Mladí muži za pultem

Komedie

USA, 1994, 92 min

David Klein

Kevin Smith

Mladí muži, kteří se opírají o pult, aby neupadli, a to ještě když není zrovna nic zajímavějšího na práci, s plnou pusou sexuálních doporučení, životních zkušeností a pohotových rad si jedním dechem na svojí existenci naříkají, zároveň se ale té bezpečné rutiny nechtějí vzdát a trochu zariskovat: "Neumim riskovat, už když mi byly tři, tak jsem měl někde zašantročenej nočník a místo, abych ho hledal, tak jsem se posral". Kevin Smith mě dostal Zoufalcem a odradil Jayem a mlčenlivým Bobem, kteří vracejí úder, aby si to u mě regresním obloukem opět vyžehlil touto po všech stránkách geniální komedií, u které se narozdíl od českých filmů podobného "mustru" dá nejen zasmát, ale ono se prakticky nedá přestat.(24.10.2005)

Dámy a pánové...Kevin Smith! Tak s tímto filmem vtrhl onen upovídaný tlouštík do filmové branže a ukázal Hollywoodu, že svět není tak laskavý jako v těch limonádách, co u nich točí, že lidé jsou přece jen komplikovanější než ti svalovci z mexických telenovel a naservíroval nám pěkně ostrou komedii, která je, jak se nyní s oblibou říká, "ze života". Jenže ke Clerks to sedne více než k čemkoliv jinému. Stejně jako v normálním životě, i tady se střídají pohodové chvíle plné humoru s těmi vážnějšími, postavy mají podobné problémy jako my (někdy až moc podobné...), jejich dialogy se větví a nedrží se striktně daného tématu, jak tomu bývá v jiných filmech, kde konverzace jede po jedné přímce přímo k cíli...ne tak v Clerks, dialog je zde mnohdy přerušen vnějším vlivem, který zvrátí probírané téma jiným směrem a v primárně započatém dialogu se zase pokračuje třeba až o několik scén dál. Kevin Smith je prostě borec přes dialogy - jsou neskutečně vtipné, vypointované a přitom působí naprosto přirozeně a nenuceně. A to samé platí i o celém filmu, tedy vlastně o celé Smithově filmografii (jen Jersey Girl trochu zaostává).(24.5.2008)

Spíš úsměvný film než komedie. Nevím kde se vzalo těch 88 procent? Že by uživatelé ČSFD preferovali slaboduchý humor? - PS: Na druhé shlédnutí mnohem zábavnější, asi jsem napoprvé nebyl správně naladěn - nic to ale nemění na faktu že některé části filmu vyzní mírně rozpačitě a to celý dojem z něj trochu sráží. Jako nemainstreamová komedie ale dobrý 7/10(19.11.2006)

Dva upovídaní chlápci + obchůdek + půjčovna. Jeden nedělá nic jiného, než že si stěžuje a naříká na svoji existenci, kterou zásadně nuzně formuje okolí a okolnosti; druhý nadneseně a snažně cynicky glosuje, ale ve chvíli, kdy se rozhodne něco vykonat, dopadne to řádným debaklem. Do dveří občas vkráčí podivný týpci, normálně nenormální zákazníci, úředníci, bejvalky i současné přítelkyně. Prostě spleť lidských existencí, příběhů a emocí servírovaných během jedné otvírací doby. K tomu pohodová hudba, vtipné glosy, trochu smutného generačního moudra. A pak, že se v takovém zapadlém obchůdku nic neděje?! 80%(25.3.2009)

Tohle je naprosto dokonala komedie, diky niz vznikly minimalne dve zasadni veci. Zviditelnil se Kevin Smith a moh diky tomu natocit dalsi skvely filmy a vznikla tu dvojka Jay a Silent Bob, coz je nejzasadnejsi dvojice vsech dob. Sice tentokrat nemaj jeste tolik prostoru, ale jsou tu a to se pocita. Ve filmu se prakticky furt jen keca, bud nejaky sprostarny nebo zivotni moudra, ale diky naprosto genialnimu scenari je to proste jizda, nektery vtipy jsou naprosto kulervouci a Brian s Jeffem nemaj chybu. Proste dokonalost.(20.3.2004)

• - Jason Reitman řekl, že díky Clerks začal s režií filmů. (HellFire)

• - I když se kromě rvačky mezi Dantem a Randalem ve filmu neobjeví žádné násilí, byl ohodnocen kvůli hrubé mluvě ratingem NC-17. Miramax si najali právníka, který dokázal snížit rating na R. (HellFire)

• - Kevin Smith původně plánoval ztvárnit postavu Randala, proto mu také napsal jedny z nejlepších replik. (hot_spot)