The Quiet Earth

Sci-Fi / Drama / Mysteriózní
Nový Zéland, 1985, 91 min

Muž, Zac Hobson (Bruno Lawrence), se probouzí a zjišťuje, že je na celém světě sám. Podle jeho předpokladů v tom má prsty jistý vládní projekt, který podle všeho selhal a lidstvo tak zmizelo během jednoho lusknutí prstu. Vyvstává však otázka, proč právě on apokalypsu přežil a také, je-li opravdu jediným člověkem na Zemi... (3DD!3)

JASON_X

Film o mé oblíbené dětské fantazii - že jsem sám na Zemi. Tedy ne že bych přál všem ostatním lidem smrt a chtěl vidět jejich nafouklé mrtvoly válet se po ulicích, jen jsem zkrátka chtěl, aby... aby zmizeli a abych měl celý svět jenom sám pro sebe. Nemusel bych do školy, mohl bych si dělat co bych chtěl, mohl bych chodit po obchodech a brát si co bych chtěl, třeba astronomický dalekohled AD 800 za výlohou na pražské Národní třídě, nad kterým jsem pravidelně slintával jako Pavlovův pes. Musela by samozřejmě fungovat elektřina, téct voda a podobně. Vlastně možná bych k sobě snesl i dvě spolužačky ze třídy, do kterých jsem byl platonicky zamilovaný... Eh, jak je to dětství bolestně blbé... Nemusím snad říkat, že tenhle film je přece jen trochu úplně o něčem jiném. Třeba náš chlápek není vůbec rád že je na světě sám, naopak, a dělá všechno pro to, aby někoho našel, protože samotnému mu hrabe. Prostě stádní ovce, blbec. A když potom potká milou slečnu, která navíc ještě vypadá jako finalistka Miss Redhead, tak už vůbec nechápu o co mu jde. Já bych s ní rajzoval po Zélandu a byl bych v pohodě. Ale on si nedá pokoj, dokud ještě nenajde jednoho Maora se zapařenýma koulema v kožených kalhotech, takže hned máme na světě jeden takový novozélandský trojúhelník... Zajímavé scífko, příjemně osmdesátkové. ()

jahol

Namíchat tohle s "Já legenda", vznikl by asi jeden z nejlepších sci-fi filmů historie. Scénáristicky daleko vynalézavější a méně odhadnutelné (v "Já legenda" neřešíte příčiny a vývoj a spíše se kocháte úžasným digitálním postapokalyptickým světem, zatímco tady máte dostatek prostoru pro hru - průběžné kombinace "proč se stalo" a predikce "jak to vlastně bude" a občas vás scénář příjemně překvapí - třeba nahým zadečkem(!)), herecky stejně dobré a ve vícero postavách, příjemná komorní atmosféra není na závěr dosti neurvale rozbita a akční prvek je rozumně potlačen, digitání efekty zčásti nahrazuje výborná kamera a dost náročná výprava (elektronické vybavení superlaboratoře ovšem zcela odpovídá počítačům osmdesátých lét a vzbudí hodně neshovívavý úsměv). Škoda posledních pár minut, závěr je po té psychologicky hodně nevypočitatelné mezihře hrubě standardní a okoukaný. ()

corpsy

Človek by si v takejto situácii asi nie hneď uvedomil, že je v prdeli. A pravdepodobne si to neuvedomili ani samotný tvorcovia. ()

ledzepfan

Pro mě naprosto neuvěřitelná záležitost a zdaleka to nejlepší co jsem za posledních pár týdnů viděl-přitom jsem od toho nečekal nic víc než staré sci-fi na zabití volného večera. Pro někoho, kdo by očekával něco zábavného, akčnějšího nebo jinak jiného to bude asi nuda, ale mě tahle pomalá, atmosférická a až filosofická pohádka plná uvěřitelné psychologie a optimismu(naděje a víry) -mimochodem s parádním soundtrackem-docela příjemně vyrazila dech. ()

mis-ko

Jedno z prvých sci-fi, ktoré som videl ešte v útlom veku a nezmazateľne sa vrylo do pamäti. Svet postihne katastrofa, ktorú paradoxne prežijú len tí, ktorí umreli v okamihu keď sa stala. Vynikajúci nápad, vynikajúca atmosféra. ()

Turiec

Tento zaujímavý sfi-fi film som pred dávnymi rokmi (15?) videl ešte ako malý v TV a veľmi sa mi páčil. Dlho sa snažím zistiť ako sa volal. Až VĎAKA CSFD sa mi to podarilo. Najzaujímavejší je ten nápad. Jedného dňa sa Zac Hobson zobudí a zistí, že zostal na svete sám. Vydá sa hľadať niekoho, kto tiež prežil a zároveň sa snaží zistiť čo sa to stalo. Vie že robil na nejakom vládnom projekte s miznutím a predtým ako sa osamotený prebral sa pokúsil o samovraždu. ()

MissJ

Podobné náměty mě fascinují a velmi oceňuju, že Geoff Murphy nenatočil bombastický rádoby trhák a že nenormální téma zpracoval "realisticky" a uměřeně. Přesně takový druh sci-fi je můj šálek čaje. ()

GodComplex

Cekal jsem post-apo, dostalo se mi jen jednoho liduprazdneho mestecka. Namet super, zpracovani slabsi. Skvely konec, ktery naznaci plakat je bohuzel jen letmy stripek, kdyby se na tuhle tematiku film zameril prioritne, bylo by to cele podstatne vyzivnejsi. 6/10 ()

kaylin

Velice dobrý film, kterému se daří velmi efektně znázornit to, jak by vypadal svět poté, co by na něm zůstal jenom jeden člověk. Anebo jen pár lidí. Ten úvod je skutečně výborný a chování jediného člověka pochopitelné, pokud se vžijete do jeho situace, což v tomto případě není tak těžké. Finále je trochu zvláštní, ale v případě sci-fi až tolik ne. ()

reqiuem

takovej menší předchůdce filmu Já, legenda ..narozdíl od něj ale člověk přesně neví co stojí v pozadí skutečnosti, že všichni lidé( krom jednoho) jsou pryč..spoiler! tomu, že zatim stojí nějaký experiment, který se odehrával v nějaké laboratoři, díky níž nastala na celé zemi nějaká "změna" (snad i v celém vesmíru)ještě moc nepřidá fakt, že jediný způsob jak zabránit další změně je zničení laborky-to ale nedává žádnej smysl, protože změna byla vyvolána lidmi a teď, když tam žádní nejsou má dojít k další ..to je dost nelogický ne?. ()

Dubro

Výborný námet si bohužiaľ podal ruku so slabým vykreslením postáv a tak kontraproduktívne jednanie bielej samičky a čierneho samca kazí celkový vodojem z filmu, pričom som sa snažil na to pozerať okom z 80-tych rokov minulého oného. Taká smola. Ale quatro môže byť. ()

easaque

+3* a máme tu jednu starší postapokalyptickou scifárnu z Nového Zélandu a kupodivu musím říct, že nebyla vůbec špatná. Minimálně první půlhodinka měla velmi slušnou atmosféru a představoval jsem si jak, bych se choval na jeho místě sám. Od filmu nečekejte žádné extra akce, a když tak jen v komorních duchu. Hlavní je, že zmizení lidí je vysvětleno, takže po skončení Vám nebude vrtat hlavou o co tam vlastně šlo - jak to občas bývá:-) [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

honajz2

Skvělá sci-fi, která na začátku hodně zaujme, jediný problém je v tom, že SPOILER čím více lidí tam je KONEC SPOILERU tím je to méně zajímavé. A konec super. Konečně jsem po dlouhé době viděl něco pořádného a bylo to třeba, hlavně po Hostiteli a It... 4* ()

