Po zániku Země

Po zániku Zeme

After Earth

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný

USA, 2013, 104 min

Od Shyamalana se většinou čeká nějaký pomalu vyprávěný thriller s temnou atmosférou a třaskavým závěrem, ale tentokráte mistr nad mistry úplně odbočil a dokonce si odpustil i své tradiční Hitchcockovské cameo. Skutečně žádné vodítko pro jeho fanoušky a nic, co by nasvědčovalo tomu, že v režisérské židli sedí právě on. Po zániku Země je snímek, který má hlavně pobavit a to se mu stoprocentně daří. Dobrodružný sci-fi kousek, který jede od začátku do konce podle jasně dané šablony, ovšem je velice krásně natočený a podmanivý. Willa Smithe nevyhledávám, ale nikdy mi nevadil - takže jsem ho v pohodě přijal, stejně jako jeho syna. Film je tak na rozhraní tří a čtyř hvězd, ale vzhledem k tomu, že jsem se ani vteřinu nenudil a moc se mi líbila i vizuální stránka, tak se přikloním k vyššímu hodnocení. P.S. Myšlenku filmu rozhodně nelze přejít mávnutím rukou. I když je snímek především akční zábava v krásném kabátě - nutí diváka přemýšlet o vztahu lidí k přírodě a budoucnosti modré planety.(3.10.2014)

Will Smith je tu prísny ako huspenina. Nie som si síce istý, ktorý profesionál dal Shyamalanovi 130 miliónov po prepadákoch a jedných z najnevydarenejších filmov desaťročia Udalosť a Posledný vládca vetra, ale neoplatilo sa. Scény spred havárie sú príšerné zlo, na ktoré vytriešťate oči, naprázdno otvárate pusu, chcete nadávať, ale nejde vám to, ste ochromení šokom a bezmocnosťou. Plno drevených hercov a megatrápnych scén (salutovanie). Oholený Smith je najnesympatickejší v celej svojej kariére (rátam to od roku 1990), jeho syn vyzerá strašne čudne a univerzum sveta budúcnosti, v ktorom ľudstvo presídlilo do vesmíru a bojuje na spôsob Vesmírnej pechoty s Ursami, je absurdné. Už tá bizarnosť, že ktorý národ mimozemských debilov vyšľachtí monštrá určené na likvidáciu ľudí a nedá im zrak (!) ani sluch (!), ale Ursy hľadajú ľudí na základe vylučovania feromónov strachu (!!!). Ako sa vlastne pohybujú, na akom princípe, keď nič nevidia? Používajú sonar? Neviem. Film sa berie tak veľmi vážne a pritom je to blbosť nad mraky. Určite jeden z najviac WTF filmov roka. Našťastie, po stroskotaní na zdivočelej Zemi (čo síce mohol byť pekný finálny šokujúci twist, ale že ide o Modrú planétu sa v skutočnosti dozvieme prakticky hneď) sa to zlepší. Starý Smith je stále otras a mladý na ranu do nosa, ale konečne sa deje niečo nielen obskúrne, ale i vcelku zábavné. Podstatná časť rozpočtu zjavne padla na vizuálnu stránku a treba uznať, že Po zániku Zeme dobre. Pôsobivé prírodné scenérie a útvary, krásne hlboké lesy, rieky, strmé bralá, jaskyne, plno zvierat. Ako vraví starý Smith, „dávaj si pozor, všetko sa tu vyvíjalo dlho bez prítomnosti ľudí a tak všetko, čo tam stretneš, ťa bude chcieť zabiť“. OK! Síce to nedáva logiku (zvieratá, ktoré nepoznajú ľudí, by možno boli zvedavé, ak by nejakých prvý raz v živote uvideli, ale rozhodne by nemali záujem „automaticky“ ich zabiť), ale jednotlivé zvieratá sú po trikovej stránke kvalitne odvedené. Stáda opíc, operence, obrovské pavúky. Niekto môže vzdychať, že v akej dobe to žijeme, že sa dnes robia CGI už i pavúky a kŕdle vtákov, ale treba sa s tým zmieriť, bez trikov by ste ťažko nakrútili scénu, v ktorej stádo opíc útočí na detského herca uprostred lesa. Ale nebojte sa, stále je tam plno blbostí. Vraj je tu všetko smrteľne nebezpečné, ale chalan v pohode ubehne 10 kilákov a za ten čas nestretne ani motýľa. A normálny les, kde v noci klesajú teploty hlboko pod bod mrazu, ale cez deň to v ňom vyzerá ako počas leta? Nie, sorry, vôbec si taký bizarný ekosystém neviem reálne predstaviť. Shyamalan tvrdil, že Po zániku Zeme obsahuje finálny twist, ale v skutočnosti tam nič nie je. Snímka pôsobí čudne, za čo možno (ale ťažko povedať, pôsobia tak aj niektoré Shyamalanove filmy bez Smitha) môže to, že šlo skôr o projekt Smitha, než Shya. Zaujal ho skutočný príbeh o havárii otca a syna v divočine, otec bol ťažko zranený a syn musel kvôli záchrane prejsť desiatky kilometrov. Smith ako autor námetu a producent dej presunul do budúcnosti, urobiac z neho sci-fi, a v podstate NAJAL režiséra Šiesteho zmyslu, aby to natočil. Na produkcii sa nepodieľal iba on, ale rovno aj jeho žena (tá, čo to kedysi neúspešne skúšala ako herečka a nakoniec skončila pri dabingu hrošice v sérii Madagaskar) a jej mladší brat (!!) Caleeb. Dosť sa čudujem, že neprodukoval aj Jaden a jeho sestra Willow.(25.1.2017)

