Příběh začíná jedné prosincové noci, kdy je v rodinném domku nalezena surovým způsobem zavražděná téměř celá rodina a jediným přeživším je patnáctiletý chlapec, který leží v nemocnici a bojuje o život. Detektivní inspektor Joona Linna uprostřed noci povolá známého odborníka na hypnózu psychiatra Erika Mariu Barka, aby chlapce zhypnotizoval a zjistil, co se oné noci v domě stalo. Erik však tento typ praxe už deset let neprovozuje a proto prosbu policie zprvu odmítne. Když se konečně nechá přesvědčit, události se záhy dají do pohybu a Erik je nucený čelit vlastní minulosti. (oficiální text distributora)

ivanlaris

Celkom to šlo. Kniha je vždy lepšia ako film. Adaptácia bola dosť verná. Určite to nie je strata času, i keď čakal som kapánek viac. 4*. ()

Kolousek007

Po přečtení knížky jsem se na tento film velmi těšila, ještě více mě navnadilo jméno režiséra. Musím ale říct, že film mě dost zklamal. Chápu, že nelze natočit přesnou kopii knihy, ale zde bylo ponecháno pouze základní téma, tedy brutální vraždy (a ani ty ve filmu nebyly tak brutální jako v knize) a únos. Casting také nebyl zrovna nejlepší, snad nikdo nevypadal podle knižního popisu, dokonce ani hlavní postavy. Co mě ale mrzí nejvíce, je způsob jakým vykreslili hlavní(ho) pachatele a motiv zločinů. Figuruje zde pouze jako loutka, zcela chybí jakýkoliv hlubší rozbor jeho osobnosti. Ani ta hypnóza, na níž název odkazuje, a kterou se v knize dost zabývají (protože vlastně ta vše rozpohybuje), tu není dostatečně ukázána a vystvětlena. Shrnuto a podtrženo, film není vyloženě špatný, ale chybí mu napětí, spád a snad i lepší pointa. P.S. Neznalost knižní předlohy je velkou výhodou! ()

anillvap

Mně se filmové zpracování knihy líbilo moc. Nutno podotknout, že jsem četla všechny doposud do češtiny přeložené knihy od aut. dvojice Lars Kepler (tedy tři), takže už vím o Joonu Linnovi o něco více, proto chápu některé prodlevy v ději, které ostatním mohou připadat zbytečně natahované. S celkovým výsledkem jsem spokojená, hudba byla podmanivá, kamera výborná a typické severské naturalistické zobrazení problémů dnešní společnosti mne opět nenechalo chladnou. Nemůžu posoudit, zda se film bude líbit těm, kteří knihu nečetli, ale je mnohem srozumitelnější než filmová zpracování románů S. Larssona (když už to zde každý druhý porovnává). To v případě, že jste nečetli literární předlohu. Z komentářů zde se nemohu ubránit pocitu, že spousta lidí jaksi nechápe, že filmové zpracování neznamená doslovný přepis knihy a casting nikdy nebude odpovídat představám každého čtenáře (pozn. výběr představitele J. Bonda třeba více odpovídá knižní předloze a také se to spoustě lidí nezdá). Takže konec zbytečných komentářů. Myslím, že každý, kdo má rád severská dramata, schopnost jejich autorů zobrazit vše do detailu a naturalisticky či se rád podívá na dobrý krimi thriller, by neměl být zklamán. ()

pájap

mrazivé drama.typicky severské..tohle by amíci asi nenatočili....souhlas že hypnotizérova žena byla kráva všech krav...a to řvoucí dítě bylo na ránu z milosti..ale to podle mne byly věci,které autoři použili záměrně,aby nám trošku víc pocuchali nervíky....u mne se jim to teda povedlo..příběh děsivej,moooc dobrej...a že film zrovna neodsýpá jako ty hollywoodský trháky?? mě to neva..prostě tohle NENÍ americký film....... ()

moorks

Není to vysloveně špatně udělané, ale čekal jsem víc. Sice to má severský mrazivý nádech,nějakou tu psychologii postav a v závěru i spád, ale to je na tak uznávaného režiséra hodně málo. Nebal bych se říct, že to prostě odflákl! Mohl to být thriller roku a tak je to jen lehký nadprůměr nebo průměr svého žánru. Místo zbytečných keců, to chtělo větší akčnost a více knižní předlohy. Škoda! ()