Hees

Tak toto je veľmi divný film o človeku čo sa zobudí a odrazu je na celej planéte sám. Zac Hobson (hrá ho Bruno Lawrence) si môže robiť odrazu čo chce, ale každému to je jedno, lebo nikto vlastne iný nie je. Nápad teda pre film by sme mali, ale ako ho zrealizujeme čo sa v ňom bude zaujímavé diať, aby nás to bavilo? Spoiler nebudem dávať, ale nakoniec tam proste musíme pridať ešte nejaké iné postavy? Ok a zakončenie je zabité to naozaj sa musel tento film skončiť takto neurčito? No asi musel tak a z dobrého nápadu ja neviem čo si mám myslieť, že či ma film bavil, alebo nie a tak musím povedať, že ma bavil nápad či myšlienka a nie samotný film. Teda no ono The Quiet Earth nie je úplne prázdny film niečo v ňom je a herecké výkony sú tiež fajn tak netreba to zas tak haniť, ale niečo viac mi ešte chýbalo, aby som bol spokojný. ()

Martin741

Opat nieco pre mna - jebleho artoveho hnedopicha, ktory miluje cervenoknihovne artove filmy, kde sa dej posuva dopredu len pomaly. Chlap ostal vo filme sam na celej zemi, konkretne ide o Bruno Lawrence-a /Race for the Yankee Zephyr/. Nadhera, ciry art, pomale, fascinujuce, nadherne. Druha polka sa uz trochu straca, preto nedam absolutne hodnotenie. A nech sa na to nepozera Kadak a najlepsie ani verbal : 89 % ()

Gaskin

Přiznám se, že jsem nějakou dobu uvažoval, zda-li si nemám film pustit znovu. Že jsem tam třeba něco nepochopil. Že ta pointa nemá silně jen vypadat, že silná třeba je. Že v tom filmu je třeba víc než jen výprava a jakoževznešená myšlenka.. Ale jako vždy, i tentokrát se mi po zběžném prolistování několika scén potvrzuje původní předpoklad - a sice že jde o bezduchou slátaninu, která se nám snaží v "příjemném" prostředí naservírovat pár rádobyhlubokých myšlenek. Když už se pokouším vysvětlit původ apokalypsy, měl bych to udělat tak, aby to dávalo alespoň nějaký smysl. Stejně "nepropracované" mi příjde uvedení přeživších postav, které tam "prostě jsou" - pokud nezbaštíme, že neumřeli proto, že umřeli, nebo co je to za pytlovinu. Za zmínku stojí, že je prvních 36 minut opravdu skvělých - pokud vypustíme hrdinovo okamžité zjištění, k čemu došlo - jakobychom ho přeslechli. Procházení ruin, auta poházená po silnicích, šílenství z neodvratné samoty a podobně.. Vše je do jistého momentu (36 minut a 43 sekund od začátku filmu) skvěle v duchu last-man postap filmů, kterých je ovšem zoufale málo. Dvě hvězdičky za skvělou první třetinu filmu. ()

C0r0ner

Moc a moc zajímavé, místy dost děsivé, místy zase úsměvné a především originální. Čas od času šla ale bohužel logika dost stranou, což mě přivádí k myšlence, co by s takovým kurevským námětem zvládl provést třeba takový Nolan, to by byla šlupka jako svině. 70% ()

Martrix

Jestliže jsem si u Barbarelly pochvaloval, že hned úvodní scéna byl striptýz hlavní hrdinky, tak tady musím smutně upozornit heterosexuální muže, že jako jednu z prvních věcí uvidí nahého čtyřicátníka s pleší. Ale nevadí...Lawrence je fajn herec a navíc se brzy obleče. Celá ta myšlenka, že se všichni najednou vypaří, je docela haluz a nepomůže ani rádobyvědecké vysvětlování. Přesto...když přistoupíte na pravidla hry, dostanete zajímavé drama, které vás přiměje se zamyslet, co by jste na místě jediného člověka na Zemi, dělali vy. Ale to není zdaleka vše. To, co tady někteří vytýkají...tzn. jistá nedotaženost, to naopak vidím jako velké plus, protože se tvůrcům podařilo načrnout tolik témat k zamyšlení, že kdyby šli do hloubky, tak má film 5 hodin. A to by bylo peklo, protože už tak The Quiet Earth místy nudí. Ovšem častěji udržuje atmosféru, která má i díky rozumné stopáži zvláštní kouzlo. Jsem rád, že jsem to viděl, byť nadšením nehýkám. ()