Režie:
Keith ThomasScénář:
Scott TeemsKamera:
Karim HussainHrají:
Zac Efron, Ryan Kiera Armstrong, Sydney Lemmon, Michael Greyeyes, Gloria Reuben, Kurtwood Smith, John Beasley, Tina Jung, Lanette Ware (více)VOD (3)
Obsahy(2)
Desetiletá Charlie se od narození s rodiči (Zac Efron a Sydney Lemmon) neustále stěhuje z místa na místo. Nomádský způsob života ji neskutečně rozčiluje, ale rodiče netuší, jak jinak ji ochránit. Charlie je totiž „jiná“. K zapalování věcí nepotřebuje sirky ani zapalovač, stačí, když se rozhodne, že mají hořet. Horší je, že svou schopnost nedokáže úplně ovládat, a když je rozhozená, může být sobě a svému okolí pořádně nebezpečná. Tajná vládní agentura, která se specializuje na vyhledávání a ovládání podobně mimořádných lidí, po Charlie samozřejmě jde, a to je důvod, proč rodina permanentně utíká. Stačí jeden malý incident a Charlie se objeví na jejich radaru a zmizet z něj není snadné. Tihle lidé se navíc neštítí používat násilí, ani vražda pro ně není nijak zásadní problém. Proti sobě však mají zoufalé rodiče, kteří jsou pro ochranu svého dítěte ochotní obětovat cokoliv, a holku, kterou opravdu rozčílit nechcete, pokud na sobě nemáte protipožární oblek. (CinemArt)
(více)Videa (1)
Recenze (111)
Podobná situácia, aká nastala v prípade Cintorína zvieratiek 1989 a Cintorína zvieratiek 2019: v mnohých miestach skvelé, v mnohých nie skvelé a v iných sa nová verzia poučila z chýb prvej, ale pre zmenu robí nové. Čiže nadšenie sa nekoná, ale inak sa mi to páčilo (Kingov román mám rád, ale napísal aj výdatnejšie). Atmosférou a drsnosťou mi to pripomenulo deväťdesiatkové mysteriózne dramatické hororové trilery. 12-ročná Ryan Kiera Armstrong 9-ročnú Drew Barrymore nie že v pohode nahradila, ale bola lepšia. Umiernený Efron bol ako otec skvelý. Páčil sa mi viac, ako kedysi Keith David v rovnakej úlohe. Vydaril sa i kasting mrazivého Indiána, ktorého perfektne stelesnil Michael Greyeyes (rozhodne je nutné okamžite mu začať dávať viac príležitostí). Žiaľ, práve na jeho role vidno, že sa film zrejme stal obeťou brutálneho prestrihávania. Takže z relatívne hlavnej zápornej úlohy sa stalo v podstate len väčšie cameo (!). Rovnako ma zarazil minimálny priestor strávený na farme; v knihe na nej McGeeovci strávili podstatne viac času. Tak sa mi zdá, že snaha ak aj na natáčaní prítomná bola, tak len zo začiatku. Režisér však ako keby rýchlo pochopil, že na to nemá a že ho to vlastne ani nebaví. Čo je škoda, lebo Mike Flanagan (Doktor Spánok) by z toho urobil kingovku roka. Keith Thomas (divný židovský horor The Vigil) ale nie je Mike Flanagan. Celkovo Podpaľačka v mnohých aspektoch vykazuje znepokojivý stupeň odfláknutosti. Napr. som sa strácal v superschopnostiach jednotlivých postáv. Či skôr v tom, ako s nimi zaobchádzali. Zjavne mohli vyvraždiť každého zákeráka behom pár sekúnd. A oni mu radšej pomocou telekinézy hodia knihu do pleca, než televízor do hlavy. Prípadne sa mu nabúrajú do mozgu, ale namiesto toho, aby mu ho uškvarili, ho len prinútia trpieť pársekundovou halucináciou. Toto mi hlava nebrala. Tvorcovia to mysleli dobre, ale čo z toho, keď dievčatko viac oplakáva smrť mačky, než vlastnej mamy? Nie je to dôveryhodné a ako režisér, aj vy napokon rezignujete. Na filme je poznať, v akej dobe vznikal, takže postava tvrdí, že ak informácia zaznela v TV, tak predsa musí byť správna, ale daná naivná postava je alkoholik a okamžite dostane do držky (čo je fakt smutný pohľad najmä z dôvodu, že Johna Beasleyho mám rád, ale tu sa pekne strápnil). Plus z kapitána Hollistera, akým bol v knihe (vo filme z r. 1984 ho hral Martin Sheen), sa stala kapitánka Hollisterová. ()
