Berserk: Ógon džidai hen I – Haó no tamago

• Japonsko ベルセルク 黄金時代篇Ⅰ 覇王の卵 (více)
všechny plakáty

Narodený z obesenej ženy sa sirota Guts dostáva do výchovy žoldniera. Napriek neľahkému detstvu vyrastie z tohto dieťaťa silný mladík a veľmi schopný bojovník. Jeho sila mu dovoľuje používať aj masívny meč, ktorý presahuje dĺžku dospelého človeka.
Pri jednom z mnohých vojnových ťažení spoznáva Cascu a charizmatického Griffitha, vodcu žoldnierskej Skupiny Jastraba a držiteľa záhadného prívesku - Behelit. Guts mu očividne padne do oka a stane sa jedným z nich. Medzi členmi družiny nájde skutočných priateľov a postupom času získa pozíciu ako Griffithova pravá ruka.

Toto je iba jedna kapitola príbehu z rozsiahlej manga ságy od autora menom Kentaro Miura. Veľmi temný fantasy príbeh láka stále nových fanúšikov, pretože dej nie je ani po vyše dvadsiatich rokoch od jeho uvedenia v roku 1990 stále uzavretý. V roku 1997 sa Berserk dočkal aj svojho 25 dielneho anime prevedenia, ktoré slávilo tiež veľký úspech. Po približne ďalších pätnástich rokoch sa dostávame opäť k anime, ktoré bude ale na rozdiel od svojho seriálového predchodcu rozdelené do niekoľkých dlhších filmov. Prvý z radu filmov, ktoré majú pokryť dej celej manga predlohy, bude uvedený v roku 2012. Nesie názov Berserk Golden Age Arc I: Egg of the Supreme Ruler a ako jeden z troch filmov nám zachytí časť príbehu „zlatého obdobia“. (Trip)

HDeer

Úvodná časť zlatej doby Berserku dokazuje svoju potrebu najmä skutočnosťou, že je súčasťou rozsiahlejšieho plánu sfilmovať rovno niekoľko období populárnej série. Pokiaľ však budeme tento film hodnotiť individuálnym prístupom, nájdeme množstvo vecí, ktoré mu je možné vytknúť. V prvom rade by to bol hlavne zjavný nedostatok stopáže, ktorý dej neskutočne zrýchľuje a tak veľký počet scén nevyznie v správnom duchu. O podobne veľký počet faktov sme tiež ochudobnení, pre značné úpravy pôvodného deja, ktoré však neznalý divák dokáže prehliadnuť. Viditeľné chyby napokon uzatvára nie veľmi podarené CGI, ktoré tak ako v mnohých dielach animovaného priemyslu pôsobí kontraproduktívne, znižujúc celkovú vizuálnu úroveň - ktorú pri niekoľko ročnej prestávke od jednoduchého spracovania pôvodného anime, pôsobí doslova neodpustiteľne. Toto sú hlavné chyby, Čo sa ale týka dialógov, či samotnej dejovej línie, tá je spracovaná bravúrne. Udalosti, slávnosti, či rozbroje fungujú na sto-percent, rovnako ako precízny sprievod v podaní hudby Šhira Sagitsua. Vcelku, či už z pohľadu fanúšika, alebo nezainteresovaného diváka, veľmi nadpriemerný zážitok. ()

strikeman

Seriál jsem neviděl, předlohu neznám, takže nemohu srovnávat a tudíž je pro mne toto anime naprosto kulervoucí záležitost - od vizuálu přes soundtrack až k chytlavému příběhu ... 85% ()

papaguy

Fantasy anime v kulisách evropského prostředí období středověku. - Asi jeden z mála animovaných japonských filmů, kterému by více slušela angličtina:-) Také tu jediný Guts vypadá jako Japonec.:-) Jinak samí zápaďané (tedy, když nepočítáme démony, těmi se tu ovšem oproti předlohám šetřilo...) _______ Čtenáři původní mangy (1990) budou jistě ve výhodě. První animované zpracování (1997) bylo oproti manze dosti ořezané. A tento animák je sestřih ze sestřihu. Smysl některých součástí filmu divákovi neobeznámenému s předlohami tak může uniknout. (To však vzhledem k dosti našláplé akci nemusí vadit). Z hlediska děje vidíme tedy pouze kvalitní "recyklaci". _______ Co je nové, je počítačově zpracovaná trojrozměrná animace. Po statických obrazovkách ani památka. Ačkoliv však má nový Berserk animaci na dobré úrovni, přesto na mě působila méně životně, než seriálová verze z r. 1997. Poctivá ruční kresba je holt poctivá ruční kresba.:-) Každopádně se však můžeme těšit z pořádně rozjetých jízd rytířů, dobývání hradů a šermířský soubojů... _______ Kvalita hudby kolísá. Soundtrack do filmu občas zapadal skvěle (to když se hrálo na akustické nástroje). Občas ale zněl jako nepovedený mix syntetizátorové západní vážné hudby říznutý orientálními prvky. _______ Starší verze se mi popravdě líbila více. Ale toto za vidění rozhodně stálo. Příběh zuřivého válečníka, který prozatím přežil každou bitvu, má něco do sebe. A zřejmě přežije i svou digitální reinkarnaci. _______ Když srovnám s nevyvedeným novým Eplecídem - znovu se potvrzuje, co zajišťuje skutečnou poutavost a nadčasovost - kvalitní poctivě zpracovaný příběh obsahující nějakou tu myšlénku. ()

ptsd

Animace, soundtrack, souboje perfektní a krví se neštří. Jen ta CGI animace to trochu kazí. Celkově je film skvělý, pobaví a navnadí na pokračování. Určitě stojí za shlédnutí. Stejně jako původní seriál. ()

daGGos

Je tomu už skoro patnáct let, co se na světlo světa vydrala první seriálová adaptace fenomenální (a stále vycházející) mangy Berserk, za kterou stojí Kentaro Miura. Jednalo se o adaptaci bezpochyby výbornou, nicméně znalci originálu musí potvrdit, že autorům se do těch pětadvaceti dílů rozhodně nepodařilo vtěsnat vše z té zhruba stovky kapitol, kterou do anime zpracovávali. A nyní přichází nová filmová trilogie, která si dává za cíl předlohu ještě více ořezat a narvat ji do nějakých dvou seti minut. Na výsledku je to pochopitelně znát, minimálně tedy v případě 1. části této trilogie, která zatím jako jediná vyšla. Bitva střídá bitvu, důležitá událost důležitou událost, návaznost pramalá a neznalý by tak klidně mohl nabýt dojmu, že se jedná jen o jakýsi sestřih spíše než samostatné dílo (a rozhodně nebude zas tak daleko od pravdy). Film je proto čistě a výhradně pro fanoušky, kteří ocení už jen to, že jejich oblíbená série navlékla nový a hezčí kabátek, že akce je mnohem výživnější a že z Casky se ve třetím rozměru stala ještě větší kočka. Já se k takovým lidem rozhodně počítám, proto i přes výše zmíněné výhrady stejně film ohodnotím jako vysoký nadprůměr. A připojím přání, aby trilogie byla úspěšná a konečně někoho dokopala k tomu, aby zadaptoval Retribution Arc, případně i další Gutsovo příhody. Slabší **** ()

Vykuk

Jakožto obdivovatel a fanoušek původní série, jsem byl naprosto spokojen, skvělá animace, úžasná hudba, sem s druhým dílem. Konečně se to snad dovypráví :) ()

