanci Paule pardon Olivii Wild(e). To vysušený pardon (finančně) vysátý scientolog Tom příjemně překvapil, ikdyž dá se stále mluvit o překvapení?! On, v poslední době, Jacky dává s velkým přehledem! Oblivion je i přes mírné výhrady chytré sci-fi a pádný důkaz, že „new age“ se dá inteligentně skloubit s „old school...“, což v současné záplavě všech těch infantilních pubertálních slátanin, nám všem, co už dávno není náct, může přijít k duhu. Mně tedy rozhodně ano, neboť (souhlas viz Faidra) i já „na stará kolena“ už přestal doufat v kvalitní sci-fi přesahující svým IQ alespoň napařovací žehličku. K samotné (předvídatelné) pointě. Já nepotřebuju být za každou cenu (ne)příjemně šokován, či překvapován, mně stačí, když ze mě tvůrci nedělají de...méněcenného. To se tu neděje, za to velký dík! Navíc, i přes tu úchvatnou vizuální trikovou stránku, je tu jasně patrná snaha o co nejvíce hraných scén, takže snímek nepůsobí (zde se s valnou částí neshodneme) digitálně resp. sterilně, ale přirozeně resp. živě. V mých očích J. Kosinski ten pověstný touchdown jednoznačně položil. 85% s velkou chutí k (blízkému) repete a teď zpětně dvojnásob zamrzí, že jsme se v kině (to přes domácí Bluray, DTS projekci) minuli. Zčásti (mi) to vynahrazují bonusy. To je však chabá náplast a zejména ne omluva. ()

IQ Tiqe

Akční sci-fi mám rád, tohle nebylo špatné. Ale příběh, byť byl z těch, které se mi líbí, byl celkem čitelný, takže žádné velké překvapení nepřinesl. Zkrátka slušné akční sci-fi na jeden večer, které mi nezavdalo důvod, abych se k němu někdy v budoucnu vrátil (jako třeba k Gattaca, Island nebo In Time). # příběh 6 | hudba 8 | humor 0 | akce 7 | napětí 2 | pustil bych si znovu 6 ()

HoneyBunny

Staromódní sci-fi a la šedesátá léta, trocha post-apokalyptických klišé, nedávný Moon Duncana Jonese... Nevědomí vám může připomínat spoustu filmů a popravdě, záleží jen na vás, zda jste ochotní na tuhle hru přistoupit. Mně osobně byl moc sympatický právě ten starosvětský přístup k vyprávění příběhu - to je onen nedostatek akčnosti, na který si mnozí stěžují. Nevědomí si dává načas s příběhem a první třetinu filmu jen pomalu buduje atmosféru, přičemž nenápadně komentuje současné na oko dokonalé páry, žijicí v luxusních hi-tech bytečcích a pracujících bezmyšlenkovitě od nevidim do nevidim. Samotný příběh, který se pak rozvine, je víceméně předvídatelný, ale nikdy nesklouzne k trapnosti a směšnosti. Přítomnost Toma Cruise (na Oscara to není, ale zvládá svůj dobrý standard a jako vždy se na něj dobře kouká), skvělé CGI efekty a hudba vám pak dají zapomenout na fakt, že celý tenhle blockbuster odehraje jen asi šest herců. Mimochodem, na film se vyplatí jít do dobrého kina - po delší době nabízí skvělý vizuální a sluchový zážitek. ()

Jordan

kosinski so scnáristami si kúpili naozaj veľké HRABLE, lebo nahrabať takú kôpku opadaného klišé sa v histórii žánru sci-fi (žánru odsúdeného na klišé) ešte asi nikomu nepodarilo... nesmierne (zbytočne) dlhá nuda pozliepaná z úlomkov iných filmov... bez humoru, bez ducha... umelé až vyumelkované... vskutku zbytočné film, ktorý môže slúžiť ako vhodný príklad úpadku žánru sci-fi v hollywoode... cruise asi starne, lebo tuto šliapol vedľa ()

