Netvor z Černé laguny

• USA Creature from the Black Lagoon (více)

Vědcům se podaří lapit a omámit netvora. Příšeru záhy okouzlí asistentka šéfa týmu (Julia Adamsová). Osamělý chybějící článek mezi obojživelníkem a člověkem vědcům uteče a unese objekt své vášně. Šéf týmu (Richard Carlson) zorganizuje křižáckou výpravu, jejíž účelem je dívku osvobodit a netvora poslat tam odkud přišel. Výborné herecké výkony, skvělá režie a bravurní design netvora, který vytvořil Bud Westmore, činí z filmu Netvor z Černé laguny nezapomenutelný filmový evergreen. (oficiální text distributora)

Kozy9

Musím odporovať všetkým názorom, ktoré by čo i len mierne poukázali na dobré fungovanie či nápadité spracovanie tohto snímku. Monštrum z lagúny patrí síce do zbierky klasických hororov na svoju dobu ešte nerozvinutého žánru, no z diel ako je múmia, dracula, či frankenstein pôsobí najamatérskejšie, naivne a nepredstaviteľne hlúpo. Lakačky na svoju dobu museli fungovať veľmi presvedčivo, i keď sa stále opakovali tie isté, herci podľa môjho názoru už v tých 50 rokoch vyzerali veľmi hlúpo, stále opakujúce sa monologické výstupi so zaritým pohľadom do kamery pôsobia umelo a smiešne, čo vlastne zaniká vo víre nekonečnej nelogickosti a nerozumnému správaniu sa postáv. Dej je absurdný a koniec seknutý. Na rok kedy tento snímok vyšiel som čakal omnoho viac, veľmi slabé, biedne a nezáživné. Prihliadajúc na rok výroby: 55% ()

GameboyNES

Na svoji dobu, velice povedený horor, trikově slušně odvedená práce. Rovněž, maska toho žabníka, byla zdařilá. Mno a navrch i sexy samice Julča Adamsová, tož nedejte 5. :) ()

Knor

Nádherný 50. léta. Z dnešního pohledu jde o dobrodružnej film, kterej vyloudí spíš úsměv než hrůzu. Ale celkově je to nádherná filmová klasická podívaná. Mě se tyhle stařičký horory moc líbí a kdo je na tom stejně, tak si tento film vychutná. ()

Scraffy

Veľmi nápaditý film, ktorý aj v dnešnej dobe dokáže okúzliť. Maska netvora je fantastická a celkovo vždy, keď sa objaví na scéne, tak máte taký dobrý pocit. Obsadenie až na to dievča strašné a nesympatické. Hudba je veľmi vydarená a dobre sa počúva. Útoky netvora mohli byť viac vynaliezavé, ale aj tak som spokojný. ()

Pitryx

Tak nejprve opět zápis z mého filmového deníku ze dne 8.5.1996:Dějově dobré, žádné kličky, jde se přímo k věci, jen pár h.m. (hluchých míst). Bohužel, obluda je evidentní člověk v jakémsi obleku s hroty. Práce kamery na tehdejší dobu na vysoké úrovni. Tehdy jistě dobrý film, ale dnes již slabší. Nevím jak chytráci přišli na jméno které otiskli (u každého filmu mám výstřižek z příslušných novin), zde časopis satelit. Ač jsem jel titulky třikrát, nikde jsem toto jméno neviděl. (Rozuměj, jméno P.Browning, které satelit otiskl). A nyní současný koment Tak na svou dobu, co už. Jediná hlavní hrdinka předvádí se oku diváka neustále v čistých a nažehlených věcech, hrdinové se chovají jak očekáváno, žádná překvapení se nekonají. Obluda na svou dobu slušná. Milovníkům hororů jako povinnost i když pecka to zrovna není. ()

Pan_prs10u

Oceánový chlape, za ruku mě chápej, do země se mnou chvátej, kterou chápeš. Oceánový chlape, cesta do koutu zeměkoule je opravdový výlet. Oceánový chlape, kůra opáleného chlapa nasáklá pískem, do nějž šlapeš. Země žízní vodu lape. Oceánový chlape, vidíš skrz zázrak úžasu na obrchlapa. Oceánový chlape, kůra je nepolapitelná, když se vrhá na dětského chlapa. Oceánový chlape, sled formy života dušený v písečný chlad Země žízní vodu lape. – Ween: Ocean Man, 1997 (překl. do češtiny) https://youtu.be/tkzY_VwNIek ()

