Slovenský psychologický film o malé dívce, porozumění a dětské fantazii... V roce 1979 natočil režisér Peter Solan citlivý příběh podle knihy Márie Ďuríčkové „Majka Tárajka“ o dvanáctileté dívce s vrozenou zdravotní vadou. Majka sice působí jako obyčejná malá holka, co jezdí na kole, potlouká se po kraji a má svou sbírku ubrousků, ale kvůli svému handicapu je terčem posměchů některých dětí a jen opatrně navazuje nová přátelství. Porozumění ve svém okolí se jí nedaří nalézt, a tak se často uzavírá do sebe a nechává svou fantazii volně létat. Jedinou její opravdovou kamarádkou je Jana, se kterou se nemá bavit kvůli konfliktu mezi jejich matkami. Tajně se spolu scházejí a dopisují si přes tzv. mrtvou schránku pod skálou a společně sní o tom, že jednoho dne dojdou až na kraj světa. (Česká televize)

ostravak30

Film o nemocné dívce mi nepřišel tak silný. Možná ani neměl být. Ale pocitově to vidím tak, že její handicap byl docela upozaděn přestože naopak dívka hrála hlavní roli. Shlédli jsme pár epizod ze vsi, ale žádný ucelený příběh. Tím spíš, že děj přeskakoval z nemocnice do vzpomínek. Na druhé straně výkon dětské herečky nebyl špatný. ()

PTuranyi

Príjemný príbeh dospievajúceho dievčaťa menom Maja. Nie je veľmi obľúbená a kvôli problémom s nohami sa jej rovesníci vysmievajú, ale má dobrú kamarátku. Žije v obyčajnej rodine, no napriek tomu je jej obyčajný život malebný, Túžba zapadnúť, mať bicykel, prvá láska, zbierka servítkov, kuriatka, tajné dopisy. Kulisou tomu všetkému je socialistická realita, so všetkým čo k tomu patrí od klebiet, dodávok tovaru do obchodu, JRD a dokonca riešenia náboženskej otázky. Nakoniec ju čaká operácia, vďaka ktorej môže bežať až na kraj sveta. ()

milos.bradik

Filmy pro mládež se za komančů točily zcela jiné a zcela jinak a teď nemluvím o ideologii, která například v tomto filmu nebyla, ale o tom, že byly ze života a zachycovaly dobu ve které vznikaly. Dnešní filmy, jako je Harry Potter a podobné nezachycují dobu, ale jedou prostě na módní vlně fantasy a odtržení od reality. Dnešní děti by se na filmy z doby před třiceti a více lety už dívat nedokázaly. ()