Senna

• Česko Senna: Legenda formule 1 (více)

Dokument sleduje vývoj jeho života od roku 1984, kdy se stal jezdcem Formule 1, až do jeho předčasné smrti o dekádu později. Film Senna zkoumá život a práci trojnásobného světového šampióna, jeho fyzické a duchovní úspěchy na trati, jeho perfekcionalismus a téměř mýtické postavení, které získal po své smrti. Film byl natočen ve spolupráci s rodinou Ayrtona Senny, která dala povolení, aby se právě tento snímek stal první dokumentární sondou do jeho života. Dále spolupracoval i Management F1, který poskytnul zatím neuveřejněné záběry a také Institut Ayrtona Senny, charitativní organizace, která vznikla po jeho smrti a podporuje přístup ke vzdělání pro miliony chudých brazilských dětí. (HBO Europe)

maseer2

strhující dokumentární film o (především "závodním") životě a bohužel také o smutném osudu jedné z největších legend motosportu.. v závěru se v očekávání toho, co má přijít, dalo napětí krájet.. silné 4* ()

Terva

CITÁT - V roce 1978.....šlo čistě o závodění....žádná politika.....šlo jen o závodění......... Kéž ho Bůh ochrání před vším nebezpečím. Zajímavý pohled do života závodů F1 a hlavně jednoho z předních jezdců těchto závodů Ayrtona Senny. ()

Marek1991

Rok 1991, ktorý mnohí považujú za najlepší rok jeho kariéry, bol rokom v ktorom som uzrel svetlo sveta. Nepamätám si ho ako jazdca, ale pamätám si iného, ktorým je Michael Schumacher. Tohto jazdca som mal vždy za najlepšieho, lebo jazdil skvelo, samozrejme mal slabé stránky vo výbušnosti a agresívnom jazdení, lebo sa snažil vždy vyhrať, symbolizoval však človeka, čo sa zotavil po vážnej nehode, súboje Schumacher-Häkinen zaujali ľudí, symbolizoval najlepšie a najkrajšie autá a formule sveta značky Ferrari. Dnes to už veľmi nesymbolizuje a ja som sa chcel dozvedieť, prečo stále niektorí ľudia považujú aj napriek "Schumiho" ére za najlepšieho jazdca Ayrtona Sennu. Popravde oddnes sú pre mňa tými najlepšími asi dvaja, každý v inej ére, preto ich nechcem porovnávať. Je to ako vo futbale, keď jednu éru bol za najlepšieho považovaný Pelé, neskôr v inej dobe Maradona, pre mňa a aj iných neskôr tým najlepším bol a je Ronaldo a v súčasnosti je ním Messi. Sennu ako človeka veriaceho uznávam a som rád, že za svoje úspechy vďačil Bohu. Ani som len netušil, aký skvelý moment nastal v celej histórii Brazílie a jej ťažko skúšaných ľudí, keď Senna so zaseknutou prevodovkou na 6. stupni triumfoval prvý krát po viacerých nezdaroch na domácej trati na Veľkej cene Brazílie. Následné kŕče a zdvíhanie pohára pre víťaza, či šampanského aj napriek bolestiam, aby Brazílsky ľud povstal sú jedinečné. Jeho súboje a rozpory, či následné udobrenie s Alainom Prostom tiež. Jeho boj za bezpečnejšie trate, vozidlá, pravidlá a spravodlivosť v súťažiach tiež. Jeho slová o pravom závodení v minulosti, keď si vážil jazdca Fullertona a nešlo o politiku, či o peniaze zostanú vo mne. Jeho snaha pomôcť vlastným ľuďom v chudobnej krajine je záslužná. Napriek tomu, že bol z bohatej rodiny, ho chudobný ľud prijal za svojho, lebo neohrdol a nehanbil sa za svoj národ. Celý dokument je po všetkých obrazových, hudobných, či rozhovorových stránkach výnimočný. Nie je síce celkom o jeho celom živote, ale ten podstatný odkaz a to o čo tu išlo a dôležité momenty jeho kariéry a života sú zachytené. Česť a sláva takejto osobe, dokument bol výborný. ()

