Dva nula

• angličtina Two Nil (více)
všechny plakáty

Na fotbalovém stadionu v centru Prahy se chystá největší fotbalový zápas roku, Sparta dnes večer hraje se Slavií. Začíná přímý přenos. Dvacet dva filmových kamer ale tentokrát nemíří na hřiště, nýbrž do hlediště. V něm se totiž nachází velmi různorodá a vtipná společnost, která stojí za pozornost víc než samotný fotbal: jsou tu upovídaní pořadatelé, pečlivě oblečené dámy z VIP, rozjívení žáčci fotbalové přípravky, distingovaní intelektuálové, fanatičtí sázkaři, dezorientovaní italští turisté, chlapáčtí členové ochranky nebo třeba známí komentátoři jedné televizní stanice. Ti všichni sem přišli sledovat stejný zápas, každý z nich jej ale prožívá po svém. A každý se přitom projevuje takový, jaký doopravdy je. Jeden se ptá, jestli se smí fackovat tchýně, druhý pátrá, kam se v Chile podělo prezidentské pero, třetí se třese, zda dostane trest za použití slova gorila. Před očima nám tak postupně ožívají různá patra tribuny i různá patra dnešní společnosti. A humor a autentičnost tu nakonec vítězí 2:0. (oficiální text distributora)

Fantomas92

Dokument, který by měl diváka/fanouška kultivovat, avšak nejspíš bude pro mnohé sloužit jen jako zdroj zábavy stylu: Hele jak je ten kluk sprostý, jak ten sparťan nadává, jak Čapek taky mluví sprostě atd. Snad se mýlím a aspoň pár fanoušků se pozná a zamyslí se nad sebou. ()

conejo

Skvělé postřehy, výborný nápad i záběry... jen to asi tak po 40 minutách začne být poněkud monotónní... ale možná jsem jen neklidný netrpělivý divák. ()

Ondracius

LFŠ 2012: Výborná antropologická studie, aniž by to kluci asi tak mysleli. Nenašel jsem v tom jedinou chybku, a že to tvůrci měli dobře promyšlené, potvrdila i následná diskuze po projekci. Lidé, co tomu dávají nízké hodnocení, asi nepochopili, nebo neznají záměr tvůrců. Bylo by dobré si s nimi přečíst rozhovor a pak se na to podívat znovu. ()

kri.tino

Plne súhlasím s názorom, že P. Abrahám zvládol koncept, ktorý si zvolil na 100%. Za to, má u mňa prvú hviezdu. Druhú má tvoriaci kolektív za odvahu, úsilie a materiál, ktorý dokázali vysekať z udalosti, ktorá sa mohla vyvinúť naozaj akokoľvek. Tu to však končí. Má zmysel ponúkať divákovi film, pri ktorom sa začne nudiť dobreženie už pri prvom zábere? Sekvencia scén odohrávajúcich sa počas dvoch gólov už bola naozaj na nevydržanie. Pozitívne by som ešte zhodnotil vtipné momenty a už v niektorých komentároch spomínané "zrkadlo," nastavené tým, ktorých sa téma dotýka. Je však zaujímavé, že ani dvojročná príprava a pol roka stráveného v strižni nedokázali udať film aspoň znesiteľný temporytmus. Nakoniec si namiesto bodky dovolím dať zmyselný výkričník, ktorý tu možno bude ešte dlhšie ako vo filme nezmyselne dlhé sledovanie topoľov. ! ()

ac3r

100 minut o tom jací burani v Praglu chodí na fotbal? To ale přece dávno víme a nepotřebujeme k tomu tyhle zbytečný odpady :p 1 hvězdu za hlášky toho tlouštíka v červené bundě a brýlích :) ()

