poster

Jak se krade tajemství: Příběh Wikileaks

 • USA

  We Steal Secrets: The Story of WikiLeaks

 • Velká Británie

  We Steal Secrets: The Story of WikiLeaks

Dokumentární

USA, 2013, 130 min

Režie:

Alex Gibney

Scénář:

Alex Gibney

Kamera:

Maryse Alberti

Hudba:

Will Bates

Hrají:

Julian Assange, Hillary Clinton (a.z.), Michael Moore (a.z.), Barack Obama (a.z.), Chelsea Manning (a.z.)

Producenti:

Marc Shmuger, Alex Gibney
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • marcel.demo
  ****

  Světoznámý protrhávač prezervativů, hacker a paranoik, známý pod jménem Julian Assange a transvestita Bradley Manning (Daniel Ellsberg 21. století) s nevyjasněnou sexuální orientací, se sklony k masovému vyzrazování vládních tajemství, bití žen a pitím hektolitrů coly, jsou hlavní hvězdy tohoto Gibneyovského (ten chlapík nezklame) dokumentu. Eticko-morální esence zhusta přítomna, neb zlo a dobro v každém z nás, proto ty kdož jsi bez viny, kamenem hoď, či alespoň leakni info či založ wikidrbnu. Určitě mrkněte. 80% jo a myslel jsem, že Julian teda větší frajer :)(31.7.2014)

 • neoBlast
  ***

  Je to tak trochu zamotanější story než co získáte (získal jsem) z regulérních médií, povídačce o Wikileaks. Bez ohledu na Váš názor před či po zhlédnutí dokumentu We Steal Secrets, jedná se o hodnotný náhled z pohledu Alexe Gibneyho. Jeho dokumentární přístup je vždy osobní, se všemi klady i zápory. Deal with it. 65 %(3.7.2013)

 • *CARNIFEX*
  *****

  Nemôžem inak, iba plne súhlasiť s názorom, že Juliana Assangea jakožto (možno) solídny hacker, iba zlízal smotanu za mladého Bradley-ho Manninga, ktorý veril v ideu, ktorú následne prvo menovaný vďaka svojej - bezpochyby pochybnej osobnosti - dokonale pochoval. Je smutné, že obdobné informácie, ktoré otriasli svetom, boli využité na úplne iné účeli, než v skutočnosti mali, ba dokonca by sa dalo povedať, že "vyšumeli do prázdna". Samotné hodnotenie je skôr na 4 hviezdy, no vzhľadom k solídnemu spracovaniu, kedy vďaka množstvu výpovedí zo "všetkých strán", dostáva priestor najmä objektivita, jednu prihodím.(10.9.2016)

 • Tosinek
  *****

  Sice mi tam chybi osoba vypravece pribehu jako napriklad Moore, typek z Bag It nebo That Sugar Film, ale z dokumenaristickeho hlediska je to naprosto dokonale. Ze zacatku to vypadalo jen jako chvalozpev na Assange, ale pak ukazali i tu druhou stranu, cimz me dostali. Souhlasim, ze opravdovym hrdinou je v tomhle pribehu Bradley. Nicmene s ksichtem Juliana to vsechno prece jen vypada mnohem lip.(10.7.2016)

 • Don82
  *****

  Jde pravděpodobně o nejlepší dokument o nejen o WikiLeaks a Julianu Assangeovi ale vlastně o celém příběhu lidí, kteří se chtěli zapojit do odhalování pravdy v zájmu všech na této planetě. Dokument sleduje události daleko dříve před mediálním humbukem, který vynesl Assangeho do křesel televizních studií a udělal z něj téměř spasitele nového věku. Autoři se chronologicky věnují jednotlivým postavám, kteří se nějak s WikiLeaks zapletly, ať už jde o dobrovolníky z řad aktivistů, přes IT odborníky, hackery a nebo seriózní novináře ze seriózních novin, kteří chtěli s WikiLeaks spolupracovat. Dokument je natočen velmi bezprostředně, ve více rovinách se snaží popsat skutečnost, že za vším tím odhalováním pravdy, vynášení tajných depeší, šmírováním, udáváním, politikařením je přeci jen lidská stránka každého z nás. V tomto ohledu dokument excelentně vykresluje a odhaluje Juliana Assangeho jako egocentrického, nevyrovnaného, radikálního manipulátora, kdy na jedné straně vytvoří revoluční projekt a na straně druhé svým pokryteckým chování tento projekt téměř zahubí. Julian Assange jako hacker a myslitel je génius. Julian Assange jako obyčejný člověk se neumí srovnat s reálným světem. Celá kauza o znásilnění ve Švédsku zanechává pachuť v ústech, a pokud by to, co ženy v dokumentu prohlašují byla pravda, potvrdí se jen to, že Assange byl ve výsledku pro WikiLeaks spíše pohromou.... Po lidské stránce ještě hlubší je režisérovo pátrání po osobě jménem Bradley Manning který je klíčovou postavou při vynesení obrovského množství tajných dokumentů Americké armády a vlády. Autoři šli až na úplný začátek: co je to za člověka, proč to udělal a kdo byli ti, kdo mu pomohli, nebo naopak zradili.... Dokument je pro přehlednost a autenticitu doplněn rozhovory s mnoha přímo zainteresovanými osobami, dokonce i bývalých představitelů armády a vlády, kteří z různých důvodů museli svá místa opustit. V dokumentu vypovídají i lidé, pro které byl Julian Assange velkým vzorem, "polobohem" a ze začátku byl tento, až přehnaný obdiv i užitečný, nicméně postupně, kdy docházelo k rozporům, mnoho původních lidí kolem WikiLeaks dobrovolně odešlo, nebo bylo dokonce donuceno odejít.... Režisér Alex Gibney velmi dobře pojal dokument, jako osvětu pro diváky, předkládá fakta a své názory občas jen naznačuje. We Steal Secrets: The Story of WikiLeaks je tedy především o tom, že to co je na první pohled dobré může být nakonec prohnilé a že nikdo a nic není dokonalé.(27.12.2013)