Práce šlechtí člověka.
Zejména pak práce holičská. Není proto divu, že pan Ferdinand Šuplátko, takto smíchovský domorodec, ztrávil většinu svého života mezi mýdlem, štětkou, břitvami a uprostřed hovorů s namydlenými tvářemi. A byl by zcela jistě zemřel klidně s břitvou v ruce, nebýt onoho dne, kdy na jeho dveře zaklepal advokátní koncipient se zprávou, že on, nic netušící pan F. Šuplátko, jest univerzálním dědicem své tety, která v minulých dnech zemřela ve Varšavě... [dobový program] (oficiální text distributora)

Ironfood

Burian se jede ujmout dědictví po tetě, jejíž povoláním bylo "kapitalistka ve Varšavě". Vlastně to není žádná plnohodnotná filmová komedie, spíš taková groteska balancující mezi němým a mluveným filmem, do toho pár písniček. Technická kvalita dochované kopie (respektive té, co jsem viděl na CS Filmu) je navíc dost špatná... ()

Sdoom

Díky krátké stopáži se to dá celkem v klidu přežít, škoda jen mizerné kvality, ve které se film dochoval. ()

Vesecký

Nejslabší Burianův film, vzniklý jako koprodukce s Poláky - to se skutečně nevydařilo. Omluvou snad může být rok natočení - 1933. Povídka Ilfa a Petrova je notoricky známá, alespoň nám, kteří jsme maturovali z ruštiny. Teta uložila do jednoho ze svých křesel, která byla jediným objektem dědictví, šek nebo hotovost s 100 000 dolary. Veselá taškařice pak měla satirickly ukázat, jak jsou lidé chtiví peněz, a to i těch, které sami nevydělali. Zdá se, že film utrpěl prostřihy, možná tam části úplně chyběly, napovídá tomu i kratší stopáž a nakonec i občas poněkud nesouvislý děj. Tohle si Vlasta mohl odpustit, vlastně ani sám asi neměl, co svého do filmu dát. ()

HH

Spíš než film je zajímavé, že se tu setkal Vlasta Burian se svým polským kolegou Dymszou. Bohužel se ale část filmu ztratila a je to na něm vidět... ()

rivah

Je škoda, že se film nezachoval celý a že nebyl režírován někým zkušenějším či pozornějším.(max.70%) ()

Rattlehead

Z Burianových filmů třicátých let asi ten nejslabší. Dle mého za to může ona česko-polská koprodukce, která má za následek, že se zde vlastně příliš nemluví, a Vlasta tak nedostal příliš příležitostí se předvést. Být to česká komedie, být Burianovým partnerem někdo z českých komiků, mohl to být o dost lepší film... ()

ostravak30

Úplně první adaptace knihy pánů spisovatelů Jevgenije Petrova a Ilji Ilfa a první Česko-polský film. Zvláště na první republiku byla přeshraniční spolupráce spíše výjimečná. Zvláštní je též to, že pro velkou většinu herců se stal snímek prvním či vůbec jediným filmovým počinem. Vlasta Burian se svým kolegou zažívají při hledání toho správného křesla řadu zábavných situací. Škoda jen, že film je opravdu poškozený. Leckdy vypadne zvuk, jindy nejdou přečíst titulky a konec chybí úplně. ()

BlueNeon81

Pre dnešného diváka nepozerateľný film, ktorý je k dispozícii vďaka veľmi poničenej, dotrhanej a nekompletnej kópii. Na tento film sa nedá pozerať inak ako na "študijný" materiál o histórii kinematografie. Kiežby sa voľakde objavila kompletnejšia kópia filmu, aby sa dal vnímať aj dej. ()

Skunkiee

Groteska s Vlastou Burianem. Nebýt jeho, asi bych ji hodnotil jako odpad. Střihač musel být snad zfetovaný (i když je to asi dost dáno poničeností původní filmové pásky). ()

tein

Zoufale nudný film s pitomou zápletkou jež celkově působí jako mrzký pohrobek němých filmů. Nechápu co je vtipné na tom když dva neskutečně nesympatičtí blbci jsou jak sloni v porcelánu a napáchají jen škody kam se hnou. V předchozí době v němých krátkých filmech by toto možná fungovalo, ale na mluvený film je to opravdová bída i přes snahu Buriana a častou změnu prostředí ve kterých se krátké skeče odehrávají. Ve finále to teda působí jako nepovedený slepenec trapných scén. ()