Illioplius

Pri hodnotení tohto diela mám problém s tým, že neviem, či hodnotím film, teda jeho námet, spracovanie, herecké výkony a podobne, alebo hodnotím skutočnosť, teda to, čo zobrazuje. Ak by som mal hodnotiť film, tak určite oceňujem odvahu pustiť sa do takéhoto snímku, pretože ľahko sa mohlo stať, že zápas bude nudný a tým pádom aj celý film. Zároveň oceňujem originalitu, ale to bude asi tak všetko. Kto má snahu vytvoriť si o filme ucelenejší obraz, mal by vedieť, ako vôbec k natočeniu tohto diela dospelo, teda ako je možné, že účinkujúci diváci o natáčaní vedeli, súhlasili s ním a zároveň sa správali (zrejme) bezprostredne a (zrejme) hodnoverne. Je to celkom zaujímavé (kto chce vedieť viac, môže nájsť na internete). Nuž ale z hľadiska hodnotenia filmu treba dodať, že v podstate ani nejde o film. Mne osobne to nijak neprekáža, ale myslím, že je potrebné takto rozlišovať, lebo trebárs zábery zo skrytej kamery by sme asi filmom nenazvali. Keďže nejde o film, moje hodnotenie filmovej stránky tohto diela je už samo osebe paradoxom a iba to umocňuje to, že neviem, čo tu vlastne mám hodnotiť. Čo sa týka hodnotenia skutočnosti, teda toho, čo tento „film“ zobrazuje, je to tiež ťažká úloha, lebo na to nemám vytvorené žiadne hodnotiace kritériá. Vidíme skutočne pestrú skladbu divákov, svojím spôsobom sú každý stereotypom niečoho – kávičkoví intelektuáli, bežní ukecaní futbaloví fanúšikovia, pipky, vietnamskí internetoví maniaci a podobne. Z istého hľadiska je to veľmi vtipné, no rovnako vtipné je, keď sa človek trochu rozhliada okolo seba a všíma si, ako sa ľudia správajú – nemusí kvôli tomu ísť do kina. Kto si však zvolí predsa ísť do kina, pravdepodobne neoľutuje a bude mať príjemný zážitok, aj keď miestami nudný, zdĺhavý, stále sa opakujúci. Váhal som medzi dvomi a tromi hviezdami, no napokon dávam tri. ()

korok

Pohled do zákulisí derby pražských "S" - mezi diváky, hostující ultras, pořadatele, hlasatele, papaláše ve V.I.P., televizní štáb. Přiblížení toho, jak prožívají jednotlivé skupinky či kluboví činovníci různé zápasové situace. Pozor! Silně nedoporučuji fanouškům Slavie Praha a zřejmě i Baníku Ostrava. Vidět totiž radost Sparťanů po vstřelených gólech z různých úhlů pohledu a slyšet mnohokráte po sobě: "10. minuta utkání, první gól Sparty střílí Leonard Kweuke!!!!! Stav utkání, AC Sparta - SK Slavia 1:0." - to by nemuselo některým udělat dvakrát dobře. Dokument je až moc rozvláčný, kratší stopáž by byla ku prospěchu. ()

jakub.uck

První asociací, která se mi po zhlédnutí snímku Dva nula scénáristy Tomáše Bojara a režiséra Pavla Abraháma vybavila, byla Troškova trilogie Slunce, seno… Také v ní totiž vstupujeme do uzavřeného světa předem vymezeného myšlení, do jakéhosi skanzenu stereotypů, kde přesně víme, co můžeme od jednotlivých postav očekávat. Kulisy české vesnice se pouze proměnily v betonové ochozy letenského stadionu, jenž zrovna ožil tradičním zápasem mezi Spartou a Slavií. A jako lidová komedie (pseudo)troškovského střihu je film Dva nula skutečně excelentní. Zásadní chybou snímku je ovšem snaha budit dojem, že meze „pouhé“ veselohry překračuje. ()

mildaaa

Jako příznivec jednoho ze dvou nejtradičnějších klubů (samozřejmě Sparty) jsem si tento dokument nemohl nechat ujít. Některé delší "umělecké" záběry mě trochu nudily, ale jinak to byl supr originální počin. I když lidé věděli, že budou natáčeni, chovali se jak je jim vlastní. Bylo zajímavé poslouchat rozmluvu např. dvou týpků ve VIP, kteří o fotbale ví úplný fň, sklaních fandů nebo nějakou vyjetou štětku od fotbalu, která ojela kdejakýho fotbalistu a jak sama říká "vždycky měla první ligu". A vůbec nejlepší byli securiťáci... Ani bych nechtěl vidět jak vypadá na tuto pozici třeba výběrový řízení. Pozor: jedná se o snímek z fotbalového prostředí, nadávka střídá nadávku. Nedoporučuju shlédnutí některým místním intelektuálům. ()

boni

Sparťanská agitka, která místo nezaujatého zobrazení nejslavnějšího fotbalového zápasu u nás jen dokazuje národu, že sparťan jsi buď proto, že rodiče byli sparťani, nebo proto, že byli sourozenci. Ve většině případů pravděpodobně obojí. ()

Kotsour odpad!

