Reklama

Reklama

Colin Firth, oblíbený představitel upjatých Angličanů z řady romantických komedií tentokrát mistrovsky ztvárnil skutečně dramatickou roli. Britský důstojník Eric Lomax padl během 2. světové války do japonského zajetí, kde zažil nejen nepředstavitelnou dřinu a hladovění při stavbě železnice, ale také děsivé mučení. Film Koleje osudu sleduje jeho osud za války i mnoho let poté. Potkává ženu, o níž ani nesnil, vezme si jí a s pomocí jejího citu se s tehdejšími zážitky snaží vyrovnat. S podporou své ženy Patti (Nicole Kidman) a nejlepšího přítele Finlayho (Stellan Skarsgard) se vydává do Thajska po stopách svého utrpení. Na místě zjistí, že jeho tehdejší trýznitel, důstojník Takaši Nagase (Hiroyuki Sanada), stále žije. Touha po pomstě ho žene do Japonska, aby svou noční můru konfrontoval a za jakoukoliv cenu se jí navždy zbavil. (Bontonfilm)

(více)

Videa (20)

Trailer 1

Recenze (224)

Dont 

všechny recenze uživatele

Vzhledem k obsazení Colina Firtha, Nicole Kidman a v roli ronina excelujícího Hirojuki Sanady jsem byl na film docela natěšený. Očekávání mírně zchladilo počáteční rozpačité hodnocení na filmových webech. Jen dobrý příběh a kvalitní herci holt nejsou zárukou skvělého filmu, tomu by prospěla zejména zručnější režie. Ale své jsem si tam našel, takže jsou Koleje osudu pro mě někde mezi třemi a čtyřmi hvězdami. S ohledem na sympatické herce (obarvená a decentně, ale přitom přesvědčivě hrající Nicole), zajímavé téma a lokace (hodně přehlížené bojiště v Indočíně) a protože jsem jako kluk měl rád mašinky, tak trochu přidám. :-) ()

Georgex 

všechny recenze uživatele

Australské drama založené na skutečném příběhu, který sám o sobě působí neuvěřitelně silně a o to větší škoda, že se toho nechopil známější a hlavně zručnější režisér a nedokázal potenciál tohoto filmu využít naplno. Neříkám, že Jonathan Teplitzky natočil špatný film, nicméně si příliš neporadil s dramatickou částí příběhu a sekvencemi ze zajetí, které mimo jiné působí velmi nedůvěryhodně a nevyvolají ten správný efekt, když si k tomu připočtete poměrně suché dialogy a odfláknutý konec filmu, tak se bohužel žádný koncert nekonal. Na druhou stranu se nedá říci, že bych se v téměř dvou hodinách v nějaké pasáži více nudil, na čemž má rozhodně zásluhy skvěle hrající Colin Firth, který podal skvělý výkon a je radost sledovat každičký jeho výraz na tváři. Moje hodnocení 60% ()

Reklama

Morien 

všechny recenze uživatele

Přijde mi docela překvapivé, že jsem se o filmu s takovým tématem a takovými herci dozvěděla až od rockera Dodo Doležala na rodinném barbecue. A to chodím pravidelně na ČSFD i IMDB, čtu bulvár o Nicole Kidman a jsem studentka filmové školy, takže bych měla mít přehled ve všech směrech.To to nemělo žádné PR? A nebo jsem si ho jenom nevšimla? Inu což. Hirojuki Sanada je drahoušek, to je jisté. Plus je zajímavé, i když nikterak novátorské, jakým způsobem jsou tvůrci věrní románové (memoárové) struktuře montováním celkového dramatického oblouku ze spousty menších. Přináší to s sebou úskalí několika témat, z nichž každé se snaží být osudovější než ty další (spasitelská láska, smíření s bohem/vlastním nitrem, vina v době války), a celek je potom asi melodramatický až nad míru. - Dodatek, je celkem vtipné porovnat filmového hrdinu s jeho reálným životopisem, filmaři jsou největší lháři a takoví důvěřiví diváci jako můj tatínek si to vůbec neuvědomují. ()

Omnibus 

všechny recenze uživatele

Tak strhující příběh podle skutečných událostí o vině, trestu, odpuštění a vykoupení... a tak odtažitý, suchopárný a pouze popisný film byl podle něj natočen. Standardně dobrá Nicole Kidman, Colin Firth se svým válečným traumatem je uvěřitelný a japonský mučitel, důstojník Nagase, se za své válečné zločiny přesvědčivě stydí, ale co je to platné, když mě jejich příběh ani na malý okamžik nedostal „k sobě na plátno“. Natočit řemeslně zručně tu hnusnou džungli, hnusné Japončíky a šílený vražedný pracovní lágr, kde lidský život neměl cenu ani jediného železničního pražce, to samo o sobě k vybuzení empatie nestačí. A finále? Konečně sedí Eric Lomax u stolu proti svému mučiteli... ale nezeptá se: „Měl jsi z toho mučení radost? Věděl jsi že pácháš zlo, ale užíval sis to? Jak by ses teď pomstil, být na mém místě?“ A podobné otázky na tělo. Takže ani nedostane žádnou drsně pravdivou odpověď, jakou dostala například Sigourney Weaver od svého mučitele a znásilňovače Bena Kingsleyho ve filmu Smrt a dívka (tohle doporučuji jako daleko působivější film o pomstě a odpuštění). ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

"I nenávisť musí byť mať svoj koniec..." Spočiatku to vyzerá na love story, ale trvá pomerne krátko. Svadba je rýchla a po nej sa film venuje skôr psychológii postáv, hlavne tej ústrednej - C. Firthovi. Spomienkové a vojnové scény zaberajú dobrú polovicu snímku a v týchto fázach je film veľmi dobrý. Sú tu kvalitné i pôsobivé scény z budovania železnice cez rieku Kwai. Áno, presne ako v tom slávnom filme. Tento je však hlavne o zlomenom človeku, ktorý sa z mučením zo strany Japoncov nedokázal vyrovnať. Po rokoch zistí, že jeho hlavný trýzniteľ prežil a vydáva sa na cestu pomsty. Tieto momenty boli pre mňa najlepšie i najsilnejšie a to hlavne z dôvodu skvelého výberu herca z japonskej strany - sympatický Hirojuki Sanada, ktorého som si veľmi obľúbil po jeho samurajskom filme Soumrak . Záver ma dojal a keďže ide o film podľa skutočnej udalosti, tak sa prikláňam k slabším štyrom hviezdam. 70%. ()

Galerie (61)

Zajímavosti (20)

  • Zajatecký tábor v Kanchanaburi nebol dobytý americkými výsadkármi, ako je znázornené vo filme. V skutočnosti ho po kapitulácii Japoncov oslobodili britskí a indickí vojaci pechoty. (Arsenal83)
  • Eric Lomax svou knihu, podle které je film natočen, napsal na základě vlastních zážitků z barmského pracovního tábora. (Terva)

Reklama

Reklama