Anderton

Kosinski s Oblivion a Scott s Prometheom podľa mňa naznačili, ako vizuálne by sa ďalej mohlo uberať futuristické sci-fi. Filmy to určite nie sú prijaté s nadšením, ale dizajnérska práca a jasne dané farebné ladenie: biela, modrá, šedá, čierna a ďalej v tomto duchu ovplyvnia prácu ďalších režisérov na podobných projektoch. Kosinski a jeho scenáristi majú predstavu, čo chcú povedať, ale nevedia poriadne ako, nevedia ani komu, či inteligentnému divákovi, alebo po trikoch bažiacemu teenagerovi. Ten bude komorným ladením snímky skôr sklamaný. Prejavuje sa to kombináciou inteligentného podtextu a niekoľkých otravných klišé, napríklad si predstavte scénu, keď sa dve osoby bijú o zbraň, v určitej vzdialenosti stojí tretia, zbraň omylom vystrelí a hádajte, kde skončí guľka. Rozdeľte si kruh na 360 stupňov, každý vyplňte jedným človekom a dostanete šancu 1 ku 360, že dôjde k nehode. Kosinski sa nevyhýba ani patosu, skôr ho vyhľadáva, čím film iba ďalej rozbíja. Ja mám ale slabosť pre solídne sci-fi príbehy a zaujímavé nápady a sci-fi dekorácie (nie je ich veľa) a onen podtext, kde by sme pri súčasnom krízovom stave spoločnosti mohli raz skončiť a polemika o stádovitosti spoločnosti ma presvedčila o zaokrúhlení môjho hodnotenia nahor. ()

Frajer42

Další z filmů, ve kterých obal převálcoval obsah. Ten obal byl ovšem natolik brilantní, že se cítím spokojen. Dlouho jsem neviděl sci-fi, které by mě tolik potěšilo. Moc se mi líbilo celkové prostředí, do kterého je zasazen nepříliš atraktivní děj. Tvůrci zřejmě předpokládali, že ke konci se budou diváci potýkat s přívalem spánku a přehlédnou, že supermoderní stroje, které takřka proskenují Tomíkovi mozek, nezkontrolují osobu, kterou zrovna převáží. Já byl ovšem natolik omámen obrázky, že jsem na spánek neměl ani pomyšlení. Herečky jsou docela šeredky, ale naprosto jsem to přehlížel, neboť jsem se nechal unášet průletem Tomíka nad zdevastovanou krajinou. Pálím sem slabší 4*. ()

boshke

Vážený pane, Váš filmový pokus jsem bohužel viděl. Nevím, co Vám vytknout dříve, zda chatrný děj, absenci scénáře, mátožnost postav, vykrádání jiných filmů (Pán prstenů, Matrix, Star Wars, Počátek, Ostrov, Temný rytíř, Predátor, Tron) či nesmyslné natahování děje. A to nemluvím o tom, co by řeklo publikum na Vaší svéráznou představu o fungování Tetu, který je sice schopen létat z planety na panetu a vysávat z nich energii, ale jakmile „zapadne“ za kopec, neví, co se děje, a ani nemá možnost se to zpětně nijak dozvědět. Nechal jste mi naději, že byste mohl natočit dobrý film, přes úvodní přelet Tetu skrz logo Universalu a relativně slibně vyhlížející titulky. Hned jak jsem spatřil Vašeho našeho Toma Cruise, kterak běhá v křečkovském kolečku ve své tronovské budce kdesi v oblacích a odříkává svou básničku, byl jsem konsternován. A jakoby jeho milá tvářička nestačila jednou, obdařil jste nás ještě Tomíkovým klonem. Jediným světlým (černým?) momentem byly scény s Morganem Freemanem, který je prostě borec a pozvedl by o několik pater i porno z osmdesátých let v roli umělohmotného tulipánu. Za něj ta hvězda... Nevím, čím jste vyučen, nebo v jakém oboru vzdělán, ale s čistým svědomím Vám mohu doporučit, abyste zanechal podobných filmových pokusů a věnoval se práci jakékoli, ale jiné. Zároveň Vám sděluji, že nadobro ukončuji naši korespondenci. Nehledejte v tom nic osobního, podobně ukončuji korespondenci i s panem Michaelem Bayem a Danny Boylem. Jen vy tři jste mne stáli 1676 minut, což je necelých 28 hodin. S pozdravem, nepište mi, a pokud možno nepište vůbec, Adam Boško... 20% ()

