• TommmyT

Bohužel mě to také přišlo amatérské. Téma by si určitě zasloužilo nějaký delší film, ale toto nějak nevyšlo. Nenašel jsem snad žádný klad v tomto filmu. Brzobohatý komentář je bohužel takový spací, což se projevilo i na celém díle. Ale i bez toho je to takové spací-scénář by mohl být daleko lepší! Co mě dost vadilo bylo některé "hraní" herců. Jako když by ta osoba byla před kamerou poprvé! Režie mě vadila hodně. Například hned na začátku filmu (pokud si dobře vzpomínám) je scéna na nějakém mostě s ostřelovačem. Tak s touto scénou by si šlo tak krásně vyhrát, až by divák se zatajeným dechem hltal obraz.. Ale jak to bylo ve filmu, to bylo tak obyčejný, tak jednoduchý, tak mizerný...až mě to vadilo. -Například co v danou situaci snímá kamera, já bych jí postavil jinak a ukazoval dramatičtější věci.. Ale dramatických scén, se kterýma by si šlo krásně vyhrát, ale jsou natočený tak "obyčejně", je v tomto filmu hodně. Například další scéna nějakého loučení - takový nějaký celek a v záběru je i barevné auto. Herci nasedají do auta střih a auto jede z brány. Tak bud je nechám v předchozím záběru aspon vyjet ze záběru a nebo ještě lépe bych mezi ty dva záběry dal detajl jak ti co zůstávají tak dejtal na ně jak brečí třeba.. Achjo, taková emoční scéna a tak odfláklé. I když se jedná "jen o dokument", může to být udělané tak, aby divák byl zabrán do díla a hltal každou minutu. Není tomu tak. Škoda. Myslím, že i když by zůstal stejně "pomalý a táhlý" scénář jen by se změnil režisér - například Jiří Strach má hodně dobrou režii (což dokázal i Operace Silver A ) - bylo by to o mnoho koukatelné a kvalitnější. Ale hlavně by si asi ohlídal lepší scénář a lepší herce. Škoda.(3.11.2010)

Těžko se mi bude tento dokument hodnotit objektivně. Velmi totiž vítám snahu připomenout divákům tolik opomíjenou ležáckou tragédii a poukázat tak na zločiny, které se za 2. světové války v našich zemích děly. Lidská paměť je velmi krátká, proto na straně jedné jsem za tento dokument velmi vděčný. Na straně druhé však musím přiznat, že mohl být zpracován daleko lépe. Určitě bych nevytýkal dialogy, které podle režiséra byly autentické, nevyčítal bych ani občas horší herecké výkony, co mě však mrzelo, bylo velké množství postav, jmen, vztahů, které v konečném důsledku byly velmi nepřehledné a znemožňovaly divákovi více proniknout do celého příběhu a cítit to pověstné mrazení v zádech. Také bych více času v dokumentu věnoval onomu osudnému dni 24. 6. 1942 a např. osudu jediných dvou přeživších devčat Šťulíkových. Třeba na úkor podle mého názoru zbytečného připomínání základních historických souvislostí, které jsou většině diváků, jež mají zájem takový dokument sledovat, stejně známé. Jak jsem však napsal už na začátku, kvůli samotnému tématu nebudu hodnotit zcela objektivně. Proto 4*.(26.6.2012)

• Amroth666

Nesnášim, když celou dobu si musím v hlavě říkat: Je to film nebo dokument? To mě fakt nejvíc štvalo. Hodně amatérské, takhle podle fotek tady na csfd to vypadá solidně, ale pusťte si to na 90 minut. Bráním se odpadu, protože tam bylo pár momentů, které stojí k zamyšlení. ____ Ležáky 42 jsou béčko jako W.T.R. s tím rozdílem, že Walker uměl člověka chytnout! ____(5.7.2011)

• MrLinhy

Kdyby to režisér prostříhal a udělal by z toho cca 20 minutový dokument bavil by mě. Bylo to strašně zdlouhavé, často jsme usínal a hlavně jsem se nudil, herecké výkony na úrovni amatérského filmu :/ Čekal jsme, že ten konec bude aspoň troch emotivní, ale nic. Tato vesnice si zasloužilí dokument, který dopodrobna představí to co se tam stalo, ale Pilařovi se to vůbec nepovedlo, možná kdyby se toho chopil Steven Spielberg dopadlo by to jinak.(24.5.2011)

• Lottr

Konečně se do podvědomí diváků dostaly i dlouho opomíjené Ležáky ( stejně jako třeba Javoříčko ) Jen převeliká škoda, že zrovna takhle nepovedenou formou hraného dokumentu. Herecky naprosto příšerné, dialogy strašné a celkové zpracování je neuvěřitelně amatérské. Celá podoba dokumentu se mi příliš nezamlouvala a žádné nové, podstatné informace jsem se vlastně nedověděl, jen několik spekulací o osudech jednotlivých postav. V závěru potěší i dojmou dobové fotografie obětí a stručný popisek o jejich životě. Film mi sice v paměti nezůstane, ale osudy obyvatel Ležáků rozhodně ano!(23.6.2015)

• - První dvě projekce filmu pro veřejnost se uskutečnili 20.6.2010 v Památníku Ležáky při pietním aktu a 24.6. v 19.00 v kině DUKLA v Pardubicích. (POMO)

• - Dvě přeživší ležácké děti, sestry Jarmila a Marie Šťulíkovy, byly po vypálené Ležáků nacisty uznané jako vhodné k poněmčení a předány pod cizími jmény do německých rodin. Po válce je přivezl zpět do vlasti policejní inspektor Josef Ondráček. [Zdroj: Stream.cz] (majky19)

• - Scéna popravy nebyla natočena na původním místě, jelikož na něm leží pamatník. Doba filmování se však již s časem popravy shodovala. (morgos)