Tak vám nevím, přátelé, po celkem kvapném prologu následuje sbližování otce a syna, dost povědomé, ve kterém nechybí retospektivy, které jsou na tom podobně a všechno si plyne tak jak má, nic nepřekvapí a všechno do sebe zapadne, jen občas se člověk o tu či druhou postavu bojí a užije si celkem pěknou kamerovou finesu. Co je to platné, když je tohle od kdysi tak vynikajícího tvůrce dost ostuda. Ano, připouštím, je to velice subjektivně zabarvené, svého času filmový pohled Shyamalanův a můj jeden byl. 50%.(1.10.2013)

Rozpočet $130miliónovTržby USA $60,522,097Tržby Celosvetovo $251,499,665Tržby za predaj Blu-ray v USA $6,977,468 //počet predaných kusov 272,912Tržby za predaj DVD v USA $8,534,583 //počet predaných kusov 318,413║ žiadna filmová katastrofa ako tu podaktorý píšu sa nekoná, hoci asi najviac tu zaváži a do očí bije investovaná suma do projektu, keby to stálo takých $60miliónov tak to je úplne v poriadku, lebo než o veľkolepé sci-fi ide o komornú vec sústredenú na chladný vzťah otec-syn, s celkom slušnou atmosférou a miestami zbytočne rušivými trikmi, to fakt niekedy počítačový animátory vedia pekne odbiť, lebo zvieratá ako veľký orol, levy či čo to boli až moc okato počítačové, škoda, aj keď Jaden Smith nedá nič na vrch ako hlavná postava lebo nie až tak herecky zdatný, vyzretý v danej úlohe troška psychicky labilného puberťáka, ktorý sa chce pred tatkom ukázať v dobrom svetle celkom obstojí, samozrejme vnímam ako posledné roky je tŕňom kritikov v oku Shyamalan, takže prečo automaticky film neudupať poď zem, načo tam hľadať pozitíva, nuž treba uznať že Shyamalan má svoje plusy a mínusy, lebo je citeľné že žáner fantasy a sci-fi, kde veľkú rolu hrajú triky, či akcia, je pre neho niečo nové, ide o príbehy kde nie je obratný ako pri jeho dramaticky vyšperkovaných thrilleroch s úžasnými zvratmi, kde práve tie triky hrali poväčšinou až tie posledné doplnkové husle, ja som si film užil, väčšie príbehové výkyvy čo by dej brzdili to nemá /videl v kine: 65%/ __moja recenzia(17.6.2013)

• Botič

I don´t want to live on this planet anymore! Will Smith a Jaden Smith si asi chtěli udělat pěkné vzpomínky, tak přijali role v novém filmu M. Night Shyamalana. Něco tak vyprázdněného, tupého a ještě ke všemu ekologického tady nebylo už hodně dlouho. To, co zvládl odvyprávět Zack Snyder ve 300 během jedné, pár minut trvající, scéně, k tomu potřebuje Shyamalan celý film? Neskutečná a trpělivost stojící záležitost. To, že M. Night Shyamalan nenatočil už víc jak devět let žádný pořádný film překvapením není, mnohem smutnější na tom všem je fakt, že Will Smith si už víc jak pět let nezahrál v ničem pořádném.(21.9.2013)

• - Pôvodne mal byť film o campingovom výlete otca a syna, pričom syn sa mal prebojovať cez les, aby našiel pomoc pre otca po tom, ako ich auto zišlo z cesty a havarovalo. Will Smith ako producent a scenárista Gary Whitta však videli v príbehu väčší potenciál a rozhodli sa ho prepísať na veľký sci-fi projekt. (S3MIR)

• - Spoiler: V závěru ve scéně, kdy Kitai (Jaden Smith) probíhá džunglí k vulkánu, je ve spodní části obrazu vidět stín jeřábu kamery. (bugfoot)

• - Jedná se o první film, pro který byla použita digitální kamera Sony CineAlta F65, která se může chlubit 20megapixelovým CMOS čipem, který je teoreticky schopný dosáhnout rozlišení až 8k. (Illuminare)