Žluté moře

(festivalový název)

Gu-nam dře jako taxikář v Yanbian (korejská autonomní prefektura severovýchodní části Číny), aby mohl splatit půjčku, kterou si vzal, aby mohl poslal manželku za prací do Jižní Koreje. Situace se ještě zhorší, když Gu-nam ztratí práci. Navíc se stále častěji věnuje hazardu a o manželce už neví šest měsíců. Jednoho dne je mu šéfem podsvětí nabídnuta "práce" v Jižní Koreji, může tak hledat svou maželku a vymazat své dluhy. (-Rastaman-)

Superpero

Jako bylo to suprově natočené. Bitky a honičky intenzivní, hlavní hrdina správnej drsňák. Schytával fakt hodně ran, ale to ho nezastavilo. Navíc mě hodně zajímala chudá oblast, ze které pocházel. Jenže jsem moc nepochopil, o co tam vlastně šlo. Nenudil jsem se ani chviličku, ale nebylo mi moc jasné, co kdo dělá a proč. Nejlepší postava byl ale rozhodně gangsterkej boss s vizáží mírumilovného médi, ale všechny tam strašně porcoval sekyrkou, nožem či jakousi vepřovou kýtou :D ()

maddy

Neurazí, ale ani nenadchne. Predchádzajúci režisérov ospevovaný počin The Chaser (3,5*) taktiež (asi ako jeden z mála) nepovažujem za kórejský kinematografický „klenot“. Tam však ešte dokázal udržať tempo a napätie takmer po celý film, avšak v jeho najnovšom počine len zbytočne naťahuje, naťahuje a znova naťahuje. Dva a pol hodinová dĺžka je tak viac ako zbytočná. Prvú hodinu sa vo filme toľko zásadných vecí neudeje (celkovo by išiel dej zhrnúť doslovne do dvoch viet), navyše dlhé zábery na stojacích, čakajúcich, pozerajúcich, jediacich a iných hrdinov len podčiarkujú začiatočné až príliš pomalé tempo. Opačne to je v ďalšej časti filmu, keď nastane niekoľko „povinných“ naháňačiek v uliciach, lodiach a pod. Zdalo by sa, že film naberie na obrátkach, no v tejto fázi sa režisérovi dej absolútne rozsypal pod rukami. Chvíľami nastupuje tápanie, ktoré neskôr vyústi až do nezáujmu o to ako sa to bude celé vyvíjať ďalej, nebodaj ako to skončí. Tým zároveň stráca aj v akčných scénach, pretože tento „nezáujem“ vyústi až do toho, že divák stratí akýkoľvek pocit napätia, ktorý by pravdepodobne mal prežívať počas boja hlavného hrdinu. Tobôž, keď má takto vydržať cca. 150 min. Nejako som nepostrehol ani tú dávku brutality, ktorú pár užívateľov vyzdvihuje. Áno, v porovnaní s väčšinou amerických snímok sa film nebojí ukázať striekajúcu krv, ale vo väčšinu záberov to celý aj tak kazí roztrasená, prípadne uhýbajúca kamera. V rámci kórejskej kinematografie (aj v tej súčasnej – Bedevilled 4*, I Saw The Devil 3,5*) je to stále len obyčajný „čajíček“. Dokonca ani pokus o nejakú hlbšiu sociálno-psychologickú kritiku nevyšiel (ako v napr. This Man 3,5*), pretože je zatlačený neschopnosťou vtiahnuť do deja. Plusový bod za zaujímavé prostredie, v ktorom sa odohráva (spojka medzi územím Kórei, Činy a Ruska). Neutrhnúť sa zbytočne z reťaze a udržať film v rámci rýchloodsýpajúceho maximálne 90 minútového thrilleru, tak to mohlo byť údernejšie. Celkovo: 3* ()

Lacike

Kolega marvan napisal, ze sa v Juznej Korey inkarnoval Michal Mann. Ja by som skor povedal, ze sa tam inkarnoval Alejandro González Iñárritu. Podobne ako jeho filmy je Yellow Sea o osudovom stretnuti niekolkych postav (tentokrat troch), dalej tu je kladeny velky doraz na vykreslenie prostredia, v ktorom sa film odohrava a nakoniec a poslednym vyraznejsim znakom je sociálna kritika spolocnosti. No a kedze film tocili Korejci, tak si neodpustili svoje klasicke miesanie zanrov, ktore im tentokrat podla mna prilis nevyslo. V prvej hodine mi vadilo prilis pomale tempo filmu, pocas ktorej tvorcovia venovali viac casu vykresleniu prostredia ako hlavneho hrdinu. Takze aj ked sme s nim stravili dost casu, tak ma prilis nezaujal a v druhej casti filmu som mu prilis nefandil. Ovela vacsiu chybu ale vidim v tom, ze sa v tejto casti filmu vobec nevenovali dalsim dvom dolezitym postavam, ktore na mna posobobili potom plocho. V polovici ale nastane skrat a z civilnej dramy/thrilerru sa film prepne do nekompromisneho b-ckoveho akcniaku, kde hlavny hrdina kosi desiatky nepriatelov. Tato cast filmu je sama o sebe ovela dravejsia, napinavejsia a celkovo zaujimavejsia, ale podla mna vobec neladi s predchadzajucim stylom filmu a ja som sa na nu nedokazal naladit. Skoda. Keby bol film kompaktnejsi, tak by tak by to bolo ovela lepsie. P.S: Po tom co aj v tomto filme filmari vykreslili postavy policajtov ako komicke figurky, zacinam mat pocit, za policajti v Korei su totalni diletanti. 6/10. ()

teutates

Za prvé je to strašně dlooouhé, poměr délka - výkon ubijí. Za druhé, nemůžu se zbavit pocitu, že co Asijec to x - men v istém slova smyslu, samozřejmě někdy to není na škodu, no v tomhle 157 min. převedení i na mne moc. Za třetí, asijská klasika, sonda do nejnižších vrstev společnosti. Každopádně průměr to pořád je. 6/10 při daném hodnocení by člověk čekal opravdu víc, neurazí, no obzvlášť neohromí. ()

Ouwen

První polovina, která je zcela bez akce mě rozhodně bavila nejvíc a utekla mi, jako voda. Ale jakmile nastala akce, přestalo mě to bavit. Je bez nápadu, je krásný že se používají sekerky a nože, ale je to bez choreografie, spíš obyčejné mlácení hlava-nehlava. Policajti jsou fakt magoři, alespoň hlavní hrdina je frajer. Poslední dobou mám smůlu na Korejský filmy, asi za to můžou ta přehnaná očekávání. 5/10 ()