Hypnotizér

Hypnotizér

Krimi / Drama / Thriller

Švédsko, 2012, 121 min

• Rousse

Přátelé, kamarádi severských detektivek - vy....e se na film a radši si přečtěte knížku. Je jasné, že filmaři si museli uzpůsobit dějové linky tak, aby se vlezly do filmu, takže příběh je nakonec sice podobný, ale ve výsledku úplně jiný. Knížka není sice žádná hodnotná literatura, ale je to oddechová severská detektivka, kterou slupnete za den nebo dva a dozvíte se hlubší souvislosti. Tenhle filmový produkt je bohužel pouze jen takový fastfood... Opravdu pouze sterilní nouzové "hladové okno", které vám naservíruje to, co jste čekali, ale ve výsledku si fakt nepochutnáte...Jen zaženete hlad. Příběh je naservírován na tak plytkém talíři, že je to fakt spíš papírový tácek, ze kterého vám všechna šťáva vyteče na gatě. Ona vlastně ani nemá jaká šťáva vytékat, protože je vám naservírovaný odporný strojově oddělený drůbeží separát. Takže nejen, že chuťové buňky nebudou spokojeny, ještě budete naštvaní, že jste do toho vrazili čas a peníze. Žádný zážitek se nekoná. Zůstává pouze pachuť z přepáleného oleje. Děkuji, nechci.(27.3.2013)

Z knihy jsem měl rozporuplné pocity, taková generická "skandinávská krimi", ale byl jsem zvědav, jak dopadne adaptace, která se ukázala spíš jako volná variace, kde jsou jen některé stejné postavy. Nečekal jsem, že na plochu 2 hodin se vejdou všechny linie, ale takovéhle ořezání je příliš... Každopádně koukat se na to dalo.(2.4.2013)

knížka je sice psáná zvláštním stylem,na který je třeba si zvyknout,ale mě se až na jednu nepříliš záživnou pasáž líbila a i když bylo jasné,že film bude oproti knížce okrouhán,hodně jsem se na něj těšil a pustil se do něj sotva pár hodin poté co jsem dočetl poslední stránku.Bohužel právě díky tomu je filmový Hypnotizér pro mě zkalmáním (už druhým po Stoletém staříkovi v krátké době).Změn oproti knížce je víc než dost a bohužel tentokrát nejsou zrovna k dobrému.V zájmu toho očesat knihu která má přes 500 stránek vypadly z děje poměrně důležité věci a ty které tam zůstaly se v mnoha případech staly obětí monstrózní a kolikrát ne úplně logické zkratkovitosti.Herecké obsazení je OK,ačkoliv oba hlavní hrdiny jsem si představoval trošku jinak.Erik je ve filmu mnohem víc na pěst než v knížce a z Joony Linny udělali tvůrci scénáře tuctového detektiva,který pozbyl charisma z knížky.Po druhé takové zkušenosti během týdne si fakt nakonec nejdřív budu obstarávat filmy a až poté číst knihy...60%(21.8.2014)

Příběh byl vystavěný solidně a s herci taky nebyl problém, ačkoliv hlavní vyšetřovatel mohl být maličko výraznější. Ale to nebylo nic, co by se dalo překousnout. Bavilo mě i postupné rozplétání, ačkoliv se, víceméně, drželo osvědčených postupů. Bohužel na mě byl film až příliš roztažený a zkrácení o nějakých 20 minut by mu prospělo. Občas mi chyběla i ta klasická severská atmosféra, což je něco, co člověk od skandinávských kriminálek automaticky očekává a nic nemění to, že Hallström je mezinárodním režisérem a ve Švédsku točil po x letech. Mírné zklamání, ale pořád se jedná o slušné řemeslo. 60%(19.2.2015)

• Mikino00

Po filmu jsem sáhl, z důvodu, že jsem právě dočetl Paganiniho smlouvu a ta mě nezaujala natolik, abych začal číst i Hypnotizéra, takže zvolil možnost zaplnit mezeru filmem. A jsem rád, že jsem se trápil jen dvě hodiny u filmu a nemusel si protrpět celou knihu. Ona myšlenka špatná není, ale na filmu není nic sympatického, odtažití herci, dějově stagnující, nic co by výrazněji zaujalo, je to taková mdlá severská deprese. Vraha jsem úplnou náhodou identifikoval do 20 minut, řekl jsem si: Bože ten/ta ale vypadá nesympaticky, to bude určitě vrah a ono opravdu.(5.7.2013)

• - Knižní předlohy k filmu se v 9milionovém Švédsku prodalo přes 500 000 kusů. (morgos)

• - Práva na tento film byla prodána do více než 30 zemí světa ještě před prvním uvedením. (morgos)

• - Okrem viacerých miest vo Švédsku prebiehalo natáčanie aj v pražských filmových štúdiách Barrandov. (MikaelSVK)