Nevědomí

• USA Oblivion (více)

Planeta Země už dávno není obyvatelná. Lidstvo bylo napadeno vetřelci a rozhodlo se bránit. Použilo jaderné zbraně a v důsledku toho je svět neobyvatelný. Lidstvo bylo nuceno přesunout se na Saturnův měsíc Titan, kde byla vybudována dočasná vesmírná stanice. Jack a Victoria už pět let slouží na Zemi jako údržbáři. Starají se o bezpečí obřích hydrověží, které odčerpávají energii z mořské vody. Za pár dní, až skončí služba, se oba vydají na Titan. Victoria už se nemůže dočkat, ale Jack má pořád jakési zvláštní pocity sounáležitosti k Zemi, nemluvě o divných snech, které ho pronásledují. Při plnění svojí mise je svědkem nouzového přistání kosmické lodi, jejíž jediná členka posádky tvrdí, že ji s Jackem pojí společná minulost. Její příchod spustí řadu událostí, které Jacka donutí pochybovat o všem, co doposud věděl. Osud lidstva je nyní v jeho rukách. (TV Nova)

heyda

Říkejte si co chcete, ale podle mě je to film na jedno použití. Scény jsou monumentální, hudba ujde, to nepopírám, ale po prvním zkouknutí film ztrácí všechno na čem je postavený. A to na nepředvídatelnosti. Takže na jednu stranu jsem se nenudil, zvraty byly fakt skvělý, ale tím kouzlo filmu vyprchalo a znovu už se na to dívat nehodlám... Kosinski má ale před sebou slušnou budoucnost. Je vidět, že sci-fi žánr mu dobře sedne, akorát TRON mě bavil po příběhové stránce víc. 60% ()

Stanislaus

Nevědomí mělo v rámci sci-fi filmů z budoucnosti značný potenciál, nicméně se nemohu ubránit pocitu, že to šlo natočit a pojmout nějakým lepším a atraktivnějším způsobem, který by mě donutil o filmu přemýšlet i několik dní po zhlédnutí jako tomu bylo například u Na hraně zítřka či Districtu 9. Neříkám, že jde o špatný film, ale spíše o průměrný, který mě nezaujal natolik, abych mohl dát vyšší hodnocení. Zkrátka ve výsledku ničím výrazný film, který se skvěle hodí na volný večer v rámci nějaké nenáročné oddechovky. ()

lillien

Plně se ztotožňuji s tím, co o filmu napsal segrestor, takže se nebudu opakovat a odkazuji na jeho koment. Za mě jen dodávám, že Cruise mě letos v kině už podruhé příjemně překvapil (poprvé v roli Jacka Reachera) a nemůžu mu zhola nic vytknout, protože vysmívat se tomu, jak byl i v podpatcích menší než ta ukrajinská bledule Kurylenko, je ohyzdné, neb za své nadělené centimetry nikdo nemůžeme a jistě ho tento handicap alespoň donutil prokázat mnohem silnější vůli, odhodlání, nasazení, pracovitost..bla bla bla..prostě tlemila jsem se jaxviňa, jak byl proti všem mrňavej:)) Ale to nijak neznehodnotilo zážitek z filmu, exteriery božsky uvěřitelné, zápletka se postupně rozkrývala, aniž bych všechno hned tušila dopředu, takže to udrží pozornost. No pro mě to na plný počet chtělo možná malinko víc napětí nebo akce, byť věřím, že to primárně nebyl záměr tvůrců. Ve scifárnách u mě zatím nic nepřekonalo loňského Promethea, ale tohle je velmi slušná prácička. ()

jojinecko

Oblivion je takým nemastno- neslaným hybridom viacerých filmov, pričom aj celkový môj dojem je skôr rozpačitý. Nemal som potrebu riešiť myšlienku a nebodaj nejakú filozofiu, ten film ma k tomu skrátka "nedonútil". Vizuál je miestami fantastický, inokedy ako z PC spred pár rokov. Asi budem v menšine, ale mne tam hudba M83 vôbec nesedela, naopak Tom Cruise má poslednú dobu formu! Ako na húpačke, no poctivé *** to budú:) ()

