Netvor z Černé laguny

• slovenský

Netvor z Čiernej lagúny

Dobrodružný / Horor / Sci-Fi / Fantasy

USA, 1954, 79 min

Film mě bavil více než kdysi, maska netvora působí méně gumovým dojmem než byste možná čekali a od začátku do konce má Netvor z Černé laguny tu potřebnou dobrodružnou atmosféru s příchutí hororu. Titulnímu netvorovi se vůbec nedivím, že ho Julia Adamsová tak okouzlila - je totiž doopravdy pohádkově krásná.(12.2.2018)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $1,300,000Tržby Celosvetovo $-║ Nečakane pôsobivý snímok, kde prevedenie filmu pôsobí nadmieru prijateľne v každom ohľade, či už samotný príbeh, dialógy či samotná maska tej obživenej kreatúry. Pikoška je že film bol uvádzaní do kín ako 3D!!! (a to vážne bol 3D, červeno-modré sklíčkové "papierové" okuliare to istili) "Verím tomu že sa práve Steven Spielberg týmto filmom inšpiroval pre Čeluste." /80%/(9.3.2010)

Prekvapivo nápadité a dobre fungujúce dobrodružstvo, ktoré baví, neuráža a hlavne - ani po toľkých desaťročiach nepôsobí smiešne. Žiadne ukecané predohry, žiadna snaha o toporné ekologické myšlienky, ale pekná baba v plavkách v náručí netvora. Ten vstupuje na scénu hneď na začiatku, nechýba parádne atmosférická bažinná lokácia ani nepredvídateľný dej. Keby si film udržal až do konca napätie a kúzlo prvej polovice, bolo by to za 4*. Opakovaným pokusom o útek z močiaru a likvidácii monštra by neuškodilo trochu invencie.(27.2.2007)

• anais

Ve srovnání s vynikajícím filmem Incredible shrinking man tentokrát Jack Arnold trochu přestřelil. Kouzlo klasických "man in suit" filmů sice dělá hodně, ale jednoduše předvídatelný děj, pomalý spád a nevýrazní herci dorovnávají skóre a z "netvora" se stává jen slabší tečka za slavnou hororovou érou Universalu.(30.8.2010)

Technicky dokonalý film, béčko je to prakticky jen žánrově. Podvodní záběry jsou výtečné, a to dva roky před převratným světovým úspěchem Cousteaua a vlastně začátkem popularity tohoto žánru. Maska je skvělá, herci až na excesy typu pěstní výměny názorů a trapného ječení docela dobří. Jenže... mi přišlo, že ve vší té ekologické agitaci a důrazu na masky nějak přišel k úhoně vtip a spád. A ke konci mě už silně iritovala dramatická hudba, s jinou to také mohlo být jiné kafe. Jak tu někteří přede mnou poznamenali, jestli se očekávalo, že budu fandit svým (lidem) proti nespolupracující příšeře, co se nechce vzdát a nechat zkoumat na pitevním stole... tak se mi tedy moc nechtělo. Těsně za 4, přeci jen to bylo dost nadstandardní béčko. Kdyby byl vystřižen kus uspávacího a opakujícího se prostředku, asi bych šel výš.(20.2.2012)

• - Dalším kandidátem na roli doktora Reeda byl herec Frank Lovejoy. (Mr.Hudson)

• - Během natáčení scény, kdy Netvor unese Julii Adams do jeskyně, kaskadér v masce Netvora špatně odhadl velikost vchodu a praštil hlavou Julie Adamsové o zeď tak, že upadla do bezvědomí. (Mr.Hudson)

• - Scéna, kdy netvor zaútočí na Zeeho (Bernie Gozier), se měla původně odehrát tak, že měl být Zee hozen směrem ke kameře. Konstrukce, která ho měla zvednout, se však dvakrát porouchala, a tak Jack Arnold rozhodl, že Zee bude uškrcen. (Dreadd)