Jen Bůh odpouští

• Dánsko Only God Forgives (více)

Před deseti lety Julian zabil policajta, ale podařilo se mu utéct. Dnes je z něj jeden z největších drogových dealerů v Bangkoku. Když Julianův bratr zabije prostitutku, policie si pozve na pomoc Changa – Anděla pomsty, který dovolí otci zavražděné, aby ho osobně zabil. Tím však rozpoutá peklo, protože do situace se vloží Julianova matka, šéfka jedné z nejmocnějších kriminálních organizací, která Juliana vysílá pomstít svého bratra. (oficiální text distributora)

jirkaslava

Já bych řek, že to byl tak trošku film o ničem... Nebejt tam pár hvězdných jmen, které teda toho mimochodem moc nepředvedli, tak to bylo jen na jednu hvězdu za trošku slušný krvavý scény, ale i těch je tam pomálu... člověk tak nějak pořád čeká co se stane a on je konec a nic se vlastně nestalo, kromě toho že jsou skoro všichni mrtví :-) ()

DoNotCross

Refna úspěch Drive očividně zaskočil. Režisér o přízeň mas evidentně nestojí a místo toho, aby natočil pro příznivce elektronické hudby a blonďatého krasoně pokračování šité na míru, ukázal všem vztyčený prostředníček. Jeho poslední počin je egoistický manifest všemohoucnosti režisérské osoby. Ač vizuálně opulentní, film má problém vyprávět svůj prostinký příběh, neboť je protkán řadou záběrů, které v kontextu narativní struktury postrádají smyslu. Výsledkem je někdy sled, ač pěkných, tak absolutně nesouvisejících scén. Ačkoliv je Refn evidentně opojen sám sebou a otevřeně se vám vysmívá do očí, přijal jsem jeho políček s pokorou a hypnotický výlet do Bangkoku zalitého neonovou září si užil. Ačkoliv je "Only God Forgives" pro diváka místy nekoukatelný, prostě proto, že jeho struktura selhává a nefunguje, jde o jeden ze vzácných případů jasně deklarované tvůrčí nezávislosti. Závisí tedy především na míře vaší tolerance. ()

bakulator

Pro mě velké překvapení. S podivem se na to dalo bez větší újmy dívat. Gosling jen seděl a čuměl do prázdna, ale o to zřejmě p. Refnovi šlo. Nicméně pokud Refn nepřestane a nezačne točit blockblastery, asi se v Hollywoodu moc dlouho neohřeje. Pokud by pokračoval v podobném duchu jakým byl Pusher 3, mohl by se zařadit po bok tvůrcům jako je Tarantino či Rodriguez, ale to se asi nestane, protože si o sobě myslí, že je velký vzdělaný umělec :-) ()

XXXXXXXX odpad!

Jebnutá kokotina. Slova jako příběh, vykreslení postav nebo závěrečná pointa, asi pseudorežisér Refn v životě neslyšel. Co naplat, že asi zlanařil Ryana v přítmí zaplivaného pajzlu na dávku koksu, což by vysvětlovalo proč se pořád kouká do blba s xichtem jako by mu právě uletěly včely a za celý film pronese snad 10! vět. Naopak nemám potuchy kde vyhrabal Pasragarma, který po celou stopáž háže xichty, že mu jeho herecký výkon nemůžu být víc u prdele. Přes den ze sebe dělá policejního zpěváka v putyce třetí cenové, no a když má konečně padla, vyráží do ulic, vybít si frustraci na několika evropanech. Tomuhle už ani ten bůh neodpustí. Refna vidím jako ideálního kandidáta na Zlatou malinu 2013. ()

RafaKrakal

WTF? Vůbec netuším co tím chtěl autor říci? 90 minut mlčícího Ryana Goslinga mně ke spokojenosti opravdu nestačí. 20% ()

