Netvor z Černé laguny

• USA Creature from the Black Lagoon (více)
Trailer

Vědcům se podaří lapit a omámit netvora. Příšeru záhy okouzlí asistentka šéfa týmu (Julia Adamsová). Osamělý chybějící článek mezi obojživelníkem a člověkem vědcům uteče a unese objekt své vášně. Šéf týmu (Richard Carlson) zorganizuje křižáckou výpravu, jejíž účelem je dívku osvobodit a netvora poslat tam odkud přišel. Výborné herecké výkony, skvělá režie a bravurní design netvora, který vytvořil Bud Westmore, činí z filmu Netvor z Černé laguny nezapomenutelný filmový evergreen. (oficiální text distributora)

Trailer

Tsunami_X

Nečekejte naivní béčko. Netvor z černé laguny je solidní sci-fi horor točený převážně v exteriérech a se zajímavým dějem. Hluboko v amazonských pralesech objeví vědec ruku (o fosílii se jaksi nejedná) ve skále. Pochopitelně ji nemůže zařadit k žádnému druhu a tudíž se se svým nálezem rozjede okamžitě za svým přítelem. Už cestou ho pochopitelně napadne, že by se mohla uspořádat nějaká ta expedice. Přítel je nápadem výpravy do hloubi Brazílie nadšen. Brzo skupina nachází bohatého mecenáše a dalšího zapáleného vědce. Vše je připraveno k vyplutí. Mezitím si netvor nachází své dvě první oběti a to domorodé pomocníky, kteří zůstali střežit místo zajímavého nálezu. Naše parta přijíždí na kocábce jménem Rita s kapitánem, který v prvních deseti minutách preferuje ruský přízvuk, který je ovšem následně zcela pryč (??!). Po neúspěšném hledání navrhuje kapitán cestu do Černé laguny, ze které se ještě nikdo nevrátil živý, ale co už. Následují dvě nudné potápěčské scény, přičemž při té druhé už se alespoň dočkáme zobrazení celého monstra. To se musím přiznat je asi největší klad celého filmu. Maska je povedená a žabí muž dokonce v obličeji předvádí mimiku(bodejť by ne, když na svou dobu stála celková úprava pomerně extrémní sumu a to 12 000 dolarů). Pravda na konci si režisér mohl práci s detailní záběrem odpustit, ale i tak je to příjemné překvapení. Monstrum ze zřejmě zamiluje do ženského osazenstva Rity, čímž je mladá, šik a dost často vřeštící slečna. Následuje pár peripetií, opět se dost potápíme (sluší se podotknout, že na podmořské natáčení byl přibrán druhý režisér) a konečně se něco začíná dít. Monstrum opět útočí. Další domorodec, kterému nebylo věnováno prakticky žádné okýnko filmu, mizí. Mecenáš si jde tvrdě za svým a chce netvora sprovodit ze světa(tvrdí, že to bude nejlepším důkazem o jeho existenci). Naopak frajer a přítel fešné slečny je opačného názoru. Chce si ho jen vyfotit a u té příležitosti si zafilozuje (zapindá) o tom, že ve vesmíru je neskutečně mnoho životů a co když je toto jeden z nich. Taky ho napadne, že vlastně nemusí být nijak zlý, protože přece jenom jsme mu vlezli do jeho přirozeného prostředí. Což je pochopitelně pravda. Netvor je trefen harpunou a mizí pod hladinou. Partička dostane dobrý "ekologický nápad" a to že do vody by se mohl nasypat nějaký ten jed. To je ovšem neúčinné, ale i tak se netvora podaří polapit. Záhy však uniká. Na lodi vznikne roztržka, která je korunována dost teatrálním pěstním soubojem. Ujet není kam, jelikož netvor zatarasil jedinou únikovou cestu dřevem. Takže zpátky do vody......Stvoření jsem fandil od začátku až do konce, protože když vám někdo přijede do baráku a začne tam dělat bordel, není to nikdy nic příjemného. Tento film je takový pravěk survival hororu (příklad za všechny je Predátor) a spoléhá na postupné odhalování monstra, omezený (paradoxně volný) prostor a určitou partu lidí. Proto trochu vadí, když se nás na konci režisér pokusí vylekat netopýro-ptákem zavěšeným na dratkách. Jak už jsem řekl, valná většina záběrů je točena v exteriérech. Sice je tu sem tam nějaká ta zadní projekce a papundeklová jeskyně, ale skutečné prostředí dodává snímku šmrnc a zajímavost. Na konci proto převládají kladné pocity. I když fandil jsem trochu jinak. ()

POMO

Prekvapivo nápadité a dobre fungujúce dobrodružstvo, ktoré baví, neuráža a hlavne - ani po toľkých desaťročiach nepôsobí smiešne. Žiadne ukecané predohry, žiadna snaha o toporné ekologické myšlienky, ale pekná baba v plavkách v náručí netvora. Ten vstupuje na scénu hneď na začiatku, nechýba parádne atmosférická bažinná lokácia ani nepredvídateľný dej. Keby si film udržal až do konca napätie a kúzlo prvej polovice, bolo by to za 4*. Opakovaným pokusom o útek z močiaru a likvidácii monštra by neuškodilo trochu invencie. ()

Pohrobek

Ono je to těžké, když žijete sám v Černé laguně, druh tlí někde ve skále, občas zardousíte nějakého indiána (perfektní likvidace prováděná dvěma tlapami s následkem rozdrcení hlavy - jeden týpek, co tuto masáž přežil, do konce filmu leží nehybně v posteli s ofáčovaným obličejem), a pak se tu najednou zjeví taková kost, která si to svým kraulem křižuje po laguně sem a tam, kdo by nedostal chuť? Ústřední vodník je absolutně nejsympatičtější postavou, i když na zemi mu to tolik nejde. Zajímalo by mě, co s tou brunetkou zamýšlel ve své jeskyni dělat. ()

Lima

Modelová ukázka monster žánru 50.let s typickými charaktery - postarším moudrým vědcem, mladším a samozřejmě fešáckým kolegou a jeho sličnou přítelkyní a hlavně monstrem, kterému v tomto filmu člověk musí fandit, pokud má aspoň trochu ekologického cítění, což určitě nebyl záměr tvůrců. Vědecká výprava se totiž v území, kde stvoření žije, chová jako čuňata - otráví všechny ryby, sličná slečna hází špačky od cigára do vody za výmluvného pohledu stvoření, které se brání jak může. Přeřeže síť na ryby, zničí petrolejku, protože se bojí ohně a protože jsem chápal jeho motivaci, byl jsem schopen mu odpustit i ty mrtvé dva indiány na začátku. To, že jsem necítil potřebu fandit lidským postavám trochu film v mých očích devalvuje, nicméně jedná se ve svém žánru o velmi zdařilý snímek. Potěší atraktivní exteriéry džungle, velmi pěkné jsou podvodní sekvence, kterým nechybí dramatičnost, maska stvoření se velmi povedla a i v detailních záběrech působí přirozeně. Hororový matador Jack Arnold nezatěžuje zbytečnými odbočkami, např. výprava se sjedná dvěmi větami, monstrum je brzy ukázáno v celé své kráse, děj se rychle řítí kupředu a divák nemá šanci se nudit. Při několika naivně působících scénách se sice člověk neubrání shovívavému úsměvu, ale to je pochopitelné vzhledem k době vzniku a výsledný dojem je přesto velmi dobrý. Ve své době veliký hit, který se o rok později dočkal pokračování ve filmu REVENGE OF THE CREATURE s tehdy začínajícím Clintem Eastwoodem. ()

T2

Rozpočet $-miliónovTržby USA $1,300,000Tržby Celosvetovo $-║ Nečakane pôsobivý snímok, kde prevedenie filmu pôsobí nadmieru prijateľne v každom ohľade, či už samotný príbeh, dialógy či samotná maska tej obživenej kreatúry. Pikoška je že film bol uvádzaní do kín ako 3D!!! (a to vážne bol 3D, červeno-modré sklíčkové "papierové" okuliare to istili) "Verím tomu že sa práve Steven Spielberg týmto filmom inšpiroval pre Čeluste." /80%/ ()

• V tomto filmu byly oči Netvora z gumy a součástí obleku, takže z obleku nebylo skoro nic vidět. (Mr.Hudson)
  • Ricou Browning ani Ben Chapman nejsou uvedeni v titulkách. (Dreadd)
  • Fyzický vzhled Netvora byl vytvořen podle Oscara, tedy sošky, kterou každoročně uděluje Akademie filmového umění a věd. (Mr.Hudson)