Labyrint (TV film)

Labyrint

Dobrodružný / Drama / Historický

Německo / Velká Británie / Jihoafrická republika, 2012, 180 min

• Ryuuhei

Totální filmový exkrement. Dle popisu jsem očekával něco zajímavého, kde třeba hrdinka skutečně vstoupí do onoho světa 13. století, ale ono velké houby. Nuda, film absolutně o ničem, primitivismus nejvyšší míry a k tomu jedna velká amatéřina na německý způsob. No, hrůza. O to víc mě zaráží zdejší hodnocení. Pardon, ale tohle mi skutečně nepřijde jako něco povedeného. Ani zdaleka ne. Knihy nečtu, ale pokud je předloha skutečně takový bestseller, zřejmě je celá tato adaptace jen jednou velkou srajdou. Inu, tak to občas dopadá.(26.4.2016)

Musím přiznat, že jsem byla poměrně zklamaná, z nějakého důvodu jsem čekala trochu víc fantasy, ale byla to prostě nuda. Druhá část byla o málo lepší, ale vlastně nevím, o co tam celou dobu šlo, ten příběh mi nebyl jasný. Toma Feltona jsem čekala víc. To velké odhalení na konci jsem uhodla poměrně brzo, takže to pro mě bylo akorát potvrzení. No, nebylo to špatný, jen zdlouhavý a už se na to asi nepodívám.(22.5.2014)

Poté, co Dan Brown vypustil do světa Šifru mistra Leonarda, vyrojila se řada odborníků na křesťanskou mytologii a Svatý grál či templářský řád. A s nimi ruku v ruce začaly vznikat, až na výjimky, mizerné knížky a ještě mizernější filmy. Román od Kate Mosse jsem nečetl, ale vzhledem ke stavbě příběhu se nemám důvod domnívat, že by z toho šedivého průměru nějak vybočoval. Nicméně film jsem si docela užil. Katarská problematika mě dlouhodobě zajímá a tady moje vnímání historie nebylo nijak uráženo. Prolínání minulosti a přítomnosti, jakkoliv časté, nepůsobilo zmatečně, což je také plus. Na televizní film tu byla i solidní výprava. A konečně zajímavé bylo i herecké obsazení, přičemž mě bavil hlavně Tony Curran, který si ve vedlejší roli střihl, po Štěpánovi z Blois v Pílířích Země, dalšího středověkého hnusáka. Samotné rozuzlení sice bylo trošku rozpačité, protože ta láska se mi tam moc nehodila, stejně jako ten fantasy prvek, ale nakonec jsem nad tím mávl rukou. Pro mě příjemné překvapení. 75%(14.11.2014)

Naprosto neovlivněná četbou knihy jsem se ocitla v říši fantazie a tak trochu pohádky, kde nechybělo zlo a dobro, zrada, spiknutí, bitva, zbabělost, ale i víra, sebeobětování a hlavně ta všudypřítomná "láska". Ach jo, zase ta poslední tečka, ale tyhle příběhy tak přece musí končit:) Krásná a dnes použiji ten výraz "dechberoucí" vizuální podívaná.(12.5.2015)

• Acrobat

Písmeno „e“ zachraňuje strašidelné pocity, že to snáď napísala oplzlá a škaredá quasimodelka Moss. Následne však ani Mosse nevytvára dojem dokonalosti. PR manažérstvo dávno vyhynutým a zabudnutým katarom je nepotrebné, dnes medzi mladými a „osvietenými“ bežia ilumináti a nejaký NWO, o ktorom nikto nepočul, takže bude ozaj tajný. Knihu som nečítal a zrejme to bude problém pri minisérii, ktorá niekedy značne znásilňuje, dej v priestore a čase. Kto zrobil čo prečo, ako sa obrátil, čo sa stalo s tým oným a tak....Režisér a štáb si pre formu vypomohli všetkým – od Pilierov Zeme až po Da Vinciho kód (sebapoškodzujúci kňaz). Ale stále je to pozerateľné viac ako jemne priteplení hľadači pokladov (od Huntera, Noaha, hrobiek Šalamúna... etc.), tobôž ak záver síce zbúra vytvorený scenár, ale formálne hádže v carravagiovských odtieňoch jednu scénu za druhou na chladnú ostrú čepeľ. Obnoviť PR duel Katari vs. stredoveká RKC (neviem ktoré kolo ukazuje prsnatá blondína) neprospeje ani jednej strane. Rovnako však neprospeje ani odkaz filmu a knihy hľadačom Grálu ako kalicha či krvi či osoby -nevedia sa ujednotiť- lebo teraz začnú veriť minulosti, že je v nich, alebo v niekom z nás, teba, mňa, budú obchytkávať francúzske hrady...Záver ostáva, kedy otvoria Foucalta od Taliana. (videné 02.03.2013, JOJ archív)(2.3.2013)

• - Táto TV séria sa natáčala na motívy knihy „Labyrinth“ od Kate Mosse. (Eilean Donan)