maoc

Jsou filmy, které baví / děsí / napínají / dojímají diváka, ať se na ně dívá v jakémkoliv rozpoložení. Takové univerzální, mnohdy skvěle nafilmované úderky formující diváka, tahající ho k tomu kterému zážitku, emoci. Only God Forgives takovým filmem není, stejně jako nejspíše celá Refnova filmografie. Pokud se na něj kouknete v nevhodném rozpoložení, na nevhodném místě, s nevhodnými lidmi nebo bez lidí, kteří by vám zážitek uměli umocnit, nejspíše vás mine. A to je pravděpodobně dobře. Stejně by pro vás Refn + Lynch + Tarantinovská jedenapůlhodinová přehlídka marných snah, pokřivených charakterů, ouchylných tužeb a nevyřčených, pouze cítěných filosofických úvah nebyla vhodnou výplní života. *********** Na celém filmu mi snad vadil jen Gosling. Je mi jasné, že ty jeho teplé a nivé pohledy a bělošská tvrdost/změkčilost jsou Refnův záměr, ale do té role by se mi asi líbil víc třeba Josh Brolin. Prostě někdo fakt zlej, který hledá vykoupení. Ne bukva hledající a nakonec nacházející cestu zpět do matčina klína, byť je to myšlenka jinak pro mne velmi apetytlich. Jsem prostě stará struktura. ()

Pete

Tak tohle už Refnovi neodpustím, Noé i ten Jodorowsky jsou každopádně úplně jinde. Snad kdyby se to alespoň odehrávalo ve středověku, mohlo to být více uvěřitelné. Děj, pokud se to dá tak nazvat, by se hodil spíš do filmu se Seagalem, je to neskutečně prázdné. Gosling v celém filmu jen blbě čumí, ten thajskej magor zase vypadá trochu jak hodnej strejda Karel. Zkusím najít pozitiva: Pěkný vizuál podsvětí Bankoku, taková kombinace korejsko-japonských vzorů s parodií na Lynche. Vypíchnout pak zaslouží zejména postava máti v bravurním podání Kristin S.T., bohužel však snímek není jen o ní. Závěrem tedy alespoň malou ukázku - Přijde takhle syn s mladou krásnou thajkou na večeři, a u stolu matka: So, tell me, Mai. What line of work are you in? Mai: I'm an entertainer. Matka: An entertainer? And how many cocks can you entertain with that cute little cum-dumpster of yours? :-))) Ta to málem vytáhla na dvě ** ()

0verseer

Nič pre konzumného diváka, čo v podstate potvrdzujú aj zmiešané hodnotenia na tuzemskej databáze. Refn tentokrát servíruje audiovizuálne podmanivú cestu psychicky spľundrovaného dílera za svojím zvráteným vykúpením. Tí, ktorí si potrpia na symboliku, na ktorej film mimochodom stojí a padá, budú pri sledovaní krochkať blahom a Only God Forgives pre nich rozhodne nebude jednorázovou záležitosťou. Refn rád provokuje a tentokrát si po celý čas doslova vynucuje divákovú pozornosť. V jednej chvíli na to využíva uhrančivé snové zábery, ktoré plynule prechádzajú do prehnaného násilia podfarbeného minimalistickým hereckým prejavom všetkých zúčastnených. K tomu znepokojúco-ukľudnujúce vsuvky thajského karaoke. Výsledkom je krajne nekonvenčný film, na druhú stranu, keď chcete originálne vyrozprávať príbeh incestného násilnického dílera zmietaného oidipovským komplexom, ktorý sa snaží kŕčovito vyslobodit zo svojej perverznej reality, asi to ani inak ako ťažko prístupným spôsobom spracovať autor nemohol… ()

Cannonball

Tešil som sa na tento film aj napriek nelichotivým recenziám, ktoré ako sa na konci ukázalo mali pravdu. Prvých niekoľko scén začína výborne ale ukončujú sa až tak nevýrazne že namiesto očakávaného vyvrcholenia dostávame proste NIČ. Keby sa to stalo raz, možno dva krát tak by som sa cez to preniesol možno bez povšimnutia ale keďže to je tak v celom filme jediné očakávanie sú záverečné titulky. Ani početné násilno-surové scény ma nevedeli šokovať na toľko aby som prejavil aspoň minimálny záujem pochopiť úmysel režiséra. Kristin Scott Thomasová bola výborná a Ryan ..., ma zas presvedčil, že jeho "cool"-ovosť v Drive bola náhodná a od dobrého herca ma ešte dosť ďaleko. Max 50%. ()

Mr.Keli

Vyloženě ne-divácké, a přitom tolik osobní a emoční dílo. Refn kašle na diváky a předkládá si jednotlivé umělecké scény podle sebe, bez hlubší souvislosti, i samotný název by nám mohl vysvětlit hlavní preambuli příběhu. Možná se v tom jen moc šťourám, a o to tady jde. PS: Ryane, klobouk dolů. Za mě 40%. ()

mArtinko5MB

Už po pár minútach sledovania každému dôjde, že to natočil človek, ktorý spáchal film Drive. Paradox spočíva v tom, že tento film ma dostal a milo prekvapil. Drive mi vôbec nesadol, no Only God Forgives mi dokonale sadol, či už po obrazovej alebo zvukovej stránke. Gosling povedal viac ako 10 viet, otvárajme šampanské. Zvláštne scény sa príjemne pozerali, hrubé násilie nechýbalo a hudba bola podľa mňa veľmi podarená. 85% ()

benny159

Odnikiaľ nikam. Po Drive veľké sklamanie. Čumieť každú chvíľu do blba pod zvláštnym farebným nasvietením, to dokáže asi každý. Herci tu nemali čo hrať. A kam sa dočerta podel príbeh? Priznám sa, nedokázal som to ani dopozerať. Po ťažkých 50 minútach som to vypol. ()

dud

Refn, pravděpodobně nabuzen úspěchem mlčícího autistického drivera, se rozhodl, že tenhle koncept povznese na vyšší level a natočí totálně autistický snímek, ve kterém budou všichni jen čumět, mlčet a pohybovat se v záběru jako připosraní. Plán splněn minimálně na 110%. Upřímně, je to zhovadilost, která si hraje na velký art s lynchovskými prvky, kdy po každém prapodivném střihu můžete s klidem vsadit scénu s tupě zírajícím Gosem, krájícím pečené kuře. Díky zajímavé hře se světlem a dlouhým táhlým záběrům však film člověka tak nějak zhypnotizuje a překvapivě udrží v napětí, přestože si v jednom kuse říkáte, že je scénář úplně na hlavu a režisér smaží víc jak Keith Richards v nejlepších letech. 50% za karaoke a ladyboye. ()

Bolek82

Tak tohle je trochu ulet, jsem si rikal, jestli to melo nejaky scenar nebo jen reziser natocil nejake scenky a pak to sestrihal dohromady. Chybi nejaka hloubka postav, aspon nejaky naznak proc delaji to co delaji. Slo z toho dostat vic nez jen nudnou, nicnerikajici slataninu. ()

VanBradley89

Co to sakra bylo? Už dlouho sem neviděl rozporuplnější film. Bavil jsem, nevěřícně kroutil hlavou a tak se to střídalo celou dobu. A vůbec nevim co si teď mám myslet. Těžko stravitelní kousek, který rozhodně nebude pro každého. A tak nějak netuším jestli byl pro mě. Kristin Scott Thomas byla...no byla dobrá ( myšleno perverzně ) Výborná scéna výslechu v klubu. Gosling podal buď dokonalý výkon a nebo se moc nenadřel. Zatím tři a uvidím jak se to ve mně uleží a podle toho hvězdu přidám nebo odeberu. ()

p.i.t.b.u.l

Neskutečně utahaný film. Při tom děj není tak špatný, jen kdyby nebylo té zpomalené kamery u každého záběru. I když chápu to natahování scén, jinak by měl film jen 30min. Nevyužitý potenciál. Ve finále hrozná nuda. ()

a0001

Príšerné tempo, pár tupých pohľadov, ktoré vôbec nevystihujú prirodzené reakcie k danej skutočnosti deju. Film sa snaží tváriť na niečo viac čím je. Max 25% ()

Po kom půjde Neonový démon?

Po kom půjde Neonový démon?

06.02.2015

Refn si vyjde s mrtvými

Refn si vyjde s mrtvými

16.06.2014

Nicolas Winding Refn si po rozporuplně přijatém thajském výletu Jen Bůh odpouští vybíral mezi několika projekty a teprve před pár dny došlo k oficiálnímu potvrzení, že jeho následujícím filmem bude I… (více)

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

29.12.2013

Denzel si naverboval režiséra Drive

Denzel si naverboval režiséra Drive

12.12.2012

The Equalizer je seriál z osmdesátých let, který vydržel na obrazovkách čtyři sezóny. Jeho hrdinou byl bývalý tajný agent Robert McCall (Edward Woodward), jenž jako pokání za svou minulost zvolil… (více)