Sallie Gardner at a Gallop

Dokumentární / Krátkometrážní
USA, 1878, 1 min

Písal sa rok 1878 a pán Eadweard Muybridge vytvoril niečo, o čom ešte nevedel, že to vyvolá ošiaľ a stane sa najobľúbenejším prostriedkom zábavy na svete počas 20. storočia a je ním aj doteraz. Eadweard Muybridge vytvoril film.
Snímka vznikla s pomocou 24 fotoaparátov, ktoré vytvorili statické obrázky a tie sa následne usporiadali podľa časovej kontinuity. (TMNT)

Radko

Za prvenstvo si film rozhodne štyri hviezdičky zaslúži. Za obsah zároveň len štyri, pretože cválajúci kôň je fajn, no cválajúci kôň osedlaný jazdcom je zároveň niečím, čo symbolizuje ovládnutie prírodnej nespútanosti. Preto považujem Vlnu Etiénne- Jules Mareya za fascinujúcejšiu, presvedčivejšiu a prostým záznamom živelnosti mora za prioritnejšiu, než tento síce časovo skorší, ale antropocentrizmom zaváňajúci kúsok. ()

novoten

Bez zápletky, herců i děje a přesto obdivuhodné. Při spočtení toho, kolik generací nazad je tomu, kdy se tenhle kůň před fotoaparáty proběhl, chtě nechtě přeběhne slušný mráz po zádech. ()

juta

"Film" si může být starý jak chce, klidně i ten z prvních, ale přeci jen dávat plný počet? To si ani tohle nezaslouží. Je to přeci jen kůň co běží. :-) ()

Madsbender

KONEČNE sa mi podarilo objaviť Muybridgeov experiment z konských dostihov. Keď sa na internete skrýva len ako "First motion picture" alebo "Horse Motion Movie", nebol som doteraz schopný ho tu na databáze nájsť. Zaúradovala však náhoda a konečne tak môžem učiniť a ohodnotiť. K filmu: pre-lumièrovský počin, ktorý nie je ani tak filmom, ako rýchlym sledom fotografií, ako obsah správne uvádza, 24 strategicky rozmiestnených fotoaparátov s automatickou spúšťou. Jeden z pár prvých krokov, ktoré stáli u zrodu toho, čo dnes nazývame kinematografiou a dokonalý zástupca objektívnej dokumentácie prostredníctvom záznamu reality. S fikciou si ešte musíme počkať na pána Mélièsa a jeho súčasníkov. ()

Flego

Píše sa rok 1878 a Eadweard Muybridge vytvoril niečo, čo sa právom dá označiť za počiatok filmu. Dovtedy statické fotografie dal do pohybu. Bol to prvý príklad chronofotografie ( fotografická metóda z viktoriánskej doby, ktorá zachytáva množstvo fáz pohybu ). ()

Marek1991

Takto nejak pracujú a pracovali vynálezcovia, od jednoduchých a zvláštnych vecí. Môže vám to prísť naivne a jednoducho, ale niekto s tým prišiel a zmenil vo svete veľa vecí. Veľká vec, historicky, inovatívne. Treba zatlieskať! ()

corpsy

Byť prvý, určite neznamená najlepší ( aspoň v tomto prípade ), ale aké iné hodnotenie dať niečomu, čo začalo jednu z najväčších revolúcií v histórii ľudstva. Keby len vedel Mr. Muybridge, kde to až dospeje. ()

MikO_NR_1909

Niečo neskutočné, aj keď to nie je "pravá kamera ", ale zostrihané fotky. V každom prípade som fascinovaný a môžeme hovoriť o prvom videu :-). ()

ABLABLABLA

Tohle se snad ani nedá hodnotit. První "filmový" počin. Dnes to na nás působí jako hmm dobré.. to můžu nakreslit tužkou na spoustu papírků za sebou pohyblivý obrázek a vyjde to nastejno. Taky že jo, protože to vlastně není vůbec film v pravém slova smyslu. Jsou to za sebou jdoucí snímky. Tehdy to bylo ale něco, první pohyb a vzniklo to vlastně díky lidské zvědavosti či malichernosti jako předmět sázky. Aneb Leland Stanford se vsadil s Muybridgem, zda kůň při klusu má v jeden okamžik všechny nohy ve vzduchu. Muybridge jako velký a zarputilý vynálezce na to chtěl přijít a tak přišel k tomuto. Já tedy tento "snímek" nehodnotím, protože je prostě nehodnitelný z hlediska uměleckého žánru. Jinak mi to dalo vzpomenout si na tohle aneb když už vám hrábne, tak pořádně. K vidění zde: https://www.youtube.com/watch?v=PqfCmQtrTcE ()

JohnMiller

Túto krátku pasáž s cválajúcim koňom som videl ako dieťa v nejakom dokumente o kinematografii na STV2. Ani za boha si neviem spomenúť ako sa volal. Ohodnotiť túto krátku sekvenciu je asi tak jednoduché ako náročné. Hľadať v tom nejaký hlbší zmysel je od veci ide iba o cválajúceho koňa ale má to prvenstvo v "pohybujúcich sa obrázkoch" takže nápad za milión s predsa musí ceniť. Prvý film si nemôže zaslúžiť nízke hodnotenie. ()

kaposlav

Tak toto hodnotiť? Prvý filmový počin by mal dostať 5*, ale tak s čím to porovnať aspoň. Ja volím zlatú strednú cestu 3*. Päť hviezdičiek dávam takmer za dokonalosť, alebo film bez chyby, teda aspoň pre mňa. ()

Nach

Geniální nápad, který dal vzniknout odvětví, díky kterému existuje tento web. Jiné hodnocení než plný počet ani udělit nemohu. Z úcty k Eadweardu Muybridgeovi a jeho šestileté práci. Výsledek, který přinesla dnes možná budí úsměv na tváři, ale neexistoval by bez ní Hollywood, Bollywood, Barrandov, atd. a celá plejáda s tím souvisejících profesí. Pane Eadwearde, děkuji vám! Procentuální hodnocení tentokrát neuvedu. ()

mr.filo

Na jeden okraj závodiště zavěsil bílý horizont a na druhý umístil v pravidelných intervalech řadu fotoaparátů. Přes dráhu napnul provázky, které v okamžiku, kdy je běžící kůň přetrhl, postupně uvolnily pružinové závěrky fotoaparátů. Přípravné práce na zaznamenání trvala šest let. Série fotografií posloužila k vytvoření prvního pohybu. ()