Naprostá sebedůvěra

Únos z väzenia

Akční

USA, 2012, 98 min

• tron

„´Niečo prasklo´ je profesionálny odhad alebo blbý vtip?“ Strašne nudné a nezáživné pobehovanie hnusnými chodbami a ledabolo až nijako zariadenými miestnosťami. Seagal uprataný do pomerne vedľajšej úlohy (väčší priestor dostal Bren Foster, po ktorom Steven siahol aj o rok neskôr do Vykonávateľa). Obvykle aj nad slabšími seagalovkami zvyknem prižmúriť oko a dať aspoň 40%, fanúšikovia chápu. Ale toto bolo ozaj o ničom. Bod k dobru za relatívne charizmatického Stevea Austina (Za mrežami, Expendables) v kladnej úlohe.(8.1.2019)

Seagal je sice tlustý jako prase, ale naštěstí tentokrát netáhne film sám. Námět taky není nijak originální. Dialogy jsou strašné, zvláště na začátku filmu. Pak naštěstí asi někdo odstřelil původního scenáristu a přišel nový, lepší, co se nezakecá. Jak se objeví asijská agentka, začíná to být hodně zajímavé, využití vozu na odpadky docela originální, nechybí oblíbená Seagalova kuchyně, má to i docela realistické vedení příběhu, škoda jen některých nedotažených linií (někteří z ostrahy, supermanka). Po dlouhé době šlo o film, který jsem nudou nepřetáčel a na který se znovu rád podívám. Ale ten Seagalů kluk by měl zhubnout, a rychle. Jinak si zahraje leda tak v instruktážním videu Infarkt snadno a rychle.(27.3.2013)

Je to úplne priemerný akčný film so Stevenom Seagalom, ktorý parí medzi to najhoršie, v čom sa kedy objavil. Má celkom dobrý príbeh o dvojici zvláštnych agentov, ktorí majú dohliadnuť na ukončenie činnosti väzenského zariadenia, ale to je napadnuté skupinou žoldnierov, ktorí majú v pláne získať väzenkyňu s dôležitými informáciami a tak im musia agenti so svojimi pomocníkmi čeliť a postarať sa o to, aby väzenkyňu nezískali. Spracovanie ma ale veľmi sklamalo, tu ani nie je moc o čo stáť. Po prvej rozbehovej tretine už síce žoldnieri zaútočia a začne sa diať to hlavné, lenže celé to pôsobí až príliš stereotypne a bez nápadu. Tu vôbec nemôže byť reči o nejakej gradácii, jednoducho len celý čas po jednom väzení prechádza niekoľko skupiniek ľudí, pár kladných a pár záporných, občas sa stretnú a vymenia si buď pár slov alebo medzi nimi dôjde k akcii a pokračuje sa ďalej, k tomu občas vidno situáciu pri hlavnom záporákovi a toto sa stále opakuje. Výrazným záporom je až príliš veľké množstvo kladných postáv, tu neexistuje žiadny pocit ohrozenia, kde musí jeden, dvaja hrdinovia čeliť množstvu nepriateľov, tu k boju proti presile prakticky ani nedôjde. Nanešťastie je prostredie až príliš nudné, stále len tie isté nezaujímavé chodby a film má dokonca atmosféru takého lacného hororu, čo ma dosť rušilo. Akcie je tu dosť a nie je zlá, ale ani ničím výnimočná. Tvorí ju hlavne množstvo strieľania, pri ktorom chválim iba rozmanitosť zbraní, inak nulová nápaditosť, dve skupiny sa navzájom ostreľujú, občas to niekto dostane a to je všetko. Klasických súbojov je tu len pár, Seagal má dva, tri priemerne dlhé a Austin jeden, zvyšok súbojov je už len o minime chvatoch, k tomu ešte dôjde na pár od nezaujímavých postáv, síce opäť je tu dosť strihov a zlých uhlov kamery, ale aj tak sú prehľadné a Seagala v akcii vidno, lenže všetky súboje sa vyznačujú len obyčajnou choreografiou s pár štandardnými chvatmi, prípadne údermi, dá sa na ne pozerať, ale inak nič výnimočné, skôr ma potešilo niekoľko slušných likvidácií, ale ani toho moc nie je. Nie je tu ani jediná akčná scéna, ktorá by skutočne stála za pozornosť, ale aspoň vždy, keď sa Seagal alebo Austin o niekoho postarajú, tak to pobaví a napríklad tá jedna klasicky podaná zlomenina ruky, pri ktorej som si spomenul na Seagalove klasiky ma dosť potešila. Herecké obsadenie je bezpochyby hlavným kladom filmu, problém je, že film trpí tým istým problémom, ako aj Posledná noc kvôli podobne vystavanému deju, hlavne Seagal sa občas objaví, niečo povie alebo niekoho zabije a potom zase na pár minút zmizne, Austin má o niečo viac priestoru, na moje prekvapenie nesklamal Michael Paré, ktorý ma nikdy nebavil, ale tohto záporáka zvládol celkom obstojne. Réžia a technická stránka ma veľmi sklamali, Keoni Waxman bol pre mňa jeden z tých lepších videofilmových režisérov, ale toto vôbec nezvládol, hlavne tá atmosféra lacného hororu mi dosť vadila, nepáčila sa mi kamera, nudné prostredie, škoda. A veľkým záporom je aj hudba, je takmer neustála a dosť rušivá, vôbec sa sem nehodí. Maximum Conviction je obyčajný akčný film, ktorý prakticky ani nestojí za pozornosť, ale raz sa na to pozrieť dá a Steven Seagal, ale aj Steve Austin to na ten priemer vytiahnu, bez nich by som to ani nepozeral. Som veľmi sklamaný, Seagal konečne po dvoch rokoch natočil film, pričom ten posledný ma moc nebavil a toto nedopadlo o nič lepšie. 53%(17.10.2012)

• Lefty86

To jsem se já trouba zase do něčeho pustil. Otylý Seagal a neohrabaný Austin se směšnými pohyby. Jindy tu obtloustlost Stevena i přejdu, přece jen má své roky, ale tady v kombinaci s naprosto neuvěřitelně tupýma dialogama to jen podtrhuje špatnost filmu. Film zachránila alespoň poslední desetiminutovka kde si Steven hravě poradil a profackoval hlavního záporáka. A také kvělá bojová scéna Lauro Chartranda kterého upřímně vůbec neznám. Někdy film připomínal spíše parodii, nebo animák, například když se vypnutím elektřiny otevřeli cely s nejnebezpečnějšími vězni, vypadalo to jako v Madagascaru když se objevily fosy. Vězni neměli žádný prostor, přitom situace přímo vybízela ke zhoustnutí atmosféry. Konec mě rozsekal uplně, Seagal řekne Austinovi že pro ně má napůl 200 000 000 dolarů a s ním to ani nehne, jen řekne že to proinvestuje, žádný překvapení, nic. Hrůza. Body jsou jen za námět, který ale byl trestuhodně nevyužitý a závěrečné fighty.(13.2.2013)

• stuntmanMIKE

tak ono to nakoniec bolo aj poucne... uz viem ze ked po mne budu strielat mam sa schovat za drevenu bednu alebo priecku zo sadrokartonu (su totiz nepriestrelne). Pazba na zbrani je len imidzova vec a to dokanca aj na brokovnici... Štefan ju vobec nepotrebuje....a v neposlednom rade... pred full auto strelbou sa da ujst... No a moja recenzia k filmu: Kus sracky... vlastne to bude cela velka sracka... Pozrel som si to kvoli Seagalovi aby som zistil kam az klesol a musim povedat ze hlboko. Ved on uz ani nevie svoj trademark sermovanie s rucickami... na to sa v tomto filme dost nesikovne vyuziva strih... no a celkovo je to trapne Seagal sa v tom filme berie az moc vazne (ako vzdy) a v tej veste vyzera este o 30 kilo tazsi... proste skoda casu a to doslova lebo este treba povedat ze stopaz je premrstena jak hovado... no asi tolko.... 10% aj to so sebazapieranim ale Austin sem tam pusti z huby nieco vesele.(20.11.2012)

• - Ako sa utečenci blížia k miestu stretnutia na kamere vidíme, že sa nachádzajú v bloku  D. Protagonisti, čo po nich pátrajú, ale uvádzajú blok F. (johnsnow)

• - Časť filmu bola natočená v ústave pre mladistvých vo Vancouveri, Britská Kolumbia. Filmový štáb tu však musel nakrúcanie ukončiť, pretože dostal prednosť iný, lukratívnejší film - Muž z ocele (2013). Z tohto dôvodu bola produkcia nútená presunúť sa do priestorov opustenej psychiatrickej liečebne. (beso74)

• - Natáčeno v listopadu a prosinci 2011 ve Vancouveru v Kanadě. (ssfan)