adamix

Vyžaruje to nápaditosťou a solídnou atmosférou, ale v celku je to umiernenejšie, ako starší predchodcovia (Frankenstein a spol.) a pocitovo zdĺhavejšie. Tretia hviezda je za ten skvelý kostým humanoidnej ryby. ()

me_george

Tři hvězdičky teda s odřenýma ušima a s příhlédnutím k době vzniku. Ne že by to bylo špatné, ale holt zub času zahlodal. Nevyužitý strach z neznáma, příšera je vidět hned od začátku, tak to funguje o dost míň. ()

kolacky

Možná by mě to ještě víc chytlo jako film němý. Ale i tak líbilo. Nebudu nosit dříví do lesa, řekli to za mě Lima, Tsunami a Lavran. Přesné, kolegové. ()

david666

I po 55 letech od vzniku má film solidní atmosféru a snese srovnání s pozdějšími horory. Děj uhání dopředu, podvodní akce jsou napínavé (hodně se mi líbila plavecká scéna v podání Julia Adams s netvorem). Příšerka je tady vidět dost - ne jen na konci filmu jak bývalo často u starších hororů zvykem. K tomu pěkná herečka. No tomuhle filmu by remake třeba od Roba Zombieho slušel. ()

Scaevola

Odmyslíme-li si plastikové monstrum s trapnými pohyby, které nemohlo děsit snad ani v době vzniku tohoto snímku, můžeme jen žasnout nad dobrodružně gradovaným scénářem a technicky nepochybně náročným natáčením pod hladinou. Ale i přes těžko popsatelnou krásu J. Adams a náladu ztracené laguny mi, myslím, stačilo tento počin vidět jedinkrát. ()

endrix

Byla to zábava, ale přiznejme si, hlavně pro to retro. Nejlepší role jednoznačně pan kapitán. Všichni ostatní mají permanentní výraz Barkrova Old Shatterhanda (případně Rybany), k čemuž ty opakovačky vyloženě sedí. Veškerá ostatní filmaři na je dost poplatná době a rozpočtu, takže neurazí ani neokouzlí, ale není fér si z ní dělat legraci. ()

Mrtvobog

Čakal som nenápadité a nudné dielo 50-rokov. Ale namiesto toho som zistil, že ide o pravý opak (mňa to úplne vtrhlo do filmu). Netvor vyzerá vynikajúco, prostredie je zvolené dobre a Julie Adams jednoducho mňam. Škoda, že sa film nevenoval dlhším záberom pod vodou (bodol by dáky slušný remake v tomto duchu). ()

Belphegor

Na rok 1954 má film pěkně udělané podvodní záběry, samozřejmě se tomu kvůli stáří snímku musí odpustit pár věcí, jako třeba dnes už méně přesvědčivá maska netvora. Do poloviny mi to přišlo velmi dobré, ale když dojde na střet s netvorem, řekl bych, že tvůrci nevyužili celý potencionál. Očekával bych, že vodní bytost bude ve svém medium rychlá a nepřemožitelná, ale ironicky je ve vodě nejslabší. V podvodním střetu umře jen jedna postava, zbytek je zabit na souši, většinou nespicifikovaným úmrtím, což mě dost mrzí, protože na začátku je navnazeno na to, že netvorovaly drápy budou hrát důležitou roli, stejně tak jeho nadlidská sila. Nic z toho už neuvidíme a díky tomu to postrádá tu pravou strašidelnou atmosféru. Hororové scény jsou tím nejslabším článkem filmu. Film je ale krátký, takže nestihne nijak nudit, rád bych ovšem v budoucnu viděl nějaký remake, protože Netvor z černé laguny s použítí víc krve bude o dost lepší. ()

drkaldj

Netvor vypadá vcelku slušně. Scénář není žádný zázrak, postavy buď podle šablony, některé naprosto nevyužité a jsou tam jen aby někdo další zemřel (podobně jako u slasherů). I při kratší stopáži jsou chvíle kdy film nic zásadního neukazuje a jen vyplňuje čas nudou. Konec je takový, že vám nezodpoví vlastně žádnou zásadní (v podstatě cokoliv o netvorovi) ani jednoduchou otázku (přežil to ten napadený z lodi, odvezli důkaz?). ()

Universal se opět pokusí oživit monstrum

Universal se opět pokusí oživit monstrum

21.11.2020

Hellboy nemá rád klasiku

Hellboy nemá rád klasiku

18.10.2006

Guillermo del Toro je momentálně zřejmě nejšťastnější režisér na světě. Nejen že se jeho nejnovějšímu snímku Hellboy 2 nás už určitě nemine a co je nejlepší, díky tomu, že zakotvil právě v tom studio… (více)