Divoká stvoření jižních krajin

Drama / Fantasy

USA, 2012, 92 min

Benh Zeitlin

Ben Richardson

Krásný film. Sice je svou látkou asi předurčený k tomu, aby ho vidělo málo lidí a aby i je rozděloval na dva fanouškovské tábory, ale filmařský kumšt a kvalita se mu rozhodně upřít nedá. Zeitlin se vypravil na velmi nesnadnou misi a pokusil se propojit lehce apokalyptickou vidinu světa s dramatickým vztahem otce a dcery a několika regulérními fantastickými motivy, a ve výsledku to vypadá ještě zvláštněji, než to zní takhle napsané. Jenže zvláštní neznamená špatné a v minulosti už jsme se mohli několikrát přesvědčit, že i zdánlivě neskloubitelné žánry mohou vedle sebe existovat naprosto bez potíží- tedy alespoň tady to platí stoprocentně. Na prvním místě překvapivě nestojí kontrast mezi vyspělým a zaostalým světem, jak napovídá námět, a film v tomto směru zabíhá až moc daleko od reality, ale právě ta magická výprava a absurdní pohled na problematiku dnešní společnosti má něco do sebe. Nejen díky zajímavému skloubení skoro pohádkových námětů s aktuálním závažným námětem, ale především zásluhou výborným herců (Wallisová byla jedinečná!), krásně využitých efektů a přenádherného soundtracku, který by aspiroval na oscarovou nominaci asi více než mírně neucelený scénář. Škoda jen několika vyloženě nesmyslných momentů, které okamžitě praští do očí a poněkud shazují věrohodnost nastíněného světa. Jinak ale velmi podnětné dílo, které asi musí ještě trochu dozrát, než přijde jeho čas.. 80%(13.1.2013)

• Malarkey

Zajímavý nápad, zvláštní zpracování a originální pojetí národa, kterýmu nerozumím a popravdě ani nevím, jestli rozumět chci. Člověk je od pradávna spjatý s přírodou, to uznávám. Taky beru fakt, že tenhle film je spíš filozofickou myšlenkou, než skutečnou realitou, i když si na skutečnou realitu hraje. To by ale musely určité scény ve filmu dopadnout jinak, než skutečně dopadly. Více o těhlech problémech mluví Enšpígl ve svém komentáři. Když už ale chci něco dělat, měl bych to dělat pořádně za každých podmínek a to je asi největší problém tohodle filmu. Každopádně filmu nemůžu upřít hudbu, která mi chvílemi přišla až nadpozemská. Benh Zeitlin určitě bude dobrý režisér, ale to se u mě bude muset projevat až v dalších filmech.(21.1.2013)

• Enšpígl

Ale hovno, tady se operuje s tím jak je to drsnej příběh a střet "altenativního" způsobu života s tím naším "vyspělím" a jak je to užasnej a reálnej a tak dále, ale ono vůbec ne. Reálnej ?? Tak vy tady kritizujete komerční bláznivinu typu Die hard 4, že tam Brucík rajtuje na tryskáči, přitom je jasný že ten film je dělanej pro zábavu a tady na zcela vážně míněnej film máte jako jinej metr ? Proč ? Protože je festivalovej a nezávislej ? To přece není normální aby barabizna, kterou by zboural Messi fotbalovou merunou, přežila hurikán a dva obyvatelé si pak v klidu vylezli na střechu. Nebo že do "sběrnýho" tábora přijede autobus kam tatík narve děti, když je evidentní že utíkaj ? Co je to za kravinu ? A nebo on je tam na kapačkách a na vozejku a ve druhý scéně tam běhá po parkovišti jak Šeberle na olympiádě. A to vám není blbý tady odsuzovat jak jim cpeme náš způsob života a přehlížet fakt, že ta fotříkova dcerka nedostala ani možnost si vybrat v jakým světě chce žít. Ze ji fotřík dost kreténský způsobem vštěpoval že právě jejich způsob života je ten nej? A chtěl bych vidět ten porod tam v těch podmínkách ? Jako fajn naše vyspělá civilizace stojí za hovno, ale já myslel že tohle bude konfrontace nás s přírodními národy a ne takhle jednostranně a naprosto trapně a podprahově vyprávěná fraška. Dvě plus beru, film může vyvolávat diskuzi ohledně způsobů života a herecký výkony, ale zbytek, to fakt neberu.(20.12.2012)

Komunita nesympatickych krovaku, kteri rozlamuji zviratka zaziva a jedi je syrove jeste kdyz se jim klepou nozicky mi k srdci rozhodne neprirostla, ale nominace na oscara male negrosky je zcela na miste pro svuj naprosto prirozeny a soustredeny vykon, kdy v mladi jeste nestihla pochytit prehravaci manyry svych drama queens kolegyn. Zajimave je take sledovat totalne zdevastovane prostredi, kam se hrabou s milionovymi budgety snazici-se post-apo filmy, nejlepsi apokalypsa je samotna realita, staci se podivat kolem. 5/10(25.1.2013)

Mystická a pohádkově střižená dokonalost bezchybně naroubovaná na drsný život tak trochu chudých vesničanů kdesi v Jižní Luisianě. Perfektně fungující soukolí nezaváhá ani na okamžik a i kovaný cynik bude v závěru bulet jako o život. Přitom ne laciné ani scenáristicky vykonstruované. Film, který si budu pamatovat ještě hodně dlouho.(3.8.2012)

• - Film vznikl na motivy jednoaktové divadelní hry „Juicy and Delicious“ dramatičky a herečky Lucy Alibar, kterou napsala společně se svým přítelem a režisérem Benhem Zeitlinem. (GudMen)

• - Červený dres, který sebou Hushpuppy (Quvenzhané Wallis) nosila, je replika dresu bývalého hráče týmu NBA Chicago Bulls  Michaela Jordana. (Num3roO)

• - Quvenzhané Wallis se ve věku 9 let stala dosud nejmladší herečkou navrženou na Oscara v hlavní ženské herecké roli a překonala tak Keishu Castle-Hughes, jež nominaci přebrala v 13 letech. (HellFire)