Flego

Princíp ľudského bytia je nežiť v nevedomosti. Byť "zvedavý" je hnacou silou ľudstva a posúva ho ďalej. Kosinského sci-fi v spojitosti s vizuálom ( kamera je ozaj dobrá ), dokonalým strihom a poctivou réžiou tvorí po technickej stránke silný organický celok. Netreba zabúdať na takmer neustále znejúcu atmosferickú hudbu. Silný romantický podtón dodáva filmu osobný rozmer a poľudšťuje nehostinné, studené prostredie, v ktorom sa príbeh odohráva. Slabinou je scenár, ktorý navzdory jednoduchému príbehu je schopný sypať si piesok do očí. Niektoré kombinácie idú zrejme na vrub početnosti scenáristov a takto sa trestuhodne vytráca kompaktnosť samotného príbehu. V každom prípade je Oblivion zaujímavou záležitosťou, ku ktorej sa divák rád vráti. ()

Darneth

Jarní mix nejšťavnatějšího filmového sci-fi ovoce v Kosinskiho podání. Bílé kombinézy tento rok asi dosti letí, tak jako stařík Cruise a vypadá to, že scientologové mu nadehnali další vesmírné projekty i do budoucna. Každopádně mě ona salátová mísa vizuálu, zvuku a stylovosti vážně nasytila. Koneckonců proč ne, kdo umí, ten umí. "If we have souls, they're made of the love we share. Undimmed by time, unbound by death." ()

BMW12

Přesně takovéto filmy mám rád. Velice dobrá Sci-Fi v čele se skvělým Tomem Cruisem, který po hlušším období nabírá druhý dech a točí jeden skvělý film za druhým. Na začátku se dozvídáme, že planetu napadli Čističi a i když lidstvo válku vyhrálo, tak polovina Země je zničena a lidé musí žít na Titánu. Zemi tak hlídá pouze dvojice Zametačů. Pak přistane na Zemi Olga Kurylenko a Tom Cruise se začne dozvídat, že né vše je tak jak to vypadá. .. Je to jeden z těch filmů, kde hraje jenom pár osob a tak bylo především na Tomovi, aby celý film utáhnul a to se mu povedlo. A málem bych zapomněl pochválit luxusní hudbu ve filmu. ()

honajz

Tak jsem pořád čekal, kdy se to rozjede, čekal, a najednou koukám, hodina a půl pryč... Do té chvíle jsem si řekl třeba, že ten námět vypadá jak opajcnutý příběh z Aeon Flux, že asi původně film plánovali pro 3D uvedení a nakonec se buď nepovedlo, nebo to teprve přijde, pokud to bude mít úspěch (to kvůli těm několikaminutovým letům a průletům krajinou, jichž je časem příliš a jen ředí již tak řiďoulinký děj), že to celé spíš vypadá jak další Mission Impossible v postapo budoucnosti (neprodukoval to Tom?) a že snad někde je nějaká větší myšlenka, než jaká by vydala na krátkou povídku. Kromě několika vizuálních chuťovek jsem se tak ale ničeho nedočkal. A protože se to hraje v podstatě ve třech, maximálně pěti lidech, musel by být člověk po lobotomii, aby mu tak nějak po chvíli sledování nedocvaklo, oč asi jde, takže nějaké překvapivé zvraty se alespoň pro mne nekonaly. Vše ještě drtil soundtrack, který se usilovně snaží dodat dramatičnost tam, kde filmově zcela chybí. BACHA SPOILER! Přesně jsem věděl, kdy ona mu řekne, že je jeho manželka, nebo kdy bude bojovat sám se sebou - a spíš mne otrávilo, že jsem měl pravdu, že nikdo nepřemýšlel trochu dál, než jen po povrchu. Pár logických otázek: Co se stalo s hnízdy? Co se stalo s "tisíci dalších kopií" v dalších hnízdech? ... Mimochodem - komiks Vzpoura mozků na velmi podobné téma byl napínavější a akčnější, ()

Jinny

Pastva pro oči, která neurazí ani nenadchne. Jestli děj něco připomíná, tak je to hlavně seriál Krajní meze a po první třetině je zhruba stejně předvídatelný. Pochválit na druhou stranu musím Toma Cruise, který svůj part odehrál s přehledem, a vizuální stylizaci. ()

Roman.Ticka

Ačkoli od žánru SF nečekám nic "hlubšího", určitou hlavu a patu by si zachovat měl. Téměř půlka filmu o stereotypním životě dvou lidí a o brouzdání vyprahlou pustinou nedokázala zaplnit prázdné díry nejen v zemi prakticky nulovou akcí, natož nahradit pestrým hudebním koloritem, pro mě je to zoufale nedostačujcí. Z občasné nudy mě napadaly teze genderového typu - roboticky působící Vica s tradičním pečovatelsko-ochranitelským přístupem: "To se nesmí" a Jack jako typický příklad zvídavého hocha: "Já rád zkoumám". Víc jsem prostě z nelogického děje nevydolovala. V otázce zde diskutovaných vykrádaček mě napadla jediná vhodná podobnost s filmem Vall-i, který je ovšem mnohem roztomilejší a nepostrádá nosnou myšlenku s jasnou futuristickou vizí. Celek drží pohromadě pochopitelně Tom, ale to už taky není nic nového. ()

anais

Pro mě cesta zpět v čase do fantastického roku 1997, kdy jsem v kině žasl nad Pátým elementem, Horizontem událostí nebo třeba Gattacou. Ten rok se urodilo nebývalé množství kvalitních sci-fi řekněme "starého" střihu. Bohužel, bylo to naposledy Pak už přišel jen Matrix a vše bylo jinak. Oblivion je ze staré školy. Poctivý příběh plný překvapivých zvratů, plný obrázků, které vás (idealisticky) chtějí přivést v úžas, a s Tomem v hlavní roli. Na něm ten film stojí i padá. Tak nějak se nelze zbavit povědomí o tom, že to je TEN Tom Cruise, na druhou stranu ta naprosto dokonale vybudovaná obří image, která stojí i před filmovou postavou nostalgicky vane z dob dávno minulých, kdy filmové hvězdy vládly filmovému plátnu.Oblivion se trefilo přesně do atmosféry, která mi v kině už dlouho chyběla. Na jednu stranu je to důkaz, že podobných filmů už je minimum, na druhou stranu mám radost, že tam někde stále existují lidé, kteří nechtějí točit prequely 30 let starých filmů. A v tom vidím naději lidstva :) (a co je zajímavé je, že TC je v tom filmu 51 let!) ()

rikitiki

Příběh na mě působil chladným dojmem. Je dobře promyšlený, ale procítěný není ani trošku. Děj a jeho zákruty do sebe zapadají hladce jak ozubená kolečka. Emoce se nedostavují. Hlídač na ztracené vartě zničené Země hledá ve střípcích své vymazané paměti, kdo ve skutečnosti je, v čemž mu překáží až příliš oficiální pravdě věřící partnerka, disidenti, kteří ho záměrně nechávají pátrat bez pomoci a záhadná kráska probuzená z umělého spánku. SHRNUTÍ: Když musíš nasadit pouta sám sobě, je něco zatraceně špatně. ()

Deschain

HAL 9000 reports back for duty. Inak hudba od M83 potešila a aj keď to bolo niekedy zívačkové prípadne sprevádzané dvihnutím obočia, veľmi som netrpela. (Cinema City Eurovea, predpremiéra - 16. 04. 2013) ()

HellFire

Pokud to mohu říci tak zostra, tak Kosinski má pořádné koule. Nedokážu si vybavit moc režisérů, kteří natočí tak povedený film na základě vlastní myšlenky. Vizuálně ne tak strhující jako Tron, ale stále velmi krásné. Mě, jako perfekcionistu, potěšily vymazlené zvuky a krásná hudba (perfektní theme music!). ()

GigaPudding

Film nanejvýš za **, protože je prakticky úplně o ničem, asi jako když nad ránem dávají pořad s kamerou zachycující krajinku a s informacemi kolik je tam zrovna stupňů :). Důvod proč pořád ale váháme nad trojkou je v tom, že asi pět nebo deset minut na konci začne být film dost zajímavý, ale tu působivou scénu najednou prostě zabije totálně trapná jakože "cool" hláška :). Ta "cool" hláška ale tak trochu naznačuje další důvod, proč váhat nad trojkou, protože tenhle film úplně jasně bude za dvacet let kultovka takových těch "špatně-dobrých" nebo "dobře-špatných" scifi filmů jako jsou dneska třeba věci jako Galaxy of terror nebo Boy and his dog nebo třeba Screamers s přehrávajícím Royem Dupuisem :). Vůbec jsem nevěděla o čem film bude než jsem se dívala, takže mě dost překvapilo, že nebyl vůbec o ničem, i když se tvářil chvílema dost hlubokomyslně a chvílema zase strašně "cool" (tím myslím hlavně na konci a pak ještě víc na konci s tou zmiňovanou hláškou). Taky by to děsně rádo chtělo být jedním známým scifi filmem, ale jen jeho přímým jmenováním by asi došlo docela ke spoileru, takže to vynecháme :). Každopádně jednou budou diváci nadšení z objevení zapomenutého dobře-špatného oblivionu, tak mu teda dáme trojku, i když fakt je to nanejvýš na dvojku a to i když započítáme pěkné triky a celou obrazovou stránku vůbec :). ()