Bubble74

Onu první májovou neděli si pamatuju dodnes. Zpráva o Sennově smrti mi tenkrát vyrazila dech. Formuli jsem sice příliš neholdovala, ale brazilského sympaťáka jsem milovala. Byl to týpek, který dostal do vínku dobývat srdce příznivců po celém světě svým klukovským výrazem a dravou ctižádostí. Tento dokument je toho důkazem. Co si budem nalhávat, takový svatoušek jak tu je občas vylíčeno však Senna nebyl. Ale proč trusit na nablýskaný pomník. Kapadia vzdal nádhernou, přiměřeně slzopudnou a hlavně důstojnou poctu výjimečnému borci a jeho nesmrtelné legendě určitě svým počinem pomůže proniknout i do srdcí nastupujících generací. ()

Padme_Anakin

Zdařilý a působivý dokument o mladém a sympatickém jezdci F1 a ač jsem věděla, jak to celé dopadne, stejně mi v závěru přeběhl mráz po zádech.. Nicméně musím také podotknout, že je poznat/cítit, že se na tom podílela jeho milující rodina a tak je to čistě subjektivní pohled tvůrců (tzn. rodiny). Z mé strany a mýma očima každopádně respekt k tomu, jakou velkou stopu za sebou Ayrton Senna zanechal... ()

El Pistolero

Marně šátrám v paměti, tápu a vzpomínám na lépe zpracovaný životopisný dokument, neřkuli životopisný dokument ze sportovního prostředí. Poněvadž jsem o Sennovi před projekcí nevěděl o moc víc než to, že se jednalo o slavného brazilského závodníka formule 1, byl jsem jeho příběhem plně pohlcen. Autentické záběry z jeho vítězného závodu na domácí půdě, nešťastných událostí v Imole, jež otřásly světem, či ze samotného pohřbu v Sao Paulu ždímou emoce až na dřeň. Nevšední story závodníka, který jako jeden z prvních dalece přesáhl hranice sportu. ()

corpsy

Nie som fanúšikom F1 a ani som nikdy nebol. Ale tento dokument je tak strhujúco a zaujímavo spracovaný, že nejde odolať. Hodnotená Special Edition. ()

F.man

Skvěle komplexní dokument jak pro širší veřejnost tak pro formulové nadšence. Asif Kapadia snímek vystavěl velice logicky, použil spoustu autentických záběrů a ke komentování si přizval celou řadu fundovaných lidí, včetněho Sennova největšího soupeře Alaina Prosta. Čtyři hvězdy a jelikož poslední cca. dvě sezony sleduji F1 tak i pátá za informace z pozadí v skoro tří hodinové verzi. He will alway be young. Ayrton Senna will always be fast. He'll never be old. He will always be the Champion ()

ledzepfan

Parádní dokument, který by mohl být perfektní/geniální kdyby tam nebyla ta ocasoidní pachuť sentimentální glorifikace. Teda, ne žeby z toho Senna vycházel jako úplnej Mirek Dušín, ale ten konec přecejenom hrál až moc na city... Jinak teda Respekt ..Všem co do toho sednou a nevysekají se v první zatáčce. ()

baribal

Naprosto dokonalý dokument, jsem velký fanda formule jedna, ale sennu jsem v televizi nikdy závodit neviděl. Viděl jsem takřka tří hodinovou verzi a od začátku jsem cítil, že si dokument buduje cestičku k tragickému konci, stejný konec jako Leonidas ve 300, Senna byl nepochybně nejlepší jezdec své doby a těžko říci, jak by dopadl souboj mezi ním a Schumacherem, nikdo už ale nedosáhnejeho slávy, protože národy ve světě už nepotřebují takové hrdiny, jako byl právě Ayrton Senna. ()

LINKIN

O tom, jak je F1 v pyči, jaká byla Alain Prost sviňa a o tom, jak je Senna v Brazílii za poloboha. Na tříhodinovej dokument poněkud úzkej okruh témat. (Zkrácená verze by byla za 4) ()

