Vinnetou
Režie:
Philipp StölzlScénář:
Jan BergerKamera:
Sten MendeHudba:
Heiko MaileHrají:
Nik Xhelilaj, Wotan Wilke Möhring, Milan Peschel, Henny Reents, Mario Adorf, Michael Maertens, Emilio Sakraya, Georg Friedrich, Amila Terzimehic, Danira Govich, Markus Tomczyk, Bojan Navojec (více)Obsahy(1)
Old Shatterhand sice pro sebe našel štěstí v soužití s Nšo-či, ale během pravidelných výprav zpět do rozrůstajících se výsep civilizace poznává, že na jeho způsob života a přátelství s indiány lidé v městech pohlížejí skrz prsty. Přesto se snaží trpělivě přivést obě strany k jednomu stolu, když už ne na úrovni státních autorit, tak alespoň jednotlivých lidí. Jeho poklidný život v usedlosti na území Apačů vezme náhle za své, když během kopání studny místo na vodu narazí na ropu. Naneštěstí zrovna v nedalekém Roswellu pobývá syn ropného magnáta Santera, který zde uvízl cestou do Los Angeles. Tam ho otec vyslal z New Yorku, aby se nezvedeného a zlovolného grobiána zbavil. Santer Junior si umane, že půdu Apačů získá za každou cenou. Vinnetoua a Old Shatterhanda čeká boj proti lidské zlobě motivované hrabivostí, personifikované do jejich nejzavilejšího a nejnebezpečnějšího protivníka. (Česká televize)
(více)Recenze (73)
Tak nakonec nic extra. Po prvním dílu jsem myslel, že možná hodím staré mayovky do zapomnění, ale ne, byla by to chyba. Sice se opět celý film tvářil příjemně realisticky, ale žádná velká zábava to nebyla. Akční scény byly vůbec dost pitomě natočené. Bohužel jen první díl měl záporáka, který byl zajímavý a zapamatováníhodný. Zde bylo jen úsměvné, že otec záporáka si zahrál záporáka v první díle původní série. ()
Tento díl byl sice o trochu lepší než předchozí, ale ten konec tomu absolutně podrazil nohy. Jediné pozitivum byl záporák, který měl své smysluplné pohnutky a nebál se jít za svým. Pak už ale je třeba jen kritizovat: hrozný děj, otřesný scénář, mizerné herecké výkony, teatrálnost, naivnost a úplně pitomý Old Shatterhand... ()
Kvalitní dobrodružný film, i podzimní a zimní prostředí dodává příběhu šmrnc. Ohradil bych se proti větší realističnosti příběhu, tedy argumentu řady komentářů. Historičtí Apači by proti asi 30 petrolejářům nepotřebovali pomoc jiných kmenů, problém by sami zlikvidovali (že by ve skutečnosti proti indiánům stálo více hrdlořezů, nechávám stranou). Jak dokázal Tokvi-Kava tak rychle svolat i velmi vzdálené kmeny? Apačů bylo circa 50 a žili na území velkém jako katastr dvou či tří českých průměrných obcí? Apači měli okolo roku 1870 zcela běžně moderní pušky, ve filmu jim je musí dodat Sam Hawkens (zase pominu, že je filmoví Apači ihned umí výborně ovládat). Apači v trilogii Vinnetou nebojují partyzánským způsobem, který zdobil historické Apače. Když tohle pominu, trvám na tom, že film splnil svůj účel (účel dobrodružného filmu - napětí, akce, hezké prostředí, k tomu kvalitní herecké výkony). Nebudu ale mluvit o realističnosti příběhu, když není realistický (stejně jako Vinnetou - poslední výstřel či Mayova knižní předloha, všechno jsou to svým způsobem pohádky, ale každá trochu jiná). Apropos Rossman (Karel, nikoliv František) je literární postavou v Kafkově románu Amerika. Autoři nového Vinnetoua hledali jména postav skutečně nejen v Mayových předlohách. ()
Nejtemnější a nejsyrovější díl z celé minisérie. Indiáni už snad nemohou být divočejší a jejich protivníci zákeřnější. Ve srovnání s tímto pojetím je původní zpracování opravdu jenom přeslazená limonáda pro děti. Při jedné ze závěrečných scén, podbarvené s využtitím původního hudebního motivu, v podání sólového ženského hlasu - ála Gladiátor či Pán prstenů, naskakuje husí kůže... Bravo tvůrcům, podařil se jim husarský kousek - a jednoznačně za plný počet.! ()
Podrobnější komentář a ucelený názor najdete v mém komentáři k Vinnetou (TV seriál) 2016. Pokažený dojem z druhého dílu je lehce napraven, avšak nepřibližuje se poměrně pozitivním pocitům, jež jsem měl po zhlédnutí první části. Nemusel jsem vidět Old Shatterhanda, jak klátí Nšo-či na svém kožešinovém loži. Lex Barker to také nedělal a přesto jsem jejich vztah vnímal daleko intenzivněji. Pamatujete ten krásný rozhovor, kdy se spolu procházejí podél řeky? A když tam ve tmě sedí? Nebo když Nšo-či nechce žít, pokud zemře Old Shatterhand u mučednického kůlu? Jak se zrcadlila v jejich očích a tváři radost, když jej viděla se svým bratrem vycházet z údolí řeky Rio Pecos? Jak se za ním otočila, když odjížděla s náčelníky k Nugget-Tsilu? Jak mu v řeči svého kmene říkala před smrtí, že ho miluje? To vše bylo tak romantické a silné, že nebylo třeba ukazovat Shatterhandovu nahou řiť a nahá záda Nšo-či, kterak si to užívá na ležícím greenhornovi. Ale zpět k ději. Potěšil návrat Maria Adorfa do role Santera. Nutno podotknout, že nejsilnější záporňák z celé trilogie je právě tu - Santer jr. A smrt Vinnetoua? Nefungovala. Ani náznak dojetí či lítosti, což řada diváků pociťuje i dnes, když si pustí smrt Pierra Brice v Posledním výstřelu nebo umírání Nšo-či v prvém díle. ()
Galerie (20)
Photo © RTL / Nikola Predovic
Reklama