Zlá krev

• Francie Mauvais sang (více)

Film je prostřední částí trilogie režiséra Leose Caraxe, jednoho ze zástupců tzv. francouzského neobaroka, jenž prostřednictvím centrální postavy Alexe propojuje snímky KDYŽ CHLAPEC POTKÁ DÍVKU a MILENCI Z PONT-NEUF.
Paříží se šíří virus, který zachvacuje milence, vyznávající lásku založenou na tělesném prožitku bez přítomnosti pravého citu. Alex, přezdívaný Mlčoch, má hbité ruce. Proto je podsvětím najat k odcizení vakcíny. Poměrně banální příběh je zastřen vizuální koncepcí filmu, jejíž háv pootvírá prchavou krásu okamžiku, skrývající se v kýženém pohledu na svět moderní doby. Jazykově filmové prostředky promlouvají skrze filmový obraz, podobně jako malířské dílo komunikuje s otevřenou myslí. Kontrasty krásy a modernity jsou přítomny v dvojjediném přístupu k hudbě, která spojuje vážný styl spolu s popem 80. let, v pojetí barev obrazu, stejně jako v poklidném tempu filmu, jež je narušováno vpádem dynamických scén. Jedna z nich s dlouhou jízdou kamery zachycuje zběsilý běh Alexe na píseň Davida Bowieho „Modern Love“, verifikuje specifický půvab momentu, jakožto i samotného filmu. (Hallam)

Martin741

Leos Carax je enfant terrible francuzskeho filmu a ja som konecne pochopil preco. Dej to nema, dialogy su hrozne podpriemerne a divak sa nic z nich nedozvie no a kulisy su podpriemerne. 11 % ()

honajz2

Jak píše xxmartinxx, Jako dvacetiminutová práce studenta FAMU na téma "jak mě ovlivnil JLG" by to bylo skvělé. S tím musím souhlasit. Jenže to nemá 20 minut, ale skoro dvě hodiny a s každou další minutou navíc se víc projevuje samoúčelnost celého filmu. Já začal Caraxe z tohohle podezírat už u Holy Motors, kde jsem ten lartpourlartistický dojem z toho krapet měl, ale zase mi to částečně vykompenzovaly různé myšlenky v tom (tedy dokud to nedošlo do té fáze, kdy už to nemělo moc co říct). Doufal jsem v něco takového i u Zlé krve, ale bohužel to byl jenom samoúčelný lartpourlartistický experiment, který se strašně snaží každou scénou odkazovat na Godardův styl, ale víc v tom skutečně není. Tedy jo, v závěru máme carpe diem. A tím to hasne, něco navíc si v tom ale člověk může vymyslet vždycky, aby sám sebe obelhal v tom, že to vlastně bylo dost prázdné. Ale zase to nemyslím nějak útočně, třeba to časem uvidím znova, bude mi to připadat geniální a pak se tu budu stydět za to, co jsem tu psal. To je ale zatím ve hvězdách. V tuhle chvíli mi ten film neměl moc co dát a ačkoli jednotlivé scény vypadají velmi zajímavě a dobře, jako celek to bylo ubíjející a nudit jsem se u toho začal docela rychle. A ani zajímavá zápletka tu neměla moc co zachránit, když tu o ni vlastně ani nešlo a povedené na ní je snad nakonec jen to, že má něco jako závěr. Popravdě mě to bavilo skoro úplně stejně (tady byl aspoň zajímavější vizuál) jako U konce s dechem - takže nebavilo. 2* ()

kusper

35. LFŠ Styl pana Caraxe je mi ze všech neobarokistů nejbližší a tento film vůbec nejlepší. Obdivuhodně krásný. ()

majo25

Nuda spojená s divným chovaním postáv, bez nápadu a so slabučkou zápletkou. Hrozne nesympatický hlavný hrdina, ktorý sa miesto plánovania zločinnej akcie venuje "láske" k dievčaťu svojho parťáka. Koniec ušiel, ale to ani zďaleka nemôže zachrániť celý film. Hodnotenie: 40% ()

bubun odpad!

Tak na francouzský film zas chvíli nebudu mít náladu. Prvních 45 minut bylo jako věčnost! A to fakt nejsem z těch lidí, kteří neustále potřebují nějakou akci. Ale tohle bylo moc. Pokus o umění (asi?), ale přitom čirá demence. Týpek nesympatickej, chová se jak magor, ale oni vůbec všichni se tam chovají jako chovanci ústavu pro duševně chorý. Nezachránila to ani Modern love od Bowieho (to jsem uvažovala o jedné hvězdičce, protože ta scéna má k umění asi nejblíž). Jedna hodina padesát dva minut, za kterou jsem si asi pětatřicetkrát řekla "bože, to je ale ptákovina". ()

pytlik...

