Bahno z Mississippi

Mud

Mud

(festivalový název)

USA, 2012, 124 min

Vynikajúco vystavaná južanská dráma so skvelými postavami a ešte lepším príbehom, ktorý je taký živý a realistický, že si viem predstaviť, žeby sa mohol odohrávať aj kdesi v Kamenici pri Lipanoch. Matthew McConaughey totálne dáva a jeho dixie prízvuk je neskutočný. No skvelé výkony podávajú všetci a to vrátane chlapcov. Úžasný príbeh o tom, ako sa rodia a ako končia drsní chlapi.(10.8.2014)

Herecky super. Oba kluci byli fajn a fandil jsem jim. McConaughey je taky dobrej jak je u něj v poslední době standard, a dokonce tu není takovej úchyl, jak je opět jeho standard :) Největší překvapení pro mě ale bylo, že se Michael Shannon dokáže usmát. Na tu úctyhodnou délku to fakt odsejpalo a nebýt trochu nevěrohodného výbuchu ústředního kluka, který byl zdrcen, že se všichni nemilujou, tak jak by chtěl, tak nemám výhrad. Každopádně mě bavilo, jak každýmu vždycky hned dával pěstí.(21.9.2013)

Filmy, ve kterých mají hlavní roli neznámí a hodně mladí herci (teenageři) jsou většinou zachráněni těmi velkými jmény, kteří jsou s nimi nuceni hrát. My, jakožto diváci je pak musíme akceptovat a většinou omlouvat jejich výkony, že jsou ještě mladí. Naštěstí v případě tohoto filmu je casting jedna z mnoha dalších věcí, která se povedla na 100 %. Mud je skvělý "feel good movie", ve kterém Matthew jasně vyslal zprávu do celého světa, která zněla naprosto jednoduše - jsem tu a umím hrát, když mi dáte prostor a scénář. Což v roce 2012 ještě moc lidí nevědělo (zvláštní, jak rychle se věci můžou změnit, vždyť dneska už je i držitelem Oscara). U tohohle filmu navíc pochopím, když ho lidi nemají rádi i když já mezi ně nepatřím. Přeci jen, i já vidím, že je to trošičku idealistický film, který místy může působit i naivním dojmem, ale je tak dobře natočený s tak skvělými výkony, že mi to upřímně nevadilo. 100 %.(28.12.2014)

Film je postaven především na charachteru jednotlivých postav, díky tomuto faktu si člověk velmi rychle najde cestu k hlavním hrdinům a pak už jen fandí a fandí. Ellise (mimochodem vynikající herecký výkon Tya Sheridana) považuju za jednoho z nejsympatičtějších kluků, kterýho jsem kdy ve filmu viděl. Jeho víra v lásku byla tak krásně čístá a upřimná a přitom ani trošku patosová. Moc se mě líbil, když se hned a nezištně zastal holky v nesnázích proti evidentně silnějšímu obtěžovateli. Taky dialogy mezi Mudem a Ellisem (hlavně ten poslední ) byly klenotnický. Film ve kterým člověk tak trošku čeká určitý typ konce, ale věří v úplně jiný. Nádherný stmel dětskýho světa plnýho ideálů, touze po dobružství se světem dospělých ve kterým hraje hlavní roli slečna realita a pan osud.(13.4.2014)

Tak Jeff Nichols mě mile překvapil i napodruhé. A opět je tu cítit nějaký ten spielbergovský odér. Ani bych nevěřil, že podobný film se ještě v dnešní době může natočit. Perektní dětští herci a zajímavý příběh. Nichols ho navíc dokáže podat tak, že se do něj ponoříte a opravdu si ho prožijete. Je to náznak těch velkých filmových příběhů, které diváka vezmou a zanesou ho na 2 hodiny někam úplně jinam. A o tom by filmový příběh měl být. Jeffa Nicholse si připisuji na seznam sledovaných. 8/10(15.5.2016)

• - Natáčelo se celkem osm týdnů. (HellFire)

• - Pôvodne si mal vo filme zahrať aj Chris Pine. (Sufferer)

• - Rovnako ako dej filmu, tak aj jeho celé natáčanie prebiehalo v americkom štáte Arkansas. (MikaelSVK)