Vämpiriüs

Nalezeno úplným omylem a velmi příjemné překvapení. Zhltnul jsem celý snímek s nadšením a očekáváním dalších dvou pokračování. Guts naprosto špičkově pojatý Berserk, který by rozhodně neměl diváka omrzet a pro příznivce anime je to určitě hodně příjemná podívaná. ()

konysua

První zasvěcení do světa plného válek a neobjevené temnoty vyráží dech. Trojice postav, kolem kterých se vše točí, by strčila do kapsy kdejakou hvězdu stříbrného plátna. Jen mi to přijde neúplně, kdyby byl spojený i s druhým dílem, takový pocit bych neměl. 8/10 ()

Kimkong

Čeho jsem si hned všiml, je jakoby pomalé snímkování v bojových scénách a při pohybu obecně. Zkoušel jsem japonský i anglický dabing, který v seriálu byl hrozný, ale zde je snad lepší než originál. Ze seriálu vystřihnuty momenty né tolik důležité pro děj, ale občas jsem si říkal kurva co? Hudba je jiná než v seriálu. Véce západní. Pro historický film více padnoucí. ()

xzajox

Úchvatné stredoveké súboje, kvalitná animácia a príbeh, ktorý ma upútal k videniu všetkých troch častí. Viac o tom netreba. Každý, kto má rád anime a nevadí mu troška kresleného násilia, či ešte menej kreslenej nahoty, by si to mal pozrieť. Nebudete ľutovať. Hviezdičku uberám za občasnú japonskú teatrálnosť, nelogické myšlienkové pochody a Griffithov prihriaty vzhľad. 79% 4* ()

Phex

Víte jak přišel na svět Guts? Matka ho porodila při vlastní popravě oběšením a novorozeně našla skupinka okolo stromu projíždějících žoldáků v bahně... ()

muti

Japonci majú radi európsku kultúru, takže historické hrady v Európe v stredoveku, to tam žerú. Aj preto je to také populárne že to ide non-stop 20 rokov. Zodd the immortal, super postava 🤔💁 ()

Setanta

Ne! Prvotní dojmy po zkouknutí ryze negativní. Ne že by to bylo špatné, ale ve srovnání se seriálem (natož s perfektní mangou)... Film sází jenom na animaci. Ta je perfektní, poprvé, co jsem Gutse viděl skutečně šermovat a ne jen máchat mečem doleva doprava a půlit všechno, co je v cestě. Má pěknou hudbu - ale neumí s ní pracovat (alespoň takové základní věci, jako ztlumit ji ve správnou chvíli). Charaktery postav jsou tak zběžně načrtnuté, až mi to přijde odfláklé. A hlavně - dějové zrychlení. Věci nemají vlastní tempo, dějí se ráz na ráz, aniž by si autoři s jednotlivými situacemi pohráli. Výsledkem je, že ona primitivní animace seriálu pro mě měla mnohem větší atmosféru a emoce než tahle hypersuperskvělá pastva pro oči. Přesto nechci tenhle počin úplně odstřelit - když už pro nic jiného, tak proto, že úvodní titulky naznačovaly rozšíření seriálu o další události mangy. A na to já se těším jako děcko na Vánoce. ()

ElFifo

Zopakuji to co jsem již psal k původnímu anime seriálu - Guts je prostě Borec! Shlédnuto jedním dechem, CGI mě vůbec nepohoršovalo, ba naopak, speciálně v bojových scénách je to radost pohledět a jinak je dle mého použito v rozumné míře aniž by nějak znehodnotilo původní animaci. Prostě mi to celé sedlo a já se znovu báječně bavil a to minimálně stejně jako v případě avizovaného seriálu. ()

Desmi

Jako první z téhle minisérie jsem viděl druhý díl. Takže Vejce králů pro mě byl retrospektivní pohled, který mě naprosto přikoval k monitoru. Procítěnější, krásnější a vztahově komplikovanější film v animované podobě jsem snad ještě neviděl. A to nemluvím o akci a příběhu, kterým se jen těžko dá něco vytknout. Jsem nadšený, naprosto. Nejlepší animé, co jsem kdy viděl. ()