Po zániku Země

Po zániku Zeme

• Nizozemsko

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný

USA, 2013, 104 min

Většinou jsou postapa taková frustrující dramata, plná nukleárního spadu a mutantů. Snad kromě filmu Demolition Man je lidská společnost buď vyhubena, zoufale bojuje o každý centimetr půdy nebo hlt vody, nebo už rovnou někde pomalu chcípá u plotu. Zde svítá naděje v podobě osmiletého Beara Gryllse odněkud z Ugandy. Přes veškerý patos je to vlastně docela pěkný dobrodružný film pro starší děti, taková brána do světa velkých SF pro dospělé. Typický monomýtický příběh o cestě hrdiny, jeho zocelení a následném vítězství nad zlem, je zabalen do krásného vizuálu a tak není důvod to chápat jinak, než jak má být: survival SF s prvky postapa a soft SF. Před plnou palbou mě odradilo to, že vlastně ve filmu je hlavní zápletkou jen ta vysílačka. Nic víc. Je to jako epizoda nějakého nabušeného SF seriálu. Dál by mělo následovat něco o návratu na Zem nebo něco takového. Horší čtyři, že bylo cítit, kde všude se dalo přitlačit na Filu.(21.9.2013)

Vlastně takový Bear Grylls v budoucnosti. Jen tvůrci malounko opomněli zdůraznit, co mladý černošský Bear ve skutečnosti jedl a pil. A proč mu pomáhali ptáci. A proč lidstvo nepoužívá střelné zbraně, když jsou tisíckrát účinnější než sečné.... Nebuďme ale na M. Night Shyamalana tak přísní...(10.10.2013)

• Lima

Jaden Smith je vrcholně nesympatický fracek, který má čirou náhodou charismatického tátu, jenž úporným protlačováním svého syna (podílem na produkci, hereckou spoluúčastí) pohřbívá svoji úspěšnou kariéru. A film samotný? Defraudace rozpočtových 130-ti milionů, nicméně to lepší z posledních tří Shayamalanových kousků, že by ale na tuto skutečnost mohl být hrdý, se říci nedá.(18.9.2013)

• Hellboy

Spoilery. Sentimentální historka o hledání vztahu mezi otcem a synem, která je místo komorního pojetí nafouklá do bombastického sci-fi blockbusteru, který má neskutečně lineární a předvídatelný děj (konec odhadnete po 10 minutách, ale pak vás čeká ještě 90 minut nudy), totálně nepropracovaný svět (nic se o něm nedozvíme, ale zjevně si s jeho vymýšlením nikdo hlavu nelámal) a hlavní záporáci, to je jedno velký WTF. Ale popořadě. ___ Děj je přímočará nuda, která všechny ingredience představí hned na začátku a dál už nemá co nabídnout, takže okamžitě odhadnete konec - samozřejmě s vědomím, že sledujete současný hollywoodský blockbuster a ne experimentální kousek z Francouzské nové vlny. Tuhle přebohatou zápletku se pak scenáristé snaží zamaskovat vkládáním dalších a dalších překážek, které musí Jaden Smith překonat, až je to směšné. Na Zemi je totiž špatné složení atmosféry (a Jaden se na cestu vybaví jen nezbytným minimálním počtem kyslíkových kapslí-asi měl málo místa v batohu) a v noci rapidně klesají teploty pod bod mrazu (oblek ho před zimou nechrání, stany neexistují). Když jde ale do tuhého, tak se scénář nebojí vyrukovat s reciproční pohádkovou logikou jako ze Zlatovlásky: Jiřík pomohl mravencům, kteří se mu za to později odvděčili, a tady Kitaiovi pomůže v nouzi nejvyšší kondor! Nečekal jsem hollywoodského sci-fi výplachu nového Občana Kanea či Rašomona, ale občas jsem měl chuť zahodit mozek pořádně daleko. Co se týče mytologie a rozpracování diegetického světa, tak o fungování lidstva roku 3000 se nic nedozvíme, ale je jisté, že svým vykreslením militarizované společnosti představuje tenhle film přesně takové dílo, z jakých si již před mnoha lety utahovala Verhoevenova satira Hvězdná pěchota. ___ Mimochodem co je vlastně se Zemí? To jako když Will Smith říkal, že se na ní „všechno vyvinulo s cílem zabíjet lidi“, tak to měl na mysli ty opice? Nebo kondory? Kdo ví. Hlavně, že je to zakázaná „Class 1 quarantined“ planeta. ___ Co se týče Ursů… Ursové jsou sice slepí, ale na člověka dokážou bez problémů zaútočit, protože vnímají jeho strach – vycítí feromony, které se vylučují z kůže, když se člověk bojí. Wait…what? Ursové jsou slepí?! Jak se tedy vůbec dokážou pohybovat v prostoru? Jak to, že neustále do něčeho nevráží?? Jak to, že už dávno nevymřeli??? Když tyhle ubožáky srovnám s dalšími filmovými monstry, které mají podobně zvláštní či upravené smyslové orgány, ať už jde o mimozemšťany z Predátora, kteří „vidí“ pouze tepelnou stopu, či příšery z Riddickovy Černočerné tmy, které nesnesou světlo a reagují zejména na pohyb – podobně jako Tyranosaurus Rex z Jurského parku, tak mi z toho vychází, že Ursové díky své slepotě kandidují na titul Nejubožejší filmové monstrum všech dob. Kromě toho jsou prezentováni jako biologická zbraň, ale jejich stvořitelé ve filmu vůbec nevystupují! Proč je tedy zmiňovat? Proč bylo potřeba Ursům přiřknout nějaké „stvořitele“? (Mimochodem s tou Černoučernou tmou má tenhle film něco společného – jde hlavně o přežití na nepřátelské planetě. Ale Twohyho film není nudná generická story o dojemném sbližování otce a syna, protože má aspoň Riddicka!) Zkrátka, After Earth je nuda bez špetky invence, z režisérského ani scenáristického hlediska žádná sláva, M. Night Shyamalan je námezdní rutinér, který sám asi neví, co v tomhle projektu dělal, film postrádá jakékoliv napětí či gradaci a obsahuje neskutečné množství logických chyb a WTF momentů.(12.6.2013)

Shyamalan nie a nie opäť preraziť. Toto sci-fi malo potenciál, ale príbeh s ktorým režisér prišiel zďaleka nevyužil návrat človeka na zem. Myšlienka sama o sebe výborná, ale u tohto režiséra sme boli vždy zvyknutí na prepracované scenáre s nejakou pointou alebo minimálne dobrým záverom. Tu ostal úplne pri zemi a všetko nechal na dvojicu Smithovcov. Tí sa snažia, ale flasbacky tomu nepomáhajú a dej je predvídateľný ako v rozprávke pre malé deti. Filmy o prírode mám obzvlášť v obľube, ale tu sa nič výnimočné nedeje. Vzhľadom na meno režiséra je to dosť úbohý priemer, ktorý v závere dokázal ešte zhovadiť trápnym salutovaním. Film skôr pre deti do 12 rokov. Slabé tri hviezdy. 50%.(8.2.2016)

• Jaden Smith

• - Po snímku Štěstí na dosah (2006) se jedná již o druhý film, ve kterém Will Smith a Jaden Smith ztvárnili otce a syna. (Mr.Hudson)

• - Pracovným označením filmu bol názov 1000 A.E. (MikaelSVK)

• - Natáčelo se od 6. února do května 2012 v Utahu, Kalifornii, Novém Mexiku, Pensylvánii, Švýcarsku, Kostarice a na Islandu. (Varan)