Jeden z nejlepších filmů, co jsem kdy viděl. Zvířecí rysy Alexovy tváře perfektně ladily s jeho žlutou koženou bundou (takovou chci taky!), upnutým bílým či černým trikem a rozčepýřenými vlasy. Jeho divoký vzhled byl naopak v kontrastu s jeho zálibou v knihách, poetickou duší a zejména se dvěma svého času nejhezčími francouzskými herečkami – Binoche a Delpy. Juliette Binoche se vyznačovala jemnou, tajemnou krásou, oděna v ostře červenou či modrou barvu půlku filmu záhadně vyhlížela nekonečno a přitom vedla s Alexem řeči, které sice nebyly plytké, ale prokazovaly její nedospělost a velkou závislost na Piccolim. No a Delpy coby Lise, tu si nechávám nakonec. Ona je nádherná, ty smutné, trochu ospalé nepřítomné oči, ty plné smyslné pootevřené rty (kam se na ni hrabe Jolie s tou svojí nechutnou pneumatikou), husté dlouhé vlasy, zkrátka takový andílek, je to můj platonický idol… Platonický, protože ona bohužel nechce. Na druhou stranu jsem na tom líp než ti, kdo mají za idol někoho jiného, protože já aspoň viděl, jak se ten můj tváří při navlékání kondomu a to není málo. Alexovi se divím, já bych jí rozhodně dal přednost, i když uznávám, že její závislost na něm byla poněkud protivná. Nejlepšími scénami jsou jízda Alexe a Lise na motocyklu, šílený Alexův útěk před písní Modern life kombinovaný s tanečky okolo ohrady, kde se v pruzích střídaly pouze dvě barvy – šedivá a červená a pak samozřejmě úplný závěr. Je to hloupé přiznat, ale pár slziček jsem uronil. ()

klima777

Pozoruhodný, ba podivuhodný film, který se zadře pod kůži. Někdy je v životě všechno špatně; jenomže i outsideři touží po lásce a uznání (ale i za ten nejprchavější okamžik štěstí se platí)... Velmi silné 4*. ()

Kelly2502

Používateľ xxmartinxx presne vystihol moje pocity z tohto filmu. Zlá Krv skúma limity filmového stylu a zavádza ich až do takých extrémov, že film sa po čase stáva nestráviteľným a iritujúcim. Inšpirácia Godardom, nemeckým expresionizmom a bohvie čím ešte pôsobí ako jeden veľký bordel pekných záberov, ktorá na povrchu vyzerajú oslnivo no pod povrchom a ako celok totálne nefungujú. Rovnako je to aj so strihom, ktorý miestami pôsobí geniálne a vyžíva sa v tradíciach Francúzskej novej vlne, no v iných momentoch sa snaha zaujať prehupne do iritujúcej sérii strihov, ktoré ma v mnohých momentoch privádzali do šialenstva a nikto so zdravým rozumom by si nepovedal, že môžu fungovať. A to všetko len preto, lebo Carax chcel evidentne vyskúšať natlačiť všetko čo sa dalo do jedného filmu. Neskutočne rozliatené, bez jasného odkazu či témy, vždy len nejaký náznak, ktorý bol neskôr zahodený pre samoúčelné sa vyžívanie vo forme. Godard je ťažko stráviteľný, to vieme. Ale presne ako xxmartinxx napísal, Godard nikdy nepôsobí samoúčelne, nemá potrebu ukazovať aké krásne zábery dokáže vyprodukovať a ani sa nevychvaľuje tým, aký neprístupný je. Z tohto filmu srší samoľúbosť a viem si predstaviť že Carax si pri jeho natáčaní hovoril, aký masterpiece natočil a ako s ním každému vytrie zrak. Sorry jako, nestalo sa. Film, ktorý podraďuje úplne všetko forme no nedokáže to ani skombinovať dostatočne umne na to, aby nepôsobil samoúčelne a iritujúco pre mňa nie je dobrý film. Už dávno som sa pri filme takto nenudil a to som bol pred pár týždňami v kine na Sklenený pokoj.______________Viem si predstaviť, že kolegovia z FAV budú filmom našený a sám nemôžem filmu uprieť, že v istých momentoch pôsobí fakt geniálne. Koniec má úžasné tempo, niektoré zábery ako napríklad na začiatku pri ceste s autom po dialnici, alebo scéna v ktorej Alex tancuje vyzerajú ako maľby privedené k životu. Scéna so skokom z lietadla je perfektná a zábavná svojim zvláštnym spôsobom, rovnako tak aj "penová vojna" Alexa s Annou....a to nehovorím o kontraste medzi Alexovým vzhľadom a jeho jemnou, umeleckou dušou, ktorý ako pozerám veľa ľuďom stačil k tomu, aby filmu napálili plný počet____________Je mi to ľúto no. Aj napriek tomu, že na filme je veľa štýlisticky perfektne zvládnutých scén, nedokážem sa preniesť cez jeho samoľúbosť a až iritujúcu snahu poriadiť sa plne forme a jej limitom. Ale aspoň sa mi vďaka tomu potvrdilo, že tie najlepšie filmy, tie, ktoré ľudia milujú a rozprávajú o nich aj desiatky rokov po ich vzniku sú filmy, ktoré dokážu vytvoriť symbiózu medzi obsahom a formou, bez prílišného dôrazu na jedno či druhé (can't change my mind) ()

