Po zániku Země

Po zániku Zeme

• Nizozemsko

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný

USA, 2013, 104 min

Shyamalan nie a nie opäť preraziť. Toto sci-fi malo potenciál, ale príbeh s ktorým režisér prišiel zďaleka nevyužil návrat človeka na zem. Myšlienka sama o sebe výborná, ale u tohto režiséra sme boli vždy zvyknutí na prepracované scenáre s nejakou pointou alebo minimálne dobrým záverom. Tu ostal úplne pri zemi a všetko nechal na dvojicu Smithovcov. Tí sa snažia, ale flasbacky tomu nepomáhajú a dej je predvídateľný ako v rozprávke pre malé deti. Filmy o prírode mám obzvlášť v obľube, ale tu sa nič výnimočné nedeje. Vzhľadom na meno režiséra je to dosť úbohý priemer, ktorý v závere dokázal ešte zhovadiť trápnym salutovaním. Film skôr pre deti do 12 rokov. Slabé tri hviezdy. 50%.(8.2.2016)

No když se do něčeho pustí Will Smith, tak to už musí být něco, ale musím říct, že tohle byla opravdu jen taková jednohubka. Všechno je sice dokonale udělané, ale chyběl tomu nějaký ten spád, který by cestu za záchranou poněkud oživil. Toho oživení jsem se nedočkal, přesto se z toho dokázal udělat celkem dobrý film, ale pro příště bych ještě přidal něco navíc.(20.10.2013)

• viperblade

Bohužel musím napsat, že tamtamy nelhaly a Shyamalan klesá hlouběji a hlouběji. After Earth je možná to nejnudnější sci-fi "dobrodružství", co jsem kdy viděl. Nejhorší je, že film vypadá, jako by sami tvůrci nevěděli, na co se chtějí zaměřit víc, jestli na sci-fi element filmu, kdy na Zemi už nikdo nežije, či na otec/syn element filmu, kteří spolu mají "nevyřízené účty"… Problém je, že jiný režisér by tohle dokázal krásně skloubit dohromady a udělat z toho parádní sci-fi, ale tady ty vrstvy prostě nefungují tak, jak mají. Will Smith podává asi nejhorší výkon jeho kariéry, přišlo mi, jako by se ani nesnažil a každý den si přišel po šek, lehl, něco odvykládal a šel domů, Jaden byl opravdu otravný (jo, ta role byla takhle napsaná, ale ve filmové historii jsme se mnohokrát přesvědčili, že můžeme fandit postavám, které jsou otravné, špatné či vyloženě zlé, takže ta omluva "to byla moje role" tady neplatí) a CGI vypadalo zvláštně. Věřím, stále věřím, že se Shyamalan může nějak zachránit, že natočí film, který bude parádní, ale už i má víra se začíná vytrácet... 40 %.(31.1.2015)

Z nejakého dôvodu mi to nevadilo. Pritom dôvodov na pohŕdavé odpľutie je dosť. Sú tam zásadné výpadky logiky (prečo vyspelí ľudia v budúcnosti nemajú poriadne búchačky a bojujú trápnymi kopijami, prečo havarovaná loď nevysiela záchranný signál automaticky, ale musí sa ručne vystreliť nejaká debilná "svetlica" atď, atď...), Jaden je na kopačku do tváre a má to nevýslovne hnusný dizajn (aj triky sú občas na seppuku). A predsa v tom je niečo, čo na mňa fungovalo. Zrejme ten univerzálny príbeh o zbližovaní otca a syna. Neustále trpiaci Will mi takisto neprekážal, ja som mu tú emócie neschopnú gumu celkom žral. No a na mládežnícku sci-fi je tam prekvapivo dosť krvi, odtrhnutých hnátov a napichnutých mŕtvoliek. A réžia sa tentoraz dala prežiť. Určite lepšie ako Airbender a Happening. Priemerných a nezhnusených 5/10(14.6.2013)

Po né příliš kvalitním The Last Airbender, Shyamalan přichází s novým filmem After Earth, který podle reakce lidí, měla být katastrofa,no naštěstí se tak nestalo, After Earth je příjemná sci-fi ,která vizuálem připomíná Avatara a příjemně střídá Akci i Emoce a dokáže si udržet divákovou pozornost. Za mě 75%.(27.7.2013)

• Jaden Smith

• - Režisér kontaktoval Willa Smitha mesiac po premiére filmu Posledný vládca vetra (2010), aby mu zablahoželal k narodeninám a aby mu ponúkol možnosť účinkovať v tomto filme. (Greenpeacak)

• - Pôvodne mal byť film o campingovom výlete otca a syna, pričom syn sa mal prebojovať cez les, aby našiel pomoc pre otca po tom, ako ich auto zišlo z cesty a havarovalo. Will Smith ako producent a scenárista Gary Whitta však videli v príbehu väčší potenciál a rozhodli sa ho prepísať na veľký sci-fi projekt. (S3MIR)

• - Will Smith chcel s režisérom M. Night Shyamalanom pracovať už dlhšiu dobu, no nedarilo sa nájsť vhodný projekt. Preto osobne najal Shyamalana, aby režíroval After Earth. (S3MIR)