Citadel

Drama / Horor / Thriller / Mysteriózní
Irsko / Velká Británie, 2012, 85 min

Tommy Cowley (Aneurin Barnard) je mladý otec postihnutý chronickou agorafóbiou, odkedy na jeho ženu brutálne zaútočil gang zvrátených a divokých detí. Žije na chátrajúcom predmestí mesta Edelstown, kde sa cíti byť uväznený. Všetko sa ešte zhorší, keď ho začne terorizovať ten istý detský gang, ktorý si podľa všetkého tentoraz vyhliadal jeho malú dcéru. Pomôcť v jeho trápení mu chcú chápajúca sestrička a odpadlícky kňaz, avšak Tommy sa nakoniec rozhodne na vlastnú päsť odhaliť krutú pravdu o maskovaných deťoch. Počas pátrania príde na to, že ak chce premôcť svoj strach, musí sa postaviť démonom vlastnej minulosti a vstúpiť na miesto, ktorého sa bojí najviac v živote. Tou temnou stavbou je opustený panelový dom, známy ako Citadela. (Incantator)

dubinak

Na zcela odlišně očekávání se mi dostavil vcelku zajímavý zážitek, ale bohužel pro mě s nefungujícím námětem a scénářem jakbysmet. Depresivní, zatuchlou a šerou atmosféru to tedy mělo, musím přiznat, že mi šel občas příjemně mráz po zádech, a to mi žádný horor za poslední dobu nezpůsobil, ovšem z mého pohledu to bylo víc debilní než vymakané. Hlavní herec byl velký sympaťák, v jistých momentech mi ho bylo opravdu líto a velmi jsem s ním po celou dobu stopáže soucítila. Největší pohromou byly ale stupidní dialogy. Cronenbergův The Brood jsem naneštěstí neviděla a možná proto mi Citadel přišel tak příšerně zcestný a nepromyšlený. Spíš to byla nuda na hranici trapnosti. ()

Nivenx

Tommy hned na začátku přijde o manželku, kterou mu zabijou. Má z toho neuvěřitelné trauma a dcera mu zůstane a snaží se o ni starat sám. Ale to by mu situaci nesměli zlehčovat démoni, kteří vidí strach. Tommymu se snaží pomáhat sestřička a farář, kterému nevěří a myslí si o něm že je to magor. Když nakonec sestřičku také zabijou a vemou mu dceru, nezbývá mu nic jiného, než zajít za bláznivým farářem a pro dceru si dojít. Příběh jako takový je zase alespoň něco nového co jsme ještě neviděli a atmosféra filmu je víc než dobrá. Já si Citadel užíval a rozhodně je to velmi dobrý film i když má samozřejmě svoje mouchy, které se dají myslím docela snadno překousnout. Docela se divím, že není v červených číslech, ale dejme tomu a možná až to uvidí více lidí, tak se celkové hodnocení zvýší. 70% ()

elanius

(25/2013, BRRip) / Temné, depresívne a atmosferické dielko. Hudby minimum, ale ako náhle sa jemný náznak objavil, išlo jednoznačne o tie naj scény, o tie aspoň trochu pozitívne, sú dokopy asi dve. Pri tomto filme som zistil, že mi celkom berú filmy odohrávajúce sa v panelákoch a tento je asi ten najtemnejší z nich. Mimochodom do podobného sa sťahujem onedlho... (8/10) ()

lennyd

Tommy (Aneurin Barnard) je po tragické smrti své manželky a matky svého dítěte v hodně špatném psychickém stavu. Trpí agorafóbií, a domov opouští jen v případě nutnosti, aby obstaral základní potřeby pro své dítě nebo na psychiatrické vyšetření. I tak pro je pro něj jakákoliv cesta velkou zátěží, a v každém dítěti vidí výrostky, kteří způsobili smrt jeho ženy. Pomoci mu může svérázný kněz, který nejenže ví, co jsou zač vrahové jeho ženy, ale i jak je zničit. A když Tommymu unesou malou Elsu, musí přes všechny osobní potíže vyrazit do boje ... Ať se o tomto filmu napíše cokoliv, vždycky to dopadne líp, než v samotném filmu. Ať už čtu děj filmu po sobě, nebo info o filmu zde na čsfd, tak to nic neříká o tom, jaká kravina celý film je. Přitom zápletka byla zpočátku docela zajímavá, a doufal jsem, že bude dál rozvedena o tom co, kdo proč a jak. Ale opak byl pravdou, takže se děj začal zamotávat a kladem zůstávalo snad jen hustě depresivní prostředí polorozpadlých paneláků (chvilkama jsem přemýšlel, jestli natáčení neprobíhalo na Chánově - ať už dle nebezpečí pro okoljdoucí, a nebo kvůli všudypřítomnému bordelu). No nic, zkusím to shrnout - film nedoporučuji, a pokud již, tak jen zrychleně, ať nepřijdete o tolik času jako já... ()

