Film je třeba chápat jako dokument a ne plnohodnotný hraný film. V tomto případě se jedná o výborný filmový dokument. Úroveň značně zvedá komentář Radoslava Brzobohatého. Na opačné straně stojí strojené divadelní výkony herců a mizerně přehrávané dialogy. Nicméně poklona za jinak dobře odvedenou práci.(6.11.2010)

• Slarque

Dobře, faktograficky je to méně nepřesné než velkofilm Lidice, ale bohužel hraná rekonstrukce událostí, která tvoří naprostou většinu filmu, je natočena naprosto nenápaditě až neumětelsky. Možná že samotný komentář Radoslava Brzobohatého bez obrazu by fungoval lépe. Takže nejlépe působí těch pár dokumentárních archivních záběrů, které ovšem tvoří pouhý prolog a epilog filmu.(25.6.2012)

• oje

Dokumentární a výpovědní hodnota silného tématu je nesporná. Rekonstruktivní filmová forma se ale míjí účinkem na celé čáře a nádech všudypřítomné smrti neproběhne po zádech ani v nejsilnějších okamžicích. Nízký rozpočet dává zobrazit vypálení celé vesnice plamínkem v okně, vyprávění připomíná listování kalendářem a rekonstrukce má do autenticity dál než hitler do synagogy. Vyšší hodnocení by bylo jen ryze za látku.(25.6.2011)

• MartinezZ

9.4.2011 ~ Smutné ohlédnutí za historií německého činění v obci Ležáky v roce 1942. Všechno vypálili, většinu postříleli a zbytek zplynovaly. Dost drsná odplata za život jednoho gestapáka. V papírové podobě to mohlo být zajímavé čtení, jako filmový skoro dokument by to za zpracování zasloužilo pár facek. ~ Bohužel, to je asi tak všechno, co k tomuto lze napsat. Historická fakta jsou smutná, ale tak to tehdy bylo. Dokumentu těžko vyčítat scénář, že. ~ Přesuňme se tedy ke zpracování a zamyšlení, jestli to vůbec stálo za to převádět do filmové podoby, resp. do tak ubohé filmové podoby. Pokud by to totiž zůstalo jen dokumentem, nebylo by faktům co vyčítat a dobovým záběrům a fotografiím jakbysmet. Bohužel, tady nějaké trdlo napadlo dokument i částečně hrát a dodat mu tak zřejmě nějakou dramatičnost. To byl hodně špatný nápad, protože na něco takového nebyly peníze. Všechno tak asi bylo placeno z mělkých vlastních kapes a zpracování je tak toho dalším smutným důkazem. ~ Méně jak televizní kvalita, tohle je dokonce něco jako kvalita amatérského DVD. Základy vznikaly v nějakém freeware video editoru. Herecké pokusy suplují místní ochotníci, kteří pravděpodobně nikdy nevystupovali jinde než doma před rodinou, zrežírovaná akce je až neskutečně dětsky naivní, to, co ochotníci vypouští z úst, bylo pravděpodobně dílem aktuální improvizace, a to vše podbarvuje mnohdy až neskutečně uši rvoucí hudba. Bohužel ani Radek Brzobohatý jako vypravěč tomu moc nepomohl. Jako herec je možná skvělý, bohužel ani jemu se stáří nevyhnulo a tak zůstává otázkou, proč zrovna on šel do něčeho, kde velice záleží na projevu a kde je tak stařecké šišlání patrnější, než kdekoliv jinde. Díky tomu není pořádně v některých chvílích rozumět, co vypravěč říká. ~ 2* za čistá přečtená/odšišlaná fakta o Ležákách, gestapáckých zvěrstvech a českých krysách. Bezkonkurenčních 0* za všechno ostatní. Jako dokument to bylo ke dnu potopeno právě tím ohavným filmovým pokusem/patosem.(1.5.2013)

Těžko se mi bude tento dokument hodnotit objektivně. Velmi totiž vítám snahu připomenout divákům tolik opomíjenou ležáckou tragédii a poukázat tak na zločiny, které se za 2. světové války v našich zemích děly. Lidská paměť je velmi krátká, proto na straně jedné jsem za tento dokument velmi vděčný. Na straně druhé však musím přiznat, že mohl být zpracován daleko lépe. Určitě bych nevytýkal dialogy, které podle režiséra byly autentické, nevyčítal bych ani občas horší herecké výkony, co mě však mrzelo, bylo velké množství postav, jmen, vztahů, které v konečném důsledku byly velmi nepřehledné a znemožňovaly divákovi více proniknout do celého příběhu a cítit to pověstné mrazení v zádech. Také bych více času v dokumentu věnoval onomu osudnému dni 24. 6. 1942 a např. osudu jediných dvou přeživších devčat Šťulíkových. Třeba na úkor podle mého názoru zbytečného připomínání základních historických souvislostí, které jsou většině diváků, jež mají zájem takový dokument sledovat, stejně známé. Jak jsem však napsal už na začátku, kvůli samotnému tématu nebudu hodnotit zcela objektivně. Proto 4*.(26.6.2012)

• - Obyvatelé Ležáků byli dne 24. 6. 1942 převezeni na Zámeček v Pardubicích, kde bylo 34 z nich popraveno. Do 9. července téhož roku bylo v souvislosti s činností výsadku Silveru A a Ležáky popraveno téměř 200 osob. [Zdroj: Stream.cz] (majky19)

• - Protokoly z poprav zachycují i zoufalá, ale nesmírně odvážná poslední slova některých popravených. Cestou na popraviště zněla směrem k příslušníkům gestapa i zvolání jako: „Vy vrazi českého národa!“, „Ať žije Beneš!“, „Pomstu všem Němcům,“ nebo „Ať žije svobodné Československo!“ [Zdroj: Stream.cz] (majky19)

• - První dvě projekce filmu pro veřejnost se uskutečnili 20.6.2010 v Památníku Ležáky při pietním aktu a 24.6. v 19.00 v kině DUKLA v Pardubicích. (POMO)