Sakra, kluku! (festivalový název)

• Německo

Oh Boy

Ach, chlapče

Ty kokso!

(festivalový název)

A Coffee in Berlin

Německo, 2012, 86 min

Dosť depresívny film, no zato krásne precítený. Fakt nádherne vykreslená celé tragikomédia života na obraze jedného dňa a jednej noci v živote mladého Nika putujúceho ulicami Berlína, kde sa necháva "unášať" rôznymi udalosťami, ktoré mu deň prináša. Každá z udalostí mala svoju symboliku, ktorá svojim spôsobom zasahuje reálnu existenciu v súčasnej dobe. No a k tomu všetkému ten symbol kávy, ktorá je tak nedosiahnuteľná... Je to jeden z tých filmov, ktoré donútia človeka premýšľať nad životom a jeho strasťami. Snáď najlepšie celú povahu príbehu charakterizuje veta, ktorou Nika odpísal jeho vlastný otec: Jediné, čo pre teba môžem spraviť, je nespraviť nič... Takže z mojej strany veľká spokojnosť, aj keď ten čiernobiely artový feeling v tomto prípade nebol až tak žiadúci. A nedá mi nespomenúť sekvencia, keď bol Niko s Matzem na tom natáčaní filmu - ten námet z prostredia 2. svetovej vojny o lovestory medzi dôstojníkom SS a židovskou knihovníčkou by mohol byť celkom zaujímavý.(30.11.2013)

Velmi výjimečný Nikiho den. Není jako ty předchozí. Ty bezstarostné. Dnes je nutné se střetnout s pravdou. Ztratil skoro vše, ale přesto je ve svém okolí ten "normální". Což o lidech, které Niko potkává a jejichž detailní osudy vlastně zakrývají jeho vlastní, rozhodně nelze tvrdit. Film působí jako skládačka několika epizod. 3x či více s Tomem Schillingem? Skvělý obraz i hudba mohly být podklady k více dramatičtějšímu příběhu, který by, dle mého, příběhu velice prospěl. Tato německá Woody Allenovština sice neurazila, ale ani mi neposkytla nadprůměrnou podívanou.(14.7.2015)

Nahlédnutí na takový jeden krásný den v nehezkém Berlíně očima jednoho sympatického pána s nulovými vyhlídkami do budoucnosti. Musím uznat, že Tom Shilling oplýval sympatiemi, takže se mi celkem snadno podařilo ponořit se do děje. Takové existencialistické drámko. Hlavní hrdina nám proplouvá bez emocí příběhem, který se na oko tváří, že je úplně prázdný. Na své pouti od ničeho nikam, střetává Niko velmi zajímavé postavičky, se kterými vede příjemně napsané dialogy. Místy je film vtipný, sem tam vykoukne nějaké drama, občas dojde i na lehké filosofování. Ačkoli u podobných filmů zpravidla usínám, tak tento mě něčím nespecifikovatelným prostě okouzlil, a to jsem neměl ani svoji obvyklou kávu. Musím zaútočit na 4 *. Lehce mi to dokonce připomíná obraz současné zhýčkané mládeže, kterou nic dlouho nebaví, a do které se bohužel také stále řadím. Viděno v rámci Filmové výzvy. Film mi vybrala uživatela mat.ilda.(26.4.2016)

U současných filmů natočených černobílé bývám ostražitá, jestli to dává smysl nebo se režisér rozhodl jen manýristicky využít černobílé vidění, aby to vypadalo umělecky. Tady má, myslím, černobílá kamera důvod. Je odrazem hlavního hrdiny, který je taky takový šedý, bezvýchodný, neví, co se sebou, neví, jak dál – občas mi připomněl hrdiny některých filmů ze 60. let. Dostává se do různých, někdy absurdních situací, do kterých se vůbec dostat nechtěl. Je pasivní obětí, vždy ho někdo do něčeho natlačí a jemu je to nepříjemné. Chtěl by být někde úplně jinde. Problém je, že vůbec neví, kde. Beru to jako portrét mladíka, který je na rozcestí – pokud to budeme brát optimisticky, a tak má před sebou další cesty, po kterých se teprve vydá. Když se na film budeme dívat pesimisticky, tak už rezignoval, a protože neprojevuje žádnou snahu, tak se už ani nikam dál než do bezvýchodnosti nedostane.(21.11.2017)

Nemůžu asi začít jinak než SPOILEREM. Celý film sledujeme pachtění a přežívání losera, který není schopný něco dotáhnout do konce, nebo alespon vyjít se svou rodinou a lidmi kolem sebe. A já pořád čekal, že přijde moment, který ho změní, a my se dočkáme happy endu. Ale to se nestane. A pak je tedy otázkou, jaký měl film smysl, nebo jestli mělo jít jen o jakousi melancholickou jednohubku. P.S. ale zajímala by mě nějaká potitulková scéna, třeba po 2 letech, jestli by skončil jako bezdomovec na ulici.(9.7.2017)