bila.tecka

Osobitý francouzský thriller s neskutečně originálním vizuálním viděním - rychlý střih se střídá s pomalu vychutnanými pohledy na "kočkovitou" Juliette Binoche, nezvyklé úhly kamery. Z filmu vyzařuje jakási neutěšenost, bezprizornost, melancholie... Všichni herci jsou výteční, Juliette je k nakousnutí. ()

aLPaC

To jsem zase jednou šlápl vedle. Vysoké zdejší hodnocení je mi záhadou, nebo jsou tu všichni prostě artový hnědopichové, kteří milují tyhle onanie. Já tyhle typy režisérů nesnáším (ještě občas Godarda můžu, ale nic víc), takže jsem ty dvě hodiny skutečně trpěl. Jo nějaký odkazy na surrealismus, německý expresionismus atd. jsou mi u prdele, když to nemá žádný děj, dialogy jsou urputně nudný a zdlouhavý a celé to na vás působí, že se chcete zabít. P.S. Když vidím, že Carax vyhrál s tímhle na Berlinale, co si tak o tomhle i jiných festivalech mám myslet. ()

Kervorkian

Carax robil filmy asi pre ľudí ako som ja. Pre ľudí, ktorým neprekáža, že sú niekedy stratení v deji, pretože v skutočnosti sú stratení aj živote. Pre ľudí, ktorí si obľúbia film kvôli jednej vete, ktorá v ňom zaznie. Pre ľudí, ktorí svoje city nadobúdajú ale aj menia a strácajú veľmi rýchlo. Niekedy sú pokojné ako slnko v zime, niekedy chladné ako voda v lete. Niekedy sú všade na vôkol, ako kvety na jar, a niekedy pokropia ostatných ako novembrový dážď. Pre ľudí, ktorých riešením je väčšinou útek. Útek pred sebou. Pre ľudí, ktorí hovoria navždy a nikdy, pretože je to tak detské. A áno, preferujem romány, kde jedna veta môže znamenať revolúciu života. ()

Lukoye

Zde jsem si uvědomil, že ženy mnohokrát milují spíše proto že chtějí být milovány, než z ryzosti citu. Dennis La Vant je démonický herec, temný undergroundový příběh o lásce, velmi klidný, velmi francouzsky dekadentní. S výbornou hudbou mimo jiné Davida Bowieho. ()

Pekisan

Po hodine som zistil, ze mi su vsetci uplne ukradnuti. Akekolvek tazke a posplietane osudy mali hlavni hrdinovia, nemohlo mi to byt viac jedno. Tak si hovorim, ze vydrzim do tej kradeze a nejak to uz dopozeram. Vydrzal a nasledne som to vypol. Je mozne, ze keby som mal viac nastudovane umenie a specialne film, tak cikam slzy stastia. Ale nemam a tak stim len zlty sneh. ()

nzTomParys

Naprosto bizarně unikátní filmový zážitek, nic podobného jsem v životě neviděl. Je to jako kdyby někdo vzal médium filmu, a použil ho úplně jinak. ()

Dixie_Cara

Skvělý film, který možná příliš neohromí po dějové stránce, ale i tak je zdejší love story skutečně decentní, nijak přeplácané a ani ta gangsterská část se přes množství stereotypů a slabší zápletku úplně neztratí. Hlavním lákadlem jsou ale herecké výkony a hlavně ty krásné hravé scény, které jsou doslova nabyty energii při skvělé práci s kamerou, jež umně střídá statické záběry jednotlivých detailů s dynamickým, kapku zběsilým snímáním značícím věčný pohyb. ()

sibskyn

Dokonalá kamera a střih, Piccoliho vidím rád v každém filmu, ale ten zbytek je jen WTF, protože já jsem nepobral co se tam vůbec dělo a k tomu je to nuda k uzoufání. ()

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku