Bahno z Mississippi

Mud

(festivalový název)

Dobrodružný / Drama

USA, 2012, 124 min

Vizuálně úchvatný a nesmírně inteligentní film, který si zaslouží mnohem větší pozornost, než jaké se mu, snad kvůli uvedení mimo Oscarovou sezónu, dostává. Dokázala bych najít sto důvodů, proč má smysl Mud vidět, ale omezím se na pouhé dva: Tye Sheridan mi svou přirozeností připomněl Rivera Phoenixe v Stand By Me, zatímco Jeff Nichols mi dokázal, že má potenciál stát se jedním z nejlepších amerických scénáristů / režisérů své generace.(11.5.2013)

Velmi příjemné překvapení! Nic jsem si o Mudovi nečetl, koukal jsem pouze na zdejší hodnocení, nikoliv komentáře, takže jsem se do filmu pouštěl bez nějakých předsudků a o to více jsem byl potěšen a překvapen. Příběh je napínavý, ale zejména takový lidský, věnuje se charakterům postav a otázce přátelství, využívání, zrady, dobra a zločinu. Matthew McConaughey je zde velmi sympatický a role mu naprosto dokonale sedla. Sečteno a podtrženo, nemám výtek k tomuto snímku a dávám plný počet.(29.8.2013)

Filmy, ve kterých mají hlavní roli neznámí a hodně mladí herci (teenageři) jsou většinou zachráněni těmi velkými jmény, kteří jsou s nimi nuceni hrát. My, jakožto diváci je pak musíme akceptovat a většinou omlouvat jejich výkony, že jsou ještě mladí. Naštěstí v případě tohoto filmu je casting jedna z mnoha dalších věcí, která se povedla na 100 %. Mud je skvělý "feel good movie", ve kterém Matthew jasně vyslal zprávu do celého světa, která zněla naprosto jednoduše - jsem tu a umím hrát, když mi dáte prostor a scénář. Což v roce 2012 ještě moc lidí nevědělo (zvláštní, jak rychle se věci můžou změnit, vždyť dneska už je i držitelem Oscara). U tohohle filmu navíc pochopím, když ho lidi nemají rádi i když já mezi ně nepatřím. Přeci jen, i já vidím, že je to trošičku idealistický film, který místy může působit i naivním dojmem, ale je tak dobře natočený s tak skvělými výkony, že mi to upřímně nevadilo. 100 %.(28.12.2014)

,,SVĚT JE KRUTÝ, HOŠI. DOBRO, ZLO, SMŮLA, ŠTĚSTÍ. JAKO MUŽI MUSÍME VYUŽÍT ŠANCE, DOKUD TO JDE......“ /// Klukovský dobrodružství, ve kterým máme bejt spíš tím 14ti letým, než chlápkem, co z lásky zamordoval. Ellis zjišťuje, že láska je někdy ,,jen“ slovo a že je složitá. A že některý dobrodružství můžou bejt nebezpečný… Pomalej, roztáhlej festivalovej film, jenž si všechny dramata nechává na závěr, ve kterým čovek žasne, co všechno je možný. V Americe. Ne ve filmu. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Je mi 14 a říkaj mi, že ženským nemám věřit (ser na to, mě je přes 40 a říkaj mi to taky!). 2.) Thx za titule ,,Nycklick“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(31.7.2013)

Moc pěknej film. Dobrodružství dvou chlapců a Muda mi také připomnělo filmy Stand By Me a Perfect World, taková kombinace těchto dvou filmů. Tye Sheridan je rozhodně talent, kluci v jeho věku většinou herecky nijak nevynikají, takže překvapivá výjimka. Matthew má poslední cca dva roky celkem dobrý výběr zajímavých charakterů, kde může své herectví naplno prodat. Poslední, co bych rád zmínil, je práce s kamerou. Klidná ruka, nádherné barvy, to mi bohatě stačí. 80%(30.7.2013)

• - Reese Witherspoon má ve filmu skutečnou modřinu na tváři, kterou jí způsobila srážka s autem v průběhu natáčení. Režisér Nichols se rozhodl, že se k její postavě hodí a nebude ji tak zakrývat make-upem ani tetováním. (Brousitch)

• - Hlavním povahovým rysem Muda (Matthew McConaughey) je jeho citový a pověrčivý vztah ke své košili. Paradoxně, v reálném životě si je z McConaugheyho často utahováno pro jeho zvyk chodit bez košile. (Mrs.Blue)

• - O roli Neckbona se ucházelo přes 2 000 chlapců. (HellFire)