Citadel

Drama / Horor / Thriller / Mysteriózní
Irsko / Velká Británie, 2012, 85 min

Tommy Cowley (Aneurin Barnard) je mladý otec postihnutý chronickou agorafóbiou, odkedy na jeho ženu brutálne zaútočil gang zvrátených a divokých detí. Žije na chátrajúcom predmestí mesta Edelstown, kde sa cíti byť uväznený. Všetko sa ešte zhorší, keď ho začne terorizovať ten istý detský gang, ktorý si podľa všetkého tentoraz vyhliadal jeho malú dcéru. Pomôcť v jeho trápení mu chcú chápajúca sestrička a odpadlícky kňaz, avšak Tommy sa nakoniec rozhodne na vlastnú päsť odhaliť krutú pravdu o maskovaných deťoch. Počas pátrania príde na to, že ak chce premôcť svoj strach, musí sa postaviť démonom vlastnej minulosti a vstúpiť na miesto, ktorého sa bojí najviac v živote. Tou temnou stavbou je opustený panelový dom, známy ako Citadela. (Incantator)

Viperine

Velmi strašidelné ve svojí myšlenkové podstatě... Atmosférické a sugestivní ve svém podání... Psychotriller s hororovými prvky se sociální tématikou. Kdo hledá strašidla, příšerky, nebo zombárnu, tak tady ne... tady je to o živých zrůdách. ()

molcan2

Gang detí nebol tak desivý ale myslím, že sa tak nízkym rozpočtom, to bolo to najlepšie čo mohli z toho dostať. Pre mňa to bolo viac o otcovi ktorý prekonáva strach z otvorených priestorov. Stojí za to si to pozrieť, ak nemáte nič iné na práci. ()

Ben Nevis

Film můžeme pojmout jako horor, kde vás chtějí sežrat příšerky žijící v opuštěné pýše socialismu. Anebo jako podobenství o temné stránce naší civilizace, kdy odpad společnosti je čím dál tím mladší a oprsklejší. Živí se naším strachem a nabývají na síle díky naší bezmocnosti. ()

owwidius

Fuuu tak toto bola jaka zaberacka na nervy a adrenalin :D Akoze prva tretina je najsamfasa, mal som celkom na male aj ja, hehe. Typkova choroba, lutost, henti mali zmrdi, spinave sidlisko a panelak, veru paradna kombinacia a skvele navodenie atmosfery. Ked som bol maly tiez som maval zle sny z vytahov a schodisk. Preto som trochu sklamany, ze to neostalo pri tom a posunulo sa to niekam inde. Nie je to zle, ale uz je to len taky priemer a nema to tie grady ako na zaciatku. Fakt skoda ze to nebolo cele take skor psycho ako akcne, pre mna by to bola absolutna pecka. Neuveritelne jak film dokaze vyvolat take neprijemne pocity.. Ale ajtak, paradna podivana, rozhodne si to treba pustit vecer po tme a idealne aj sam doma :) [#22/2013] ()

Rathalos

Tak toto som vobec necakal,mega prekvapenie,vynikajuci atmosfericky napinavy horor z prostredia spinaveho strasidelneho sidliska,stale som bol v ocakavani,co bude dalej,herec v hlavnej ulohe bol perfektny,uveril som jeho fobii,tlieskam,parada...:-) ()

Rockerman

Přestože toho pravého, hororového tady vlastně mnoho není, jde o přesvědčivě natočený, nepříjemný a znepokojující film. Je to film o strachu a ten strach je tu opravdu cítit. ()

Charlie84 odpad!

Nehorázný omyl. Naprosto zbytečné vedlejší postavy, naprosto nesympatické(=nesnesitelné) hlavní postavy (postava), naprosto ne-postavy mutantních dětí, které - pokud měly být sofistikovaným podobenstvím - inu, prostě jím nejsou. Stejně jako doba(netvrďte mi, že mělo jít o současný Londýn), která má asi taky působit jaksi "nadčasově" a bezprecedentně "zle", jen přispívá k demenci a samoúčelnosti všeho okolo. Úvodní scéna je sympaticky děsivá, následující je úsměvné(bohužel nikoli směšné), od nástupu "faráře" je to už jen debilita. Nezábavná. S herectvím na úrovni kočovných ochotníků a Twilight. Ruce pryč! ()

ShirleyS.

Atmosférický sídliskový horor. Ak bývate v paneláku a občas si tiež hovoríte, že keby sa o váš dom nikto 10 rokov nestaral, mohol by sa zmeniť na rovnako hororové miesto ako obligátne viktoriánske sídlo, vyskúšajte. ()

PEZ

Depresivna zanrovka, kde Ciaran Foy vytazil maximum z minima. Treba uznat, ze s ocividne malym rozpoctom a rucnou kamerou sa divakovi dostala vydatne husta atmosfera. Co vsak zamrzi je az prilisna jednoduchost. Prijal by som este nieco naviac, takto bolo aj 85 minut az dost. Ciaran Foy pisal tento film 5 rokov - po tom ako ho bezdovodne prepadol gang teenagerov. Nasledne z toho ziskal tazku agorafobiu, takze inspiracia bola jasna. S pomocou priatelky sa z toho nastastie nakoniec dostal a natocil tuto jednohubku. Mat tak trochu vacsi budget a pridat malinko lepsi pribeh, bola by to sanka dole. I tak dobry celovecerny debut (o.i. cena divakov na SXSW Film Festival) a myslim, ze sa este mame na co od spominaneho rezisera tesit. 7/10 ()

Kadas97

Nehorázne dobre vybudovaná atmosféra rozvráteného predmestia. Absolútne dokonale stvárnená hlavná postava Tommyho, to sa snad ani nedalo zahrať lepšie. Jeden z najlepších hororov s touto tématikou čo som za poslednú dobu videl takže 8 z 10. ()

Pavel82

Tohle bylo vážně těžký zhodnotit, protože v průběhu filmu jsem jezdil s hvězdama nahoru, dolu. Nakonec dávám tak trochu alibisticky střed. Bohužel se tu tísnivou, tíživou atmošku nepodařilo udržet dostatečně dlouhou dobu, chvilkama se vařilo z vody a našlo se i pár hooodně nudných chvil, ale vydržel jsem...a ani mě to nemrzí. ()

retrogirl2

Vůbec ne špatný námět! Ale mám pocit, že se z toho dalo vykřesat mnohem víc. Po první třetině mě přešel už i tak mdlý pocit strachu, škoda. Jako plus vidím pochmurnou atmosféru, ta se tvůrcům vyvedla na výbornou. ()

etkrson

Začlo to celkem slibně, výborná počáteční atmosféra..Pak ovšem dojde k onomu seznámení s "nájemníkama" a veškerý napětí šlo do kytek.. ()

kiros179

Perfekní výkon Aneurina Barnarda, vcelku slušná atmosféra, ale tam to všechno končí. Nedokážu se ani na vteřinu ztotožnit s filmem, kde hlavní "hrdina" má problémy vyjít z vlastního domu a má nepřekonatelný strach z bandy výrostků. A kde většinu filmu jen dumáte nad tím, jak může být někdo takovéhle TELE Maličkosti jako policie, blázinec (kde by se Tommy musel ocitnout po prvních 20 minutách filmu) a mnoho dalších aspektů ve filmu naprosto účelově prostě a jednoduše není. V konečném důsledku film není ani horror ani thriller ani něco mysteriózního, i když ve filmu najdete náznaky všech těchto žánrů. Ale jako jeden celek to prostě nefunguje. 40% ()

jafuska

Film, který má napětí navíc musí být strašně těžké žít s poruchou agorafobií, neumím si představit mít tuto nemoc a žít v neustálém strachu, že mě může někdo ublížit, i když tady je to pochopitelné, proč má hlavní hrdina tuto nemoc parta děcek mu zabili partnerku, která byla navíc těhotná a najednou se musí sám protloukat se svojí maličkou dcerkou a uchránit ji před dalšími nebezpečnými lidmi, navíc, když mu ji vezmou a jediné na co on myslí, je překonat svůj strach aby mohl zachránit svoji dceru a snad s sám sebe a vymanit se nad touto nemocí, sice tento film je průměrný, ale má moje sympatie, hlavní hrdina byl sympaták a to dělá hodně, záleží na herci, na scénáři, a myslím, že tady všechno do sebe dokonale zapadalo, mě se film líbil ()

bravo1 odpad!

Hovadina. Ačkoliv mám britské věci mimořádně v oblibě, automaticky to neznamená, že vše, co je britské, je dobré. Nudné, hrané, splácané, nakažené kýčovitostí amerických kravin. ()

J.Mayen

Přerostlej Frodo Pytlík, trpící schýzou a strachem snad ze všecho co existuje, po smrti své těhotné přítelky. Pobíhající sem a tam s uřvaným dítětem v náruči a prosící každého aby mu pomohl, byť sám neví s čím. Šílený kruhy pod očima a haluze v podobě přízraků, zombie, duchů, nebo wtf tohle mělo znamenat? Ano přiznám se pointu jsem moc nepochopil a na to abych se na film někdy podíval znova, dobrovolně a sám? Nepřichází v úvahu. Není to tak děsný jak to vypadá,ale rozhodně ani ne na průměr. ()

xzajox

No hrôza. Už po prvých 15 minútach som dúfal, že ho tí grázli zamordujú, a hlavným hrdinom bude niekto iný. Napríklad jeho dcérka po 20 rokoch. Nestalo sa a tak som bol nútený pozerať sa na toho losera ďalších 40 minút. Potom už sa to dalo relatívne pozerať. Veľké mínus je tu obsadenie. Neznámi a nie veľmi dobrí herci. Vlastne tu je vidieť, ako sa na obsadení šetrilo. Vyľudnené ulice, prázdna nemocnica. Keď nepočítam maskované decká, tak tam hrali asi len piati herci, plus jeden záber na vodiča busu či cestujúceho. Veľké plus však dávam za prácu s napätím, strachom a neistotou. Dlhé skrývanie tvárí "zlých deciek", ich nepredvídateľnosť, zvuky, ktoré vydávajú. Spravilo to slušnú horrorovú atmosféru. Z tohto mi však stále vychádzajú len 2* ()

Sinister se vrací

Sinister se vrací