anderson

Príšerná scenáristická zlátanina zamaskovaná do lákavého CGI obalu. Herecké výkony strašné, logika dostala na frak ako obvykle tiež. Posledný film s Cruiseom, ktorým som sa hlúpo až sadomasochisticky tento rok dobrovoľne týral. (7.8.2016) ()

Rattus Rattus

Audio a video stránka filmu výtečná, škoda že není v 3D, scénáristicky ale nezvládnuté, takřka kombinace Moon, Dne nezávislosti a mnohých dalších filmů, napětí chybí - velmi předvídatelný film, a hercům jsem jejich role nevěřil. ()

Xeelee

Když očekáváte KAŽDEJ zvrat aspoň čtvrt hodiny předem (pokud jste neviděli trailery a nezjistili jak film skončí), říkáte si v jednom kuse WTF, když něco nedává smysl a děje se to jen proto, aby se film dostal z bodu A do bodu B, když nevíte, jestli vás film víc nudí nebo irituje, tak je něco zatraceně špatně. Vážně by mě zajímalo, jestli jsou po lobotomii tvůrci nebo emzáci. Nevědomí je jedna velká nefungující vykrádačka a jediné co stálo za to byl vizuálně nádhernej začátek, když se ještě prakticky nic nedělo. Pak už se trikový scény začínaj opakovat a nějak se mi přejedly. A po závěrečných titulcích o filmu nepřemýšlejte, protože bude dávat ještě menší smysl než předtím. Zkuste to vzít jako hru. Ndívejte se na trailery, nečtěte oficiální text distributora a zkuste si dělat čárky u uhodnutých klišé, která se ve filmu objeví. ()

Janek

Dlouho jsem neviděl film, ve kterým se genialita vizí kloubí s...tím ostatním (Olga Kurylenko, ´hloubka charakterů´, lidské emoce, občasné podívání se na hodinky, žádný humor, průměrné finále). Chtělo by to Kubricka, který by doladil scénář. 70% ()

=woody=

Zdravím csfd! Dvouhodinová pastva pro oči. Super! Upřímně jsem se bavil a je mi jedno kolika filmům je Oblivion podobné, nebo z kolika čerpá.. Kdo je alespoň trochu zběhlý v žánrových filmech, vždy najde nějaké mouchy, podobnost s jinými díly, nebo ďoury ve scénáři.. Tom Cruise uhání jak mašina před neúprosným stárnutím a tenhle film dokázal, že je pořád na špici! Morgan Freeman je už teď legendou, přesto si dělá zářezy takovými roličkami, jako je tahle, kde vypadá fakt cool! Jen Olga byla taková nijaká.. :-/ Škoda.. Ale stejně jsem se měl filmově! ;-) Woo. ()

Top Gun 2 nabírá obsazení

Top Gun 2 nabírá obsazení

04.07.2018

Není to vtip, Top Gun 2 se skutečně pomalu mění v realitu. Potvrzuje to teď i čerstvě oznámené obsazení jedné z hlavních rolí. Vedle Toma Cruise (Mission: Impossible – Fallout) a Vala Kilmera … (více)

Druhý Top Gun přiletí za dva roky

Druhý Top Gun přiletí za dva roky

01.07.2017

Po smrti Tonyho Scotta to vypadalo, že se Top Gunu 2 jen tak nedočkáme. Tom Cruise se ale tohohle snu nevzdal a nakonec ho realizuje s Josephem Kosinskim, režisérem TRON: Legacy 3D. Kosinski na… (více)

Druhý Top Gun je téměř jistý

Druhý Top Gun je téměř jistý

03.06.2017

O pokračování legendárního Top Gunu se mluví dlouhé roky a nikdy se nikam nepohnulo. Po smrti Tonyho Scotta to dokonce vypadalo, že se ho nikdy nedočkáme, Tom Cruise ale film nakonec zrealizuje bez… (více)

PF 2017

PF 2017