Kothy

Zajímavé postapokalyptické sci-fi s docela nečekaným zvratem. Vizuální efekty jsou naprosto úchvatné. A hudba vás taky ohromí. Ti hlídači mi trochu připomínali VALL-Iho. :D Tomu Cruisovi hlavní role celkem sedne. A pohlednou Olgu Kurylenko taky nejde přehlédnout. Konec mě trochu překvapil. "Tvoříte efektivní tým." ()

Dzeyna

Ale jo, je to celkem dobře propracovaný snímek. Možná je i lepší, než jsem ho ohodnotila já, ale hraje v něm Tom Cruise, takže jenom to je velké mínus - a ještě ke všemu v hlavní roli. Ovšem třešnička na dortu je nesmrtelný Morgan Freeman, jehož charisma sahá až do vesmíru. A Olga Kurylenko je pouze taková ozdoba, na kterou je hezký pohled, ale příliš velký talent také nepředvedla. Děj je poněkud nezajímavý a trochu se to táhne, ale myšlenka je rozhodně dobrá. ()

stilgar1

Kdyby mi někdo řekl, že tohle dílko vzniklo jako adaptace nějaké (max. desetistránkové) povídky P. K. Dicka, po jeho zhlédnutí bych mu to sežral i s navijákem (a dodal bych (podobně jako zdejší uživatel Disease), že téhle adaptaci většina ostatních nesahá ani k patám) . Nebýt těch efektů a postaršího Toma Cruise, nejspíš bych i uvěřil, že vzniklo před několika desítkami let. Kosinski se svým příběhem ztrácí v hlubinách času... činí tak ale naprosto odlišným způsobem, než v případě svého předchozího snímku. Zatímco film TRON: Legacy byl zamýšlen jako pocta a snad i restart, Oblivion působí spíše tak, že v něm veškeré zdroje (ať už zmíněný Dick, Asimov či kdokoliv jiný) figurují jaksi nezamýšleně (či přinejmenším skrytě), což z něj v mých očích činí přízrak dob minulých. ()

AllShallFall

Tak tenhle film mě úplně usadil na prdel. Jsem neskutečně ohromen. Post apokalyptická budoucnost s výbornou zápletkou, nervydrásajícími zvraty. Skvělé herecké obsazení. No prostě není nic, co bych tomuto filmu vytknul. Je to dokonalost sama. Oblivion se zařadil mezi mé nej filmy. Zaslouženě! 100% ()

Top Gun 2 nabírá obsazení

Top Gun 2 nabírá obsazení

04.07.2018

Není to vtip, Top Gun 2 se skutečně pomalu mění v realitu. Potvrzuje to teď i čerstvě oznámené obsazení jedné z hlavních rolí. Vedle Toma Cruise (Mission: Impossible – Fallout) a Vala Kilmera … (více)

Druhý Top Gun přiletí za dva roky

Druhý Top Gun přiletí za dva roky

01.07.2017

Po smrti Tonyho Scotta to vypadalo, že se Top Gunu 2 jen tak nedočkáme. Tom Cruise se ale tohohle snu nevzdal a nakonec ho realizuje s Josephem Kosinskim, režisérem TRON: Legacy 3D. Kosinski na… (více)

Druhý Top Gun je téměř jistý

Druhý Top Gun je téměř jistý

03.06.2017

O pokračování legendárního Top Gunu se mluví dlouhé roky a nikdy se nikam nepohnulo. Po smrti Tonyho Scotta to dokonce vypadalo, že se ho nikdy nedočkáme, Tom Cruise ale film nakonec zrealizuje bez… (více)

PF 2017

PF 2017