Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Druhá světová válka se pomalu chýlí ke konci. Na německé straně hranice začíná pomalu propukat panika a místní velitel přikazuje nechat podminovat místní přístav. Nenadálého zmatku využívají čeští lodníci, kteří se rozhodnou uskutečnit šílený plán: Ukrást německou loď plnou výbušnin a vyplout směrem ku Praze, která se má podle fašistických plánů stát poslední německou pevností... Scénář dostal Cenu literárního fondu ke 30. výročí osvobození. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (35)

MickeyStuma 

všechny recenze uživatele

Sice se jedná o vymyšlený příběh, ale i tak není po dějové stránce nijak špatný. Zřejmě vlivem nízkého rozpočtu vyznívá podivně jen útok dvou tanků na malý přístav plného Němců. Snímek televizemi opomíjený a je to škoda. I přes udělení Ceny literárního fondu ke 30. výročí osvobození za scénář je na svou dobu vzniku zcela neškodný. Zajímavá je i použitá hudba. Svým vyzněním by se spíše hodila k westernu, ale budiž. Snímek to dosti oživilo. Pravda, mohlo to být daleko dramatičtější, ale na 70. léta, kdy byl snímek natočen, bylo takovéto zpracování zcela normální. Námět o českých lodnících plujících ku Praze s ukradenou německou lodí plnou výbušnin, nebyl nijak špatný nápad. ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Zajímavý film, který by mohl být známější. Nebýt postav Simony Stašové a Eduarda Cupáka (jsou úplně zbytečné a hlavně nudné), asi bych přidal i čtvrtou hvězdu. Kromě skvělých herců (Větrovec, Lackovič, Sklenčka, Hanzlík) nabízí Mys Dobré naděje především bombastickou hudbu Jiřího Šusta, která zní jako od Jerryho Goldsmithe (fakt!), a s přehledem natočené scény s tanky, příjezdem ke zdymadlu nebo s náletem kotláře. Propagandy je minimum, film uteče jako voda. ()

Reklama

Yarwen 

všechny recenze uživatele

Film by možná i šahal po nadprůměrném hodnocení, ale z mého pohledu jej sráží dvě věci: jednak hned v úvodu, kdy ze sklepa vyvádí německého zajatce ruský voják ověnčený asi patnácti řády - snad úlitba komunismu - a pak smrt Kříže ve stylu Sedmi statečných - možná to měl být pokus o vtip, ale ten mi do válečného dramatu nezapadá. Rovněž volba herců mi úplně nesedla - Větrovec působí jako válečný hrdina divně (ten se profiloval spíš v soudružských rolích) a Augusta jako součást wermachtu je hodně úsměvný. ()

Spinosaurus 

všechny recenze uživatele

Fuka je prostě amatér. Tohle měl být jeho vrcholový film, ale místo toho je to naprostá ptákovina. Vezmu to popořadě. Scénář - proboha, tohle je snad výsměch československé kinematografii. Nevím, kdo ho psal, ale takovouhle úplně bezduchou a nenápaditou nijakost bych vypotil i já za pár dní. Zkrátka vezmeme si schéma důležité plavby ku Praze (jak originální!), přidáme skřehotající kašpárky (Němce), vymyslíme dvě tři akční scény (v tomto případě mizerně natočené), přidáme menší romantiku, trochu propagandy (ne že by jí tu bylo nějak moc, ale byla tady) a do toho všeho nahážeme figurky ze Sedmi statečných. A trádá, můžeme točit! K těm akčním scénám snad jen to, že jsou na úrovni novodobého Tobruku, což trochu průser, vzhledem k zaměření výše jmenovaného filmu a navíc to byla doba, kdy si tam každý mohl naházet tolik tanků, kolik chtěl (taky jich na českém území v té době bylo až moc). Zkrátka promarněná šance, herci nemají co hrát (o Němcích ani nemluvím), scénář psali studenti prvního ročníku famu (a to byl asi ten nejslabší ročník všech dob) a Fuka vrší jeden filmařský kiks za druhým. Suma sumárum - dva tanky, dvě hvězdičky. ()

Nerajohn 

všechny recenze uživatele

Hodně zapomenutý snímek, a to dost neprávem. Kdesi ve východním Německu kotví česká loď v momentě, kdy se přiblížila Rudá armáda a začala přístav bombardovat. Skupinka českých lodníků ale z přístavu uteče ( odpluje ) a proti proudu Labe se chce dostat do Protektorátu s varováním, že Praha se má stát poslední pevností nacistů. Přitom proplouvá kolem Königsteinu, střekovskými zdymadly nebo Českou branou. Film má velice slušnou výpravu a kameru, špatná není ani hudba, herecké výkony jsou slušné. Ačkoliv byl snímek natočen v roce 1975 ke 30. výročí osvobození, propaganda z něho nečouhá a proto zhlédnout Mys dobré naděje není krok zpět. ()

Galerie (3)

Zajímavosti (1)

  • Filmovanie prebiehalo v Mělníku, Libčiciach a v okolí Prahy. (dyfur)

Reklama

Reklama