poster

Divoká stvoření jižních krajin

 • anglický

  Beasts of the Southern Wild

 • slovenský

  Divoké bytosti južných krajín

 • slovenský

  Divoké stvorenia južných krajín

Drama / Fantasy

USA, 2012, 92 min

Režie:

Benh Zeitlin

Kamera:

Ben Richardson

Scénografie:

Alex DiGerlando

Kostýmy:

Stephani Lewis
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Vančura
  ***

  Zvláštní film. Přirovnávat ho k Jakubiskově Nejasné zprávě o konci světa mi moc smysl nedává; mě jako referenční film napadla spíše Hillcoatova Cesta, ale asi jsem jediný, kdo mezi ní a tímto filmem vidí podobnost (alespoň žádný z komentářů zde dosud tento film nezmínil). Myslím, že vcelku rozumím tomu, co se na tomto filmu líbí lidem, kteří mu dali 5 hvězd, ale osobně mezi ně nepatřím. Film mě příliš neoslovil a vnímám ho poněkud rozpačitě - tento dojem je pouze umocněn mým údivem z toho, jak mohla Akademie navrhnout na Oscara 9 letou holku, nebo jak si ji dokonce někdo na ČSFD může na základě zhlédnutí jednoho jejího filmu dát mezi oblíbené herečky. Vždyť nikdo neví, co z ní za pár let vyroste a jestli vůbec bude dál hrát - dát si ji mezi oblíbené herečky je výsměch všem vystudovaným dospělým zkušeným herečkám, které za sebou mají desítky náročných rolí (a btw. - to už všichni zapomněli, jak třeba dopadla bývalá dětská hvězda Macaulay Culkin?). Jako oká, v tom filmu je neuvěřitelně roztomilá a celý film stojí a padá na ní, ale dá se vůbec v jejím věku mluvit o nějakém herectví? Když to člověk vidí, napadá ho, že kdyby dnes žil Tomáš Holý a znali ho ve Státech, musel by mít doma Oscarů plnou vitrínu. Na filmu mi mimochodem vadí i český titul, který se od významu originálního titulu dost odklání - kdyby to přeložili doslova jako "Bestie jižní divočiny", bylo by to podle mě správnější. Za mě spíše blazeované 3 hvězdy.(16.9.2015)

 • erased
  *****

  Jedinečná animální báseň v rytmu magického realismu a roztančené hudby. Klidně se zde obejdu bez dokonalé faktografie alternativního životního stylu i přísné kauzality. Pokud totiž výsledek dokáže hned úvodem učarovat a až do závěrečného exodu dojímat a nepustit, takové povrchní formality jaksi ztrácí slovo. To vše bez zbytečných glorifikací, originálně a zároveň s myšlenkou. A věděli jste že ve Vaně mají víc svátků než v celém celičkém světě?(28.3.2013)

 • Big Bear
  ***

  ,, Táta říká, že jestli zestárne tak, že už nebude moci pít pivo a chytat slunce, mám ho položit na loď a zapálit ji aby ho pak nikdo nemohl připojit ke zdi''. ---- Tohle je opravdu ideální film pro Redfordův festival v Sundance a nejen tam... Vždyť je to tak jiné a indie... Já s ním měl ale problém a hned vysvětlím proč. Pokud jej vezmete jako příběh maličké šestileté holčičky Hushpuppy, která jej vlastně vypráví a co chvilku komentuje, budete z něj okouzleni. Její vidění světa - jejího světa ,,lavoru'', je roztomilé i způsob jakým si vše vysvětluje nebo dává dohromady. Ta malá herečka hrála skvostně a byla fakt roztomilá. Někdo se bude možná divit nesourodosti mého srovnání, ale mně to chvilkama připomínala Faunův labyrint. Bylo to tím alternativním světem, který si malá kolem sebe vymýšlela nebo dotvářela kvůli své neznalosti reálu a důsledků přirozených změn. ,,Navíc film obsahoval i dojemné momenty s nemocným otcem a to vše podtrhnuto příjemnou vidláckou cajunskou hudbou (míněno v dobrém) dalo dohromady celkem zajímavý a dost jiný příběh než na co je divák většinou zvyklý. Vždyť už jen to prostředí slepého ramene řeky s mrtvou vodou... A jsme u toho. U té druhé stránky. Jako táta a to milující táta si kladu otázku. Nechal bych své děti žít v tomto alternativním ,,ráji'' za hrází? Ne. Nenechal. Kdybych měl možnost odejít (a jako že ve filmu jasně padla), odešel bych? Ano! Jak připravil otec svojí malou holčičku na to, že bude jednou (možná brzy) sama? Tím, že musela bez pomoci rozlomit krunýř kraba? Pche. Asi bych zešílel při vědomí, že končím a ten můj malý drobek bude sirotkem na všechno úplně sám v šesti letech...! Táta Hushpuppy to bral ale celkem s klidem...: ,,Nebreč''!. Optikou rodiče to byl film o asociálech, kteří si medí ve svých chatrčích stlučených z plechu a odpadků, kterým stačí k jídlu opečené hubené kuře na grilu nebo koš vařených garnátů... To je jak zajet do Chánova a natočit tam něco podobného s tím, že ve do filmu necháte promlouvat malé děcko, jemuž se nedostalo lásky ani vzdělání a jehož názory na vesmír, svět a život mohou tudíž vypadat exoticky a festivalově. Vědět, že dotyční nemají jinou možnost žít jinak, jinak bych i hodnotil. Oni ale takhle chtěli žít. Přišlo mi pokrytecké nadávat na svět za hrází a utahovat si z toho jak tam lidé nakupují a honí se. To vše kdy v lavoru lemtali pivo a jezdili auty... ! (alternativci!) Díky soundtracku přihazuji hvězdu. Dávám za tři krabi. * * *(27.1.2017)

 • Marigold
  *****

  I kdybych tohle emocionálně ustál (což by nebyl div, protože takové Where the Wild Things Are pokládám za jeden z nejnesnesitelnějších filmů všech dob), pořád bych musel dát plný kotel za neuvěřitelnou formu, syrovou, živelnou, rytmickou, přesně korespondující s poselstvím filmu. Marně lovím v paměti, kde jsem viděl naposled takhle ústrojně spojený realismus a fantazii do celku, který mě na konci navzdory pečlivě udržované distanci zcela rozsekal. Jasně, je to uječený, je to new age, je to patos, je to sociální selanka... ale je to prostě skvělý.(11.7.2012)

 • Anderton
  ****

  Je množstvo pesimistických filmov, pojednávajúcich o vyprázdnenosti relatívne bohatého človeka v modernom svete, niekedy končiace napríklad aj sebevraždami. Preto ma vždy potešia filmy, ktoré sú presne opačné, optimistickejšie ladené, pojednávajúce o ľuďoch na okraji spoločnosti, ktorí sa ale stále dokážu srdečne baviť a prejavovať si navzájom city. Aspoň dokým je to možné. Možno aj vďaka tvrdohlavej odťažitosti od nášho sveta. Kto tieto dva svety ale bude rozlišovať po potope, spôsobenej globálnym oteplovaním (za ktoré môže práve moderná civilizácia) o stovky a tisícky rokov neskôr, keď sa nájdu kresby malej Hushpuppy podobne, ako sme my nachádzali maľby na stenách jaskýň? Možno je námet zaujímavejší, ako samotný scenár, možno je podobne, ako pripomienky hlavnej postavy o súčiastkach v rámci celku, krajší práve v jednotlivostiach, ale dej odráža realitu života malej komunity ľudí, takže pliesť sem nejakú výraznú dramatickú zápletku by bolo pritiahnuté za vlasy. CGI diviaky mi pripadaly trochu od veci do momentu, kým som si uvedomil, že ich možno v tejto podobe vidí iba malá Huspuppy.(22.3.2013)

 • - Režisér Benh Zeitlin a jeho kameraman Ben Richardson se poprvé setkali v Praze, kde oba pracovali u Jana Švankmajera na svých animovaných projektech. (Brousitch)

 • - Jméno šestileté hlavní hrdinky Hushpuppy (Quvenzhané Wallis) představuje v angličtině malý kus jídla, který se dával na uklidnění hladovým zvířatům. (PATTXA)

 • - Tvůrci prodali práva k filmu produkční společnosti Fox Searchlight Pictures za 2 miliony dolarů. (HellFire)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace