Vinnetou: Poslední bitva (E03) (epizoda)

• Německo

Winnetou - Der letzte Kampf

Posledný boj

Dobrodružný / Western

Německo, 2016, 2 h 3 min

Niektoré scénky boli ako keby na rýchlo. Myslím tie bojové ako napríklad finálna bitka, kde komparz vypadal ako na prechádzkovej jazde na koni. Vôbec to nepôsobilo ako bitka kde umierajú ľudia a ide o život, ale ako zábavná jazda na poníkoch pri kolotočoch. Taktiež mi prišlo, že toho komparzu mali poskromne a niektorí museli zomrieť viackrát. Trápne pôsobili aj prestrelky, kde desiatky borcov pálili a po minúte nikto ešte neležal na zemi a všetci si cválali na koníkoch. Táto série filmov ma hlavne problém v tom, že sa porovnáva s Mayovkami, kde hrali Brosman a Barker. Tam tie bojové scénky vypadali lepšie a je to staré viac ako polstoročie. Na čo točiť niečo, čo bolo natočené, keď sa to nevyrovná ani verzii, ktorá bola skoro čiernobiela?(11.2.2017)

• Mikino00

Tento díl byl sice o trochu lepší než předchozí, ale ten konec tomu absolutně podrazil nohy. Jediné pozitivum byl záporák, který měl své smysluplné pohnutky a nebál se jít za svým. Pak už ale je třeba jen kritizovat: hrozný děj, otřesný scénář, mizerné herecké výkony, teatrálnost, naivnost a úplně pitomý Old Shatterhand...(21.1.2017)

• bohemia_regent

Dát třem zavražděným a skalpovaným polským tesařům jména Tadeusz Rózewicz, Czeslaw Milosz a Zbigniew Herbert zavání pokusem o třeskutě intelektuálský humor. Pokusem, který se asi mine účinkem, protože jméno držitele Nobelovy ceny Czeslawa Milosze by sice mělo být všeobecně známé, ale vzhledem k upadající úrovni vzdělanosti se obávám, že ve skutečnosti tomu tak nebude. No a že i zbývající dvě jména jsou vypůjčená od významných polských spisovatelů 20. století, pochopí asi jen pár literárních fajnšmekrů. Ale je otázka, jestli aspoň jeden z nich pochopí styl "humoru" pana scenáristy.(2.2.2017)

• Autogram

Indiáni sa časovať slovesá v slovenskom dabingu konečne naučili, ale aj tak toto bolo dosť hrozné. Znovu sa hraje na vážnu strunu, ale nejde to, nejde to, nejde to. Tadeusz, Czeszlaw a Zbigniew sú nové postavy, ktoré nám Vinnetou prináša až z Poľska, indiánskou pochúťkou sa stáva konzervovaná kapusta z Nemecka a keby bol aj štvrtý diel, možno by Nšo-Či ochutnala aj bryndzové halušky. Keď dochádzajú rozumné nápady, a dochádzajú aj šialené nápady, prichádza Sam Hawkins, bez ktorého by boli všetci jednoducho v prdeli. Čo si mám myslieť o tom, že hľadali náčelníka Komančov a našli blonďavého pankáča, to už vôbec neviem. Záver ma mal dojať, ale nedojal. Skôr ma dojali tie „masové“ scény, keď z každej svetovej strany sa valila masa asi piatich Indiánov a nakoniec ich bolo na pľaci dokopy osem. Howgh.(30.12.2016)

• sud

KOMENTÁŘ OBSAHUJE SPOILERY!!! V zasněžené Arizoně si Old Shatterhand a Nšo-Či stavějí dům - přátelé, takhle nezačíná anekdota ani pokračování Mannitouovy boty, ale smrtelně vážně míněná Mayovka, která má být blíže realitě! :-) Jenomže tohle nemá nic společného s westernem a s Mayovkou už vůbec ne. Kromě té (víceméně strojené) špíny je tohle pracování totiž daleko naivnější než staré filmy. Rozpálená Arizona je najednou zelená a očekává sníh, manželům Shaterhandovým na stavbě nádeničí indiáni a Polští dělníci, ošuntělý a od pohledu nedůvěryhodný týpek podplatí šerifa (aniž by ho zajímalo kde k penězům přišel), poprava se nemůže konat jindy než v noci, náčelník Komančů má dva metry, figuru jako Schwarzenegger a blond číro (to částečně omlouvá, že je míšenec), Vinnetouův konec naprosto bez emocí a možná přijde i Žid z Prahy. O úplném závěr se už vůbec zmiňovat nebudu, to už je naprostý úlet! Opět tu máme záporáka bez koulí a charismatu a účast Mario Adorfa v cameo roli pozbývá punce. Za souboj Vinnetoua s Tokvi-kavou 20%. P.S. Když to shrnu - jsem rád, že jsem trilogii viděl, ale s výjimkou prvního solidního dílu je to prostě průser.(27.1.2017)