Ležáky 42

Dokumentární / Drama / Válečný

Česko, 2010, 90 min

• Amroth666

Nesnášim, když celou dobu si musím v hlavě říkat: Je to film nebo dokument? To mě fakt nejvíc štvalo. Hodně amatérské, takhle podle fotek tady na csfd to vypadá solidně, ale pusťte si to na 90 minut. Bráním se odpadu, protože tam bylo pár momentů, které stojí k zamyšlení. ____ Ležáky 42 jsou béčko jako W.T.R. s tím rozdílem, že Walker uměl člověka chytnout! ____(5.7.2011)

• MrLinhy

Kdyby to režisér prostříhal a udělal by z toho cca 20 minutový dokument bavil by mě. Bylo to strašně zdlouhavé, často jsme usínal a hlavně jsem se nudil, herecké výkony na úrovni amatérského filmu :/ Čekal jsme, že ten konec bude aspoň troch emotivní, ale nic. Tato vesnice si zasloužilí dokument, který dopodrobna představí to co se tam stalo, ale Pilařovi se to vůbec nepovedlo, možná kdyby se toho chopil Steven Spielberg dopadlo by to jinak.(24.5.2011)

• Ozzy2

Zejména v dokumentu, pokud mu mám uvěřit, by měli hrát pouze herci.Jediný, o kom se dá napsat, že hrál dobře, byl ten selektor na gestapu, z něj fakt šel mráz po zádech.Jinak to ta šmíra totálně zkazila.Některé věci byly dobře natočeny, bohužel jsem se nedozvěděl nic nového.Ale chápu, že je těžké ukázat něco nového mě, člověku, který se odbojem za II. světové války amatérsky zabývá více, než 35 let.(9.10.2016)

U podobných dokumentů (ať už hraných, nebo klasických) na mne vždy zapůsobí hlavně jejich obsah. Je jasné, že většině zdejší omladiny historie (a především její temná stránka) toho moc neříká, ale zvěrstva jenž se nejen u nás v republice děli nejdou jen tak smazat. O Ležácích jsem toho dosud moc nevěděl, taky znám spíše příběh Lidic, ale ani tentokrát mne to nenechalo klidným. Je pravda, že herecké výkony byli hodně chabé a nelze si nevšimnout přehrávání většiny osazenstva (mrkající mrtvoly usmívající se do kamery, atd…).(5.9.2012)

• MartinezZ

9.4.2011 ~ Smutné ohlédnutí za historií německého činění v obci Ležáky v roce 1942. Všechno vypálili, většinu postříleli a zbytek zplynovaly. Dost drsná odplata za život jednoho gestapáka. V papírové podobě to mohlo být zajímavé čtení, jako filmový skoro dokument by to za zpracování zasloužilo pár facek. ~ Bohužel, to je asi tak všechno, co k tomuto lze napsat. Historická fakta jsou smutná, ale tak to tehdy bylo. Dokumentu těžko vyčítat scénář, že. ~ Přesuňme se tedy ke zpracování a zamyšlení, jestli to vůbec stálo za to převádět do filmové podoby, resp. do tak ubohé filmové podoby. Pokud by to totiž zůstalo jen dokumentem, nebylo by faktům co vyčítat a dobovým záběrům a fotografiím jakbysmet. Bohužel, tady nějaké trdlo napadlo dokument i částečně hrát a dodat mu tak zřejmě nějakou dramatičnost. To byl hodně špatný nápad, protože na něco takového nebyly peníze. Všechno tak asi bylo placeno z mělkých vlastních kapes a zpracování je tak toho dalším smutným důkazem. ~ Méně jak televizní kvalita, tohle je dokonce něco jako kvalita amatérského DVD. Základy vznikaly v nějakém freeware video editoru. Herecké pokusy suplují místní ochotníci, kteří pravděpodobně nikdy nevystupovali jinde než doma před rodinou, zrežírovaná akce je až neskutečně dětsky naivní, to, co ochotníci vypouští z úst, bylo pravděpodobně dílem aktuální improvizace, a to vše podbarvuje mnohdy až neskutečně uši rvoucí hudba. Bohužel ani Radek Brzobohatý jako vypravěč tomu moc nepomohl. Jako herec je možná skvělý, bohužel ani jemu se stáří nevyhnulo a tak zůstává otázkou, proč zrovna on šel do něčeho, kde velice záleží na projevu a kde je tak stařecké šišlání patrnější, než kdekoliv jinde. Díky tomu není pořádně v některých chvílích rozumět, co vypravěč říká. ~ 2* za čistá přečtená/odšišlaná fakta o Ležákách, gestapáckých zvěrstvech a českých krysách. Bezkonkurenčních 0* za všechno ostatní. Jako dokument to bylo ke dnu potopeno právě tím ohavným filmovým pokusem/patosem.(1.5.2013)

• - Dokumentární dramatizace Ležáky 42 se natáčela 25 nat. dní. od 3.7.2009 do 18.4.2010. Většinu scén filmaři snímali na původních místech. (POMO)

• - Scéna popravy nebyla natočena na původním místě, jelikož na něm leží pamatník. Doba filmování se však již s časem popravy shodovala. (morgos)

• - Protože neměl štáb finance na zaplacení hotelu, spali herci ve stanech. (morgos)