Netvor z Černé laguny

• slovenský

Netvor z Čiernej lagúny

Dobrodružný / Horor / Sci-Fi / Fantasy

USA, 1954, 79 min

Nestárnoucí černobílá klasika, předchůdce celé řady snímků. Napůl dokument o Amazonce, napůl fantastické dobrodružství s ekologickým podtextem. Čarokrásné podvodní záběry hrají prim a znalci si mohou určovat rozličné rybí obyvatelstvo - kostlíni, tetry, halančíci...ale i máčky v mořském akváriu. Průzračná voda skrývá nádherné scenérie, ale také smrtelné zlo. Scény pod vodou mají působivou atmosféru, souboje patřičné napětí. Poetické jsou momenty, kdy Kay plave na hladině a netvor kopíruje její pohyby pod vodou. Samotná kreatura je perfektní a nejen tvůrci Člověka obojživelníka (1962) mohli jen tiše závidět...(16.5.2017)

Nečekala jsem, že i tento fešák mě bude tak bavit. Kouzlo této pohádky je ovšem přímočaré a prosté, takřka panenské království (zde Černá laguna) je bezohledně napadeno posádkou mccarhtyovských trotlů a jedné feš a logika velí vládci (zde Creature) se bránit. Kdo by po té nefandil obludce na spravedlivé cestě za pomstou? Ve 3D to musela být pastva pro oči.(3.3.2009)

Jeden z mála hororových či sci-fi filmů z 50. let, který ani dnešní optikou nevypadá komicky a dá se docela dobře sledovat i v současnosti. Netvor z Černé laguny sice není ani trochu napínavý, ale je to slušně natočená dobrodružná zábava s povedenou maskou (trošku natvrdlého) obojživelníka a několika dobře natočenými podvodními záběry. Jack Arnold tehdy věděl jak na to.(14.12.2014)

Kvalitné exotické dobrodružstvo, vyliezajúce z "klasickej" čierno-bielej hororovej kolekcie štúdia Universal (ďalej napr. viď. jeho FRANKENSTEIN či DRACULA). Loď, potápanie, drasticky urevaná blondínka (v plavkách), reči o najúžasnejšom objave v histórii ľudstva a najnadržanejší samec v lagúne. Skvelé, milé, pôvabné, hrôzostrašné. Viac v mojej recenzii na CinemaView, kam už nepíšem: http://cinemaview.sk/clanok/1222/detail/netvor-z-ciernej-laguny(3.12.2006)

O existenci tohoto filmu jsem se dozvěděl v komiksu 99 klasických filmů pro lidi v kalupu Henrika Langa a ihned jsem zatoužil ho vidět, protože jsem podlehl dojmu, že by to mohla být skvělá béčková pecka. Což se mi víceméně potvrdilo - NETVOR Z ČERNÉ LAGUNY má vše, co můžete od tohoto filmu čekat. V čemž je řečeno vlastně vše - ten film je mimo jiné neuvěřitelně blbý, a množství nejrůznějších nesmyslů (nejen těch vědeckých), které se zde objeví, ani nemá cenu komentovat. Současně není ani trochu napínavý, spíše jenom směšný (či úsměvný, chcete-li) - a co je asi nejhorší, ke konci i dost úmorný, protože ačkoli má necelých 80 minut, ke konci už se vážně příšerně vleče. Přes to přese všechno má v rámci žánru i své nesporné klady - příběh variující nesmrtelný námět krásky a netvora je dosti zábavný, obzvláště protože na Julii Adams se vážně dobře kouká, a v tomto filmu je to mimořádně pohledná žena a hlavní ozdoba celé té letité podívané. Nejen feministky si ale asi budou rvát vlasy na hlavě z toho, jak se zde uplatňují tehdejší stereotypy o rolích mužů a žen - po této stránce je tento film mimo jiné dosti zajímavou sondou ze své doby, která se dnes jeví asi stejně vzdálená jako křižácké války. No a v neposlední řadě potěší i zajímavý design samotného netvora a spousta podvodních scén, které mě udivily svojí kvalitou (přihlédnu-li k době vzniku a svému údivu, že se v té době VŮBEC DALO točit pod vodou). Sečteno a podtrženo - jste-li milovníkem podobných oldschoolových bijáků, klidně si k mému hodnocení přihoďte hvězdu a jděte do toho - i po těch letech to stále stojí za vidění.(10.5.2014)

• - Ricou Browning ani Ben Chapman nejsou uvedeni v titulkách. (Dreadd)

• - Netvora hráli dva kaskadéři, z nichž každý měl svůj oblek Netvora. Ricou Browning hrál Netvora ve vodě a proto měl oblek světlejší barvy, zatímco Ben Chapman hrál Netvora na souši a jeho oblek byl tmavší. (Mr.Hudson)

• - Ricou Browning, profesionální plavec a potápěč, který hrál Netvora pod vodou, musel zadržet během podvodního natáčení dech na čtyři minuty, protože režisér logicky nechtěl, aby byly vidět vzduchové bubliny unikající z Netvorových úst či nosu, jelikož Netvor byl obojživelník. (Mr.Hudson)