Tajemství Titaniku (TV film)

• český

Tajemství Titaniku - 100 let od tragédie

Secrets of the Titanic

National Geographic Video: Secrets of the Titanic

Dokumentární

USA, 1986, 51 min

Nicolas Noxon

Craig Safan

Nádherně zahalené tajemství historického mezníku. Všichni o něm víme a to snad jen hlavně v důsledku ještě slavnějšího filmu Titanik z mého dětství. Líbili se mi ponorky a ty tajemné snímky lodě, která se podepsala v našich dějinách v hloubi moře. Neustále mnoho lidí spekuluje na co narazila. Podle mě jasně narazila na led a to nic nezmění. Zajímavostí pro mě bylo, že majitel společnosti Titanik byl vlivný a vlivný americký průmyslník, magnát a hlava obrovského finančního impéria až do dnešních dnů. J.P.Morgan. Tedy člověk, který odvrátil několik krizí, možná i takovou jaká probíhá v současné době tím, že nechal spojit několik firem a to prosím hlavně na základě své vysoce oslavované, obdivované osobnosti. Děj filmu na lodi je dokumentární a pro opravdové fanatiky se jistě musí stát velkým filmem. Pro mě je to však věc, kde musím udržovat pozornost.(9.10.2008)

Základní dokument, který detailně popisuje objevení nejslavnější lodi světa týmem amerických oceánografů v čele s Robertem Ballardem. V té době bylo možné poprvé spatřit skutečný stav Titanicu, z jehož někdejšího lesku nezbylo téměř nic, jak vypovídá řada unikátních záběrů, nasnímaných kamerovým robotem. Zároveň se tu potvrdila teorie rozlomení lodi na dvě části už při potopení. Celek nasbíraných faktů dodnes slouží jako oficiální verze děsivé tragédie, od níž letos uplynulo již sto let.(8.5.2012)

Dokument o první úspěšné expedici k vraku Titanicu zároveň smíšený se zkutečnými záběry z lodi ode dne 10 dubna 1912. Dookument vás seznámí, jak to vypadalo s hledáním potopeného Titanicu, poukáže vám pár záběru na vrak lodi a vyprávěč řekne ještě pár zajímavostí, ale to je vše. Tento dokument mi stačí vidět jednou. Už jsem viděl i lepší dokumenty o mé oblíbené lodi.(15.3.2015)

Asi si nikto pri písaní doterajších komentárov neuvedomil, že dokument, ktorý ČT odvysielala pod názvom Tajemství Titaniku - 100 let od tragedie (rok vydanie nie je 2011) je dokument od NG Tajemství Titanicu z roku 1986, ktorý kedysi dávno vyšiel u nás aj na VHS, neskôr od MagicBoxu na DVD. Je teda samozrejmé, že žiadne nové informácie o lodi nedostane, keďže sa jedná o 26 starý dokument. V dobe svojho vzniku si ale zaslúži jednoznačne 5/5.(12.4.2012)

Vlastně není řečeno nic nového. Jen omývání starých informací stále dokola. Pro nováčky zajímající se o tuto loď to určitě nějaký přínos má, já si však všímám nekompletních informací, pomíjení některých faktů či chybně vydedukovaných informací, které tehdy Robert Ballard s jeho týmem vyřkli. 60% Spíše doporučuji jinačí, kvalitativně lepší dokumenty, než tento.(11.4.2012)