Snakefinger

Lars Kepler se veze na vlně popularity severních detektivek a thrillerů, kterou rozpoutal svého času Stieg Larsson svojí trilogií Milénium. Nutno přiznat, že spolu ještě s Jo Nesbo patří k tomu nejlepšímu co severská detektiva přinesla světu. Tento film je ovšem poměrně unylý šedý, fádní ...... prostě kniha byla lepší ()

dogrose

Prvních pět minut slibovalo opravdu neotřelý kousek - několikanásobná vražda, ponurá severská atmosféra... ale tím to končilo. Asi nejvíc mne namíchlo naprosto stupidní vyšetřování - chápu, že při řešení zločinu se vyšetřovatel může splést, jít po špatné stopě, což pro děj naopak může být přínosem, pokud se toho umí využít a poutavě natočit. Ale nikdy tvůrce nesmí udělat z diváků blbce - zřejmě se tu počítá s tím, že dívák bude tak zaskočen obludností zločinu, neútěšnou bezsluneční zimní atmoškou a otravnou rodinou hypnotizéra, že nebude rozpitvávat debilní počínání kriminalisty. SPOILER Fakt, že hypnotizér je sám na práškách a labilní mi spíš připadalo jako parodie. Kriminalista "vyšetřuje" sám, má sice parťačku, ale ta pořád pobíhá kolem svého dítěte. Vyšetřování není systematické, nejsou stanovena žádná možná řešení, nejsou prošetřeny všechny okolnosti (např. že Josef je osvojený, jak přišel k látce ve stříkačce). Proč se hovoří o hemofilii uneseného chlapce, když s tímto motivem není dál pracováno? Když až v závěru hypnotizéra napadne, že by mohl vytěžit vlastní manželku, tak už to bylo k smíchu. A závěrečná scéna, kdy kriminalista jde chytit nebezpečnou lumpačku samozřejmě sám s civilními osobami už je vyloženě srandovní včetně toho potopeného autobusu. Rovněž mi nesedělo, že paní jela z nemocnice na chatu autobusem (v zimě, kudy? a jak dlouho?), kdežto policie tam letěla letadlem? Jak to, že se dal Josef přemluvit ke spáchání zločinu, je to psychopatická vraždicí bestie, nebo ubohá oběť? Apod. Řečeno po cimrmanovsku: netočte to už a je-li to možné, netočte vůbec. ()

Wedzie

Nedá se svítit, děs a hrůza, moje oblíbená kniha od oblíbeného autora, s luxusní zápletkou a psychologií, kterou filmaři absolutně zazdili, nejen, že tam chybí dost velká a dost podstatná část knihy, ale navíc absolutně zazdili i zápletku. Absence části knihy věnované právě psychologii a hypnotizérovi (jeho výzkumu, který je ve filmu jen velice okrajově zmíněn), který v knize vede k dopadení ,,pachatelů" atd., udělali z filmu lacinou, naprosto průhlednou a nezajímavou detektivku, kterých jsou tucty. ()

ice.tea

Nedávno jsem dočetla knihu a tak jsem byla natěšená na film, ale čekalo mě velké, velké zklamání. Na to, že film měl dvě hodiny, tak se v něm skoro nic neděje. A že autoři filmu změnili docela všechno, tak tomu vůbec nerozumím.  Mohla bych se rozepsat, ale se mi nechce kazit jiným divákům, kteří knihu četli, dojem. Zfilmovaná je i druhá kniha, Paganiniho smlouva, kterou mám rozečtenou, film tady zatím hodnocení nemá, ale po téhle tragédii to už radši ani vidět nechci, nehodlám si kazit chuť. ()

baronGrga

Thriller bez napětí, výrazných herců i dobře stavěné zápletky, který nedokáže pořádně upoutat. Sázím boty, že kniha byla o mnohé lepší. ()

