Hypnotizér

The Hypnotist

Hypnotizér

Krimi / Drama / Thriller

Švédsko, 2012, 121 min

Ako divák nedotknutý touto knihou môžem vyjadriť iba spokojnosť. Kvalitný, temný thriller o policajtovi, ktorý pri riešení brutálneho vyvraždenia jednej rodiny požiada o pomoc kontroverzného doktora (tzv. hypnotizéra), aby skúsil niečo zistiť od chlapca, ktorý ako jediný prežil, no je traumatizovaný. Jedinú výtku mám k občasnej zdĺhavosti, kde bolo napriek tomu trochu cítiť, že sa čerpalo z väčšieho materiálu, kde sa jednoducho nedalo všetko pokryť. Ináč ale super – krásne natočené, mrazivá atmosféra, dobre zahraté a uveriteľné postavy, ktorým sa divák postupne dostáva pod kožu a pomaly plynúci; smutný, krvavý, no hlavne zaujímavý príbeh, vygradovaný a zavŕšený v napínavom finále na zamrznutom jazere.(17.2.2013)

,,JSI MOJE MASO A KREV, ALE RODINA ZEMŘE“...... /// Knihu znám, ale jak tak koukám…. na hodnocení filmu nebude mít moc velkej vliv (a taky si už hovno pamatuju…). Zdá se mi to, nebo je tu divně vystavěný budování atmosféry(?)….. dyť ten úvod – (skoro)vyvražděná rodinka, prekérky hypnouše Erika…. no nic… Taky si myslím, že ten casting není extra světovej, páč ty postavy moc charisma nepobrali (ty vole, Švédskej Bond…!), navíc jejich jednání vzbuzuje rozporuplný emoce (prostě se chovaj (vobčas…) jako kokoti). V rámci objektivity si dovoluji poznamenat, že finále je místo kurevskýho dramatu taková debilní tragikomedie, za kterou mám chuť fláknout hvězdy 2! Ale to by nebylo spravedlivý, páč ten vnitřek celkem ujde. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou v roce 2009 napsali pod pseudonymem Lars Kepler manželé Ahndorilovci jsem nečetl (nebo četl, ale hovno si pamatuju…). 2.) Miluju filmy, ve kterejch mě lidi serou. 3.) Thx za titule ,,Vladex“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(19.3.2013)

• kaylin

Lasse Hallström umí točit filmy, které se mi líbí, ale když dostane scénář, který si o sobě hodně myslí, ale ve skutečnosti není tak tajemný ani tak napínavý, jakby si tvůrci přáli, ani on z toho nevykřeše nic skutečně pořádného. Severská detektivka není za každou cenu poklad, někdy je to prostě jen detektivka.(1.6.2017)

Četl jsem všechny česky vydané Keplerovi knihy, vyjma právě úvodního Hypnotizéra. Jelikož dle reakci se má jednat o nejslabší knihu autorského dua, tak jsem se rozhodl raději zhlédnout film. Musím přiznat, že mé rozhodnutí nebylo nejšťastnější. Příběh je totiž opravdu zajímavý a případ velmi originální, přesně tak, jak mám u Keplerovo knih rád. Filmové zpracování však má trhliny v podobě špatného obsazení do role Joona Linny a vláčné režii, která se zbytečně zaobírá psychologickými detaily postav a neřeší samotný případ. O nějaké policejní činnosti, detektivce, pátrání tady nemůže být vůbec řeč. A to je největší slabina filmu.(12.4.2014)

• Slarque

Nejsem si jistý, kde se stala chyba. Začátek tedy vypadal docela nadějně, jenže po něm nastoupila celkem nuda. Celá ta linie s hypnotizérem mi připadala o ničem a hodinu jsem čekal, než ho napadne udělat na první pohled logickou věc. Konec už mi svou přehnaností připadal nechtěně vtipný (a to ho soudě dle závěrečných titulků nejspíš točili někde u nás).(22.1.2016)

• - Švédský filmový institut vybral film jako švédského kandidáta na Oscara. (morgos)

• - Okrem viacerých miest vo Švédsku prebiehalo natáčanie aj v pražských filmových štúdiách Barrandov. (MikaelSVK)

• - Práva na tento film byla prodána do více než 30 zemí světa ještě před prvním uvedením. (morgos)