Hypnotizér

The Hypnotist

Hypnotizér

Krimi / Drama / Thriller

Švédsko, 2012, 121 min

Hallstrom si odskočil nielen do svojej rodnej krajiny,ale aj do iného žánru a výsledok je dosť rozpačitý. Jeho réžia je tradične skvelá, no kým jeho predošlé filmy mali vždy silný príbeh, tu tomu tak nie je. Od thrilleru sa to ani príliš nečaká, no v spojitosti s typickým severským pomalým tempom dej neodsýpal tak, ako by mal. Korunu tomu dala katastrofálna záverečná štvrťhodina a správanie policajta, ktoré bolo úplne mimo. No ale keď sa točí podľa predlohy, asi sa nedá koniec len tak zmeniť. Priemer.(28.2.2015)

Četl jsem všechny česky vydané Keplerovi knihy, vyjma právě úvodního Hypnotizéra. Jelikož dle reakci se má jednat o nejslabší knihu autorského dua, tak jsem se rozhodl raději zhlédnout film. Musím přiznat, že mé rozhodnutí nebylo nejšťastnější. Příběh je totiž opravdu zajímavý a případ velmi originální, přesně tak, jak mám u Keplerovo knih rád. Filmové zpracování však má trhliny v podobě špatného obsazení do role Joona Linny a vláčné režii, která se zbytečně zaobírá psychologickými detaily postav a neřeší samotný případ. O nějaké policejní činnosti, detektivce, pátrání tady nemůže být vůbec řeč. A to je největší slabina filmu.(12.4.2014)

• Martin741

Reziser Lasse Hallstrom /Pravidla Mostarny, Lov lososu v Jemenu, Ostrovni zpravy/ natocil len dalsi nudny fryler, ktory nema strhujucejsie tempo a nedokaze ani odsypat. Su tu sice take veci ako ponura atmosfera zimneho Stockholmu a zaver s autobusom, ale film viac nudi nez zaujme. Vlastne taka profesionalna svedska nuda. 40 %(5.9.2015)

Obstojný thriller s postupným rozplietaním sofistikovanej záhady. Niektoré momenty sú predvídateľné, ale príbeh si vždy necháva v rukáve nejakú nezodpovedanú otázku. Manželské trable pokrátiť, lepšie by to odsýpalo, hoci istá hypnotická pomalosť je súčasťou hry s divákom. Ponurá stmosféra zimného Stockholmu slabšia ako tvorcovia zamýšľali, zato Mikael Persbrandt v roli hypnotizéra výborný. Vlastne najlepší na filme.(26.5.2013)

Knihu jsem četl a příliš si ji nepamatuju, ale vím, že byla o mnoho složitější než její adaptace. Ač mám Hallströma docela rád, pro tuhle látku on není vhodný režisér. Atmosféra se mu sice poměrně daří, jenže nedokáže vybudovat napětí a nějakým způsobem zaujmout. Kamenem úrazu je scénář, který knihu osekává na minimum a příliš mnoho věcí nevysvětluje, postavy se na základě toho bohužel nechovají úplně logicky, což je špatně. Jde víceméně o standardní thriller, který nenabízí nic navíc a s knižní předlohou nakládá velmi volně. Ani obsazení se extra nepovedlo. Proti hercům nejde říct vlastně nic, protože všechno dělají, jak mají, jenže stejně jako režisér jedou na jistotu a jsou strašně tuctoví. Joona Lina postrádá charisma, Bark zase hlubší propracování své postavy, takže si lze těžko domyslet, proč vypadá jako těžký závislák. Nejhůř však dopadla Barkova žena, která mi přišla na roli stará a hlavně její postava je tak protivná, až je k nesnesení. Hypnotizér je prostě "volná adaptace bez koulí", které chybí větší odvaha, napětí a invence. Vždyť ani ony otřesné vraždy nevypadají tak děsivě, jak by měly. Průměrná záležitost, která výrazně promarnila svůj potenciál. 50%(15.5.2013)

• - Film je režisérovým švédským filmem po více než dvacetipětileté pauze, během níž tvořil v zámoří. Současně se jedná o jeho první thriller vůbec. (morgos)

• - Knižní předlohy k filmu se v 9milionovém Švédsku prodalo přes 500 000 kusů. (morgos)

• - Švédský filmový institut vybral film jako švédského kandidáta na Oscara. (morgos)