Věčná škoda. Žhářka trpí klasickým problémem zbytečného zkracování a z toho vyplývající nekonzistence vyprávění. Parádní atmosféru pravidelně střídá nuda, zbrklost a nevýrazné herecké výkony... Přitom to celé má minimálně srovnatelný potenciál jako Doktor Spánek, který se však opírá o skvělou Flanaganovu režii a McGregora s Rebeccou Ferguson v hlavních rolích. Což tady prostě není... Všechny zajímavé myšlenky a charaktery postav se utápí v 95 minutách snahy o něco, co Thomas ani Teems nejsou schopni přenést funkčně na plátno. Pokud bych to měl shrnout jedním slovem, pak by to bylo... Neuspokojivé. ()
Nevím, co jsem čekala, ale takhle amatérské béčko teda ne. Největší chyba je obsazení ústřední role. Všechny scény, ve kterých je "zmítaná emocemi" jsou velmi nepřesvědčivé až směšné, a zbytek filmu pak toto naladění ochotně přebírá. Tempo je taky celé divné. Film sice nemá přepálenou stopáž a traumat se tam postavám stane možná až moc, zejména že na to vůbec nevypadají a se vším se zřejmě vyrovnají bleskově, ale stejně jsem při sledování měla plíživý pocit, že se tam "nic neděje". Z herců byl trochu zajímavý jen Michael Greyeyes, ale bohužel taky neměl nic moc co dělat. Po krátkém zvažování přidávám jednu hvězdičku za soundtrack. ()
Na první pohled jde jen o další průměr. Však na ten druhý, je to již vcelku sympatické dílo. Žhářka sice disponovala mnohem větším potenciálem, ale i takové provedení si mne na konec získalo. Přičemž bylo radost sledovat onu finální nemilosrdnou řežbu. Hudba byla skvělá, efekty ucházející a postavy zajímavé. Jediné co by potřebovalo trochu okořenit, byl tuctový zapomenutelný příběh. Je to týden co jsem to viděl a již si nevzpomenu cíl celé této výpravy a jen mlhavě si vybavuji jednotlivé scény. 50% ()
Malé dievča bolo obdarené zvláštnou schopnosťou vznietiť veci okolo seba. Túto schopnosť ale nedokáže naplno ovládať, takže sú jej v pätách agenti organizácie DSI. Tí ju chcú získať na svoju stranu a nezastavia sa pred ničím. - Tvorcovia si zrejme boli vedomí mizivého potenciálu tohto filmu, takže to deň po kinopremiére vydali aj na VOD. Mňa to ale celkom zaujalo, hlavne kvôli talentovanej Ryane Kiere Armstrong, ktorá podávala parádne výkony už v minuloročnej sezóne American Horror Story. Dosť mi to pripomínalo horor Morgan z roku 2016, ktorý má takmer totožnú tematiku a rovnako ako Firestarter staval hlavne na hudbe. Dejovo je to nesmierne predvídatelné, ale má to celkom pekné posolstvo o odpustení a príjemný nábeh na pokračovanie, takže za slušné tri to dneska bude. ()
Galerie (27)
Zajímavosti (1)
- Scéna v budove firmy, kde Charlie odpáli jedného z agentov a následne mu zoberie kartičku, bola k ničomu, pretože neskôr Charlie otvára dvere bez pomoci kartičky. (peetrejr)
Reklama