Hmyz

Česko / Slovensko, 2018, 98 min (Alternativní 94 min)

Hospoda na malém městě. Je zavřeno, židle jsou převráceny na stolech. Na věšáku visí „hmyzí šatičky“: sukénky z krepového papíru, papundeklová motýlí křídla, pestře pomalovaná a černé lesklé krovky brouků. U stolu v koutě místnosti sedí šest místních ochotníků: režisér, Růžena, pan Václav, pan Borovička, ajznboňák Kopřiva a slečna Jitka. Tulák leží doma s ischiasem. Chrobáčice a Kukla ještě nepřišly. Během zkoušky se prolnou životy ochotníků s osudy Čapkových postav. Režisér – Cvrček umoří pana Václava, milence své ženy. Pan Kopřiva, hrající Parazita sežere slečnu Jitku – Larvičku. Panu Borovičkovi se podaří převtělení do chrobáka tak přesvědčivě, že opustí nadobro svoji lidskou podobu. Během zkoušky se rodí i umírá, čas nehraje roli. A to vše se odehrává na pozadí Čapkovy hry, kde se hmyz chová jako lidi a lidé jako hmyz. (Cinemart)

dainio

Švankmajerovu tvorbu zbožňuji. Jedna z mála žijících a velkých českých person světového filmu a animace. O smyslu jeho posledního počinu se dá samozřejmě polemizovat. Sám autor to i ve filmu říká. Neví se. Vítězí forma nad obsahem či obsah nad formou? Náplň snímku je chytrá. Zřejmě i diskutabilní. Mínusem jsou ale vsuvky z natáčení, které v případě úplného vynechání by Hmyz posunuli ještě dál. Takto se stávají zbytečným a rušivým elementem. Film o filmu přeci je samostatný útvar a míchat to v hraném filmu je dost antiplynulé a kazivé. Ale co já vím, maestro to možná i tak chtěl. Nemám tušení. Herecké výkony vědomě stylizované a vynikajícím způsobem trapné. Dulava, Lábus, Lichý apod. Skvělá sestava. Znatelný rukopis samotného mistra s minimem animace. Mrzí mě, že je to bohužel i loučení. Na druhou stranu je to rozlučka poměrně stylová a uspokojivá. ()

elessar04

Jan Švankmajer ve svém posledním filmu zpracoval divadelní hru bratří Čapků jako zkoušku amatérských herců. Vše je kombinací filmu a dokumentu o tom, jak se snímek natáčel. Několikrát k nám promlouvá sám režisér a já to kvituji. Poslední celovečerní film Jana Švankmajera sklidil spíše negativní recenze a mě není úplně jasné proč. Je to sice asi jeho nejhorší dlouhometrážní film, ale za mě je stále lepší než 85 % naší každoroční produkce. Film stojí na individuálních výkonech. Nechybí ani klasické animace a samozřejmě Pavel Nový. Velmi zajímavá kompozice této komedie, která kritiky spíše zklamala, ale mě hřejivým způsobem potěšila. ()

tranquill

"Jediná adekvátní odpověď na surovost života je cynismus fantazie..." Bylo by lepší, kdyby šlo o klasickou Švankmajerovskou animaci. ()

Monggol

Surrealisticky film znesie hodne a preto by sa to malo hodnotit z toho hladiska, ale poniektori tuna, ked niecomu nerozumeju hned to strhaju na odpad. Pre tych su lepsie relacie o peceni, ako sa tu jeden vyjadril na pani Magalovu. No co uz... kazdemu co mu patri... aj tych vyzbieranych 300 tisic eur na film by malo skoncit v detskom domove alebo radsej u deti v Afrike nie?(Trevor) :) Film nenudil ani minutu, neviem presne cim to bolo, ale je to tak. Surrealizmus je specificky a Svankmajer dvojnasobne. Skoda, ze to je jeho posledne dielo. Pre mna ovsem zostava vrcholom Šílení. ()

tlesk

Celkem vzato se jedná o nepatetické loučení se s filmem, jež je vytvořeno s láskou, ruku v ruce s výbornými herci, kteří s grácií hrají pitvořící se neherce, a hlavně absencí snahy o cosi revolučního, tedy o překonání sebe sama tam, kde to není nutné. Poněkud přízemně řečeno; Švankmajer si jede svoje a je mu upřímně jedno, že bude Hmyz mnohými označován za zastaralý, že je tu málo trikových záběrů a že se filmy takhle dneska už nedělají. Možná jen už tento přístup si zaslouží okázalé smeknutí. V tom je kouzlo dříve vizionářského a invenčního tvůrce, jenž dobře ví, kde je jeho místo a s veškerou důstojností se loučí svým posledním projektem, který dost možná nejvíce ocení právě jeho příznivci, jimž je ostatně i určen. Více zde: http://nafilmu.cz/2018/02/recenze-hmyz-2018-svankmajerovo-surrealisticke-odchazeni/ ()

GameboyNES

Mám práci pana Švankmajera moc rád. Ale tohle už bylo na mě asi moc ártový, neboť véžně netuším co tímhle dílem chtěl říct. 1. symbolická za animace, jinak je to velkej odpad! 5,7% ()

iz67

Staroušek (a genius ceskeho surrealistickeho filmu) si, a i trochu nam, udelal radost. Vzpominam si, jak jsem koncem osmdesatek byl u vytrzeni po zhlednuti Alenky ve vlimovem klubu FELu. Hmyz jede uz trochu na pul plynu, ale furt je to fajn podivana: "Čtěte Frueda." ()

Pete odpad!

