Bahno z Mississippi

Mud

Mud

(festivalový název)

USA, 2012, 124 min

Filmy, ve kterých mají hlavní roli neznámí a hodně mladí herci (teenageři) jsou většinou zachráněni těmi velkými jmény, kteří jsou s nimi nuceni hrát. My, jakožto diváci je pak musíme akceptovat a většinou omlouvat jejich výkony, že jsou ještě mladí. Naštěstí v případě tohoto filmu je casting jedna z mnoha dalších věcí, která se povedla na 100 %. Mud je skvělý "feel good movie", ve kterém Matthew jasně vyslal zprávu do celého světa, která zněla naprosto jednoduše - jsem tu a umím hrát, když mi dáte prostor a scénář. Což v roce 2012 ještě moc lidí nevědělo (zvláštní, jak rychle se věci můžou změnit, vždyť dneska už je i držitelem Oscara). U tohohle filmu navíc pochopím, když ho lidi nemají rádi i když já mezi ně nepatřím. Přeci jen, i já vidím, že je to trošičku idealistický film, který místy může působit i naivním dojmem, ale je tak dobře natočený s tak skvělými výkony, že mi to upřímně nevadilo. 100 %.(28.12.2014)

Obrovské překvapení. To, že Nichols je talentovaný chlapík jsem po jeho Take Shelter věděl, ale že až takhle...Mud je jednoduše krásný, zcela vtahující film. Přitom natočený až téměř starosvětsky klasickým hutným stylem, kde není místo pro narativní hrátky a samoúčelné režijní frajeřinky (takhle nějak by dnes mohli točit američtí mistři přelomu 50.a 60.let), ale důležitější je fungující jednoduchý příběh, robustní a řemeslně zvládnutý styl a uvěřitelné pnutí mezi postavami. Jenom škoda té závěrečné přestřelky, kdyby se celá věc odbyla jedním, dvěma výstřely, bylo by to pro film lepší. I tak je Mud společně s Gravitací a Nespoutaným Djangem zdaleka to nejkvalitnější, co loni za velkou louží vzniklo.(30.1.2014)

Za sebe můžu rozhodně říct, že hlavně Tye Sheridan byl ten, na kterého jsem celou dobu soustředila svou pozornost za jeho naprosto bezchybného Ellise. Podle mě se mu podařilo strčit do kapsy i hlavní postavu Muda, kterou si střihnul Matthew. Ne že bych proti němu chtěla nějak brojit, ale myslím, že zatím svou roli v Obhájci nepřekonal. Určitě bych přivítala trochu rychlejší spád a trochu míň naivních momentů, ale i tak mě celou dobu bavilo sledovat postupně se vyvíjející přátelství a důvěru mezi Mudem a dvěma kluky, kteří měli přitom ve svém věku ještě fůru starostí sami se sebou. Právě Ellisovo vnímání citů všech, kteří mu byli nejbližší a potažmo i Muda s Juniper na mě asi zapůsobilo nejvíc. Mít empatii, která odbourává předsudky (v tomhle případě týkající se hlavně Mudova činu) už v tak mladém věku je něco, z čeho by si mnozí dospělí mohli vzít příklad. Škoda, že Samovi se tam moc prostoru nedostalo a o Reese se ani nezmiňuju.(8.8.2013)

Mud je zvláštní film. Odehrává se v odlehlém městě, kde bydlí tak 100 lidí a celkově to působí tak nějak z venkova a odlehčeně. Matthew McConaughey je velice sympatický chlapík a roli žebráka Muda, pardon, tuláka, ztvárnil s grácií sobě vlastní. Hlavní postavy ale tvoří dva třináctiletí chlapci, kteří z pochybného důvodu pomáhají Mudovi dostat se z nedobrovolného exilu. Ačkoli je to natočené velice dobře, tak jsem se přesto nedokázal ubránit pocitu, že tomu malinko něco chybí...70%(5.1.2014)

Herecky super. Oba kluci byli fajn a fandil jsem jim. McConaughey je taky dobrej jak je u něj v poslední době standard, a dokonce tu není takovej úchyl, jak je opět jeho standard :) Největší překvapení pro mě ale bylo, že se Michael Shannon dokáže usmát. Na tu úctyhodnou délku to fakt odsejpalo a nebýt trochu nevěrohodného výbuchu ústředního kluka, který byl zdrcen, že se všichni nemilujou, tak jak by chtěl, tak nemám výhrad. Každopádně mě bavilo, jak každýmu vždycky hned dával pěstí.(21.9.2013)