Hwanghae

황해

The Yellow Sea

Krimi / Thriller / Drama

Jižní Korea / USA / Hong Kong, 2010, 157 min

Hong-jin Na sa môže s kľudným svedomím zaradiť medzi kórejskú filmársku špičku. Na poli autorského filmu umne využíva násilie a prekračovanie únosných medzí v rámci explicitnosti vo svoj prospech. Jeho diela majú atmosféru, sú dramaturgicky vyvážené. Postavy možno pôsobia chladným dojmom ale v rámci motivácií a určitej kauzality, ktorá tu stavia na náhodu a zradu fungujú bezchybne. Nemá to žiadne morálne posolstvo ani sa to nehrá na nejako veľké umenie. Ale v rámci žánru je to rovnaká pochúťka ako režisérov predchádzajúci snímok The Chaser. Najfunkčnejšie využitie filmovej reči za veľmi dlhú dobu. Rozprávanie obrazom striedajú uveriteľné dialógy. Yellow Sea je v zásade o sebadeštrukcii, pomste a nádeji, ktorá na konci aj tak zomrie.(26.3.2017)

Za prvé je to strašně dlooouhé, poměr délka - výkon ubijí. Za druhé, nemůžu se zbavit pocitu, že co Asijec to x - men v istém slova smyslu, samozřejmě někdy to není na škodu, no v tomhle 157 min. převedení i na mne moc. Za třetí, asijská klasika, sonda do nejnižších vrstev společnosti. Každopádně průměr to pořád je. 6/10 při daném hodnocení by člověk čekal opravdu víc, neurazí, no obzvlášť neohromí.(17.2.2012)

• Enšpígl

Korejcům zjevně chyběla soudnost pokud jde o stopáž a co je horší i pokud jde o děj. Dívat se totiž na asijskou prodlouženou verzi videoklipu skupiny Kabát "když se u nás chlapi poperou, tak jen noži a sekerou" je skutečně otravný. Samozřejmě kdo si libuje v násilí , vystříkne, ale takhle nasilí pro nasílí mně moc nebere. První třetina docela ušla a zajistila filmu, alespon ty dvě hvězdičky.(20.1.2018)

Luxusní akční thriller, který vypadá dobře i během relativně nedůležitých a statičtějších scén. Když se však zčistajasna rozjede zběsilá akce, konkrétně například jedna z nejlepších filmových honiček vůbec, The Yellow Sea vypadá skutečně úžasně. Za počet zdemolovaných vozů by se nestyděl ani Semir Gerkhan a jeho kolegové z dálničního revíru, jejichž tempo je vražedné. Podobně by se za hektolitry krve díky silnému důrazu na sečné a bodné (čti: sekery a nože) nemusel stydět lecjaký slasher. The Yellow Sea skutečně v mnohém připomene slavného Oldboye, ale narozdíl od něj se mermomocí nesnaží být kdovíjak hluboký a klade spíš důraz na akci. Jediné co by se dalo vytknout je samotné rozuzlování zápletky, které skoro působí jako ještě větší zauzlení.(29.9.2011)

Korejsky odlišný, drsný ale zbytečně dlouhý akční thriller o typicky obyčejném chlapíkovi, kterého finanční krize dostane do situací, které by mu nezáviděli ale skuteční akční hrdinové. 157 minutová délka je pro film absolutně zbytečná, což ukáže převážně první hodina, ve které se opravdu ale opravdu nic neděje. Později se film celkem slušně rozjede, nabídne pár řádně krvavých a akčních scén ale pořád to je málo a v korejské kinematografii, existuje spousta akčnějších a hlavně zajímavějších kousků.(28.12.2011)