Světem se řítí vlak, který veze poslední obyvatele planety. Všechno ostatní kolem je pokryto ledem a člověk by venku nepřežil. Poslední útočiště poskytuje lidstvu vlak, který sestrojil pan Wilford, který ho také řídí. Vlak je společensky strukturovaný, od lokomotivy směrem dozadu klesá společenská úroveň. V zadní části přežívají lidé špinaví na palandách, k jídlu jim ozbrojená stráž dodává proteinové kostky. Mezi nimi žije také Curtis, který chce celou dobu, co ve vlaku žije, uniknout ze zadní části a dostat se až dopředu. Nenávidí Wilforda za to, že je drží jako krysy oddělené od zbytku vlaku. Jednoho dne se rozhodne jednat, sestrojí plán a společně s ostatními rozpoutá revoluci. Lidé pobijí vojáky a uniknou ze zadní části vlaku. Dochází ke krveprolití, protože jsou nasazeni všichni vojáci, aby povstání potlačili. Ovšem Curtisovi se podaří zajmout Masonovou, která zprostředkovává komunikaci přední části vlaku se zadní. Ta ho dostane do střední části vlaku, kde jsou vzdělávány děti a kde je jim vštěpováno, že pan Wilford je nejlepší člověk na světě a že žít ve vlaku, je prostě skvělé. Tady také dojde k dalšímu boji, protože Wilford posílá ozbrojené složky, které ještě disponují náboji ve zbraních a strhne se opět krvavé peklo... (TV Prima)

Thalassa

(SPOILERY) Štyri motívy a scény – kaďa plná švábov, z ktorých sa vyrába jedlo pre biednych; scéna, keď si zakuklení muži močia sekery do rybej krvi; neustály symbol dvoch rúk a biely medveď na konci filmu – ma priviedli k názoru, že tento film popisuje obraz religióznej dystopie. Sekulárny divák si odvykol hľadať vo filmoch aj religiózny rozmer. To vedie k tomu, že filmy hodnotí v optike politologických kategórií: ľavica, pravica; chudobní, bohatí; vykorisťovaní a vykorisťovatelia. Tento pohľad však mení film na banálny a mnohých určite sklame. Film Snowpiercer popisuje religiózne zlyhanie ľudstva. Posledný vagón nie je miesto ľudskej spodiny, ale ľudského pekla (Gehenna). Ge Hinnom bolo údolie pri Jeruzaleme, kde sa Molochovi obetovali detské obete. Strata ľudskosti vedie ku kanibalizmu. Toto šokujúce odhalenie zažíva hlavný hrdina (Chris Evans), pri pohľade do kade plnej hmyzu – zdrojom potravy. Odkiaľ sa hmyz zobral? Vo filme ho nevidíme. Môže preto ísť o šifru, nie „realitu“. Exemplárna premena hrdinu nastáva pred bitkou na sekery. Obrancovia močia sekery do rybej krvi. Scéna akoby do filmu nepatrila. Avšak ryba je tisícročným znakom Krista. A keď sa hlavný hrdina počas bitky pošmykne na rybe (!), prijal som podozrenie, že na konci filmu určite umrie, nakoľko sa stal symbolom Spasiteľa. Aj symbol dvoch rúk ukazuje na možný akt ukrižovania: iba pri dvoch rukách je možné vykonať akt ukrižovania. Hrdina, vychádzajúc z ľudského pekla, prichádza k svojmu „last temptation“. Až pohľad na dieťa v útrobách Molocha vedie k jeho tragickej smrti, ale zároveň k súhlasu so zničením Molocha. Zostáva nejaká nádej? Nie. Meno Yona, dcéry technického odborníka, je prepis mena biblického proroka Jonáša. To znamená, že aj Yona by vo filme nemala skončiť dobre. A tak sa stalo. Posledná scéna s bielym medveďom je symbol definitívnej skazy: „Všetci mrmleme ako medvede... Čakáme na právo, ale ho niet, na spásu, ale je nám ďaleká (Izaiáš 59, 11). Ale, samozrejme, všetko môže byť úplne inak... ()

speedy002

Tento film ma bavil a odporúčam ho. Áno má svoje muchy (zbytočne dlhý rozsah, slabý záver), ale celkový dojem filmu stojí za to :) . ()

pekos

Snowpiercer vznikol na základe predlohy komixu, a ten je závislý od určitej predstavivosti čitateľa. Vo filme je však nutné, aspoň čiastočne, niektoré časti deja vysvetľovať. V tomto filme sa to tvorcom "podarilo" vo viacerých scénach, no napriek tomu je tento film celkom zaujímavý, plný akcie a napätia. Keď k tomu pridám skvelý a nezabudnuteľný herecký výkon Tildy Swinton, ktorá tu stvárnila ministerku obrany, vnútra a armády v jednej osobe, je tento film pozerateľný i viackrát. A to aj napriek tomu, že niektoré melodramatické scény nie sú vôbec dobre zvládnuté a pri ich sledovaní máte chuť film o niekoľko sekúnd posunúť vpred. Záverom snáď to, že českým filmárom sa podarilo vyrobiť celkom obstojný animovaný sci-fi film, ako za čias majstra Karla Zemana. ()

fcapab

Když u toho nebudete nad některými drobnostmi přemýšlet a přehlédnete místy slabší efekty a vžijete se do děje, užije si ten pocit bezmoci a stísněnosti a hodně slušnou jízdu. ()

Dunric

Úchvatná dadaistická jízda v korejském expresu, na který ho rukou mistra přestavěl Bong Joon Ho z obyčejného francouzského couráku odstaveného kdesi v zapomenutém depu. Nemusíte přecházet do jídelního vozu, pokrmy se tu podávají ve všech vagónech a menu je pestré. Názvy jídel můžou znít trochu záhadně, jak z nějaké dystopické vize budoucnosti, ale nenechte se zmást. Jsou to jen kulinářské triky jak lépe prodat obyčejný včerejší a dnešní (denní) chléb. ___ Škoda toho doslovného výkladu v závěru a lehkému sklouzávání ke klišé, jinak bych hodnotil maximem. Tragikomicky pak působí některé komentáře plné nepochopení a odsudků, zvlášť od cestujících ze zadní části soupravy a zároveň tím ilustrují bezvýchodnost jejich situace vymanit se ze svého bídného "určeného místa". Komentář misbose naopak potěšil. ()

lineker

Jede jede mašinka kouří se jí z komínka. Ad absurdum sci-fi žánrovka, kde si zřejmě korejci pohrávali i s dodatkem kultovní. Divák se má smát, plakat, bát se. Ovšem po většinu času čumí s otevřenými ústy. Aby dal člověk větší než průměrné hodnocení, musí si odmyslet všechny nesmysly a antilogismy. Mně se to bohužel ne zcela podařilo. Za mně zmatečná digitální podívaná, které by možná více našla uplatnění jako PC hra. ()

Monog

Rozhodně doporučuji dát tomu šanci. Je to řádně bizarní dystopická scifárná, která místy připomíná Lockout, ale narozozdíl od něj se na konci snaží o určitý myšlenkový přesah a dává dost prostoru k zamyšlení (rozhovory Evans x Harris a Evans x Song jsou podle mě naprostým vrcholem filmu). Akce je dostatek a brutalitou a určitou propracovaností si nezadá např. s The Raid. Vlak jako takový je promyšlen vcelku rozumně a moc logický trhlin nemá. Nejvíc asi člověka překvapí jak roste míra absurdního prostředí a postav přímo úměrně tomu, jak moc se skupinka hlavní hrdinů dostává do předních částí vlaku. Chce to koukat s určitým nadhledem a snažit se spíše pochopit režisérovu myšlenku, pokud k tomu nedojde, tak je možno film cca v 45. minutě vypnout kvůli přemíře absurdity. Když se nad to člověk povznese, tak dostane na dnešní dobu velmi inteligentní sci-fi, které je vlastně spíš takovým filozofickým povídáním o životě. ()

JerryPilsen

Akční základ nabalen na scifi zápletku,která je ve své podstatě vlastně nesmyslná.Vše se soustředí na vymanění z područí systému,aniž by bylo jasné,jestli je tak špatný,jak se jeví. ()

kollera

Vyborná reflexia štruktúry civilizovanej ľudskej rasy a na niekoľkých stovkách metroch zachytená celospoločenská žumpa v ktorej žijeme a ktorú všetci tak úspešne a s nadšením vytvárame. Čo sa týka filmového spracovania, to je nazaj výborné, má to skvelú atmosféru, napätie a príbeh. Veľmi dorbý film, ktorý sa môže kľudne zaradiť medzi najlepšie sci-fi kúsky. ()

Edwin44

Konečně pořádnej postapokalyptickej filmek!!... Ze začátku sice trochu zdlouhavější, ale jakmile se přejde k pochodu do předu - doslova - tak to je paráda. Pár super scének viz fight v tunelu či v solárku, jedna slabší viz školní scéna. Hodně WTF zvratů. Cool postavy, hlavně Chris cpt. Amerika Evans a Tilda Přežijí jen milenci Swinton. Konec lidstva tak jako jsem ho ještě neviděl. ()

Digi_cz

Jako dobrá vizualizace pro jednotlivé vagóny vlaku s pokaždé jiným světem pro ty "vzadu" to bylo fajn ještě po spolu s ďábelskou paní učitelkou, která naprosto byla nejlepší ze všech. Jen jde o takový mišmaš co nikam nevede. ()

Ejvi

Chvíli jsem doufal, že Curtis naplní svůj osud a celková bizarnost se uzavře. Bohužel. Přežila to Japonka a černoch, rasisti.. ()

stuj

Celkem slabé. Téma neveselé budoucnosti bylo dobré, ale jinak nic moc. Ještě známí herci potěšili - Tilda Swinton byla fajn:) - příběh ovšem slabota. Dalo se z toho vytěžit myslím víc. Navíc docela trvalo, než se začlo něco dít. První půlhodina tedy nuda. ()

Machal971

Prvnídvě třetiny filmu vynikající, poslední pokulhává a závěr se snaží být šokující, ale připadalo mi to spíš zmatené. Vynikající Tilda Swinton, ta její soudružka neměla chybu. ()

StaryMech

Co mohlo být stejně osobitou jako závažnou výpovědí o našem světě ve slupce antiutopie, tvůrci přeložili do prostoduchého, děravého a jako onen titulní sněhoborec dlouhého sledu zbytečného násilí, gilliamovských karikatur a okázalých kulis Ondřeje Nekvasila. (Podobně přímočarou akční cestou, ovšem s větší zdrženlivostí a větším zdarem se před lety dal Cuarón v "Dětech lidí".) Kdybychom zmíněné "bonusy" z díla vymetli, nezbylo by vůbec nic - leda pár myšlenkových drobtů po klasicích a medvěd v posledním záběru, pokud ho ovšem režisér mínil jako medvěda, ne jako symbol / citát. Douška : Zas jednou musím smeknout před VERBALovými anarchotlachy, jakkoli se s jeho hodnocením a některými postoji neztotožňuji. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

30.12.2023

Remake Snowpiercera hlásí problémy

Remake Snowpiercera hlásí problémy

03.07.2018

Dystopické sci-fi Snowpiercer (aka Ledová archa) korejského režiséra Joon-ho Bonga (Okja) zaujal Hollywood natolik, že se stanice TNT před časem rozhodla natočit seriálový remake. Najala scenáristu… (více)

Korejský mistr se vrací domů

Korejský mistr se vrací domů