poster

Lassie se vrací

 • USA

  Lassie Come Home

Dobrodružný / Drama / Rodinný

USA, 1943, 86 min

 • tomtomtoma
  ***

  Lassie se vrací je nostalgickou vzpomínkou a dlouhověkou klasikou žánru rodinného filmu. Příběh je prostý a účinný svým chytře rozehraným emočním naléháním. Bezelstnost evokuje sentimentální vzpomínku na bezstarostné dětství, k čemuž přispívá i přímočarost vykreslení lidských charakterů. Zvířátka rozněžní lidské duše mnohem více, než lidská dramata. Navíc, věrnost a oddanost takového ražení je možná pouze u zvířat. Sociálně-ekonomická tíživost je připomenuta, ale nešťourá se v chudobě, ukazuje se soudržnost, víra a naděje. A sladký konec je odměnou pro fanoušky rodinného filmu se zvířátky. Hlavní postavou je geniálně inteligentní kolie Lassie (Pal) se svojí odyseou dobrodružství, útrap a naděje. Stále vpřed za svým cílem všemu navzdory. Jednoduché, působivé v majestátních obrazech pastelového patosu i v rozmáchlých panoramatech. Hlavní lidskou postavou je Joe Carraclough (příjemný Roddy McDowall), školák prostých a zdravě poctivých poměrů. Nejlepší přítel chlupatého miláčka začíná poznávat i odvrácenější podobu života. Hlavní mužskou postavou je Sam Carraclough (sympatický Donald Crisp), Joeův nezaměstnaný a hrdý otec. Hlavní ženskou postavou je Joeova maminka (sympatická Elsa Lanchester), starostlivá a milující bytost. Výraznější postavou je Rowlie (zajímavý Edmund Gwenn), veselý obchodní cestující s dobráckým srdcem doprovází chundelatého mazlíka na části dobrodružné pouti. Taková malá škola života. Největším padouchem je povýšený Hynes (J. Pat O'Malley), vévodův hlavní opatrovatel psince. Ale i jeho padoušství není životu nebezpečné, jen urážlivé. Z dalších rolí: urozený a bohatý chovatel psů vévoda z Rudlingu (Nigel Bruce), jeho malá a upřímná vnučka Priscilla (roztomilá Elizabeth Taylor), laskavá a zachraňující stařenka Dally (příjemná Dame May Whitty), či její pomáhající starý manžel Daniel Fadden (příjemný Ben Webster). Lassie rozněžňuje divácká nitra svým sentimentem a útrapou roztomilosti. Zjednodušené, účinné ve svém určení.(12.11.2017)

 • Homer.p
  *****

  Moc nechápu zdejší nízké hodnocení. No jo, on hezký film s hezkým koncem se moc nenosí že. Ale kdyby to ten pes nepřežil nebo něco podobného, to by tady lítaly superlativy, jaké je to geniální dílo. Je pravda, že jsem tento film viděl naposledy jako dítě, ale ta scéna, kdy Lassie přijde po té dlouhé cestě domů a pak jde ke škole, mi natrvalo utkvěla v paměti jako jedna z nejdojemnějších scén, jaké jsem kdy viděl.(28.11.2011)

 • Karlos80
  ***

  Nejhezčí a nejklasičtější příběh o Lassie jaký jsem kdy viděl.Nevím čím to je ale já tohoto psa už prostě od nepaměti zbožňuji a to ne jen na filmovém plátně.Moje babička mí rodiče a posléze i teď mi tohoto především věrného chytrého a velmi ušlechtilého ovčáckého psa původně se Skotska musíme mít.Zpět ale k filmu.Jedná se o první její celovečerní film který z ní v průběhu několika následujících let udělal světoznámou zvířecí hvězdu.Její herecká kariéra zahrnovala celkem snad šest hraných filmů natočených v letech 1945-1951.Doopravdy krásný, dojemný a zároveň napínavý rodinný film snad pro všechny generace, a v následujících letech však také mnohokrát kopírovaný.Nové verze však kvalit originálu nikdy nedosáhli.Kromě filmu se Lassie dostalo takové slávy že si zahrála i v televizním seriálu, a v té době se s Lassie a vůbec v celém Hollywoodu jednalo jako se skutečnou hvězdou.Co se sní stalo poté a vůbec kolika let se dožila, a jestli hrála pořád ona sama i v těch dalších pokračováních během těch již zmíněných let to se mi vypátrat bohužel nepodařilo.K nepřéhlednutí je i mladičká jedenáctiletá E.Taylor která právě tímto filmem odstartovala svou bohatou a úspěšnou hereckou kariéru.Nejdojemnější scéna:Když Joe (R.McDowall)) vychází ze školy a tam už na něj čeká jako to bylo předtím než se ztratila zvykem, ztracená a posléze znovu nalezená Lassie.To nebylo určitě leckteré divákovo oko stejně jako to moje suché.!(26.9.2006)

 • OG_Swifty
  *****

  Pro drtivou vetsinu ceskoslovenskych divaku ocividne kyc, pro me jedno z nejklasictejsich filmovych zpracovani o zvireti. Lze debatovat o kvalite zbyvajicich 10 filmu, ktere postupem casu nasledovaly, ale originalni filmovy zpracovani je proste klenotem kinematografie a nazory dnesniho divaka na tom tezko neco zmeni...(9.12.2017)

 • kaylin
  ***

  Kdybych byl dítě, tak by mě Lassie v tomhle provedení asi ještě dojala, je zde i trocha napětí, jsou zde zajímaví herci, navíc je to v barvě, ale v současné době mi to přijde jen jako klasický film se zvířetem, které je sice hodně chytré a pěkné, ale nic víc v tom není. Snad že tenkrát Lassie byla mezi prvními zvířaty, která získala takovou slávu.(5.5.2017)

 • - Studio MGM se při hledání vhodného psa do role Lassie obrátilo na slavného cvičitele Rudda Weatherwaxe. Ten sice choval hned několik čistokrevných kolií, ale bez váhání filmařům doporučil jednoročního samečka Pala. Tato volba se nakonec ukázala jako velmi dobrá. (Karlos80)

 • - Hlavní hrdina Pal bývá označován za nejslavnějšího filmového zvířecího hrdinu všech dob. S podobnou oblibou u diváků na celém světě se setkala už jen kosatka Keiko ze snímku Zachraňtě Willyho (1993) a jeho dalších pokračování. (Karlos80)

 • - Plat Pala, psího představitele Lassie, činil 250 amerických dolarů týdně. Oproti tomu mladá Elizabeth Taylorová si za týden přišla na pouhých 100 amerických dolarů. (Karlos80)