Čtyři dohody

(divadelní záznam)

Úspěšné divadelní představení Jaroslava Duška na motivy stejnojmenného bestselleru "Čtyři dohody" zaznamenala dokumentaristka Olga Špátová a kreativně ho doplnila o soukromé rodinné filmové archivy. Duškova hra inspirovaná nadčasovou toltéckou moudrostí knihy Dona Miguela Ruize provedla za devět let více než 150.000 diváků v cestě za osobní svobodou a štěstím. Slovem, tělem, hudbou a srdcem hrají Alan Vitouš, Pjér La Šé´z a Jaroslav Dušek. (Verbascum Imago)

Furmi

Keď som sa dozvedel o knihe štyri dohody tak ju ľudia vychvaľovali. Ja som si o nej niečo narýchlo prezrel a myslel som si dlho že sa jedná o nejakú z ďalších pseudo náuk o úspešnom a vyrovnanom živote. Mýlil som sa. Určite sa pustím aj do knihy. Traumatizované detstvo ako dôvod väčšiny problémov v dospelosti rieši už aj moderná psychológia. Veľmi dobrá vec, avšak pre moderného človeka ťažko uchopitelná, vstrebatelná a pochopitelná na najvyššej úrovni. Avšak, na moje už silne kritické myslenie sa predsalen pár šarlatánstiev a citelne prastarých učení ktoré sa už dnes dajú lepšie a logickejšie zracionalizovať našlo. To že sa jedná o sektársku náuku, nebodaj náboženstvo. Tak to nesúhlasím. Konkrétne štyri dohody ako som čítal sú prikrášlenou, svojvoľne interpretovanou "pravdou". Avšak vo všetkých dnešných duchovni, filozofických náuk je to jedná z tých lepších a menších ziel, z ktorých sa dá veľa v pohodičke bez škody odstrániť a veľa aj bez nejakých probleménov s ich interpretáciou do budúcna si vziať k srdcu. ()

xxSmoldaxx

Já si to poslechl s otevřenou hlavou a musím říct, že na tom prostě něco bude. Musel jsem si vybrat jen to, co mi sedělo samozřejmě. Zatracovat peníze nebo vzdělání, jen protože to přináší negativitu do života mi nepřijde moc jednoduché, ale třeba část o duši a egu prostě má něco do sebe...89% ()

Everyone

Když se oprostím od okultismu, šamanismu a jiných vykonstruovaných (nutno podotknout, že legendy o vysvětlení stvoření světa jsou vždy nápadité a často i pohladí na duši - brahma) pohledů na svět (které před příchodem věd založených na matematice ztrácejí na věrohodnosti a jejich místo lze vymezit tak v krásné literatuře), který je však nedílnou součástí tohoto divadelního představení, tedy budu-li hodnotit divadelní představení založené na zkušenostech a pozorování cvrkotu života (odfiltrované od mystických kudrlinek, které však tvoří pojivo představení a dodávají mu lichý přesah) - výkon, originalitu a nadhled J. Duška, tak plný počet je jasná záležitost. Monolog týkající se výchovy děti - pohled rodiče a dítěte - patří k tomu komediálně nejlepšímu (kombinace upřímné laskavosti, důvtipu a podání), co se dá snad vidět. To bytostné zapálení (osobní víra) a herecký um jen podtrhuje nápaditý scénář, který vychází z neobyčejného postřehu autora. Smekám. ____ Ačkoliv víra v různé pavědy pomalu ustupuje, alespoň v našich končinách, tak striktně racionální myšlení naší společnosti, potažmo jedincům, štěstí nepřináší, což pro vyrovnanost člověka není dobře. Proto esoterické scestí patrně (u pozorování mnoha jedinců začínám být o tom přesvědčený) přináší vnitřní harmonii, ale od reality, chcete-li pravdy, je na hony vzdálené. Řečeno slovy divadelní hry a mnou parafrázováno, tak celý šamanismus je májou (mája je zákeřnější - chameleonství, než se zdá) a ratio, jakožto jeho opak, je brahma. ()

popelka595

Nepopsatelný zážitek.. Netajím se tím, že mi je osoba Jaroslava Duška velmi blízká. Jarda byl vždycky výbornej mistr improvizace, kterej se skvěle dokáže napojit na publikum. Viděla jsem záznam z roku 2005, sama jsem byla na představení nedávno, tj. o deset let později a musím říct, že hra neztratila nic ze svého původního kouzla, ba naopak se na ní (v pozitivním slova smyslu) velmi podepsal jeho "duševní posun", energie z něj sršela na sto honů a ta pokora, skromnost, radost, s jakou tu hru hrál, byla prostě neuvěřitelně nakažlivá. ()

gonga odpad!