Googooplexer

Štvrtok - noc. Zapnem, pozerám, po 11 minútach zaspím (nie, nie do hypnospánku, ale normálne od nudy zaspím). No čo, snažil som sa, skúsim zajtra. Piatok - noc. Zapnem si to od jedenástej minúty, dopozerám asi do dvadsiatejšiestej, potom zaspím. Bolo to strašne pomalé a nezaujímavé, teda aspoň to, čo som videl, doslova severská nuda. Koľko existuje takýchto výnimočných filmov? Neviem. Sobota - noc. Ani to nezapínam, rovno vymazávam a idem oslavovať. (jedna hviezda za tých zvyšných 95 minút, ktoré som nevidel. čo ak tam bola aspoň jedna dobrá scéna?!) ()

Von Kempelen

Knížku jsem nečetl a ani číst nehodlám, protože mi psaný detektivky nebo thrillery absolutně nebaví. Filmy tohohle žánru, to je jiná... zvlášť když jsou tak povedený jako tenhle. Pravda, pár věcí tam bylo docela nelogickejch a ten závěr byl taky přitaženej za vlasy, ale celkově to je pěknej a dobrej film, rozhodně lepší než 99,9% žánrový americký konkurence. Když jsme u tý Ameriky, tak počítám, že zhruba do roka tu budeme mít další zbytečnej remake... ()

ulfik

Musím sa priznať, že ako diváka ovplyvneného knižnou predlohou ma film vôbec nezaujal. Režisér nedokázal preniesť napätie na diváka, z filmu zostala len nudná detektívka. Veľmi mi chýbalo hlbšie prepletenie vzťahov hypnotizéra Erika s únoskyňou jeho syna. Vo filme na rozdiel od knižnej predlohy sa vôbec nepoznali a tím aj vyprchala pointa uneseného chlapca. Film, ale musím pochváliť za vizuálne spracovanie, navodenie pochmúrneho predvianočného švédska sa mi veľmi páčilo. Na záver snáď len toľko, že v kine som asi od 30 minúty sledoval hodinky a odpočítaval minúty do konca. 30% ()

Edge_666

Předem upozorňuji, že knížku jsem četl. Čekal jsem slušně udělaný thriller podle vynikající knihy. Začátek je dokonalý. Přesně mapuje knížku a navozuje neuvěřitelně tísnivou atmosféru (výborná hudba, kamera a střih). Pravda v atmosféře pokračuje i dál, ale ... A to ale je velké. Pokud jste četli román, není vám v polovině filmu jasné, jak to chtějí stihnout. Čekal jsem, že přidají na tempu a zvládnou to. Ne! V polovině filmu začneme měnit děj. Nakonec vlastně není jasné, proč jde o hypnotizéra, ztrácíte se v osobách a začíná to být chaos. Dvě hvězdy. 1. Za dokonalou první polovinu filmu. 2. Za tu tísnivou atmosféru. Víc nejde. Kdybych to nečetl, nepochopil bych to. Celkový závěr? Dokonale zmršený skvělý námět. ()

wendlik odpad!

Když už film trvá 2 hodiny, tak by mohl alespoň dodržovat dějovou linii podle knihy, na které je založen. Chápu, že si tvůrci musí semtam něco přikrášlit a odpustit, ale změnit celý děj je už teda fakt nestoudnost. Kdyby se na to aspoň dalo dívat... ()

katarze

Na tento film jsem byl opravdu moc zvědavý, protože jsem přečetl knížku, která mě docela zaujala. Bohužel musím konstatovat, že knížka byla opravdu lepší. Přišlo mně ve filmovém zpracování velké ochuzení základního děje a také to, že se velmi často filmaři a scénárista odchylovali právě od knížky. Ale neberu to za ztracený čas. Jen jsem už viděl podle knížek mnohem lepší filmy. ()

Chenile

Co se týče mého názoru, prakticky si stačí přečíst co napsal Enšpígl ... Souhlasím s každým slovem a přesně to co nešlo do hlavy jemu, mě také zarazilo... Přitom atmosféra pěkná, herecké výkony dobré a námět taky nebyl vůbec k zahození... Nevím jak Enšpígl, ale já viděl ještě film v českém znění.. a dodal bych ze dabování pláče dva roky starého dítěte nejméně patnáctiletou holkou (ne-li dospělou) opravdu trhal uši... :-D ()