Hypnotizér

Hypnotizér

Krimi / Drama / Thriller

Švédsko, 2012, 121 min

• charlie_ando

Nelze nevnímat přílivovou vlnu severských autorů na pultech našich knihkupectví. Musím se přiznat, že až na jednu výjimku mě nechaly knihy made in Skandinávie chladným. Bohužel ač rád čtu a hodně, tak filmová adaptace knihy Hypnotizér od Larse Keplera si mě pro severskou literaturu nezískala. Film se může pochlubit slušnou svíravou atmosférou. Což si myslím, že na zmrzlém severu přesněji ve švédském hlavním městě Stockholmu není až takový problém vykouzlit. Povedený závan tísnivé deprese je asi jediné pozitivum, za které film ode mě dostal plusové body. Režie se ujal profesionál Lasse Hallström, ale s děravým scénářem toho moc nesvedl a prkenní herci mu taky moc nepomohli, ač je film dle mého názoru dobře obsazen. Přiznám se, že mi to jako celek přišlo strašně jednoduché a průhledné. Vraha jsem poznal jen, co se poprvé objevil na plátně a to si o sobě nemyslím, že bych byl nějaký Sherlock Holmes. Můj nemastný a neslaný pocit z filmu korunoval hloupý konec.(15.10.2013)

Dokonalá ukázka toho, že ne všechny bestsellery jsou stvořeny pro filmové plátno. Adaptace hypnotizéra se až příliš podobá roztáhnuté epizodě některého z kriminálních seriálů, kterými nás zásobí naše komerční televize. Po nadějném rozjezdu přichází tak hodina poměrně nudného přešlapování a vztahové terapie s velmi plouživým tempem. Finále se nedá upřít dynamika, ale vzhledem k předlouhé přípravě se stále jeví jako nedostatečný vrchol. Film si sice stále udržuje tísnivou "severskou" atmosféru a po vizuální stránce vybočuje ze zmíněné seriálové produkce, ale už jen překombinovaná zápletka bez jakéhokoliv přesahu film staví o několik tříd níže než trilogii Millénium. Lasse Hallström se chtěl svést na současné módní vlně a nakonec dokázal jen režijní bezradnost, k předloze nedokázal nic hodnotného přidat a spíše dokázal její skutečné slabiny. Dobře mu tak.(23.5.2013)

Ako divák nedotknutý touto knihou môžem vyjadriť iba spokojnosť. Kvalitný, temný thriller o policajtovi, ktorý pri riešení brutálneho vyvraždenia jednej rodiny požiada o pomoc kontroverzného doktora (tzv. hypnotizéra), aby skúsil niečo zistiť od chlapca, ktorý ako jediný prežil, no je traumatizovaný. Jedinú výtku mám k občasnej zdĺhavosti, kde bolo napriek tomu trochu cítiť, že sa čerpalo z väčšieho materiálu, kde sa jednoducho nedalo všetko pokryť. Ináč ale super – krásne natočené, mrazivá atmosféra, dobre zahraté a uveriteľné postavy, ktorým sa divák postupne dostáva pod kožu a pomaly plynúci; smutný, krvavý, no hlavne zaujímavý príbeh, vygradovaný a zavŕšený v napínavom finále na zamrznutom jazere.(17.2.2013)

Obstojný thriller s postupným rozplietaním sofistikovanej záhady. Niektoré momenty sú predvídateľné, ale príbeh si vždy necháva v rukáve nejakú nezodpovedanú otázku. Manželské trable pokrátiť, lepšie by to odsýpalo, hoci istá hypnotická pomalosť je súčasťou hry s divákom. Ponurá stmosféra zimného Stockholmu slabšia ako tvorcovia zamýšľali, zato Mikael Persbrandt v roli hypnotizéra výborný. Vlastne najlepší na filme.(26.5.2013)

Keďže som knihu nečítal, film sa mi páčil. Takto oslobodený od knižnej predlohy môžem s pokojným svedomím pochváliť tento mrazivý severský thriller s psychologickým podtónom. Určite sa to dalo natočiť lepšie a priamočiarejšie, no aspoň bolo dostatok priestoru na charaktery postáv a motívy ich konania. Intuitívne som očakával presne to, čo som dostal.(22.2.2013)

• - Okrem viacerých miest vo Švédsku prebiehalo natáčanie aj v pražských filmových štúdiách Barrandov. (MikaelSVK)

• - Švédský filmový institut vybral film jako švédského kandidáta na Oscara. (morgos)

• - Knižní předlohy k filmu se v 9milionovém Švédsku prodalo přes 500 000 kusů. (morgos)