Čiré utrpení , rádobymoudré promluvy jednoho klauna, který se začal brát moc vážně. Vydržel jsem asi 10 minut, pak to prostě nešlo. Ovšem určité skupině lidí toto nahrazuje Bibli a Dušek Ježíše. Tak ať se nikdo z nich pak nediví. Není divu, že sám "mistr" získal Stříbrný Bludný balvan již v roce 2007 a evidentně to vůbec nezabralo. ()

Bozvav

Naprosto geniální pojetí již známých faktů. Skvěle udělané představení v němž Jaroslav Dušek naprosto exceluje. Filozofování na téma zakořeněné postoje a praktiky v přístupu k životu. Nejlepší První hlava. Ne, že bych se vším úplnš souhlasila, ale k zamyšlení to je. Dušek mne opravdu velmi příjemně překvapil. Snad jen hudební vložka mne moc nenadchla. Za mne plný počet. ()

Nerd4Dreaming

Dušek je borec a Don Miugel Ruiz taky. Bohužel v dnešní dravé společnosti je tohle povětšinou nepoužitelná utopie. Když se jeden člověk bude řídit dohodami a dalších 100 nebude, tak toho "správnýho" zničej :D ()

Evander

Morálně natolik přínosný počin, že bych ho povinně promítal každému páru, který se chystá založit rodinu. Nicméně jako divadlo mě to příliš nebavilo. ()

GMVajgl

Osobitý a bezprostřední stand-up, ve kterém Jaroslav Dušek roastuje ignoranci a narcismus v naší společnosti. Ať už nějací toltékové byli nebo ne, tak tohle představení divákovi předává hlubokou pravdu. Je podána přístupnou, lidskou, hravou, zábavnou formou tak, že se alespoň něco zalíbí i největším hejtrům i mezi uživateli čsfd - webu, kde ega také soutěží o počty bodů a sláva jim někdy zamotá hlavu - ale o tom se tu taky mluví. Samozřejmě Dušek není žádný guru a každý člověk si tu pravdu může vyložit jinak - ale o tom se tu taky mluví. ()

horovska

Je to svým způsobem přednáška, jejímž tématem je idea, vize, kterou Dušek předkládá opravdu skvělým a vtipným způsobem. Nenudila jsem se ani chvilku. Nicméně nebylo řečeno nic, co bych už v různých podobách neslyšela či nečetla dřív a tak kromě formy mi toto "shrnutí " nic nového nepřineslo. Ale dovedu si představit, že mnoha lidem to dokáže otevřít jiný úhel pohledu na sebe a své chování a uvažování. ()

Ygnor

Velmi nebezpečný materiál. Nevím, jestli Vám dá více tahle dvouhodinová masáž nebo pět let studia na FF. Pro lidi nepolíbené filozofií je to možná „pohlazení“ na duši, kdy jim pan Dušek otevře oponu, (…koho jiného spíše přijmou než profesionálního herce, baviče a rétorika) ale je to jen umná manipulace, která zavání jedním úhlem (ne)vnuceného pohledu o arše Všeho moudra a cestě ke štěstí… ;-P ()

dakarin

Kolem 17ti let jsem k tomu neměl daleko ;-) I dnes znám pár lidi z podobného proudu a mohu si tak učiniti malulinko lepší či konkrétnější představu, co to ty kousky brahmy vlastně hledají a jak se to projevuje. Určitě se dá porozumět obyčejné touze utéci moderním společenským různohrám, jež občas bývají poněkud vyprázdněné. Historie zná komunity žijící si svým způsobem života, ať už zbytky domorodých nebo uniknutých z různých důvodů z civilizace. Hromadný spontánní přechod širokého hnutí k tomuto způsobu lepšího splynutí s přírodou neočekávám - jistým precedensem byli hippies 60tých let... 50% ()