Po zániku Země

Po zániku Zeme

After Earth

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný

USA, 2013, 104 min

Vlastně takový Bear Grylls v budoucnosti. Jen tvůrci malounko opomněli zdůraznit, co mladý černošský Bear ve skutečnosti jedl a pil. A proč mu pomáhali ptáci. A proč lidstvo nepoužívá střelné zbraně, když jsou tisíckrát účinnější než sečné.... Nebuďme ale na M. Night Shyamalana tak přísní...(10.10.2013)

OBSAHUJE SPOILERY!!!Tenhle film vopravdu mohl bejt dobrej, kdyby tam a) nehrál Willův Smithův syn, b) bylo by to o něčem jiným. K tomu prvnímu - jestliže mi Jaden přišel v Karade Kidoj jako obstojnej děckej herec, tak s nástupem puberty o svůj talent přišel. Tady je to přehrávající, otravnej frája, co se na důkaz odvahy vrhá z útesů, aniž by věděl, kam vlastně letí. Jeho otěcko zas hraje seriózního pana nuďáka, furt jen sedí, mračí se, znuděně vypráví ultra dlouhej příběh, jak se mu podařilo zaghostovat kdysi dávno (něco ve smyslu "stačilo si uvědomit, že strach je volba") a svou ratolest oslovuje "kadete," aby si pak na konci mohli vlítnout vřele do náruče, fakt divný teda. A k tomu druhýmu - můj problém byl v ději, kterej neměl žádnej převažující motiv. Mohlo to bejt třeba o objevování nově zařízený Země - to bych třeba já zrovna uvítala - tady se to ale omezilo na pár vřeštících paviánů bažících po krvi, jednoho orla a super hustý nástupy mrazu. Pak ten orel. Jakej měla význam podivná dějová odbočka hodného orla, co se obětoval, protože nejspíš pochopil - ač v tu chvíli ve hnízdě vůbec nebyl - že Jaden chtěl zachránit jeho mláďata před stromo-lvem? Když ho tam navíc sám hodil? To ho neměl jako žrádlo pro novorozence? To ho přivedl, aby jim dělal po vylíhnutí kamaráda? Nebo pak změnil názor a rozhodl se ho zachránit na úkor vlastního života? Nebo ho tam zahrabal, aby měl potravu čerstvou a pak nedopatřením zmrznul? Fakt nevim, co tím chtěl Šajmalan přesně sdělit... Možná má jen rád orly... A jaká příhodná náhodička, že v příruční lékárničce má Jaden protijed zrovna na kousnutí předtím nepoznaný pijavice. No jinak by byl namydlenej, ale fakt měl štěstí, hoch....Jadenův oblek sice mění barvu, kontroluje životní funkce a má zabudovaný křídla, ale nějaký termo zařízení proti mrazu - to bohužel krejčího nenapadlo. Taky ta Ursa, no vypadala jak pavouk, ale jinak design celkem ušel, škoda, že každýmu je hned jasný, jak to s ní bude (známky přítomnosti nám neukazujou, aby jí na konci Jaden minul... a o tom "ghostování" taky nemelou, kdyby se to Jadenovi na konci nemělo podařit). Docela se mi líbil "styl" civilizace budoucnosti - hadry, vesmírná loď atd., pak ta džungle byla fajnově udělaná, ale nic moc zajímavýho v ní nebylo. Jediný co - tak to není až zas tak nudný, aby se to nedalo dosledovat. Ovšem proti Avataru je to pokrok. Tohle ale fakt mohlo bejt mnohem, mnohem lepší...50%EDIT: Tak po zjištění, že za většinu děje a scénáře je zodpovědnej Will Smith a ne Shyamalan se tímto rejžovi omlouvám, možná za to tentokrát tolik nemohl. Měl jen smůlu. A ty, Wille, kaj se a neobsazuj příště svýho synátora!(2.9.2014)

Zadnej zazrak se sice nekona, ale neni to nastesti vubec tak hrozny, jak jsem se bal a minimalne o tridu lepsi nez Posledni vladce vetru. Hlavni problem je v samotnym pribehu. Uvod by jeste usel, i kdyz vsechno je vzany hodne povrchne a nic moc se neresi vic do hloubky, ale aspon se zase film nikde zbytecne nezdrzuje. Jenze jakmile se dej presune na Zemi, tak se z pribehu stane naprosta vymastenost o ceste z bodu A do bodu B, kde veci, co se dejou na ceste, jsou bud naprosto predvidatelny a nebo smesny. Sem tam se sice neco krapet napinavyho povede a trikove nemam namitek, ale to bohuzel nestaci. Je fajn, ze Jaden nehraje nejakyho prechytralyho pubertaka a tak se hlavni hrdina boji a nepronasi zbytecny kecy. Jen skoda, ze Jaden je jako herec dost bezradnej. Tentokrat mi bohuzel nesed ani Will, jednak tak nejak hraje nehraje, coz znamena, ze se vetsinu casu tvari nasrane. Horsi je, ze jeho neustale dokola se opakujici kecy zacnou za chvily otravovat. Takze celkove ale musim rict, ze tech 100 minut film zabavit dokaze a kdyz nad tim clovek moc nepremejsli, tak se to da v pohode skouknout.(24.9.2013)

• viperblade

Bohužel musím napsat, že tamtamy nelhaly a Shyamalan klesá hlouběji a hlouběji. After Earth je možná to nejnudnější sci-fi "dobrodružství", co jsem kdy viděl. Nejhorší je, že film vypadá, jako by sami tvůrci nevěděli, na co se chtějí zaměřit víc, jestli na sci-fi element filmu, kdy na Zemi už nikdo nežije, či na otec/syn element filmu, kteří spolu mají "nevyřízené účty"… Problém je, že jiný režisér by tohle dokázal krásně skloubit dohromady a udělat z toho parádní sci-fi, ale tady ty vrstvy prostě nefungují tak, jak mají. Will Smith podává asi nejhorší výkon jeho kariéry, přišlo mi, jako by se ani nesnažil a každý den si přišel po šek, lehl, něco odvykládal a šel domů, Jaden byl opravdu otravný (jo, ta role byla takhle napsaná, ale ve filmové historii jsme se mnohokrát přesvědčili, že můžeme fandit postavám, které jsou otravné, špatné či vyloženě zlé, takže ta omluva "to byla moje role" tady neplatí) a CGI vypadalo zvláštně. Věřím, stále věřím, že se Shyamalan může nějak zachránit, že natočí film, který bude parádní, ale už i má víra se začíná vytrácet... 40 %.(31.1.2015)

• Psema

Nemuselo jít o úplnou hovadinu. Jen kdyby Willík a Shyamalabong nespoléhali na to, že jim jedno ohrané téma vystačí na celovečerák, když ho obalí hromadou triků a nechutného designu a do jeho středu postaví nesympatického mamlase, kterému budete chtít po úvodním voiceoveru zarazit kopí do řitního otvoru. Malý Smith je tragéd, protože neumí hrát. Velký Smith je tragéd, protože ho pořád protlačuje do první ligy. A Shyamalan je... já vlastně nevím. V tomhle filmu byl očividně jenom jako dělník. Jenže většina kreativních rozhodnutí je úplně padlá na hlavu a výsledek je v podstatě stejně nekoukatelný (a míň campy, takže není tak zábavný) jako Bojiště Země.(12.10.2013)

• Jaden Smith

• - Okrem USA navštívili filmári počas natáčania aj Kostariku či Švajčiarsko. (MikaelSVK)

• - Pôvodne mal byť film o campingovom výlete otca a syna, pričom syn sa mal prebojovať cez les, aby našiel pomoc pre otca po tom, ako ich auto zišlo z cesty a havarovalo. Will Smith ako producent a scenárista Gary Whitta však videli v príbehu väčší potenciál a rozhodli sa ho prepísať na veľký sci-fi projekt. (S3MIR)

• - Spoiler: V závěru ve scéně, kdy Kitai (Jaden Smith) probíhá džunglí k vulkánu, je ve spodní části obrazu vidět stín jeřábu kamery. (bugfoot)