K zázraku

(festivalový název)

• Nizozemsko

Drama / Romantický / Poetický

USA, 2012, 112 min

Nádherný lyrický film, který příběh nechává na divákovi a zobrazuje vše kolem něj v náznacích a detailech života. Víra a jednostranná láska jsou monolog a ne každý v sobě najde tu sílu v něm pokračovat. Terrence Malick natočil osobní film o své slabosti za využití všech svých (a Lubezkiho) předností.(8.6.2013)

Metaforické / poetické / éterické volně PLYNOUCÍ obrazy vyjadřující pocity a touhy postav, které se natolik vymykají ostatní (nejen hollywoodské) kinematografické produkci a způsobům vyprávění, až se stávají tolik polemizovanými. ~ Láska jako hlavní téma v této romanci ze současnosti (oproti dřívějším Malickovým snímkům, které jsou vždy zasazeny do nějaké historické doby). Prchavost i nesamozřejmost lásky, její síla i krása, se odrážejí v každém záběru. Stejně jako entuziasmus, slunce, lidé. Pohyb, neustálý pohyb. Pohyb vpřed. I vzhůru. Nějaká vyšší síla nad námi. Nějaké poselství: život je krátký, užij si ho, volně plyň a postupuj dál… Stejně jako voda v řece. ~ ~ Láska nás dělá jedním. Dva jedním.(12.10.2013)

História jedného vzťahu prostredníctvom obrazov a komentára, vystihujúcich ho namiesto dialógov. Čiže niečo ako Revolutionary road, ale z opačného konca. To the wonder pôsobí ako čistý experiment, využíva k tomu hollywoodske hviezdy a napriek tomu má nulový komerčný potenciál. Vidieť ho z prvého radu v kine musí byť podstatne silnejší zážitok ako doma, čiže jeho absencia v klubových kinách bola nezvrátiteľnou chybou. Ak pristúpite na hru, že aj takto sa dá rozprávať príbeh zo života a nebudete zbytočne filozofovať nad tým, či sú tu prítomné obrazy iba vyprázdnená forma, To the wonder vás môže chytiť za srdce. Priblíži nám síce bezprostrednejšie ženskú dušu, ale samozrejme ju vysvetliť nedokáže. To ale od Mallicka a ani iného mužského režiséra očakávať nemôžeme.(29.6.2015)

Někde na půl cesty ke geniálnímu Stomu života. To the Wonder je zřejmě už jen zbylý podklad, který se nevešel do jeho předešlých filmů. Obsahově prázdný a bez jakýchkoliv větších emocí. Ale... Lubezki je naprostý mistr svého oboru a hudba je taky krásná. Až dám reprízu, uvidím, jestli jednu dvě hvězdy přidám, nebo uberu. Prozatím je to čistý průměr.(16.4.2013)

• Cherish

Doufala jsem, že nic příšernějšího než Silver Linings Playbook v brzké době neuvidím. Chyba, protože tohle naprosto předčilo všechny mé představy o nekonečné nudě. V SLB se alespoň něco dělo, ale tohle bylo utrpení. Už v prvních minutách jsem tušila, že to asi nebude nic pro mě, ale nechtěla jsem film zatracovat. Bohužel ten čas už mi nikdy nikdo nevrátí. Proboha, kdyby to mělo hodinu a čtvrt, tak dejme tomu, ale dvě hodiny ničeho? Ta jedna hvězda je asi jen za ty krásné plakáty k filmu a já mám zase jedno poučení pro příště.(15.4.2013)