To jako myslíte vážně? Jsem zhnusen, o to víc, že tohle něco, ani nevím jak to nazvat, má 66%?! To museli hodnotit a komentovat lidi, kteří v životě nebyli na fotbale a jenom doma konzumujou pravidelný dávky krmiva od TV Nova. Když opomenu to, že to absolutně nevypovídá o vůbec ničem, čemu se dá říkat atmosféra na fotbale, tak je to jen nesmyslná slátanina, ve který lidi s mikrofony vedou svý ubohý a do nebe volající strojený rozhovory s mikrofony přilíplými na límcích, zatímco se v pozadí již podesáté odehrává ta samá, tři minuty (nebo pět?) trvající zvuková kulisa, v níž se ovšem opět nedočkáme ničeho jiného, než občasného zahučení davu a radosti po gólech. Během toho, pořád dokola a dokola, můžeme sledovat statickou kameru věnující se pět minut kelímkům na stole, aby se potom záběr odebral k pětiminutovému rande s ve větru povlávajícími topoly. Když už se kamera nakonec odebere k lidem (po čtvrt hodině nevěřícného zírání) a myslíme, že jsme zachráněni, vrátí nás zpět do reality pětiminutový záběr na rohový praporek. Jako pardon, tohle mě těžce míjí, z kina jsem odešel poprvé v životě. A opravdu nechápu, u tohohle "filmu/dokumentu" obzvlášť, že to vůbec někdo žere... Doufám, že se mi to jen zdá, protože pak si ještě tvůrci budou myslet, že TOHLE má opravdu nějakou hodnotu. Takový potenciál, nic takového tu nebylo a takhle to pojmout? O ničem, nic to nesdělí, nic neukáže. Jen poloherce, nic spontánního, žádný závěr z toho nelze vyvodit... No nic, radši končím. Ona je to totiž škoda slov. ()

AloisNeuman

jen at nežijeme v iluzích. takhle to normálně u nás vypadá. skvělý výběr postavení kamer a zápasu. velice rád jsem zaplatil a podpořil. ()

Tanner

Zřejmě proto, že sám mezi "fanoušky s největší koncentrací buranů" patřím, leccos jsem o tomto fenoménu četl a jsem schopen jej vnímat jaksi komplexněji než jak vyžaduje soudobý černobílý diskurs, nejdou mi podobné více či méně zjednodušující projekty v zásadě podporující existující stereotypy zrovna dvakrát pod nos; zejména když se opatří honosnými nálepkami typu "sociologická sonda" a je tak naznačováno, že je zde snad tento fenomén postižen a analyzován ve své úplnosti. Není. Nicméně utahovat si z fanoušků je samozřejmě v pořádku a na místě. On je to totiž jev, zejména nahlížen z pozice mimo svůj kontext, kromě jiného nadmíru vtipný (jako řada podobných aktivit) a snad více než jakému jinému mu to, když se (naopak z pozice lidí v jeho rámci) nebere přespříliš vážně, prospívá. A samotný koncept a jednotlivé nápady se mi rovněž vcelku zamlouvaly - statické záběry, srovnání reakcí jednotlivých účastníků na stejné situace, kontrast romantického záběru na poklidně se kymácející topoly v západu slunce a ozvěny bouřícího kotle atd. Zajímalo by mě však, jak moc lze hovořit o oné autentičnosti; já o ní mám lehoulinké pochybnosti, ale budu se snažit věřit, že nahrané zde nebylo nic. No, tolik tedy snad pohled jednoho z buranů. Co dodat závěrem? Snad jen: "Slavie Praha!" ()

Indyi

Tak pro mě je tento pokus ideálním příkladem toho, jak by neměl vypadat (dokumentární) film. Upřímně se přiznávám, že jsem viděl maximálně polovinu a dál už nemohl pokračovat. Jsem velkým fotbalovým fanouškem, takže za tu fotbalovou kulisu a za originální nápad dávám 2*, ale je to skoro až moc. Je to šíleně, ale opravdu šíleně pomalé, několikaminutové statické záběry na nic! Strojené rozhovory... Nápad originální a zajímavý, ale provedení hrozné. ()

markyzgero

jiří peňás neví co je choreo, slávistickej kotel vytváří nejspíš koreo, zbytek lidí je navzdory osudu autentickej, radši už ten konec pískej. seberte to hovno...2:0 ()

dzberry

Tohle prostě vyšlo. Bavil jsem se královsky, i když to bylo opravdu krapítek dlouhé... Formanovské postavičky z jeho raných filmů jako vyšité! Těším se, že uvidím zas a opět!!! ()

Karlos1893

Jako aktivnímu fanouškovi mě tam strašně vadili ty lidi ve VIP a ty holky, to bylo tak otravný. Taky se krásně ukázali ty tři nazobanci ze sekuritky. Jinak výborný hlášky především těch dalších dvou sekuriťáků, pobavili jsem se výborně, moc díky za ten dokument! ()

47. MFF Karlovy Vary se blíží!

47. MFF Karlovy Vary se blíží!

17.06.2012