Chlapectví je výjimečný film. Příběh o dospívání jednoho obyčejného kluka chtěl režisér Richard Linklater (Před soumrakem, Před půlnocí) natočit co nejpoctivěji, i proto na něm pracoval dvanáct let. Každý rok, na tři až čtyři natáčecí dny, se sešla tatáž sestava herců a tvůrců, aby natočila další střípek do jedné životní mozaiky. Výsledkem je snímek, který je neobyčejný svou obyčejností a také tím, jak neuvěřitelně pestrou škálu emocí dokáže ze svých diváků vydolovat. Mason (Ellar Coltrane) je sympatický šestiletý kluk, který po rozvodu rodičů žije se starší sestrou Sam (Lorelei Linklater) a mámou (Patricia Arquette). S tátou (Ethan Hawke) se ale obě děti pravidelně vídají a mají s ním kamarádský vztah. Taková je Masonova výchozí životní situace, z níž se vydává vstříc pubertě, dospívání a dospělosti. Po cestě míjí spousty známých a přátel, prvních a druhých lásek, konfliktů a usmiřování se sestrou a matkou a dalších životních křižovatek, které všichni tak důvěrně známe. (Cinemart)

kockodan odpad!

Tahleta nezáživná a odporně dlouhá nuda byla myšlena vážně??? S časosběrným dokumentem u nás už v 60. letech minulého století docela slušně prorazila Třeštíková, pokud to v Americe v tomto století ještě nezaznamenali. Arquette a Hawke absolutně marní. Arquette je nedůvěryhodná a naprosto pasivní, její herectví mě dráždí, ale tím nepříjemným, amatéristickým způsobem. Hawke, kterého přímo nesnáším je lespoň dobrý ve vypjatých scénách, to se mu musí nechat, tam mě vždy tak nějak na chvíli zaujme. To je ovšem tak vše. Naprostá tříhodinová onanie režiséra bez ladu a skladu, žádný záchytný bod, nebo postava, ke které bych se chtěl přiblížit, nebo která by mě zaujala a já chtěl sledovat její vývoj dál.. Předpubertální dcera je jako ztřeštěný a cinyckými bonmoty oplývající fracek velmi zajímavá, po skoku do teenagerského věku tohle kouzlo náhle ve třetině filmu naprosto ztrácí, a je jen další nudnou statickou stafáží, která se míhá obrazem a recituje lajny ze scénáe, protože přece sledujeme jak všichni rostou a dospívají, no né? Druhý partner a jeho abusive chování hodně šustí papírem a pak už jsem řekl stop, mám lepší věci na práci, než strávit další promarněnou hodinu a půl s tímto self-indulgent nesmyslem! Nebyla to break through idea, bylo to únavné a nudné dalo by se to možná i skousnout, ale s úplně jiným castem a se svižnějším tempem a zábavnější, nebo vůbec nějakou zápletkou, proboha!!! ()

tomino28

Bez mučení se přiznám, že se mi do sledování Boyhood nechtělo. Ono přece jenom 165 minut délky není zrovna málo. Druhým dechem ovšem musím dodat, že jsem se během celé té dlouhé doby ani jednou nepodíval na hodinky. A to je vždycky dobré znamení. Jak už samotný název napovídá, je film o dospívání jednoho chlapce, o jeho rodině a o lidech, které během své životní cesty potkává. Leckdo by mohl namítnout, že je snímek spíše o ničem, a svým způsobem by měl pravdu. Jenže já jsem měl během necelých tří hodin několikrát úsměv na rtech a celkově bych se Chlapectví nebál označit za feel good film. A to, myslím, hovoří za vše. ()

Gregor_Samsa

Parádní nápad, skvěle dotažený do konce. Krásnej biják, z kterýho na první pohled nekouká snaha o něco nového, žádný pořádně prodloužený artistní časoběr či pseudoumělecký opus – naopak: je to civilní, lidské, hezké; občas vtipné, občas dojemné. Film o dětství a dospívání; jak krásné ve své zdánlivé obyčejnosti může být. Poslední scény člověka musí dojmout – it’s time to be a grown-up, man… [80%; někdy 2014 nebo 2015 v kině, to vím určitě…] ---------------------------------------------- Nápad je jedna věc, ale dotáhnout vše do konce, je záležitost zcela jiná. A Linklater to dal, parádně, od začátku do konce, bez zbytečných vysvětlování a ukazování, že jsme zase o rok dál, prostě od dětství do prváku, rozuměl jsem hodně a moc, zvlášť v těch letech pozdějších. Povedený, neotřelý, opravdový. Ten první rok na vejšce… dýchání svobody, okovy povinností odhozeny, tak pojďme žít ten život! [90%; 2020-02-09 Home sweet home 2nd time with L.] ()

esmoke

Osudy jednoho docela obyčejného amerického kluka od 5 do 18 let jeho života. Film je unikátní tím, že se natáčel opravdu 12 let. Nicméně z výsledného hlediska to bylo do značné míry zbytečné. Dle mého názoru by se do hodnocení filmu nemělo zohledňovat jak vznikal. Délka vs obsah je ve výrazném nepoměru. (CZ dabing) Rozpočet: $4 miliónů, Tržby: $48,137 miliónů. ()

Veber

Tohle bude některé hodně nudit, protože je to obyčejné jako život sám. Jediné čemu nerozumím je, proč se film jmenuje Chlapectví, protože primárně řeší sice Masona, ale ne úplně do hloubky a věnuje se celkem dost i jeho sestře a matce (což není na škodu). ()

Stuart6

Pro mě neuvěřitelně pohodový film, který si na nic nehraje. Prostě je to o tom, jak jde život. A že letí zatraceně rychle. ()

Jevablo

Půjdu proti proudu. Metoda "časosběrného flimu" dobrá, o to nic. Ale když si tu odmyslíme, dostáváme přes tři hodiny trvající, totálně bez konfliktu a nápadu, nekonečně se táhnoucí ságu, která je v zásadě o ničem. Scénář to nemá, prostě lidi stále něco plkají ("I am so proud of you"...etc.), a hup, jdeme dál, ostatně nic se neděje, tak proč ne. Střídají se tak maximálně manželé a hlavní hrdina je stále méně sympatický puberťák. Ale hergot - já bych i ocenil, kdyby byl fakt nesympatický, kdyby trochu vystoupil z davu, ale ne - poselství filmu je totiž jasné: všichni se máme rádi, všichni jsme happy, všichni jsme normální. No ale o tom se nemusel točit film. ()

Dupac

Jediný opravdový rodinný film za hodně dlouhou dobu. O tom, jak krásné je mít rodinu, jak křehký je to organismus a jak chutná, když vyletíš z hnízda a začneš se stavět na vlastní nohy. Kdybych byl režisérem, chtěl bych mít takové filmařské sny, jako má Richard Linklater. ()

famfuli

Téměř žádné emoce, žádná zápletka či životní zvrat. Trochu nudný časosběrný příběh o dospívání. Nebýt solidních hereckých výkonů a historického počinu režiséra, hodnotila bych níže. Film, který si už teď prostě nepamatuji.Pomo to výborně shrnul ve svém komentáři.Pro mě jednoznačné zklamání. ()

BigbyWolf

Rozmáchlá sonda do obyčejného života, která mě, jakožto vrstevníka hlavního hrdiny, musela vtáhnout od první vteřiny. Na 5* je děj přeci jen příliš nezajímavý a délka přestřelená, ale ten film krásným způsobem funguje jako rodinné album zaznamenávající posledních 12 let a unikátní časosběrná forma tomu více než pomáhá. Zřejmě nejosobnější film se kterým jsem se setkal. ()

Davo11

Tento je 12-ti letou práci skupiny herců a režiséra, kteří se každý rok sešli, aby natočili střípek z tohoto filmu. Film vypráví příběh o chlapci a jeho rodině od děctvi až po dobu, kdy jde na vysokou, což jistě mnoho z nás ocení. Ve filmu je hodně slangu a občas delší dialogy, ale dá se na to zvyknout, takže dávám 4 hvězdy. ()

Rishko

Pripravte sa na naobyčajnú cestu životom jedného chlapca. Od malého dieťaťa po dospelého človeka. To celé mapuje film Boyhood. Takmer každý z chlapcov, sa v tomto filme musel aspoň v nejakej scéne nájsť. Radosť, smútok, strach, nadšenie ... to všetko si diváci prežijú s hlavnou postavou. Neberte to ako bežný film, skúste si predstaviť, že by niekto natáčal váš život po dobu 12 rokov a dnes vám prehral záznam vašeho dospievania ... fascinujúce ()

Mates Hradecky

Příběh jedné typické americké rodiny natočené jako sběrný dokument. Divák očekávající 166 minut nějaké drama či výraznou zápletku odchází domů zklamán. Příběh matky žijící "americký sen" - střední škola, otěhotnění z rockerem, první rozvod, svatba s kolegou profesorem alkoholikem a násilníkem a večerní studium na magistra, druhý rozvod. Studium a vztah s idiotským válečným veteránem, rozchod a odeslání obou dětí na VŠ, prodej domu a koupě malého bytu. Dokončení studií a získání vysněné práce profesorky na univerzitě. Na otázku syna, jak stráví rodinné vánoce v jedné místnosti bytu, nenajde vhodnou odpověď. Co říct na závěr? Připojuji se k větě, kterou matka vysloví bilancující svůj život - myslela jsem, že toho bude víc. ()

fola

Absolutní nutnost každého filmového fandy a prozatimní film roku v režii zkušeného samouka, který v kulisách Austinu kreslí s malým budgetem a minimální produkcí naše dospívání tak, jak se nám nikdy nesnělo - přesto v detailech tak, jak jsme ho prožili. ()

Neverseethat

Dlho predtým ako som si zapol tento film, som rozmýšľal čí môže byť výnimočný. Oke jasné bol točený 12 rokov, to by mi malo stačiť že. A ako sa tu už veľa krát zomlelo a je to v samotnom popise, tento film je neobyčajný svojou obyčajnosťou. Každý film z tohto súdka sleduje nejakú zápletku, ktorá nie je úplne bežná, napr. šikana, psychologické problémy atd. atd. je toho fakt spoustu. Tu sa to tiež všetko objaví ale je to riešené rozumne ako v real life. Povedal som si, že ho budem pozerať len keď budem jesť, čiže to vychádzalo asi tak na 8 krát. No ale nevedel som to vypnúť, ale prečo? keď to bolo vlastne o ničom, uplne bežný život. Odpoveď sa nachádza v stotožnení s chalanom, ktorého charakter bol naschvál taký aby sa sním vedel stotožniť asi každý filmový fanúšik...lebo predsa no keby sa z neho stal futbalista čo šikanuje tak to už by nebolo ono, skrz toho chalana a dokonalosti režisérovho vnímania maličkosti pri dospievaní sme mali pocit že sme sami znova prežili to naše "chlapčenstvo". Verím tomu že keby som bol američan zapôsobí to na mňa omnoho viac. Ale aj takto so malo svoje čaro. Ethna až príliš cool otec, pekný vzor ako by mal otec vyzerať (samozrejme na pár drobností - nezamestnanosť ) ()

HarryB

It's true: Linklater took 12 years to develop his family of characters. While I was intimidated by the 3 hour run time, I have to admit, there was not a moment of this film I could have done without.There is something people should know before watching this movie, and that is that it takes place from 2002 to 2014. Boyhood tells the story of Mason, whom we follow from ages 5 to 18. I grew up in that same generation, so as I watched this movie I felt like I was growing up all over again seeing the references to pop culture, society, politics, middle school, high school, and technology. The plot is very simple: what does it mean to grow up, become an adult, and live? And as the years go by, it becomes apparent that Mason (the main character) is struggling to find his place in life. From Richard Linklater's previous films, I've noticed that the dialogue all feels real (to a point where I feel like I'm interacting with the characters). And it is so well done in this film. ""Boyhood" is the unique coming-of-age film. Infact, this is more than a coming of age story; the title "Family" or "Motherhood" would be just as appropriate. The characters are well developed. Don't be fooled by the title --- the spirit of Boyhood is alive here, but the female characters are thoroughly developed, distinct, and alive. Unfortunately, though it's 2014, this is a rarity in cinema. Although it is a fictional piece, you can't help not to relate with the characters as if it would be a documentary. Every scene feels like real life. I know that this is not necessarily a good thing to say about a movie but it is meant as a compliment. This is the movie I subconsciously always wanted to see. ()

Welsiot

Být to o 60 minut kratší, tak je to opravdu cool. Na konci to neustálé utápění se v hledání smyslu bytí. Ono je to tak obyčejné, až to ve finále opravdu nudí. Výsledných 75% a docela zklamání. ()

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

23.03.2020

Linklater chce točit 20 let

Linklater chce točit 20 let

30.08.2019

Trvalo to 12 let, než režisér Richard Linklater (Před úsvitem) dotočil svůj snímek Chlapectví. Nyní se tvůrce chystá tuhle metu překonat, svůj další film, adaptaci muzikálu Merrily We Roll Along,… (více)

Co chystá Richard Linklater?

Co chystá Richard Linklater?

31.08.2016

Král nezávislého filmu loni bojoval o Oscary s Chlapectvím, letos nám nadělil komedii Everybody Wants Some!! a už má v plánu další film - drama Last Flag Flying. Někteří z vás správně poznali 11 let… (více)

Co nás čeká po Chlapectví?

Co nás čeká po Chlapectví?

26.02.2015

Letošní Oscaři byli velkým kláním mezi Birdmanem a Chlapectvím. Vítězem se nakonec stal stárnoucí okřídlený superhrdina, Richard Linklater ale rozhodně nemusí chodit Hollywoodem se svěšenou hlavu.… (více)