Titanik: Poslední slovo s Jamesem Cameronem (TV film)

Titanic: Final Word with James Cameron

Dokumentární

USA, 2012, 90 min

James Cameron

Paul Brill

James Cameron

Ballardova expedice objevila trosky Titanicu 1. září 1985. Výroba filmu Titanic (1997) začala v roce 1995, kdy Cameron natočil záběry skutečného vraku Titaniku, vrátil se ještě ve dvou expedicích v roce 2001 Ghosts of the Abyss Expedition (Tajemství Titaniku 3D, 2003) a v roce 2005 Last Mysteries of the Titanic Expedition (Poslední tajemství Titanicu, 2005). James Cameron celkem v součtu udělal třicet tři ponorů k troskám lodi. Dokument se snaží na základě všech dostupných informací a za pomoci nejmodernějších technologií onu neštastnou událost zrekonstruovat a porovnat s patnáct let starým filmovým zpracováním.(15.4.2012)

Druhá půlka dokumentu mě z konečného pohledu zaujala určitě o něco více než ta první. Nic však závažného pánům nemůžu k tomuto snímku vytknout. Ano je sice pravdou, že místy to vypadá jako klasická hospodská debata u šestého piva, ale mluví se naštěstí většinou k věci a padne i pár zajímavých dedukcí k zamyšlení. Nebýt však Camerona přímo u stolu, který je pověstný svým precizním přístupem, tak tahle schůze mohla dopadnout v hodnocení přeci jen o něco málo hůře.(29.12.2012)

• nascendi

Potom, ako som dopozeral údajne posledné slovo (ja tomu aj tak neverím) s Jamesom Cameronom silnie vo mne pocit, že pravda a možnosti dopátrania sa k nej sú už uplynulou storočnicou také vzdialené, že sa môžeme iba dohadovať o tom, kto sa k nej najviac priblíži. Pred pár dňami som videl film, ktorý stroskotanie Titaniku pripisoval požiaru, ktorý tlel v jednej z uhoľných komôr už od doby jeho vyplávania. O konšpiračných teóriách ani nehovoriac. Páčilo sa mi, ako boli do úvahy vzaté poznatky, ku ktorým sa dospelo až po nakrútení veľkofilmu. Menej sa mi už pozdával výber odborníkov a príliš voľná debata o problémoch, ktorá mala dosť nezáväzný (kaviarenský) charakter. Napriek tomu považujem dokument za užitočný, pretože opäť o kúsok posunul naše poznatky o skaze Titaniku.(15.12.2017)

Rovnako ako predošlé Cameronové dokumenty o Titanicu, tak aj tento je opäť zaujímavý. Ja viem, možno sa pýtate čím, pretože o Titanicu už toho bolo povedané veľa a toto je presne tretí Cameronov dokument o Titanicu, takže to možno vyznie ako už použitá téma, ale v tomto dokumente zistíte, že okolo Titanicu vždy budú niektoré otázky nezodpovedané. A presne na to sa snaží Cameron a jeho tým expertov odpoveď. Potopil sa Titanic skutočne tak ako vo filme a čo je vo filme zle ? Téma na 90 minút a zároveň posledné slová Jamesa Camerona k tomuto vraku a k jeho záhadám. 95% - 5*(19.4.2012)

To by bylo, aby se "Král světa" ve svém oblíbeném Titanicu neporýpal ještě víc, že:) Jenže, jak víme, James Cameron je šílený perfekcionista a puntičkář. Od doby, kdy byl jeho oscarový velkofilm uveden na plátna, uplynula již řádka let a James se do hlubin k legendárnímu vraku ponořil ještě několikrát. A začal pátrat a postupovat mnohem detailněji. Postupně začala na povrch "vyplouvat" nová a zcela odlišná fakta, skutečnosti a informace, které v Jamesovi začaly nahlodávat zoubek pochybností o tom, že spousta věcí ohledně celé kolize, počínaje nárazem a konče zarytím se do bahna na dně oceánu, se udála zcela jinak od jejich ztvárnění ve filmu. Kromě kompletně nové rekonstrukce se dozvíme také spoustu nových informací o tom, co se s jednotlivými částmi lodi stalo, kam dopadly, proč tam dopadly, co se s nimi stalo a proč. Člověka možná při sledování napadne, že Jamese pořád baví se v tom furt tak rýpat, probírat a rekonstruovat každou drobnost. Jenže, je to přece Cameron. Nikdo nevěnoval Titanicu tolik času, úsilí, tvrdé dřiny, pozornosti a ambicí jako on. Ze zájmu jednoho režiséra se stala postupně téměř až posedlost, kterou "zkonstruoval" v nejkrásnější loď, jaká kdy po moři a ve filmu plula. A myslím, že Cameron je také jediný člověk, který dokáže předvést simulaci potápějícího se Titaniku na banánu:) Aby nám lépe objasnil, co se při rozlomení stalo s dvojitým dnem:) Člověk by nevěřil, jak napínavé a poutavé bude sledovat banán, který drží v ruce Cameron:D(28.4.2012)