poster

Bahno z Mississippi

 • USA

  Mud

 • slovenský

  Mud

  (festivalový název)

Drama

USA, 2012, 124 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • emma53
  ****

  Za sebe můžu rozhodně říct, že hlavně Tye Sheridan byl ten, na kterého jsem celou dobu soustředila svou pozornost za jeho naprosto bezchybného Ellise. Podle mě se mu podařilo strčit do kapsy i hlavní postavu Muda, kterou si střihnul Matthew. Ne že bych proti němu chtěla nějak brojit, ale myslím, že zatím svou roli v Obhájci nepřekonal. Určitě bych přivítala trochu rychlejší spád a trochu míň naivních momentů, ale i tak mě celou dobu bavilo sledovat postupně se vyvíjející přátelství a důvěru mezi Mudem a dvěma kluky, kteří měli přitom ve svém věku ještě fůru starostí sami se sebou. Právě Ellisovo vnímání citů všech, kteří mu byli nejbližší a potažmo i Muda s Juniper na mě asi zapůsobilo nejvíc. Mít empatii, která odbourává předsudky (v tomhle případě týkající se hlavně Mudova činu) už v tak mladém věku je něco, z čeho by si mnozí dospělí mohli vzít příklad. Škoda, že Samovi se tam moc prostoru nedostalo a o Reese se ani nezmiňuju.(8.8.2013)

 • 3DD!3
  *****

  Film se srdcem. Krásný příběh o přátelství, lásce, otcích a synech. Poselství v tom, že ženské jsou mrchy, ale přesto stojí s nimi za to být, snad nemohlo být jasnější. Atmosféra amerického balíkova je pohlcující a Matthew v hlavní roli přesvědčivý. Herecky neskutečně vyrostl. Kluci jsou obsazení též parádně. Jeden z nejsilnějších filmový zážitků letošního roku.(13.9.2013)

 • viperblade
  *****

  Filmy, ve kterých mají hlavní roli neznámí a hodně mladí herci (teenageři) jsou většinou zachráněni těmi velkými jmény, kteří jsou s nimi nuceni hrát. My, jakožto diváci je pak musíme akceptovat a většinou omlouvat jejich výkony, že jsou ještě mladí. Naštěstí v případě tohoto filmu je casting jedna z mnoha dalších věcí, která se povedla na 100 %. Mud je skvělý "feel good movie", ve kterém Matthew jasně vyslal zprávu do celého světa, která zněla naprosto jednoduše - jsem tu a umím hrát, když mi dáte prostor a scénář. Což v roce 2012 ještě moc lidí nevědělo (zvláštní, jak rychle se věci můžou změnit, vždyť dneska už je i držitelem Oscara). U tohohle filmu navíc pochopím, když ho lidi nemají rádi i když já mezi ně nepatřím. Přeci jen, i já vidím, že je to trošičku idealistický film, který místy může působit i naivním dojmem, ale je tak dobře natočený s tak skvělými výkony, že mi to upřímně nevadilo. 100 %.(28.12.2014)

 • castor
  ***

  V místě, kde si chlapi na dohodu plivou do podávající ruky, v místě, kde se nebojí ukázat sílu svých pěstí, v místě, kde vztahy mezi některými lidmi už dávno vyprahly. Primárně ovšem sledujeme dobrodružství dvou dospívajících přátel – jeden rodiče nemá, druhého si nemají co říct. Setkání s tajemným mužem, který sype z rukávu nejrůznější moudra, tak berou jako odklon od všednosti dnů. Stejně jako pomoc, kterou mu nabídnou. Přímočará story nutí vrátit se myšlenkami do dětských (klukovských) let, připomene úlohu přírody i dnes vzácný fakt, že se oba hoši nechovají jako ufňukaná hovada, která si právě vyhlédla nový tablet. Jsou na svůj věk přemýšliví a citliví, vnímají, co se okolo odehrává. Režisér je zastihl v době intenzivního poznávání: světa rodičů, rozčarování, dívek, zklamání. Jejich naivita a zaslepenost krutě naráží na drsnou realitu života. Dětští herci jsou velmi přirození, Ray McKinnon znovu přesvědčuje, že je velmi zajímavým vedlejším hercem, Matthew McConaughey jasně dokazuje, že cukrkandlování s Penélope Cruz nebo Kate Hudson už má na plátně tak akorát dost a Reese Witherspoon si podruhé v řadě vybírá poměrně utrápenou postavu. Podivné žánrové rozkročení mezi dramatem, romancí a thrillerem nakonec až tolik nevadí. Na hraně tří a čtyř hvězd. Looserovský Zabiják Joe s Matthewem ode mě čtyři dostal, tady budu trochu přísnější. I kvůli té rozvláčnosti..(29.10.2014)

 • Flakotaso
  *****

  Obrovské překvapení. To, že Nichols je talentovaný chlapík jsem po jeho Take Shelter věděl, ale že až takhle...Mud je jednoduše krásný, zcela vtahující film. Přitom natočený až téměř starosvětsky klasickým hutným stylem, kde není místo pro narativní hrátky a samoúčelné režijní frajeřinky (takhle nějak by dnes mohli točit američtí mistři přelomu 50.a 60.let), ale důležitější je fungující jednoduchý příběh, robustní a řemeslně zvládnutý styl a uvěřitelné pnutí mezi postavami. Jenom škoda té závěrečné přestřelky, kdyby se celá věc odbyla jedním, dvěma výstřely, bylo by to pro film lepší. I tak je Mud společně s Gravitací a Nespoutaným Djangem zdaleka to nejkvalitnější, co loni za velkou louží vzniklo.(30.1.2014)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace