Netvor z Černé laguny

• slovenský

Netvor z Čiernej lagúny

Dobrodružný / Horor / Sci-Fi / Fantasy

USA, 1954, 79 min

Nestárnoucí černobílá klasika, předchůdce celé řady snímků. Napůl dokument o Amazonce, napůl fantastické dobrodružství s ekologickým podtextem. Čarokrásné podvodní záběry hrají prim a znalci si mohou určovat rozličné rybí obyvatelstvo - kostlíni, tetry, halančíci...ale i máčky v mořském akváriu. Průzračná voda skrývá nádherné scenérie, ale také smrtelné zlo. Scény pod vodou mají působivou atmosféru, souboje patřičné napětí. Poetické jsou momenty, kdy Kay plave na hladině a netvor kopíruje její pohyby pod vodou. Samotná kreatura je perfektní a nejen tvůrci Člověka obojživelníka (1962) mohli jen tiše závidět...(16.5.2017)

Nečekala jsem, že i tento fešák mě bude tak bavit. Kouzlo této pohádky je ovšem přímočaré a prosté, takřka panenské království (zde Černá laguna) je bezohledně napadeno posádkou mccarhtyovských trotlů a jedné feš a logika velí vládci (zde Creature) se bránit. Kdo by po té nefandil obludce na spravedlivé cestě za pomstou? Ve 3D to musela být pastva pro oči.(3.3.2009)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $1,300,000Tržby Celosvetovo $-║ Nečakane pôsobivý snímok, kde prevedenie filmu pôsobí nadmieru prijateľne v každom ohľade, či už samotný príbeh, dialógy či samotná maska tej obživenej kreatúry. Pikoška je že film bol uvádzaní do kín ako 3D!!! (a to vážne bol 3D, červeno-modré sklíčkové "papierové" okuliare to istili) "Verím tomu že sa práve Steven Spielberg týmto filmom inšpiroval pre Čeluste." /80%/(9.3.2010)

Nečekejte naivní béčko. Netvor z černé laguny je solidní sci-fi horor točený převážně v exteriérech a se zajímavým dějem. Hluboko v amazonských pralesech objeví vědec ruku (o fosílii se jaksi nejedná) ve skále. Pochopitelně ji nemůže zařadit k žádnému druhu a tudíž se se svým nálezem rozjede okamžitě za svým přítelem. Už cestou ho pochopitelně napadne, že by se mohla uspořádat nějaká ta expedice. Přítel je nápadem výpravy do hloubi Brazílie nadšen. Brzo skupina nachází bohatého mecenáše a dalšího zapáleného vědce. Vše je připraveno k vyplutí. Mezitím si netvor nachází své dvě první oběti a to domorodé pomocníky, kteří zůstali střežit místo zajímavého nálezu. Naše parta přijíždí na kocábce jménem Rita s kapitánem, který v prvních deseti minutách preferuje ruský přízvuk, který je ovšem následně zcela pryč (??!). Po neúspěšném hledání navrhuje kapitán cestu do Černé laguny, ze které se ještě nikdo nevrátil živý, ale co už. Následují dvě nudné potápěčské scény, přičemž při té druhé už se alespoň dočkáme zobrazení celého monstra. To se musím přiznat je asi největší klad celého filmu. Maska je povedená a žabí muž dokonce v obličeji předvádí mimiku(bodejť by ne, když na svou dobu stála celková úprava pomerně extrémní sumu a to 12 000 dolarů). Pravda na konci si režisér mohl práci s detailní záběrem odpustit, ale i tak je to příjemné překvapení. Monstrum ze zřejmě zamiluje do ženského osazenstva Rity, čímž je mladá, šik a dost často vřeštící slečna. Následuje pár peripetií, opět se dost potápíme (sluší se podotknout, že na podmořské natáčení byl přibrán druhý režisér) a konečně se něco začíná dít. Monstrum opět útočí. Další domorodec, kterému nebylo věnováno prakticky žádné okýnko filmu, mizí. Mecenáš si jde tvrdě za svým a chce netvora sprovodit ze světa(tvrdí, že to bude nejlepším důkazem o jeho existenci). Naopak frajer a přítel fešné slečny je opačného názoru. Chce si ho jen vyfotit a u té příležitosti si zafilozuje (zapindá) o tom, že ve vesmíru je neskutečně mnoho životů a co když je toto jeden z nich. Taky ho napadne, že vlastně nemusí být nijak zlý, protože přece jenom jsme mu vlezli do jeho přirozeného prostředí. Což je pochopitelně pravda. Netvor je trefen harpunou a mizí pod hladinou. Partička dostane dobrý "ekologický nápad" a to že do vody by se mohl nasypat nějaký ten jed. To je ovšem neúčinné, ale i tak se netvora podaří polapit. Záhy však uniká. Na lodi vznikne roztržka, která je korunována dost teatrálním pěstním soubojem. Ujet není kam, jelikož netvor zatarasil jedinou únikovou cestu dřevem. Takže zpátky do vody......Stvoření jsem fandil od začátku až do konce, protože když vám někdo přijede do baráku a začne tam dělat bordel, není to nikdy nic příjemného. Tento film je takový pravěk survival hororu (příklad za všechny je Predátor) a spoléhá na postupné odhalování monstra, omezený (paradoxně volný) prostor a určitou partu lidí. Proto trochu vadí, když se nás na konci režisér pokusí vylekat netopýro-ptákem zavěšeným na dratkách. Jak už jsem řekl, valná většina záběrů je točena v exteriérech. Sice je tu sem tam nějaká ta zadní projekce a papundeklová jeskyně, ale skutečné prostředí dodává snímku šmrnc a zajímavost. Na konci proto převládají kladné pocity. I když fandil jsem trochu jinak.(23.2.2004)

Jack Arnold bol asi najväčší macher na sci-fi v 50. rokoch, pretože sa im dlhodobo venoval a vždy prišiel s niečím novým. Taktiež sa vyhýbal mimozemšťanom, asi preto, že boli stredobodom pozornosti ostatných režisérov. Netvor je jeden z najexotickejších sci-fi danej éry, na súší je nám horúco, a tak sa často chodíme schladiť do vody. Nakoľko je tento film alegóriou studenej vojny nedokážem odhadnúť, ale máme tu dva rozdielne svety, bezcitného osamelého netvora a skupinku ľudí, bojujúceho s ním o holý život, tak posúďte sami. Inak maska netvora z neho robí celkom sympaťáka, až mi niektoré postavy nebolo vôbec ľúto. Navyše ak sa nechajú napadať na súši absolútne nemotorným tvorom.(30.10.2016)

• - Vzhled Netvora z Černé laguny je založen na dvou dřevorytech ze 17. století. Jsou na nich dva mořští tvorové zvaní Mořský mnich a Mořský biskup. (Mr.Hudson)

• - Jenny Clack z univerzity v Cambridge našel v místě, které dříve bývalo bažinou, fosílii obojživelníka, kterou pojmenoval Eucritta melanolimnetes, tedy doslovně Netvor z Černé laguny. (Mr.Hudson)

• - Scéna, kdy netvor zaútočí na Zeeho (Bernie Gozier), se měla původně odehrát tak, že měl být Zee hozen směrem ke kameře. Konstrukce, která ho měla zvednout, se však dvakrát porouchala, a tak Jack Arnold rozhodl, že Zee bude uškrcen. (Dreadd)