Neskutečný maglajz, nehodný mistrova jména, a už vůbec ne autorů předlohy. Parodie poetiky Švankmajera. Snaživých herců je mi líto, už to nemohou zachránit. Rozhodnutí několikanásobně bořit čtvrtou zeď chápu, ale je to směrem k trpícímu obecenstvu. Prozrazování triků a ničení filmové magie už je opravdu přes čáru. Nech brouka být! ()

ostravak30

Možná se u děl tohoto autora budu opakovat, ale musím se přiznat, že pravděpodobně nejsem dost intelektuálně na výši, abych pochopil většinu děl Jana Švankmajera. Běžně navíc v jeho dílech míchá kontrast rádoby uměleckých obrazů a různých typů kompozic a hraného děje s herci a prostředím. Zde sledujeme jednak průběh tvůrčí práce na filmu, takže jako bychom sledovali Film o filmu ve filmu a pak samotný děj. Hlavní hrdinové zkoušejí Čapkovu hru Ze života hmyzu a pomalu ale jistě se stírá realita člověčí a hmyzí. Jedním z hlavních faktorů pro mé hodnocení je to, že si nejsem zcela jist, zda by bratři Čapkové byli s výsledkem zcela spokojení, byť oni žili ve zcela odlišné době, to je nutné si přiznat. ()

baclajean

Včera sa s tal v kine veľký fail. Namiesto Hmyz pustili film Thelma. Až po 15 minútach to zrejme niekomu kompetentnému docvaklo, tak premietanie zastavil a pustil Hmyz. Žiaľ, po skončení filmu som si musel povedať, že asi mohol nechať radšej Thelmu. ()

ZHODNOTITEL

Poměrně poutavý film. Hezky natočené, pěkná kamera, herci většinou při dialozích komunikují přes kameru a to, co to dělá poutavým jsou asi ty režisérovi vstupy do děje, či sám dějem je. Režisér nás na začátku stihne upozornit, že někdy může být příběh i o ničem. No... těžko hodnotit takový film. Co do uměleckého znázornění nebyl film vůbec špatný, co do spotřební kapsy už zcela mimo. ()

Neklan006

No paní Magálovou v 67 letech mohli porodu ušetřit. Jinak by to mohlo být velmi dobré, ale takhle zbytečně splácaný dohromady s filmem o filmu... A ještě se tam ptát herců, co se jim zdá ve snech, to už působilo jak ve Snídani s Novou. ()

blondboss

Niekedy si človek povie, že je čas na nejaký ten alternatívny snímok. Potom ale rýchlo vytriezvie a zistí, že to bola strašne stupídna myšlienka. Hmyz je toho príkladom. Chápem, že umelecká obec môže byť nadšená z nejakého toho umelecky poňatého počinu, ale mňa to strašne nudilo a väčšiu kravinu som už dlho nevidel. Hviezdičku dávam za umelecký prínos, na ktorý som očividne ešte nedozrel :) 25 % ()

rigby

Já nevím, ale nějak tomu přestávám rozumět. Pro mě naprosto někoukatelný film, o kterém netuším, co tím chtěl autor říci. Natočeno zřejmě jenom pro sebe, bez pomyšlení na ostatní. ()

cinemafil

Pokud má být tento film poslední pana Švankmajera, tak je to smutné loučení. Scénář nedrží pohromadě, chaotické vstupy režiséra jsou úplně mimo mísu. Neznám hru bří Čapkových, ale jistě by měli problémy poznat je v tomto opusu. Smutné je se dívat na umělecký úpadek osobnosti českého filmu. 20% ()

kokofek

Myslím,že pan Čapek by byl nadšený! Běžný divák asi nechápe,ale umělecké vyjádření pana Švankmajera mě nadchlo.Také skvělý výběr herců a animace,které korespondují se znepokojivým světem. ()

Salvator

Filmy Jana Švankmajera nejsou určeny k žehlení. Naopak od diváka vyžadují vysokou míru zaujetí a nadšení pro svůj mnohdy velmi svérázný styl. ()

Hombre8

Scénář, jak už je u autora zvykem, daleko za hranicí odpadu. Tohle představení má smysl pouze jako cvičko pro herce. Dulava, Lábus a Lichý (v pořadí) se na něm předvedli v tom nejlepším světle a posunuli tak hodnocení o řádný kus do plusu. Až na odpad. A ta jedna hvězda je za kameru. ()

Startuje BEST FILM FEST

Startuje BEST FILM FEST

11.07.2018

25. Dny evropského filmu

25. Dny evropského filmu

02.04.2018

Již 25. rokem nabízí Dny evropského filmu to nejzajímavější ze současné evropské kinematografie. Letos promítnou 49 filmů z různých koutů Evropy. Snímky rozdělené do 7 programových sekcí reflektují… (více)