Znovu a jinak

Young Adult

Znovu a inak

Komedie / Drama

USA, 2011, 90 min

The Bitch is Back! Braková sonda do duše teenagera žijícího v dospělém těle. Krutá deziluze bez morálního ponaučení? Nečekané, byť ne tak úplně dobře napsané zato skvěle zahrané. Podobně jako Somewhere je i Young Adult filmem o něčem v ničem – snímkem, který měl být Reitmanovou první vlaštovkou před tím, než se vydal řešit problémy dospělých. Ale i tak je tahle hříčka o (ne)dospívání v každém věku podivně působivá, i když se jedná o sžíravě kritickou, hořkou a spíše smutnou sondou do života kdysi "populární" dívky, než o jakkoliv komické či dojemné poplácáním po ramenou. Podlý šach-mat. PS: Charlize Theron je můj druhý nejoblíbenější filmový asociál. Hello Kitty!(1.3.2012)

Sem-tam sa zasmiať dá, ale komédiou by som to určite nenazval, ale to nevadí. Ch. Theron je v podstate nešťastná troska(ale veľmi pekná), ktorá si zaumieni zbaliť späť toho svojho. Ten už je ale šťastne ženatý...Ch. Theron je naozaj pekná kočka, ale nie je pravidlom aby takéto pekné herečky boli aj talentované. Ona má ale talent na rozdávanie. Tento film je takým "one woman show". Je takmer v každom zábere a je skvelá. Veril som jej všetky polohy(dokonca aj tú s roztiahnutými nohami...), od namyslenej a povýšeneckej, až po nešťastnú a naivnú káču. Nie je to film s veľkým príbehom, či posolstvom, no napriek tomu sa mi na to dobre pozeralo. Ch. Theron na tom má samozrejme obrovský podiel a od sympatií k nej určite závisí, či si máte film pustiť. ----Kedysi sme mali na škole sen, že založíme kapelu, ktorej sme dali nadupaný názov Wild shits (divoké sračky). Bavili sme sa na tom a ťažko by sme hľadali lepší názov. Vo filme ale jedna kapela účinkuje a jej názov ten náš, vážne tromfol a je neskutočný..."Zmätené bravky"...80%.(26.8.2012)

No jo, komu by se nelíbilo, kdyby po něm jela Charlize Theron jak po uzeném? V posledním Reitmanově filmu je to ovšem asi největší problém - po celou dobu mě neopouštěl pocit, že se na tento fakt film až příliš spoléhá a nijak výrazně jej neobohacuje ani nerozvíjí. Výjimkou je výtečná scéna v závěru - ranní dialog Mavis se sestrou jejího kamaráda. Tady se jde poprvé a naposled konečně trochu do hloubky, což je docela škoda. Formálně je to kvalitní, pár hezkých zrychlených momentů, ale nemá to zdaleka ten drajv a hutnost jako Lítám v tom. Young Adult tedy dopadlo přesně tak jak jsem čekal - Reitmanova oddychovka po majstrštyku Up In The Air s několika malými odchylkami oproti běžným americkým dramediím. Ale potěšila mě alespoň rejžova soudnost co se týče stopáže, věděl, že nemá smysl tento scénář natahovat na dvě hodiny, jak je v posledních letech neblahým zvykem. Řekl a ukázal co chtěl a nazdar bazar, nač to protahovat. (poznámka: řeči o tom, jak je opojné/nepříjemné, že hlavní postava není "user friendly" jsou poněkud liché. Proboha, tak nemá ráda děcka, chlastá a je sebevědomá. To je toho!)(21.6.2013)

• Jara.Cimrman.jr

Mám v sobě tolik empatie, že dokáži soucítit i s královnou krásy, která trpí tím, že lidé neoceňují její inteligenci. A Mavis k tomuto traumatu přidává chlast, sex a touhu zničit jedno dokonalé manželství. Je to zkrátka čítanková koza, která nesleze z plátna a věnuje se pedikúře víc, než jsem schopen zvládnout. Samozřejmě si u mě trošku vylepšila pozici při sexu s tlouštíkem bez penisu, ale kdybych napsal, že mě to bavilo, tak bych lhal.(29.4.2013)

Po dvou Reitmanových skvělých filmech přichází trochu slabší, nikoliv však špatný. Znovu a jinak mě rozhodně nenudil, dobře napsané dialogy a dobře napsaná hlavní postava. Je to postava, ke které cítíte odpor, ale zároveň jí rozumíte a bojíte se, abyste nedopadli jednou jako ona a já se přiznávám, že v něčem jsem se dokázala s hlavní postavou ztotožnit, až mě to děsí. Charlize Theron podává úžasný herecký výkon. Dávám však 3*, protože téma je přece jen poněkud jednoduché, které se nedalo moc rozvíjet a jedná se o docela předvídatelný film. Pointu divák taky ví už od samého začátku a ve filmu nepřijde jeden jediný zvrat, který byste nečekali. Určitě se ale jedná o dobrý film.(12.3.2012)

• - Hlavná hrdinka Mavis Gary (Charlize Theron) si v bare objedná panáka whiskey značky Maker's Mark. Vo filme Juno: Nezrelá na dieťa (2007) od rovnakej autorskej dvojky si hlavná postava od svojej hostiteľky vypýta rovnaký nápoj. (SarumanKo)

• - Do jedné z rolí tvůrci zvažovali také obsazení Joshe Brolina. (oje)

• - Jedna z figúrok vystavených v byte Matta Freehaufa (Patton Oswalt) predstavuje Nite Owla, člena tímu z filmu Strážcovia (2009). Tohto hrdinu si v spomenutom filme zahral Patrick Wilson, Oswaltov herecký kolega z Young Adult. (SarumanKo)