• slovenský

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

USA, 2014, 101 min

Výjimky občas potvrzují pravidlo a i v tomhle případě se to potvrdilo. Dvojka předčila jedničku jak nádhernou vizuální stránkou, častými vtipnými momenty tak i akcí. Už v kině jsem si řekla, že si tenhle kousek pětihvězdu zaslouží a když jsem se ptala potomka jak se mu to líbilo a kolik bodů by mu od jedničky do pětky dal, tak jen jednoznačně potvrdil má slova. Jako každý animák, tak i Rio 2 byl kromě zábavy i krapet výchovný, což se dá pochopit. Znázorněné prostředí Amazonie bylo perfektní, super rychlé želvy, spousta dalších tvorů a ptáků, kteří všichni dohromady tvořily velmi zábavný mix barev a srandy. Ale abych jen nechválila. Bylo tam na můj vkus moc písniček. U jedovaté, růžové žáby si kupříkladu tvůrci mohli odpustit operní žalozpěvy nad marnou láskou ke kakadu, u nichž jsem se netrpělivě vrtěla v sedačce a říkala jsem si "ať už konečně dokváká!". Ne všechny písničky ale byly takové, zazněly i originální s chytlavým hudebním námětem. Takže za sebe, doporučuji!(17.5.2014)

Na to, že Brazilia prehrala s Nemeckom vo futbale 1:7 je v tomto animáku prekvapivo pekne veselo. Ale keď majú aj vtáky vlastný fotbal tak im ten výsledok môže byt ukradnutý. Jednotka ma inak viac bavila. Tam sa mi to zdalo viac dobrodružnejšie, toto bolo len klasické stretnutie s fotrom drahej polovičky, ktorý všetko ofrfle a v závere sa to zas hraje na Avatara. Ten príbeh mi vlastne ani nevadí, takže to neberte ako mínus. Skôr mi vadí, že je to tuctové a nevýrazné. Dokonca aj humor, či nejaké tie akcie sú len priemerné, ale ako celok sa to dá pozerať. Aspoň tým mladším divákom sa to bude páčiť. 60% - 3*(28.7.2014)

• ORIN

Nevtipný animák je asi to nejhorší. Kvalitní animace je dnes už v podstatě standard (u vysokorozpočtových filmů to platí dvojnásob) - takže tu nepočítám. Příběh je obvykle snadno pochopitelný a rozkódovatelný, s postavami se divák dokáže ztotožnit nebo mu alespoň zásadně nevadí. Rio 2 obojí má (zato ty dvě hvězdy), i když příběh je snad až příliš prostý. Bohužel filmu chybí humor, jakýkoli alespoň trochu promyšlený. Ten, co film produkuje, je pouze infantilní, prvoplánový a divák se solidně přepálenou stopáží (o 10-15 minut) probíjí jako lovec mačetou skrz džungli. Po konci nezbývá nic, co by si člověk dokázal zapamatovat, snad jen fyzickou bolest ze sledování...(12.9.2014)

Překvapivě slušný animák a navíc muzikál obohacený o jihoamerické melodie. Místy vizuálně velmi přitažlivé. Dějově je to taková papouščí variace na Avatara, když to trochu přeženu. Podobnost opravdu není jen v modré barvě hlavních hrdinů ;-) Myslím si, že se tvůrcům podařilo z daného tématu vytěžit maximum.(28.5.2014)

Na vizuálnej stránke sa do puntíku nezmenilo nič. Ide o šťavnatý príspevok k formálne vydareným digianimákom. A čo nám ponúka scenár? Rozhodne je horší, aj oproti slabej jedničke. V mnohých prípadoch, by sa veľa motívov v skutočnom živote vyvinulo presne opačným smerom, ale je to rozprávka, tak verme tomu. Škoda detičiek. Tým sú vsúkané veci, ktoré zrejme nikdy v živote nedodržia, ale je to rozprávka tak verme tomu ( a som zvedavý, z koľkých malinkatých divákov, sa stanú štátom oficiálne zvolení ničitelia prírody ).(14.10.2017)

• - Brazílie použila film jako reklamu na oslavu nového roku v Copacabana Beach. (R.K.)

• - Výroba a autorizovaná distribúcia filmu podporila viac ako 12 000 pracovných miest. (Laslo)

• - Stejně jako u prvního filmu Rio (2011) vznikly i u pokračování speciální úrovně pro hru "Angry Birds". (R.K.)