Wade

Po prvním zhlédnutí jsem vůbec nevěděl jak hodnotit to se mi stává často, ale abych nevěděl ani po druhém to už se mi nestává. Nakonec jsem film viděl během tří dnů třikrát a konečně se rozhodl jaké dám hodnocení. Rozhodně si někdy pustím Citadel znovu ,protože se jedná o velice zajímavý Drama /Thriller / Mysteriózní snímek, který i když chvilkami nudí hlavně na začátku tak nakonec nabere správný směr a atmosféru. Zajímavý příběh, pěkné zpracování a dobře zahraná postava Tommyho od Aneurina Barnarda mě přesvědčila, že 3* by byly akorát, ale vzhledem k tomu jakou paseku mi film udělal v hlavě než jsem se rozhodnul tak mu přidám 1* a jsem si jistý, že celkově si ty 4* zaslouží. 75% ()

VanTom

Líbilo se mi ponuré prostředí zanedbaného sídliště (evokující vylidněné postapo), v jednom jehož činžáku přebývají infikované krvelačné "děti" žeroucí lidi a unášející kojence. Že jsou také slepé a vidí pouze "strach", to už mi moc chytré nepřišlo. ()

zigíš

silný hororový příspěvek z krajiny leprikónů (!) jim ne nepodobný odrostlejší bratránci mimin z croňoušova BROOD v bundičkách s kapucí, vztekem a injekční stříkačkou, všudepřítomný chlad, paneláky a hodně nasraný kněz s rakovinou ..jen se divím, že ještě není americký remake ()

Šakalík

Moc mi to nesedlo. Na tenhle film jsem se hodně těšil, ale čekal jsem něco docela jiného. Místo prazvláštních vysvětlení toho, co jsou ti malí zmetci vlastně zač, by bylo možná jednodušší a pro diváka stravitelnější to jednoduše hodit do démonické polohy. Film by pak sice už nepůsobil tak artově a lehce by sklouzával k béčku, ale proč ne? Hlavní hrdina se neustále tváří, jako by si zrovna nadělal do kalhot, čímž mi lezl vytrvale na nervy. Jinak při pohledu na urbanistické krásy irských sídlišť si říkám, že ta naše česká sídliště nejsou ještě z nejhorších. :-) Celkově to není špatný film, ale je zbytečně vyumělkovaný a místy lehce přitroublý. ()

Spike23

Ponurý, depresivní, britský a atmosféricky absolutně vyčerpávající, už jsem si myslel, že se dočkám dalšího The Disappeared, ale bohužel to bych toho asi chtěl moc. Zmutované děti ze sídliště mi znělo ze začátku jako kvalitní demence a jeden hodně špatný nápad, kde ve scénáři kompletně zapomněli na jakoukoliv realitu, ale budiž, Silent Hill na tom celou dobu staví,myslím herní sérii, film opravdu ne, a jak nezapomenutelný zážitek mi kdysi dávno na PS1 a další díly na dvojce přinesly. Co mi ale na tom strašně vadilo, kvůli čemu tu jednu hvězdu musím ubrat, je zbytečné cliché, objevující se v nejzajímavějších místech filmu, které se do něčeho takového vůbec nehodí a dost tedy kazí celkový dojem z filmu, který by bez něj měl o dost na víc. Přesto ale považuji Citadel za něco, na co se stojí za to kouknout, pokud hororový žánr patří mezi vaše oblíbené. ()

DavidS.

Můj dům, můj hrad v podání zcela vykolejeného agorafobika... Slovní filmové spojení "Británie" a "sociální" ve mně vyvolává stejnou kopřivku jako "Dánsko" a "dogma"...Ani dovětek "hororový" tomu nijak nepomáhá...Výrazově a obsahově nepříjemné (tady byl záměr bezezbytku naplněn), ale v rámci žánru existují mnohem lepší kousky, kde figuruje například chcíplá mimozemská samička nebo rumunští spratci a francouzská učitelka... ()

Corpsegrinder

Škoda že první zhruba dvě třetiny to za moc nestálo, film se soustředil hlavně na hlavní postavu a její agorafobii, kdy ve většině scén měl nahnáno bezdůvodně (paradoxně na konci kdy bych i já sral strachy se z něj zničehonic stal hrdina). Pak ale přišla velice slušná scéna cesty na autobus a od tý doby měl film docela koule, samotnej panelák už byla jen třešnička na dortu. Zakuklenci pěkně hnusný zmrdi a i když byli pořádně vidět snad jen na 10 sekund celkově tak z nich šel respekt. Nebejt naprosto zbytečnýho faráře a jeho nesmyslnýho side-story a taky toho šíleně ustřihnutýho konce, šel bych s hodnocením vejš. I tak je to ale docela originální horor s hnusným prostředím. Silně to připomíná klip COME TO DADDY od Aphex Twin. ()

Vaklaf

Ze začátku parádně dusná atmosféra a vzpomínky na Cronenbergovo Brood. Jenže postupem času mě hlavní hrdina začal štvát takovým způsobem, že napětí šlo do háje. Labilního vyklepanýho ufňukánka lze možná psychologicky pochopit (ze začátku), ale po určitý době už se s nim prostě nedokážu sžít, protože mam chuť mu pořádně nafackovat, aby se konečně probral. To je pro mě zásadní výtka, která mi zhruba od poloviny film pěkně kazila, protože už jsem prakticky nebyl napnutej a atmosféra šla do háje. Špatný to rozhodně nebylo, ale prostě bych potřeboval někoho sympatičtějšího, o koho je možno se bát. ()

lucijelucije

Citadel je mutační klasika..Ale velká poklona A. Barnardovi, protože co on zahrál za famózní podívanou, klobouk dolů. Ovšem jinak je to všední podívaná, která se do průměru akorát přiblíží ()

sona123

Čtyři **** především za tu ponurou atmosféru. Za herecký výkon hlavního hrdiny, poměrně neotřelý nápad. Za to, že je to britské. Nedávno jsem viděla Tower Block a to bylo hodně podobné. Ke konci už tvůrcům došel dech, ale myslím, že si film udržím v hlavě poměrně dlouho. A bála jsem se taky víc než dost. ()

KM Phoenix

Vybydlený panelák je děsivé místo samo o sobě a také jsou to asi ty nejlepší pasáže filmu. Stejně tak banda okapucovaných lidiček byla děsivá do té chvíle než z nich udělali démonické mutanty. Pak už to byla hodně nudná a iritující variace na různé zombie/mutant survival filmy, avšak mizerně provedená. Spousta pasáží byla neuvěřitelně natahaná a ubíjející, jako např. ty kdy hlavní hrdina bojuje s vlastními démony nebo když se uchýlí na krátký čas pod křídla zdravotní sestry Marie. Sečteno a podtrženo, je mnoho filmů, které podobné téma zpracovávají lépe a zábavnější formou. Dvě hvězdy za pár (ale opravdu jenom pár) povedených a atmosférických scén. ()

Ronaldo79

Pro mě velká pecka. Snímek stojí na pocitech hlavního hrdiny Tommyho a tísnivého prostředí věžáku připraveného k demolici, který ukrývá tajuplný šmejdy v kapucích. Pro mě jeden z nejlepších atmosférických snímků roku 2012. 8.5/10* ()

Illy

Nebylo to tam. Ta atmosféra, napětí a celkový dojem.... Těšil jsem se, podle většiny zdejších komentů měl na co a byl jsem zklamán. Nejhorší bylo to vláčení haranta všude s sebou a vševědoucí kněz (jako lord Mormont je lepší) a dementní závěr. Není holt každý den posvícení. ()

BlackHood

Film byl na mě hodně nudný. Pak mi taky lezli na nervy herci, všichni byli nesympatičtí, hlavně hlavní hrdina..Nic moc. Strašidelnost 0,5/4 Brutalita 0/4 Tekla tam vůbec krev? ()

Silviaxx

Citadel je zaujímavá záležitosť z prostredia neskutočne špinavého a bezútešného - takého v akom by snáď nechcel dobrovoľne žiť nikto. Napriek tomu pôsobí príťažlivo už len preto, čo v sebe schováva. Prvá časť filmu sa skôr zamerala na vybudovanie atmosféry strachu a úzkosti, aby sme si mohli kvalitne užiť veľké finále priamo v Citadele. Síce sa v nej nič prevratné nedeje, ale človek tak nejak prirodzene súcití s osamelým otcom a jeho osudom. Po všetkých udalostiach sa ocitáme v srdci problému, kde už je atmosféra omnoho tuhšia a napínavejšia. Mňa to teda oslovilo, gang šialených a brutálnych detí pobavil a za tých 85 minút to určite stálo. ()

Kjuk

Dávám tomu tak půl roku - příjdu ve 3 hodiny ráno domů z akce, zapnu telku a na Nově budou vysílat právě tohle. Dementní film pro dementní televizní stanici v dementní vysílací dobu! ()

Sinister se vrací

Sinister se vrací