Po zániku Země

Po zániku Zeme

After Earth

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný

USA, 2013, 104 min

´ Není to špatný, není to dobrý, ale nehorázně mě to štve, co je to? Poslední dva filmy M. Night Shyamalana, za jejichž neúspěch a nedostatečnou kvalitu režisér nemůže, nejdřív ho podrazí studio a krom jiného mu vystřihne mu skoro půl hodiny z posledního Větrohybatele (a jsem si jistej, že s by pak byl výsledek mnohem snesitelnější), tady se zase do všeho procpával Will Smith a dost rád bych věděl, jak to bylo s tvůrčí "neshodou" mezi ním a režisérem. Ale výsledek pořád není špatnej, je to neurážející dobrodružnej film, u kterého by vlastně bylo jedno, jestli ztroskotal hvězdolet, nebo nějaké letadlo. Chyb je ale dost, od pitomého designu lodi a obydlí (co to je za planetu, že tam nefouká vítr a neodvane napnutý plachty, který jsou na těch nejpitomějších místech zvnějšku budovy? Nebo proč jsou bezpečností pásy nenastavitelné?), přes otravující flashbacky až po pitomou zbraň, která není ani efektní, ani efektivní. Sakra Shyamalane, zavolej Bryce Dallas Howard a běžte někam na samotu u lesa natočit nějakou pecku za deset milionů, do který ti nikdo nebude kecat... Vesnice navždy.(20.9.2013)

• POMO

Film začne slibně. Disponuje zajímavou sci-fi vizí, krásnými vizuály a námět sblížení otce se synem, který zároveň prochází sebeuvědoměním, má velký bijákový potenciál. Výsledek je ale přes příjemné kouzlo dobrodružna příběhově mdlý a emocionálně i myšlenkově naprosto míjí zamýšlený cíl. Takové to, když víte co máte coby divák jakože prožívat, ale pro svou naivitu a nedotaženost vás to absolutně obchází. Do velké míry za to skutečně může Jaden Smith, nebo možná jeho režijní vedení Shyamalanem.(15.5.2019)

• Lima

Jaden Smith je vrcholně nesympatický fracek, který má čirou náhodou charismatického tátu, jenž úporným protlačováním svého syna (podílem na produkci, hereckou spoluúčastí) pohřbívá svoji úspěšnou kariéru. A film samotný? Defraudace rozpočtových 130-ti milionů, nicméně to lepší z posledních tří Shayamalanových kousků, že by ale na tuto skutečnost mohl být hrdý, se říci nedá.(18.9.2013)

• Botič

I don´t want to live on this planet anymore! Will Smith a Jaden Smith si asi chtěli udělat pěkné vzpomínky, tak přijali role v novém filmu M. Night Shyamalana. Něco tak vyprázdněného, tupého a ještě ke všemu ekologického tady nebylo už hodně dlouho. To, co zvládl odvyprávět Zack Snyder ve 300 během jedné, pár minut trvající, scéně, k tomu potřebuje Shyamalan celý film? Neskutečná a trpělivost stojící záležitost. To, že M. Night Shyamalan nenatočil už víc jak devět let žádný pořádný film překvapením není, mnohem smutnější na tom všem je fakt, že Will Smith si už víc jak pět let nezahrál v ničem pořádném.(21.9.2013)

Úplně neškodná "mírně avataří" ptákovina s jedním létajícím hadem, orlem z Pána Prstenů/Hobita a krvežíznivými šimpanzy. Ústřední potvůrka jakoby z oka J.J. Abramsova vypadla, moc pěkné. Rád bych pochopil, proč musí Shyamalan každou větu divákovi tupě zopakovat, a proč je zde tolik vysvětlování. Tvůj rukopis smrdí na míle daleko, M. Nighte. Závěrečná scéna to téměř kompletně pohřbila, ale světe, div se, rejža všechno zachránil povedeným vtipem! Chemie otec - syn skoro nic, bezemoční Will neobyčejně prkenný a Jadenův chraplák mě štve ještě teď, v nicotným tichu. P.S. Pohlavky směřujou k cca 20-ti nevychovaným plantážníkům v sále kolem mě, kteří se do kina přišli najíst za zvukových efektů mačkání obalu od křupek/chipsů/krekrů. Kdy se z ČSFD uživatelů stali takoví burani? To si říkáte fandové filmu? Že je to "blbá shyamalanovina, a že film je jasná sračka, nezájem"? To je nějaký argument? Napomenul jsem jednoho (vlasatce ve žlutym triku, kterej machroval gumovejma medvídkama, sušenkama TUC a Colou) z vás, nechtěl jsem okolí rušit více než vy. Zamyslete se nad sebou: kino není jídelna, nekažte zážitek ostatním. Díky.(12.6.2013)

• Jaden Smith

• - Willa Smitha (Cypher Raige) inšpiroval televízny dokument Shouldn't Be Alive, ktorý priblížil nepríjemné dobrodružstvo otca a syna, ktorým sa pokazilo auto uprostred divočiny. (Greenpeacak)

• - Will Smith chcel s režisérom M. Night Shyamalanom pracovať už dlhšiu dobu, no nedarilo sa nájsť vhodný projekt. Preto osobne najal Shyamalana, aby režíroval After Earth. (S3MIR)

• - Celosvětová premiéra proběhla 1. května 2013 v Tokiu. (Varan)