• tomtomtoma

Velmi naivní komedie o sourozencích Brabcových, kteří když ucítili šanci, zasekli drápek a už nepustili. A tak se stane, že Jarda Brabec (Vlasta Burian) dohodí svou sestru Anny (ne příliš dobrá Anny Ondráková) do hlavní ženské role v divadle a tím i do vytoužené náruče představitele hlavní mužské role a zároveň řiditele divadla Bernarda (Otto Rubík). Sice se vyskytnou nepříjemné nehody, ale pošťák Jarda Brabec je velkej frajer a všechno vyřeší na jedničku s hvězdičkou. Další zajímavé postavy: namyšlená subreta Sabina Waldenová (Olga Augustová) a ministr pošt (Theodor Pištěk), který je zároveň autorem zkoušené divadelní hry. Pár světlejších mžiků zde je.(19.4.2010)

Do třetice všeho dobrého se setkala Anny s Vlastou, po třech letech se vrátila na skok do českého filmu, debutovala jako zpěvačka dvěma hity Ach, kdo rty má jako ty... a Růžové psaníčko a poprvé si zkusila také dvoujazyčnou koprodukci. Koprodukce ji bavily ještě v roce 1937, kdy se rozloučila s Lamačem, mužem své kariéry č. 1. Tehdy ovšem, v 31. roce začala svůj vlastní žánr zvukových filmů, ve kterých sama vystupuje na první pohled až v druhé roli, ale opak je pravdou. Tento model po té ladila až do roku 1936 a po roce 1950 dala souhlas k otočení tohoto mustru, aby se jedinkráte přehrála do role "té starší". On a jeho sestra je fantastická komedie pro milovníky backstage muzikálů a přelomu zvukového filmu. Účast Otto Rubíka a Olgy Augustové je pak už jen třešničkou na už tak výborném projektu, ze kterého je možné se tolik naučit o spolupráci česko-německého filmu. Otto Rubík je navíc ideálnější milec, nežli André Pilot, za to Olga Augustová je s Berthe Ostyn na remízu.(14.2.2009)

Burian zde ukazuje už svoje pěvecké kvality, ale herecky se ještě malinko hledal. Hodně přeháněl všechny grimasy - později mu dostačovalo jeho obrovské charizma. Anny Ondráková byla opravdu nádherná ro se musí nechat. Nenajdeme zde tolik komických sifuací jako v jiných burianovských filmech ale v žádném případě se nejedná o podprůměrný film. Určitě se většina diváků pobaví.(17.1.2014)

Musím říct, že mě tento film v žádné své části přehnaně nenudil ani neotravoval, což se nedá říct zdaleka o všech filmech s Burianem a obecně o prvorepublikových filmech. I když se nejedná o nic převratného, tak Anny Ondráková je sympatická a zábavná a celkem v pohodě udrží film na 3hvězdičkovém hodnocení.(16.3.2012)

• vypravěč

Cosi snad ještě méně než anekdota. Zpřeházený katalog gest, grimas, vtipů, písniček a frází by se snadněji mohl stát parodií žánru i doby či posloužit jako odstrašující příklad lidové prvorepublikové zábavy než se proměnit v živé komediální dílo z divadelního či poštovního prostředí. Na druhou stranu lze snímek ovšem chápat jako subverzivní kritiku popřevratové krize mravů na poštovních úřadech. Několikrát se mi vybavilo, jak si třeba Sigismund Bouška stěžoval Otokaru Březinovi: „[…] pošta za republiky je hrůzně nepořádná! Nemáme nikde pořádek, všude je anarchie a chaos. Poštu dostanu až večer (za Rakouska dvakrát denně a přesně), a to třeba noviny až za 3 dny…“.(22.5.2014)