zdepapepa

Hodně výživné téma a kinematograficky hodně vděčné, kde se tu odehrává poctivě vydřená cesta za snem a hned několikrát se Senna setká se svou nemesis - Alainem Prostem. To vše na pro mě neotřelé dokumentární půdě - závodních okruzích je už takhle skvělá vyhlídka na výtečný film, ale je toho víc. Bohatá sbírka záznamů ze závodů prokládaná "odpočinkovými" záběry Ayrtona na jachtě. Tu a tam trošku příliš vykonstruované střihy, ovšem nenarušující tok filmu. Hudba i komentář na jedničku (a to jsem prosím viděl kratší verzi s českým dabingem). Příjemné bylo také, že jako jeden z mála objektů dokumentaristů měl v pořádku osobní život. Třešničkou na dortu je pak ztvárnění onoho osudového závodu v Imole, kde už od začátku vše šlo k šípku a krásně to dokumentaristé korunovali posledními Sennovými momenty bez střihu, bez hudby, bez komentáře. Film bych doporučil každému, kdo kdy usedl za ovlant a především příznivcům automobilových závodů. ()

maddy

Plne chápem tie nadšené komentáre, hodnotenia za plný počet, dokonca aj umiestenie dokumentu v CSFĎáckej TOPke najlepších filmov. Avšak ako človek, ktorý prostredie formuly 1 absolútne nepozná, nezaujíma sa o neho a nesleduje ani jeden z pretekov, to jednoducho nebolo tak silné ako pre užívateľov oboznámených s problematikou. Dokonca ma podstatne minula aj éra úradovania pána Sennu, keďže v tom čase som ešte behal s plienkami a mliekom v ruke. Samozrejme, nijako Sennu, jeho víťazstvá a zásluhy nespochybňujem, ale pre mňa to je jednoducho postava, o ktorej som detailnejšie počul prvý krát a navyše spojená s tematikou, ktorá môjho srdcu blízka nie je. Oceňujem formu dokumentu – reálne zábery boli zosúladené naozaj prvotriedne, žiadne zbytočne zmätené skákanie v deji alebo od jednej udalosti k druhej. Dokument je podaný tak, že sa v ňom dokáže orientovať aj neznalý divák (ja!), zábery z pretekov mali neskutočný náboj a to všetko dokresľovala prvotriedna hudba, ale ... ako som spomínal, samotná tematika pre mňa jednoducho nie je dostatočne zaujímavá na to, aby som išiel s hodnotením vyššie. Navyše aj kvôli dosť jednostrannému pohľadu a prílišnej glorifikácii samotného Sennu mi záver neprišiel tak emotívny ako sa to snímok snažil prezentovať (možno aj preto, že nie som z Brazílie). Ako neznalec športovej (resp. „formulovej“) histórie je pre mňa snímok síce zaujímavým doplnením vedomostí, ale ako športovému barbarovi toho veľa nedal, napriek nesporným filmárskym kvalitám. ()

MartinezZ

Hmm, dokument. Zajímavé informace, zajímavé závody a lidi. Ale nic jiného, než dokument o jezdci, který vědomě hazardoval se životem z lásky k závodění, překonávání sebe samého i ostatních. Jako v každém vrcholovém sportu je to riziko se zdravím, při práci s technikou i se životem. Díky za info, bylo to zajímavé, ve výsledku jen dlouhý dokument o jezdci, co věděl (nebo měl vědět), do čeho jde. ()

mysiak

Ako nezaujatý divák F1 si pamätám z niektorých dokumentov istého Ayrtona Sennu...po tom dokumente, ktorý je mimochodom kompletný, elektrizujúci, brilantne urobený..viem, že to bol pán jazdec..Senna je najlepší športový dokument poslednej doby..a ani takmer 3 hodinová stopáž nerobí tento dokument nudným... ()

Asgy

F1 sleduji tak napůl a o Sennovi jsem předtím nevěděl prakticky nic. Teď už toho vím docela dost. Výborný dokument podaný takovým způsobem, že i nezasvěcený se nejspíš nudit nebude. ()

Dero

Snad ještě nikdy mi necelé tři hodiny neuběhly tak rychle jako při sledování tohoto dokumentárního skvostu. ()

GodComplex

Po celou dobu jsem si rikal, ze si kluci filmari dali hodne zalezet s vytvorenim dokumentarniho stylu, postupem casu se menici technologie kamer, amaterske zabery pro vytvoreni co nejvetsi autenticnosti atd. Az po shlednuti jsem zjistil, ze to neni film, ale skutecny dokument. Jeste, ze jsem to zjistil, uz jsem mel v planu sem napsat, ze ten co hral Sennu trosku prehraval :) Ve finale tedy vyborna sportovni emo story, ktera neni naboostovana faktem, ze je to podle skutecnosti, ale faktem, ze je to skutecnost. 8/10 ()