Bahno z Mississippi

• slovenský

Mud

(festivalový název)

USA, 2012, 124 min

Rozvláčné vyprávění, lehce zvýšená míra subjektivity, práce s delšími záběry, pečlivý výběr (dětských) herců včetně důrazu na mluvu. Tohle všechno smícháme a získáme překvapivě dobře fungující příběh o přátelství, předčasném dospívání, první lásce, odhodlanosti a sebepoznání. P.S.: Čím víc ale nad tím přemýšlím, tak se obávám, že bych podruhé film už při znalosti konceptu nedal, resp. šel s hodnocením níže. Stejně jako Nezapomenutelné prázdniny a The Kings of Summer spíše prchavá pocitová záležitost.(31.12.2013)

Pěkný film s lookem "ze života venkovana", který má ale na tak jednoduchou zápletku šíleně přepálenou stopáž naplněnou především mezilidskými vztahy, což je pro mě oproti Take Shelter krokem zpět. Je škoda, že příběh Muda je rovný jako pravítko, na jehož konec dohlédnete už z velké dálky. 3.5* si tento filmek uřčitě zaslouží, ale já bych radši zvolil McConaugheyho Joa. 69%(22.10.2013)

// Mud je film o lásce a důvěře mnohem víc, než o čemkoliv jiném a to jsem popravdě absolutně nečekal, o to víc jsem teď překvapený, že jsem ten film dokázal natolik prožít i když byl vyprávěn očima dvou čtrnáctiletých kluků. Co můžou takoví kluci vědět? No, stačí kapka kuráže a zdá se, že dost. Nicholse jsem si oblíbil prakticky ihned, jeho filmy pro mě mají zkrátka nějaké kouzlo, netuším jak to dělá, ale sakra, jsem za to rád. Navíc jeho scénáře rostou s každým dalším snímkem, motivy které už se do hloubky řešily předtím se zde na konci objeví jako už známé, př. pomstychtivý otec zesnulého muže. Pakliže dokážete napsat takto silný příběh a ještě do něj zakomponovat hrst věcí, které jste si už natrénovali zminula, je jasné, že něco děláte správně a můžete jít už jenom nahoru - přesně tam teď totiž Jeff Nichols míří a já se nemůžu dočkat, s čím příjde příště. P.S. když nic jiného, Tye Sheridan tady dal přes držku více lidem, než Bruce Willis v páté pasti - another fuck you to John Moore.(1.8.2013)

skvělý film stojící na (jako poslední dobou vždy) neskutečně přesvědčivém McConaugheyovi a zejména na výborném příběhu, který toho nabídne hodně, ale ve své podstatě je především o lásce a o tom, co je pro ni člověk ochoten obětovat.. Jeffa Nicholse si (i díky rovněž hodně povedenému Take Shelter) budu do budoucna rozhodně všímat :) silné 4*(11.9.2013)

Nádhera. Tom Sawyer a Huckleberry Finn pre nové tisícročie. Chlapsko-chlapčensko-otcovsko-synovský príbeh o tom, že ženy sú síce mrchy, ale aj tak sa oplatí kvôli nim dostať po hube, prípadne niekoho streliť do ksichtu. Fantastický scenár, bezchybná réžia a bez výnimky výživné postavy v podaní výborných hercov. A akoby to bolo málo, ešte to má aj silno klimatickú finálnu prestrelku, čím ma to definitívne zlomilo.(30.8.2013)

• - Roli Toma Blankenshipa napsal Jeff Nichols přímo pro Sama Sheparda. (-bad-mad-wolf-)

• - Rovnako ako dej filmu, tak aj jeho celé natáčanie prebiehalo v americkom štáte Arkansas. (MikaelSVK)

• - Tričko s nápisom "FUGAZI", ktoré má na sebe Neckbone (Jacob Lofland), je tričko americkej hardcore punkovej kapely Fugazi z Washingtonu, ktorej členovia sú napríklad Guy Picciotto z kapely Rites of Spring alebo Ian MacKaye z Minor Threat. (PiskotkOi)